dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie zbrojenie ławy fundamentowej

    witam, konstruktor przerobil mi lawe fundamentowa, w oryginalnym projekcie było 4 prety 12 dolem i 2 gora, zrobil zbrojenie tylko dolne 4 pretami 12 bez zbrojenia gora, mowi ze to wystarczy spokojnie, dac dla swietego spokoju te 2 gora prety czy jest to rzeczywiście niekonieczne, dom parterowy podpiwniczony

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Te 2 pręty górą są tylko montażowe, one nie przenoszą obciążeń żadnych, w sensie przeważnie się ich nie uwzględnia tym bardziej w fundamentach ( może są jakieś przypadki nie mówię nie ). Dla łatwiejszego wykonania/ transportu/układania w wykopie dobrze dać tam w obu rogach po pręcie 6-12. Wydaje mi się, że najlepiej 12 bo i tak na pewno masz jej więcej na budowie i przy dłuższych elementach będzie bardziej sztywne przy przenoszeniu. Nie zapomnij o otulinie przy zalewaniu.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    tak wygląda to w oryginalnym projekcie i zamiennym
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbrojenie org.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	7,3 KB
ID:	356111   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbrojenie.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	5,8 KB
ID:	356112  

  4. #4

    Domyślnie

    Co za temat... Ktoś się nie zna i chce dopytać - no i ok, ale spytałbym najpierw projektanta, któremu płacisz za robotę! I nie rozumiem dlaczego na tym forum, gdy dyletant zadaje pytanie, to odpowiada mu inny dyletant, poruszając kwestie, o których i jedni i drudzy nie mają pojęcia - mam na myśli konstrukcje! Niedługo piekarze będą recenzować projekty zbrojenia stropów.

    "Witam
    Te 2 pręty górą są tylko montażowe, one nie przenoszą obciążeń żadnych, w sensie przeważnie się ich nie uwzględnia tym bardziej w fundamentach ( może są jakieś przypadki nie mówię nie ). Dla łatwiejszego wykonania/ transportu/układania w wykopie dobrze dać tam w obu rogach po pręcie 6-12. Wydaje mi się, że najlepiej 12 bo i tak na pewno masz jej więcej na budowie i przy dłuższych elementach będzie bardziej sztywne przy przenoszeniu. Nie zapomnij o otulinie przy zalewaniu."

    To nie są pręty montażowe. Zbrojenie podłużne koszowe w ławie, standardowo 4fi12 i strzemiona co 25 cm albo 30 cm, przyjmuje się konstrukcyjnie żeby usztywnić ławę podłużnie = jest to podstawowe zabezpieczenie przed nierównomiernym osiadaniem na gruncie niejednorodnym. Stosowanie tego rozwiązania jest racjonalnie uzasadnione niskim poziomem rozpoznania podłoża na większości budów domków jednorodzinnych.
    Ostatnio edytowane przez nalog ; 17-05-2016 o 09:59

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    u mnie jest zolty piasek, brak jakiegokolwiek innego gruntu, wiec teoretycznie takie zbrojenie wystarczy? w projekcie sciany piwnic były lane zelbetowe 25cm, zmienione mam na 30cm z bloczka, plus 4 slupy zelbetowe, w oryginalnym projekcie zbrojenie gorne w lawie może było dodatkowo do tego żeby kotwic zbrojenie scian piwnic, oraz obliczone dla niejednorodnych gruntow?

  6. #6

    Domyślnie

    Autorze, powiem szczerze... Nie wiem czym kierował się projektant adaptujący. Dziwi mnie to, ale nie będę bezpodstawnie oczerniać kolegi budowlańca, nie znam projektu. Ale generalnie: moim zdaniem zbrojenie koszowe powinno się stosować w ławie betonowej lub żelbetowej zawsze. Zbrojenie górne w ławie jest konieczne nie tylko z uwagi na osiadanie, także jeżeli np. nad ławą zlokalizowany jest otwór o dużej szerokości, na przykład brama wjazdowa do garażu. Dlatego ja dla świętego spokoju proponowałbym dołożyć te dwie górne wkładki i strzemiona co 30 cm, ale w porozumieniu z prawnie usankcjonowanymi uczestnikami procesu budowlanego, jakimi są projektant i kierownik budowy. Forum muratora nie jest uczestnikiem procesu budowlanego.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    przy wjezdzie do garażu jest dodatkowo 3 druty 12 gora, a dolem jest 6 dwunastek

  8. #8

    Domyślnie

    Cóż, wygląda na to, że projektant jest świadomy tego co robi i chwała mu za to. A moje zdanie znasz (jestem konstruktorem z zawodu, obecnie zajmuję się wykonawstwem)... I myślę, że na tym możemy zakończyć tę dyskusję. Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Drogi Panie nalog.
    Następnym razem uwagi dotyczące innych osób proszę zachować dla siebie. Bo bycie konstruktorem z zawodu, a pracującym w wykonawstwie też można różnie interpretować. Obydwoje doradziliśmy to samo pomimo iż tylko ty masz wielkie o tym pojęcie. Więcej ogłady, mniej samochwalstwa. Przed nierównym osiadaniem zabezpiecza odpowiednia dobrana szerokość ławy, do tego potrzebne są pręty poprzeczne tutaj zostawione i podłużne dołem bo tam jest rozciąganie na które się zbroi bo stal w tym lepsza,a górą jest ściskanie czyli beton lepszy wiec górne pręty w moim rozumowaniu ( i konstruktora) nie odgrywają takiej wielkiej roli przy nośności.Widocznie to nie jest belka podwójnie zbrojona. Ktoś kompetentny to przemyślał/policzył i podbił wiec powinno być ok, a dodanie tych 2 prętów ( pod okiem kierownika) nic nie pogorszy.

  10. #10

    Domyślnie

    "Przed nierównym osiadaniem zabezpiecza odpowiednia dobrana szerokość ławy, do tego potrzebne są pręty poprzeczne tutaj zostawione i podłużne dołem bo tam jest rozciąganie na które się zbroi bo stal w tym lepsza,a górą jest ściskanie czyli beton lepszy wiec górne pręty w moim rozumowaniu ( i konstruktora) nie odgrywają takiej wielkiej roli przy nośności.Widocznie to nie jest belka podwójnie zbrojona."

    Widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Proszę cię, skończ już.

    P.S. Połowa kierowników budów, to konstruktorzy z zawodu, pracujący w wykonawstwie.

    P.S2 Ok, widzę że jesteś studentem, już rozumiem. W takim razie odsyłam do literatury z zakresu konstrukcji żelbetowych i fundamentowania. Poczytaj sobie czym się różni ława betonowa od żelbetowej, jak się określa szerokość i wysokość ławy, oraz jak wygląda wykres momentów po długości ławy, która nierównomiernie osiada. Bo widzę, że jeszcze tego nie przerabiałeś. I póki się bardziej nie wyrobisz, to może nie doradzaj ludziom, którzy inwestują oszczędności całego życia w wybudowanie domu.
    Ostatnio edytowane przez nalog ; 17-05-2016 o 15:03

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    ława 40x60 w niektórych miejscach konstruktor poszerzyl do 80cm, rozmawiałem z konstruktorem i powiedział ze to zbrojenie co jest wystarczy dla tego domu i gruntu na dzialce, ale powiedział ze jak sobie chce to mogę wrzucic sobie co tam chce, 8 zebrowana, 10 , 12, dla niego to bez znaczenia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony