dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1

    Domyślnie Kominek psuedo-akumulacyjny

    Witam,

    przymierzam się do tematu kominka w domu jednorodzinnym z pełnym piętrem, powierzchnia ogrzewana 200m2, wszystko na podłogówce, z powodu braku gazu w działce, paliwem będzie pellet (kocioł dedykowany). Wszystkie pomieszczenia będą wentylowane mechanicznie z odzyskiem. Kominek ma pełnić rolę awaryjnego ogrzewania + palenie weekendowo-nastrojowe, chyba że mi się spodoba Salon wraz z otwartą przestrzenią jadalni i kuchni ma ok. 80m2. Mój pomysł wygląda następująco, wkład kratki Nadia 10 lub 12 kw, obudowa z szamotu lub akubetu. Myślę, nad wydłużeniem drogi dla spalin wraz z radiatorem (może dwoma), żeby zwiększyć powierzchnię oddawania do całego korpusu. Proszę o opinię, czy warto robić taki półprodukt, nie ukrywam, że chcę się zmieścić w kwocie 10 000 zł.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    hm, jeśli na działce nie ma gazu to warto wstawić butlę.
    A jeśli kominek to pomysł nad takim który mi wpadł do głowy czyli iwona pellet, jeszcze go nie mam ale mocno się przymierzam
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  3. #3

    Domyślnie

    Myślałem nad tym, ale raz, że koszt z instalacją+pozwoleniami wyjdzie podobnie jak nie drożej od w pełni zautomatyzowanego kotła na pellet, to szacuje, że potencjał wzrostu cen gazu w perspektywie 5-10lat jest na tyle duży, że ekonomiczniej wyjdzie pellet. Odnośnie kominka na pellet, to po prostu tego nie widzę. Kotłownia na pellet i kominek na pellet?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    to szacuje, że potencjał wzrostu cen gazu w perspektywie 5-10lat jest na tyle duży, że ekonomiczniej wyjdzie pellet.
    Bez cienia złośliwości zapytam, na jakiej podstawie, snujesz tą tezę?

  5. #5

    Domyślnie

    Na przykład na tej, że obecnie znajdujemy się w dołu surowcowym, albo dlatego, że patrząc na dane historyczne, gaz jest obecnie bardzo tani. Dodatkowo, gaz w przeciwieństwie do węgla nie jest zwalczany przez UE, więc bloki węglowe będą zastępowane gazowymi, bo to najtańsza i najszybsza alternatywa. Natomiast wracając do kominka , co uważacie o podanym przeze mnie rozwiązaniu?
    Ostatnio edytowane przez merain ; 17-05-2016 o 20:12

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Na przykład na tej, że obecnie znajdujemy się w dołu surowcowym,
    No niby tak, pytanie, czy to już samo dno?
    Ale generalnie, zgoda.

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    patrząc na dane historyczne, gaz jest obecnie bardzo tani.
    Hmm...otwarcie gazoportu, gaz z łupków, dywersyfikacja dostaw etc...jak to się ma Twojej teorii?


    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Dodatkowo, gaz w przeciwieństwie do węgla nie jest zwalczany przez UE, więc bloki węglowe będą zastępowane gazowymi, bo to najtańsza i najszybsza alternatywa.
    A tego nie kumam...

    Jedno co przemawia za peletem, to fakt, że jako nieliczne paliwo nie jest wprost uzależnione od podatków państwa (jedynie na jego cenę ma wpływ koszt drzewa z zasobów LP).

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Natomiast wracając do kominka , co uważacie o podanym przeze mnie rozwiązaniu?
    To nie jest takie proste, jak Ci się wydaje.
    Poza nielicznymi wyjątkami, nikt się za to nie bierze samemu.
    Albo kup coś gotowego (Kokoszka-Lotz) albo zleć dobremu specjaliście.

    pzdr

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Witam,

    przymierzam się do tematu kominka w domu jednorodzinnym z pełnym piętrem, powierzchnia ogrzewana 200m2, wszystko na podłogówce, z powodu braku gazu w działce, paliwem będzie pellet (kocioł dedykowany). Wszystkie pomieszczenia będą wentylowane mechanicznie z odzyskiem. Kominek ma pełnić rolę awaryjnego ogrzewania + palenie weekendowo-nastrojowe, chyba że mi się spodoba Salon wraz z otwartą przestrzenią jadalni i kuchni ma ok. 80m2. Mój pomysł wygląda następująco, wkład kratki Nadia 10 lub 12 kw, obudowa z szamotu lub akubetu. Myślę, nad wydłużeniem drogi dla spalin wraz z radiatorem (może dwoma), żeby zwiększyć powierzchnię oddawania do całego korpusu. Proszę o opinię, czy warto robić taki półprodukt, nie ukrywam, że chcę się zmieścić w kwocie 10 000 zł.
    Dodatkowym źródłem ciepła może być też PC- powietrze/woda, wydatek od 8.000 zł a do wizualizacji ognia
    w salonie, kominek na biopaliwo koszt 200- 500 zł .

    Kominek na pellet w salonie to porażka,hałas ,kurz i marginalna wizualizacja ognia.
    Widziałem na targach w akcji kominek Iwony pellet .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  8. #8

    Domyślnie

    @Prostaś - Jak mi dasz szklaną kulę to Ci powiem, czy to już dno Obecnie wygląda na to, że dno zaliczyliśmy już parę miesięcy temu. Odnośnie dywersyfikacji, to pełna zgoda, jednak zauważ, że nikt przy całej hucznej propagandzie nie mówi nic o cenie, a z tego co wypływa na wierzch, to gaz z gazoportu będzie znacznie droższy lub droższy, jeśli uda się renegocjować kontrakt. Tak naprawdę to główne chodzi o to, żeby Rosji wybić z ręki argument polityczny, a w mniejszym stopniu - ekonomiczny. Niestety, ale transport rurociągiem z dosyć zacofanego kraju o niskich kosztach wydobycia długo jeszcze będzie tańszy niż reszta opcji. Gaz z łupków, to temat utopiony już przez UE. Nie podskoczymy póki co. Natomiast koszt jego wydobycia w USA wcale nie jest niski. Jeśli chodzi o politykę UE i gaz ziemny, to zadziała zwykle prawo popytu i podaży. Model energetyczny, który stara się narzucić KE Europie Środkowej to, likwidacja bloków węglowych na rzecz energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i bloków gazowych dla przemysłu. Także, wzrośnie popyt na gaz to i cena pójdzie w tym samym kierunku. A przechodząc do kominków, to dzięki za linka, dosyć ciekawa alternatywa, chociaż osobiście szukam czegoś o bardziej nowoczesnym wzornictwie. Za kominek w żadnym wypadku nie chciałem się zabierać sam.
    Ostatnio edytowane przez merain ; 17-05-2016 o 21:41

  9. #9
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Napisz z jakiego rejonu Polski jesteś to podam namiary na firmy wykonawcze , od kilku lat sprzedaję wkłady kominkowe hurtowo to wiem " kto i co " potrafi budować , jeśli ma to być kominek z akumulacją to jest kilka rozwiązań ...
    Darek B

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuje za zainteresowanie. Poszukuje kogoś z okolic Białegostoku, tego w woj. Podlaskim ;]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.408
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Musisz wyraźnie określić, czy chcesz piecokominek, czy jego karykaturę. Nadia to dobre ewentualnie do kominków "rekreacyjnych". Do palenia trzeba mieć palenisko. Różnica w cenie niewielka, ale dopóki nie zaczniesz odróżniać wkładu kominkowego od paleniska, dasz sobie wcisnąć wszystko.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Jedno co przemawia za peletem, to fakt, że jako nieliczne paliwo nie jest wprost uzależnione od podatków państwa (jedynie na jego cenę ma wpływ koszt drzewa z zasobów LP).
    Drugie, i ważniejsze, to to, że pellet (czyli drewno) jest paliwem odnawianym, a gaz pod względem emisji CO2 nie różni się od węgla kamiennego.

    Pozdrawiam

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A drewno się różni ?

    Poza tym, emisja CO2 przy spalaniu gazu to 75% tego, co w przypadku spalania węgla.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 18-05-2016 o 09:02
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Salon Kratki.pl
    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Stanowice
    Kod pocztowy
    44-230
    Posty
    85

    Domyślnie

    Dzień dobry Państwu.
    Piotrze ... z tego co słyszałem (ale mogę się mylić), nie jest obowiązkowym posiadanie w każdym nowo budowanym domu ciężkiego kominka akumulacyjnego, ważącego tonę, półtorej czy dwie ...
    Często przyszły posiadacz kominka marzy po prostu o ... kominku ...
    Takim zwykłym i niedrogim, albo o piecyku / kozie.
    Jeżeli taki ktoś będzie chciał posiąść kominek wykonany z materiałów szamotowych czy betonowo-szamotowych i wyposażony w przyzwoity wkład, który można dodatkowo wyposażyć w jakiś nieduży wymiennik konwekcyjny lub akumlacyjno-konwekcyjny, to tylko należy się cieszyć że taki inwestor jest bardziej świadomy zalet tak wykonanego kominka.
    I naprawdę nie widzę niczego na przeszkodzie żeby takie właśnie, zwykłe kominki, ale wykonane w nieporównywalnie lepszej technologii i lepiej oraz łagodniej oddające wyprodukowaną przez nie energię, zachwalać i propagować, w miejsce straszenia że będą posiadaczami "karykatury" kominka ...

    Merain ... Twoje plany żeby z "ciepłą zabudową komnikową, opartą na palenisku Nadia zmieścić się w "dychu", są jak najbardziej realne.
    Recepta jest prosta.
    Weź wkład Nadia 10 lub 8 (mniejszy model) wyposaż go w komplet krażków żeliwnych, obudowę zaplanuj z szamotu lub betonu szamotowego, jako wykończenie zewnętrzne tynk odpowiedni do tej technologii (na "ciepłe ściany") lub odpowiednia farba do pomalowania całości i stalową ramkę wykońćzeniową, odpowiedniej wielości kratki wlotowe i wylotowe i ... masz to co chciałeś w każdej normalnej i obytej z taką technologią, firmie kominkowej za rzeczoną "dychę".
    Rezultaty poniżej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Forest-Natura.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	42,2 KB
ID:	356215 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0295 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	70,8 KB
ID:	356219 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0296 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	60,2 KB
ID:	356221 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20151117_100538 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	48,1 KB
ID:	356223
    Pozdrawiamy i zapraszamy.
    Ostatnio edytowane przez Salon Kratki.pl ; 18-05-2016 o 09:17
    Salon Partnerski Kratki.pl
    Pełna autoryzacja producenta, sprzedaż, montaż, projekty kominków, doradztwo techniczne i produktowe.
    Zapraszamy w poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00, sobota 9.00 - 14.00
    W 10-20 minut wygodnie dojedziecie Państwo do nas autostradą z każdego miejsca na Śląsku.
    Prowadzimy również pełną sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju. Tutaj znajdziesz adres sklepu internetowego - zapraszamy

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A drewno się różni ?

    Poza tym, emisja CO2 przy spalaniu gazu to 75% tego, co w przypadku spalania węgla.
    Z tym 75% można by dyskutować, ale chodzi głównie o to, że CO2 z paliw odnawialnych, biopaliw - jak zwał, tak zwał (drewno. brykiet, pellet, inna biomasa, biogaz) jest dla atmosfery neutralny - w sensie ilości (zostało wcześniej, w perspektywie do kilkudziesięciu lat z atmosfery pobrany)
    Spalanie każdego paliwa kopalnego ilość CO2 w atmosferze zwiększa.

    Gaz ziemny zawiera 75% węgla, węgiel kamienny też. Oczywiście gaz spala się czyściej (pyły, popiół, zanieczyszczenia gazowe), ale ja pisałem o CO2.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Z tym 75% można by dyskutować, ale chodzi głównie o to, że CO2 z paliw odnawialnych, biopaliw - jak zwał, tak zwał (drewno. brykiet, pellet, inna biomasa, biogaz) jest dla atmosfery neutralny - w sensie ilości (zostało wcześniej, w perspektywie do kilkudziesięciu lat z atmosfery pobrany)
    Spalanie każdego paliwa kopalnego ilość CO2 w atmosferze zwiększa.

    Gaz ziemny zawiera 75% węgla, węgiel kamienny też. Oczywiście gaz spala się czyściej (pyły, popiół, zanieczyszczenia gazowe), ale ja pisałem o CO2.
    http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/...dczas-spalania
    Przelicz sam

    Mamy taką sytuację: dwa domy, przy jednym drzewo, pod nim butla z gazem, przy drugim samo drzewo.
    W pierwszym właściciel spała XX kg gazu, zeby ogrzać dom (drzewo zostaje) , drugi ścina i spali drzewo (sadzi nowe)
    Wytwarzają podobna ilośc CO2

    Biorac pod uwage kwestie klimatu - ktore rozwiazanie jest dla niego bardziej korzystne ?
    Naprawdę, dla klimatu nie ma znaczenia, czy wyemitowane 1000kg CO2 powstało z surowca wydobytego spod ziemi, czy ściętego w spalonego w wieku w którym mogłoby jeszcze kilkanaście/kilkadziesiąt lat absorbować CO2.
    A emisji węglowodorów aromatycznych, CO, pyłu zawieszonego nawet nie piszę...

    Drewno ma tą przewagę, że jest odnawialne. Aczkolwiek, jesli nagle gwałtownie wzrósłby popyt na nie, to z tą "odnawialnoscią" byłoby krucho, bo jednak troche to trwa...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 18-05-2016 o 10:22
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Spalając XX drewna emitujesz YY CO2, to drewno wcześniej wchłonęło z atmosfery YY CO2. Bilans = YY - YY = 0.
    Spalając XX gazu emitujesz YY CO2. Bilans = YY

    I to bez sadzenia drzew.
    Spalając paliwa kopalne musielibyśmy sadzić drzewa w nieskończoność. Dodatkowo dochodzi fakt, że stare drzewo nie ma takiego przyrostu jak młode. I tak trzeba by było je wycinać i sadzić nowe.

    Proponuję jednak zakończyć tę dyskusję w tym wątku.

    Pozdarwiam

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Salon Kratki.pl Zobacz post
    Plany żeby z "zabudową komnikową, opartą na palenisku Nadia zmieścić się w "dychu", są jak najbardziej realne..
    Trzeba kupić jeszcze kasetę do spalania biopaliwa, zamontować ją wewnątrz wkladu kominkowego takiego jak Nadia i spalać tam biopaliwo wtedy kominek posłuży długo .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 18-05-2016 o 17:43
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Spalając XX drewna emitujesz YY CO2, to drewno wcześniej wchłonęło z atmosfery YY CO2. Bilans = YY - YY = 0.
    Spalając XX gazu emitujesz YY CO2. Bilans = YY

    Pozdarwiam
    Wiesz, wydaje mi sie jednak, źe drzewo da lepszy bilans, jak spruchnieje w wieku 100lat i zasili glebę, niż jak się je zetnie w wieku lat 30-40 i spali.

    Fakt, faktem to nie jest dyskusja na ten wątek.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 18-05-2016 o 13:13
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.408
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Salon Kratki.pl Zobacz post
    Dzień dobry Państwu.
    Piotrze ... z tego co słyszałem (ale mogę się mylić), nie jest obowiązkowym posiadanie w każdym nowo budowanym domu ciężkiego kominka akumulacyjnego, ważącego tonę, półtorej czy dwie ...
    Często przyszły posiadacz kominka marzy po prostu o ... kominku ...
    Takim zwykłym i niedrogim, albo o piecyku / kozie.
    Jeżeli taki ktoś będzie chciał posiąść kominek wykonany z materiałów szamotowych czy betonowo-szamotowych i wyposażony w przyzwoity wkład, który można dodatkowo wyposażyć w jakiś nieduży wymiennik konwekcyjny lub akumlacyjno-konwekcyjny, to tylko należy się cieszyć że taki inwestor jest bardziej świadomy zalet tak wykonanego kominka.
    I naprawdę nie widzę niczego na przeszkodzie żeby takie właśnie, zwykłe kominki, ale wykonane w nieporównywalnie lepszej technologii i lepiej oraz łagodniej oddające wyprodukowaną przez nie energię, zachwalać i propagować, w miejsce straszenia że będą posiadaczami "karykatury" kominka ...

    Merain ... Twoje plany żeby z "ciepłą zabudową komnikową, opartą na palenisku Nadia zmieścić się w "dychu", są jak najbardziej realne.
    Recepta jest prosta.
    Weź wkład Nadia 10 lub 8 (mniejszy model) wyposaż go w komplet krażków żeliwnych, obudowę zaplanuj z szamotu lub betonu szamotowego, jako wykończenie zewnętrzne tynk odpowiedni do tej technologii (na "ciepłe ściany") lub odpowiednia farba do pomalowania całości i stalową ramkę wykońćzeniową, odpowiedniej wielości kratki wlotowe i wylotowe i ... masz to co chciałeś w każdej normalnej i obytej z taką technologią, firmie kominkowej za rzeczoną "dychę".
    Rezultaty poniżej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Forest-Natura.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	42,2 KB
ID:	356215 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0295 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	70,8 KB
ID:	356219 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0296 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	60,2 KB
ID:	356221 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20151117_100538 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	48,1 KB
ID:	356223
    Pozdrawiamy i zapraszamy.
    Palenisko można zastosować również w kominku lekkim. Dopłacając do Nadii 1000 zł, zyskuje się urządzenie w którym można spokojnie palić nieskończoną ilość razy. Nie obawiając się, że coś się rozlezie, albo drzwiczek nie zamkniesz bo spuchły. Poza rym dyskusja z Tobą o wadach wkładów made in K.pl, to próżny trud i daremny żal...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony