dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie Montaż okna a'la MOWO

    Witam,

    wiem że temat był już poruszany na różnych działach tego forum, ale wnioski płynące z lektury nie są jednoznaczne

    Przymierzam się do montażu okien. Ponieważ planuję montaż okien w warstwie ocieplenia a cena MOWO mnie powala postanowiłem zamontować okna za pomocą drewnianych beleczek przykręconych wokół otworu okiennego.
    Coś jak na zdjęciu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0032.jpg
Wyświetleń:	356
Rozmiar:	58,1 KB
ID:	363610

    Jakie są wady takiego rozwiązania? Jak zaimpregnować drewno? Czy zabezpieczać je jakoś przed dyfuzją pary wodnej z przegrody?
    Macie jakieś uwagi do takiego rozwiązania?

  2. #2

    Domyślnie

    Też się chętnie dowiem. Co to za płyty pomiędzy kantówką a oknem?

  3. #3

    Domyślnie

    Bart3z montował swoje pakiety szybowe w ramkach z XPS przyklejonych do ściany. może lepiej zastąpić to drewno XPSem - nie zmienia tak bardzo swoich własności w czasie jak drewno i jest cieplejszy

    taki montaż jak na zdjęciu nie jest wg mnie alternatywą dla MOWO, gdzie okno jest otulone izolatorem. to już lepiej klasycznie w ociepleniu na kotwach, np. Knelsen
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Przecież na te drewniane belki dojdzie jeszcze styropian. W moim przypadku 15cm.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja chciałbym mieć otwierane okna i te należałoby jednak w jakiś sposób kotwić. Do XPS-a się nie da.
    Jeśli chodzi o kotwy Knelsen - co w przypadku okien dużych, od poziomu podłogi?
    Może wtedy kantówka, na to położyć XPS np kilka cm i kotwić przez styrodur do drewna?
    Wszystko rozchodzi się o tą dolną podporę, bo boczne i górną można już kotwić i zwykłymi kotwami.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    J
    Wszystko rozchodzi się o tą dolną podporę, bo boczne i górną można już kotwić i zwykłymi kotwami.
    Ja wybudowałem dom z betonu komórkowego, a warstwę pod oknem zrobiłem z 30 cm (w wersji Energo). Natomiast boki i góra przyklejony XPS. Ten wystający BK 6 cm spokojnie wytrzymuje obciążenie znacznie większe niż waga okna (testowałem), a na nim ciepły parapet który też dodatkowo rozkłada obciążenie na większą powierzchnię, z boku i góra konsole Knelsena do wysuwania okien do 70 mm - koszt ok 7 zł szt, natomiast podparcie dolne kosztowało mnie ok 10-15 zł na okno tyle drożej kosztowały bloczki 30 Energo od 24 Forte.

  7. #7

    Domyślnie

    warstwę pod oknem zrobiłem z 30 cm [...] , a na nim ciepły parapet
    Pomysł bardzo ciekawy, ale u mnie nie przejdzie. Mam płyte i wszystkie okna od podłogi.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    PMam płyte i wszystkie okna od podłogi.
    To kup kantówki Winframer ok 80 zł za 1.2 m (coś a'la Mowo, ale można kupić na sztuki a nie w pakietach), podparcie na tych kantówkach, boki i górę możesz tak jak ja, na pewno wyjdzie taniej niż całość na Mowo.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Przecież na te drewniane belki dojdzie jeszcze styropian. W moim przypadku 15cm.
    owszem, ale po co jest są te drewniane belki w takim razie? chodzi tylko o jak najdalsze wysunięcie okien poza ścianę?

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Ja chciałbym mieć otwierane okna i te należałoby jednak w jakiś sposób kotwić. Do XPS-a się nie da.
    Jeśli chodzi o kotwy Knelsen - co w przypadku okien dużych, od poziomu podłogi?
    Może wtedy kantówka, na to położyć XPS np kilka cm i kotwić przez styrodur do drewna?
    Wszystko rozchodzi się o tą dolną podporę, bo boczne i górną można już kotwić i zwykłymi kotwami.
    ja mam okno 3,6 x 2,3 m kotwione na Knelsen do płyty fundamentowej, zamontowane 2,5 roku temu, jak do tej pory nic złego się nie dzieje.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  10. #10

    Domyślnie

    ja mam okno 3,6 x 2,3 m kotwione na Knelsen do płyty fundamentowej, zamontowane 2,5 roku temu, jak do tej pory nic złego się nie dzieje.
    I to jest dobra wiadomość! Teraz przy zamawianiu okien będę wybierał firmę, która nie zrobi dużych oczu na hasło "Knelsen"

    Przejrzałem własnie rozwiązania Knlesen i kotwa kątowa mnie zaciekawiła najabrdziej:

    Rozwiązałaby jeszcze inną kwestię, która mnie zastanawiała przy montażu stolarki bezpośrednio na płycie czyli wysokość posadowienia okna.
    Wykorzystujące te konsole okno można nawet opuścić niżej względem płyty dzięki czemu uzyskam próg wyjścia na taras możliwie blisko powierzchni posadzki w domu.

    Cytat ze strony producenta:
    Dodatkowym atutem konsol kątowych jest możliwość zamontowania stolarki większej od otworu okiennego, w ten sposób można zmaksymalizować powierzchnię przez, którą do pomieszczenia będzie wpadać światło dzienne.
    Ostatnio edytowane przez Daniellos_ ; 10-08-2016 o 07:50

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Serio to taki cud? Kawałek ocynkowanego kątownika. W MOWO jest rozłożenie ciężaru okna liniowo, a nie punktowo, a poza tym stosuje się taśmy rozprężne, które dają lepszą szczelność niż pianka z puszki.
    Nie chcę przy tym upierać się przy MOWO, bo i sam zrobiłem na kotwach. MOWO jest stanowczo zbyt drogie.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Ja myślałem że może by te drewniane kantówki ciąć żeby był przekrój trójkątny, tak jak mowo. Później nasączyć to żywicą poliestrową z powolnym utwardzaniem. Niestety ze względu na grubość izolacji muszę dać raczej kotwy.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Ja myślałem że może by te drewniane kantówki ciąć żeby był przekrój trójkątny, tak jak mowo. Później nasączyć to żywicą poliestrową z powolnym utwardzaniem. Niestety ze względu na grubość izolacji muszę dać raczej kotwy.
    Są na rynku już inne systemy.
    Kantówka nośna systemowa do montażu w warstwie ocieplenia - cena 45,80 zł netto/mb
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	moduł1.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	365826  

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Są na rynku już inne systemy.
    Kantówka nośna systemowa do montażu w warstwie ocieplenia - cena 45,80 zł netto/mb
    Można wiedzieć gdzie w takiej cenie?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Można wiedzieć gdzie w takiej cenie?
    Napisz do www.gcbp.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony