dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Syzyf

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    28

    Domyślnie fundament - izolować mokry i zasypać, czy zostawić na zimę odkryty

    http://zapodaj.net/8c39dac31d236.jpg.html
    http://zapodaj.net/75f265c2d9bbd.jpg.html

    Witam.

    Jestem na etapie - 3 tydzień po zalaniu wieńca na bloczkach fundamentowych oraz stropu nad częścią podpiwniczoną domu. Szalunki rozebrane z wieńca 2 tygodnie temu, ze stropu wczoraj. Fundament otynkowany 2-4 mm warstwą cementową jeszcze przed wylaniem wieńca. Wysokość fundamentu - 1 m + ława 40-50 cm. Teren jury krak-częstochowskiej ( 20 cm humus, 80 cm glina ilasta z dużą ilością kamieni wapiennych, reszta to spękany kamień wapienny aż do głębokości około 2,5- 3 metrów gdzie są już większe płyty wapienne też popękane. Ogólnie woda nie stoi w wykopach, jedynie na głębokości piwnicy tj, 3 m potrafiła się utrzymywać w narożnikach ław przez 3 dni około 5-10 cm. Teraz temperatura jest w dzień około 2-5 st. w nocy około -2, 0 .

    Strop jest mokry, wieniec suchy, lecz z bloczków pod wieńcem wychodzi woda i wieczorami wyglądają na wilgotne/lekko mokre, jak już słońce przestaje je ogrzewać. Od strony nienasłonecznionej fundament wygląda na suchy, lecz jak go trochę podgrzać palnikiem z butli propan-butan wychodzi w niektórych miejscach wilgoć. Od strony nasłonecznionej (południowej ) gdzie słońce operuje przez większą część dnia, jak podgrzeje palnikiem wilgoci nie da się powierzchniowo usunąć, w miarę grzania woda ciągle wychodzi, tak jak by była głębiej ukryta i rozmarzała podczas grzania, Po dłuższym grzaniu beton zaczyna lekko odpryskiwać i z małych dziurek potrafi polecieć woda.

    Powyżej nakreśliłem w miarę dokładnie sytuację na moje budowie. Teraz moje pytanie;

    Czy zaizolować to ICOPAL siplast - primer - grunt / ICOPAL szybka izolacja SBS 2 x / styrodur 5 cm (zewnętrzne sciany + cała piwnica)/ folia kubełkowa/ zasypać gruntem rodzimym ?

    Czy zostawić to aż wyschnie, co jest raczej mało prawdopodobne w tym roku i ryzykować przez zimę, czy aby nie rozwali mi fundamentów po czym na wiosnę suche zasmarować ?

    Pozdrawiam.
    Syzyf.
    Ostatnio edytowane przez Syzyf ; 26-11-2015 o 23:06 Powód: zdjęcia dokładam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał Syzyf Zobacz post
    Czy zaizolować to ICOPAL siplast - primer - grunt / ICOPAL szybka izolacja SBS 2 x / styrodur 5 cm (zewnętrzne sciany + cała piwnica)/ folia kubełkowa/ zasypać gruntem rodzimym ?
    A co jest napisane na opakowaniu? Można smarować na mokry beton?
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Syzyf

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    28

    Domyślnie

    Wilgotnosć betonu 9 % stan powietrzno suchy.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    A co radzi twój kierownik budowy? Może niech on zdecyduje jakie rozwiązanie będzie lepsze.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Syzyf

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    28

    Domyślnie

    Niestety kierownik nie potrafi zdecydować, w zasadzie to jest ryzyko w jednym i drugim przypadku o dużych konsekwencjach.

    Ja osobiście chce izolować. Na filmach instruktażowych Icopal smarują fundament gdzie widać, że jest mokry.

    Ale chciałem się poradzić ludzi, czy ktoś miał jakieś negatywnie skutki izolowania mokrych fundamentów podobnym specyfikiem, który jest na bazie rozpuszczalnika a nie wody.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał Syzyf Zobacz post
    Ale chciałem się poradzić ludzi, czy ktoś miał jakieś negatywnie skutki izolowania mokrych fundamentów podobnym specyfikiem, który jest na bazie rozpuszczalnika a nie wody.
    Jeśli podłoże jest mokre/wilgotne to jest ryzyko że specyfik nie połączy się z nim wystarczająco, i po jakimś czasie zacznie odpadać.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sproj*

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    17

    Domyślnie

    witam,
    zlota rada po fakcie jest niestety taka aby nie dopuszczać do zalania wykopu w ktorym są gliny wodami opadowymi.
    Na teraz zabezpieczenie przez przemarzaniem jest zasypanie fundamentu tak aby były na poziomie na którym grutn juz nie przemarza, wtedy nie popękają tylko jest wtedy 2 x wiecej pracy przed izolacją. Ten zasypany fundament zasloniłabym jeszcze konkretnie folią tak aby nie wchodziło tam więcej wody do gleby.
    Zasłonięcie z drugiej strony nie pozwala odprowadzać wody do atmosfery, a na dole są płyty więc woda tam nie spłynie.. Może warto przedyskutować coś w ten deseń z kierownikiem.

    Pozdrawiam.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Syzyf

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    28

    Domyślnie

    Ryzyko że odpadnie jest duże, ale jest też ryzyko, że pękną fundamenty jeśli je przemrozi jeśli zostaną odkryte.

    Co do zabezpieczenia wykopów to była by to ciężka sprawa, ponieważ cały czas były wykonywane na nich prace.

    W obecnym momencie woda nigdzie nie stoi, fundamenty są natomiast lekko mokre. W większości wyglądają na suche.

    Rozmawiałem ze znajomym, który zajmuje się izolacja wiaduktów itp. Mówi, że on osobiście by izolował, bo to mniejsza strata niż gdy mury pękną. Poza tym producenci zawyżają wymagania, gdyż dmuchają na zimne i nie powinno odpadać.

    Jego opinia i film instruktażowy ICOPAL gdzie widać, że smarują świeżo wymurowany fundament podczas ujemnych temperatur ( na filmie widać leżący śnieg ) przekonuje mnie do tego aby izolować.

    Myślę, aby lekko ogrzewać tynk palnikiem przed posmarowaniem. Robiłem próby, wygląda to obiecująco.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Znajdź materiał, który można stosować na taki beton i zaizoluj. W kartach katalogowych powinno być, ewentualnie upewnij się u producenta, być może ten Icopal też się nada. Przed zimą MUSISZ zasypać.

  10. #10

    Domyślnie

    nie panikuj fundamenty nie powinny popękać

  11. #11

    Domyślnie

    Witam
    Jestem nowy na forum i mam jedno pytanie. Teren pod budowe jest gliniasty mam wykopane lawy na glebokosci 1.3m i zalane betonem b20 na tym stoi fundament z bloczkow na wysokosc 1.1m . od srodka wszystko jest rowno osypane na 0,7m od gory lawy. na zewnatrz fundament osypany do tej samej wysokosci z 3 stron rodzimym gruntem. Wrocilem z Angli i okazalo sie ze jedna strona z zewnatrz jest nie zasypana. dlugosc sciany fundamentowej 15m. calosc jest ocieplona styropianem 10cm i kubelkowa. od 5 dni panuje tu mroz ponizej -13 w nocy. Podobno bedzie ocieplenie w najblizszych dniach i teraz pytanie czy zasypywac czy tez zostawic tak jak jest? ziemia jest zmarznienta takrze na pewno wiosna czekac mnie bedzie zageszczanie gruntu jezeli to zasypie. tylko czy panujacy mroz nie wyrzadzil juz szkod w fundamencie? prosze o podpowiedz co robic?

    ps. dzisiaj caly dzien pada snieg

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ZlyJakDiabli ; 07-01-2016 o 01:03

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony