dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 104 z 249
Pokaż wyniki od 2.061 do 2.080 z 4962
  1. #2061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Panowie wyluzujcie, powstrzymajcie swoje wycieczki osobiste. Dajcie już spokój dla dobra tych, którzy czytają owy wątek i chcą coś wartościowego dla siebie wyłuskać....
    Wybacz kolego, ale jak ktoś pisze, że gaz syfi środowisko a prąd jest cacy to jest dla mnie ostatnim baranem. Póki w Polsce nie będzie elektrowni atomowych, nie można mówić o ogrzewaniu elektrycznym w aspekcie ekologicznym. Natomiest odnawialne źródła energii typu elektrownie wiatrowe lub fotowoltaika to w naszym przypadku promile w produkcji ogólnej. Pozdrawiam.

  2. #2062
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał dodek77 Zobacz post
    właśnie Ci najlepsi krzyczą po 70tysia,podobno najlepsi.Jak by to miało funkcjonować to powiedzmy 40k był dał....
    Sprawdź skrzynkę pocztową.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #2063

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    bezobsługowość?


    to powiedzmy że mnie kable kosztowały te 5500 (kosztowały mniej ale niech tam).. bez kosztu przyłącza gazu, bez komina, kotłowni, montaż samemu..
    obsluga? na początku sezonu na sterowniku włączam że ma grzać w konkretnych pomieszczeniach, ustawiam zadaną temperaturę powietrza i tyle.. ustawisz u siebie że ma np. w wejściu czy gospodarczym ma być 19, w sypialniach 21, salonie 22 a łazience 24? z dokładnością do 0.1*C ? bo ja mogę..
    i nie muszę robić żadnych przeglądów kominów, pieca przed sezonem, komin nie przecieka itp.



    400-500 za miesiąc?? hmm.. to daje prawie 5000 rocznie za gaz.. ja płacę jakieś 4000 rocznie za prąd razem z bytowym, ogrzewaniem i cwu..





    no to gdzie tu ekonomia??
    za 40 tys. to mam prądu na grzanie na 20 lat, pompa też bierze prąd..
    Aleś napłodził. Grzej prądem i nie marudź. Pisząc 400-500 na miesiąc miałem na myśli sezon strikte grzewczy. Umiesz czytać między wierszami? Swoją drogą odczujesz różnicę temperatury na poziomie dziesiątych części stopnia? Nie wierzę. Regulacja z taką dokładnością to Twój koronny argument, bo innych nie ma!

  4. #2064
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dodek77

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    małopolska
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    37

    Domyślnie

    a jakie ,,pary" dobrze współgrają ze sobą pod względem ogrzewania?tzn gaz+pc gruntowa to chyba nie,tak samo jak węgiel + gaz tez chyba na nie
    chodzi mi o to co nie jest ekonomiczną głupotą ?
    niektórzy np do kotła na węgiel dodawali solary aby w lecie grzac ciepła wodę to chyba miało sens?
    Choć węgiel i drzewo mnie nie interesują to jakie mixy można porobić z innymi zródłami ciepła?
    mam nadzieje że nie wyszło ,,masło maślane" pzdr

  5. #2065

    Domyślnie

    Jako "niemalże" były użytkownik gazu na pewno nie pchałbym się w niego po raz kolejny i zwykle każdemu odradzam. Co w gazie mi się nie podoba:

    1. Koszty dostępu do sieci (plany, podłączenie, instalacja).
    2. Koszty samej instalacji.
    3. Zwykle przewymiarowanie kotłów.
    4. Sam fakt posiadania gazu (jakby nie było wybuchowy to on jest a rury mamy w działce i w domu)


    Wracając jednak do wątpiwości kolegi pytającego o najlepszy rodzaj ogrzewania. Wniosek jest jeden, otóż takowego nie ma ze względu na różne prefernecje inwestorów. Dochodzi jeszcze do tego presja otoczenia . Ale co warto zrobić:

    1. Dom dobrze zaizolować i zrobić go szczelnie z wentylacją mechaniczną z rekuperacją
    2. To pozwoli na założenie odpowiednio tańszego systemu grzewczego który będzie w stanie ekonomicznie działać.

    U nas często robi się na odwrót i na siłę. Moja koncepcja to pompa powietrze-powietrze w tandemie z innym grzaniem elektrycznym o czym pisałem nie raz. Taka instalacja zapewnia dobry komfort zarówno latem jak i zimą. Więcej tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthrea...54#post7130654

    Są też inne wyjścia ale warto wszystko mądrze przemyśleć.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  6. #2066

    Domyślnie

    Cytat Napisał dodek77 Zobacz post
    a jakie ,,pary" dobrze współgrają ze sobą pod względem ogrzewania?tzn gaz+pc gruntowa to chyba nie,tak samo jak węgiel + gaz tez chyba na nie
    chodzi mi o to co nie jest ekonomiczną głupotą ?
    niektórzy np do kotła na węgiel dodawali solary aby w lecie grzac ciepła wodę to chyba miało sens?
    Choć węgiel i drzewo mnie nie interesują to jakie mixy można porobić z innymi zródłami ciepła?
    mam nadzieje że nie wyszło ,,masło maślane" pzdr
    Jaki jest sens pchać się w podwójne koszty? gaz plus PC... a propo to po co pompa gruntowa? Przecież to drogie rozwiązanie. Tak jak napisałem powyżej, zacznijmy od dobrze zaizolowanego i uszczelnionego domu. Co do solarów, to one mogą mieć sens przy duuużym zużyciu lub bardzo taniej ich instalacji, tak jak zrobiłem u rodziny gdzie skompletowałem "zestaw" za 1000 zł do dogrzewania wody latem aby węglem nie musieli się paprać. Są też tanie pompy ciepła do CWU ale tego typu dublowanie to wyrzucanie kasy w błoto.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #2067
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Ale żeby wyprodukować energię elektryczną, trzeba spalić tysiące ton węgla oraz miału węglowego ty cepie bez szkoły! Gaz nazywa się błękitnym paliwem, a węgiel?
    Węgiel się spala w elektrowni, owszem, ale wysoko nad głowami i najczęściej bardzo daleko. Poza tym substancje toksyczne ze spalania węgla się redukuje i filtruje. Gaz natomiast spalasz tuż nad głową swojej rodziny, podobnie jak drewienko ze swojego kominka z płaszczem, co jakieś śmieszne ilości energii z niego odzyskuje, a truje okolicę z 10x większym stężeniem niż elektronia węglowa. Nazywanie gazu błękitnym paliwem to raczej bełkocik marketingowy, choć oczywiście w stosunku do spalania drewna czy węgla pod strzechami to rzeczywiście jest wyjątkowo czysty. :>

    Ps. Trzymaj fason, bucu.

  8. #2068

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Węgiel się spala w elektrowni, owszem, ale wysoko nad głowami i najczęściej bardzo daleko. Poza tym substancje toksyczne ze spalania węgla się redukuje i filtruje. Gaz natomiast
    spalasz tuż nad głową swojej rodziny, podobnie jak drewienko ze swojego kominka z płaszczem, co jakieś śmieszne ilości energii z niego odzyskuje, a truje okolicę z 10x większym stężeniem niż elektronia węglowa. Nazywanie gazu błękitnym paliwem to raczej bełkocik marketingowy, choć oczywiście w stosunku do spalania drewna czy węgla pod strzechami to rzeczywiście jest wyjątkowo czysty. :>

    Ps. Trzymaj fason, bucu.
    Oj brak szkoły, oj brak. Ciężkie były teczki, lżejsze będą woreczki.

  9. #2069
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Ja mam nadzieję że przyszli czytelnicy tego wątku będą brali poprawkę na wypowiedzi wg39070. Podkreślam, wypowiedzi człowieka mieszkającego w bloku, który w swoim domu jeszcze nie mieszka. Podaj wyliczenia (bo Twoje "moim zdaniem" nic do tematu nie wnoszą) które udowodnią, że cała inwestycja była sensowna. I tak jest z tym użytkownikiem w każdym wątku, paple co mu się wydaje, czy to o ogrzewaniu, ociepleniu czy wentylacji mechanicznej, przykłAdy można mnożyć. Wszytko co najlepsze jest u niego, okna drzwi. Chodzący ideał. Do tej pory wyzywales jeśli ktoś się nie zgadzał z twoim "widzi mi się", mimo to liczę na konkrety.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  10. #2070
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Oj brak szkoły, oj brak. Ciężkie były teczki, lżejsze będą woreczki.
    Dźwigaj dalej te teczki. Wieże że twoje malo trafne wypowiedzi spowodowane są jedyne brakiem wiedzy a nie głupotą.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  11. #2071

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Ja mam nadzieję że przyszli czytelnicy tego wątku będą brali poprawkę na wypowiedzi wg39070. Podkreślam, wypowiedzi człowieka mieszkającego w bloku, który w swoim domu jeszcze nie mieszka. Podaj wyliczenia (bo Twoje "moim zdaniem" nic do tematu nie wnoszą) które
    udowodnią, że cała inwestycja była sensowna. I tak jest z tym użytkownikiem w każdym wątku, paple co mu się wydaje, czy to o ogrzewaniu, ociepleniu czy wentylacji mechanicznej, przykłAdy można mnożyć. Wszytko co najlepsze jest u niego, okna drzwi. Chodzący ideał. Do tej pory wyzywales jeśli ktoś się nie zgadzał z twoim "widzi mi się", mimo to liczę na konkrety.
    Mieszkałem w domu jednorodzinnym przez kilkanaście lat. Nie w starym rumplu tylko w nowym wybudowanym przez rodziców. Więc nie pieprz głupot na forum! Teraz wybudowałem swój.

  12. #2072
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał dodek77 Zobacz post
    chodzi mi o to co nie jest ekonomiczną głupotą ?
    Moja żona ma pietra, że PC nie wyrobi. Więc zainstaluję jako "zabezpieczenie" piecyk gazowy na propan z butli 11kg. Koszt inwestycyjny w porywach 1500 zł (z nowym sprzętem, używany pewnie znacznie taniej). Wątpię abym to kiedyś użył, ale jeśli ma to poprawić samopoczucie żonie, to niech sobie wisi w kotłowni... Z pewnością to nie to co brudny, wymagający obsługi, trujący mieszkańców i piekielnie drogi kominek z płaszczem, co kosztuje pewnie z 15 tys. zł. W ogóle twierdzenie, że się przynajmniej wykorzysta energię z drewna i wsadzi ją w podłogówkę dzięki płaszczowi, i to jeszcze 14 kW gdy potrzeba 9kW (swoją drogą co to za durszlak, co tyle mocy potrzebuje?), brzmi zabawnie, gdy za chwilę taki delikwent twierdzi, że na pieniądze ma wyrąbane. hehe

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Oj brak szkoły, oj brak. Ciężkie były teczki, lżejsze będą woreczki.
    Jeśli parę lat nauki o ochronie środowiska to jest brak szkoły, to strach zapytać o twoją wiedzę z omawianego zakresu.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #2073

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Mieszkałem w domu jednorodzinnym przez kilkanaście lat. Nie w starym rumplu tylko w nowym wybudowanym przez rodziców. Więc nie pieprz głupot na forum! Teraz wybudowałem swój.
    co nie zmienia faktu, że o nowym budownictwie nie masz pojęcia ani w praktyce, ani w teorii.

    skoro nie jesteś gównojadem liczącym każdą złotówkę, to po co wypowiadasz się w wątku zatytułowanym Najtańsze ogrzewanie domu, gdzie ludzie szukają porady na temat ogrzewania taniego w instalacji i eksploatacji (układ gaz + kominek z płaszczem wodnym nie posiada żadnej z tych cech)?

    przy okazji - skąd wiesz, że Twój dom potrzebuje 9 kW?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  14. #2074

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Moja żona ma pietra, że PC nie wyrobi. Więc zainstaluję jako "zabezpieczenie" piecyk gazowy na propan z butli 11kg. Koszt inwestycyjny w porywach 1500 zł (z nowym sprpzętem, używany pewnie znacznie taniej). Wątpię abym to kiedyś użył, ale jeśli ma to poprawić samopoczucie żonie, to niech sobie wisi w kotłowni... Z pewnością to nie to co brudny, wymagający obsługi, trujący mieszkańców i piekielnie drogi kominek z płaszczem, co kosztuje pewnie z 15 tys. zł. W ogóle twierdzenie, że się przynajmniej wykorzysta energię z drewna i wsadzi ją w podłogówkę dzięki płaszczowi, i to jeszcze 14 kW gdy potrzeba 9kW (swoją drogą co to za durszlak, co tyle mocy potrzebuje?), brzmi zabawnie, gdy za chwilę taki delikwent twierdzi, że na pieniądze ma wyrąbane. hehe


    Jeśli parę lat nauki o ochronie środowiska to jest brak szkoły, to strach zapytać o twoją wiedzę z omawianego zakresu.
    Co? Gaz zbutli? Przecież będziesz zatruwał wszystkich wokół! Jak możesz! Prąd, prąd ponad wszystko! Ty HIPOKRYTO!

  15. #2075
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Wiesz co Myjk? Jesteś pusty jak wór wałacha.
    Tylko tyle? Wyglądasz na takiego, co potrafi znacznie więcej.

  16. #2076
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dodek77

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    małopolska
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    37

    Domyślnie

    więc tak:
    nie wazne czym będe ogrzewał dom nie ma co oszczędzać na ociepleniu,dom ma być ciepły, im lepsze parametry tym lepiej.
    to jest nie podwazalne
    i jezeli juz taki dom stoi to obliczam zapotrzebowanie na energie,wtedy gdy juz wiem co i jak wracam na forum i zadaje pytania tak?
    ale gdzies juz było ze musze to wiedziec wczesniej ,bo np nie buduje komina,w projekcie mam dwa jeden od kominka którego nie chce wiec pierwszy komin odpada ,a drugi w kotłowni.I tu pytanie zostawić ten w kotłowni?

  17. #2077

    Domyślnie

    Dobra to ja zapytam dublując post z ,,Bocianków'' bo mam już dom w SSO i OZC...chociaż czytając ostatnie klika stron to czarno to widzę

    Pow. użytkowa 103m2, pow. całkowita 116m2, poddasze użytkowe. Ytong energo 24, na ścianie 20cm styropianu, poddasze 30cm wełny, grunt 20cm styro. Okna na pewno energooszczędne. Dom bez garażu, bez balkonów, jedno okno dachowe energooszczędne, dachówka. Podłogówka w całym domu + WM. OZC było liczone dla gorszego ocieplenia i wychodzi 7464kwh/rok.
    Przyłącze gazu w komplecie będzie mnie kosztować około 6 tysięcy. Czy gra z gazem jest warta świeczki? A może jednak pompa, bufor lub jakiś inny prąd?

  18. #2078
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał dodek77 Zobacz post
    więc tak:
    nie wazne czym będe ogrzewał dom nie ma co oszczędzać na ociepleniu,dom ma być ciepły, im lepsze parametry tym lepiej.
    to jest nie podwazalne
    i jezeli juz taki dom stoi to obliczam zapotrzebowanie na energie,wtedy gdy juz wiem co i jak wracam na forum i zadaje pytania tak?
    Tak.
    Cytat Napisał dodek77 Zobacz post
    ale gdzies juz było ze musze to wiedziec wczesniej ,bo np nie buduje komina,w projekcie mam dwa jeden od kominka którego nie chce wiec pierwszy komin odpada ,a drugi w kotłowni.I tu pytanie zostawić ten w kotłowni?
    Musisz poczynić założenia, podstawy. Kominy są zbyteczne, zamień tylko wentylację grawitacyjną na wentylację mechaniczną. Jest niewiele droższa a daje dodatkowo super komfort. Do zabezpieczenia jak wspomniałem, komin jest zbyteczny.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 31-05-2016 o 21:40 Powód: Literówka

  19. #2079
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dodek77

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    małopolska
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    37

    Domyślnie

    Ja na razie nie pomogę bo jestem zielony jak trawa w Irlandii.Ale takie posty jak Twój pomagają innym ,,zielonym".pzdr

  20. #2080
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dodek77

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    małopolska
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Tak.

    Musisz poczynić założenia, podstawy. Kominy są zbyteczne, zamień tylko wentylację grawitacyjną na wentylację mechaniczną. Jest niewiele droższa a daje dodatkowo super komfort. Do zabezpieczenia jak wdpomniałem, komin jest zbyteczny.



    dziękuje za wszelakie podpowiedzi i odpowiedzi.Kiedyś spłacę dług opisując moje przygody z budowaniem domu.pzdr

Strona 104 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony