dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gkmaster

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Niegoszowice
    Kod pocztowy
    32-064
    Posty
    15

    Domyślnie Konstrukcja bramy wjazdowej dwuskrzydłowej - jaka powinno się robić?

    Witam
    chcę wykonać bramę wjazdową dwuskrzydłową + furtka.
    Słupki - betonowe (już są)
    Konstrukcja bramy - profil zamknięty 40x20x2 - chyba, że proponujecie inny
    Wypełnienie - balaski (sztachety) drewniane 1500x90x20
    Skrzydło bramy - 2,5m
    Furtka - 0,9m

    Teraz pytanie jaką konstrukcję bramy wybrać. Jaka się powinno robić bramę i która z konstrukcji będzie najlepsza i wystarczająca do powyższych założeń?

    Wer.1 i Wer.2 - z poprzeczką - nie wiem czy ma znaczenie ułożenie poprzeczki w bramie prostokątnej? Czy lepsza jest poprzeczka typu "slash" czy "backslash" i czy przy furtce również jest potrzebna?

    Wer 3 i Wer 4 - przyznam, że bardziej by mi odpowiadała z uwagi na to, że montaż balasek był by identyczny jak na przęsłach i zachował bym ciągłość linii śrub. Tylko nie wiem czy taka konstrukcja jest poprawna i stosunkowo sztywna?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Konstrukcja bramy.jpg
Wyświetleń:	3500
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	311414
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Konstrukcja bramy.jpg
Wyświetleń:	1064
Rozmiar:	16,9 KB
ID:	311411  
    Ostatnio edytowane przez gkmaster ; 03-04-2015 o 18:50

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W takiej bramie i furtce nie ma potrzeby stosowania poprzeczek. A co do poprzeczki to ona nie jest dla oka tylko zapobiega obwisowi więc układ jej juz ma znaczenie.U Ciebie jednak przykręcone sztachetki do profila spełnia tą rolę znakomicie. W tym przypadku - skrzydło bramy 2,5 m tylko profil dałbym pięćdziesiątkę może być na 20/ 25 . Natomiast co do sztachet w ogrodzeniu to w zależności z jakiego drzewa one będą. W wysokości 150 cm poważnie zastanowiłbym się nad zastosowaniem 3 pasów a nie dwóch. To zależy też jeszcze od sposobu w jaki będziesz kręcił sztachety to profili a m.in. ilości samowiertów w sztachecie. Przy 9 cm szerokości sztachety zastosowałbym po 2 szt do jednego pasa czyli jeżeli chcesz dwa pasy to 4 sztuki na jedną sztachetkę. Wówczas 2 pasy wystarczy ale odpowiednio trzeba je rozmieścić. Na bank nie tak jak narysowałeś na rysunkach ogrodzenia obok furtki. Pamiętaj drewniane sztachetki pomimo impregnacji potrafią pracować a chyba nie chcesz mieć falowanego ogrodzenia. Jeżeli chcesz kręcić na śruby to pewnie planujesz po jednej śrubie na punkt mocowania czyli w sumie łącznie 2 śruby na sztachetkę. Zastanów się nad tymi samowiertami - one przez jedną ściankę profila wystarczą a śruby musisz dawać przez cały - ale to Twoja decyzja oczywiście.
    Ostatnio edytowane przez wiesiek6308 ; 03-04-2015 o 20:24

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Zrobiłbym wersje nr 1, zapobiegnie obwiśnięciu bramy (drewno lekkie nie jest). Profil 50x20x2mm bedzie ok. 40x20x2 jest zbyt delikatny. Sztachety polecam kręcić na śruby zamkowe.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Sorry Kubencki ale najbardziej zapobiegnie temu numerek 2 a nie jedynka.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Liczyłeś to czy mówisz tak bo tak? Wrzuć sobie schematy w pierwszy lepszy program do symulowania obciążeń i wykresów, wyciągnij wyniki i sprawdź. Zajmuje się ogrodzeniami od kilku lat, a od niedawna także projektowaniem ogrodzeń przemysłowych.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Porządnie wykonana każda z wersji zda egzamin, ale osobiście wykonałbym wersję 3 z ramą z profila 40/40/3mm i poziomymi belkami do montażu sztachet z ceownika 40/40 do których przykręciłbym sztachety za pomocą śrub zamkowych 8mm

  7. #7
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Czy profil 40x40x3 nie jest za delikatny ?
    Darek B

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Czy profil 40x40x3 nie jest za delikatny ?
    Z pewnością nie będzie zbyt delikatny. Dodatkowe usztywnienie dają wspawane belki do mocowania sztachet. Dla siebie robiłem bramę o świetle 4,5m z profili 40/40/2mm i nie ma z nimi najmniejszego problemu. Mogę skakać po skrzydle i nic się nie dzieje złego.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gkmaster

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Niegoszowice
    Kod pocztowy
    32-064
    Posty
    15

    Domyślnie

    W wysokości 150 cm poważnie zastanowiłbym się nad zastosowaniem 3 pasów a nie dwóch.
    Dla czego uważasz, że przy tej wysokości potrzebne są aż 3 profile poprzeczne? Właściwie nigdy nie widziałem takiego ogrodzenia aby były trzy profile montażowe.
    W zeszłym roku testowo zrobiłem dwa przęsła w oparciu o 2 profile montażowe - balaski były przykręcone 4 wkrętami fosfatowanymi - *dzisiaj wiem, że się nie nadają bo rdzewieją. Oczywiście profile montażowe były zamontowane na wystających kotwach ze słupków ale nie były do nich przytwierdzone na stałe - profil był nasunięty na kotwę z pozostawioną rezerwą ok 0,5cm od słupka (po każdej stronie) aby w zimie/lecie przy rozszerzaniu/skurczaniu mógł swobodnie pracować. Przy zazamontowanym przęśle przez zimę nic się nie stało - nie powyginało, nie opadło ale odległości między słupkami były ok 2,4m.

    Na bank nie tak jak narysowałeś na rysunkach ogrodzenia obok furtki.
    A jak powinny być ułożone te profile? Przyjąłem założenie po 30cm od doły i góry sztachety. Więc rozstaw śrub w sztachecie (góra / dół) był ok 85cm

    Teraz będę montował przęsła na bocznym ogrodzeniu działki ale tu słupki mam już w odległości ok 4m! Pozostałość po starym płocie. Tu mam większy problem bo przy takiej długości profile mogą się wyginać w dół i nie bardzo mam na to pomysł.

    Zastanów się nad tymi samowiertami - one przez jedną ściankę profila wystarczą a śruby musisz dawać przez cały
    Samowiercące są wygodne ale teraz już będę musiał poszukać ocynkowanych. Z drugiej strony śruby zamkowe ładniej wyglądają. Właściwie idealnym rozwiązaniem była by śruba zamkowa z wkrętem samowiercącym i "krzyżakiem" z przodu - tylko krzyżak musiał by być bardzo delikatny aby nie psuł wyglądu.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gkmaster

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Niegoszowice
    Kod pocztowy
    32-064
    Posty
    15

    Domyślnie

    Kubencki
    Zrobiłbym wersje nr 1, zapobiegnie obwiśnięciu bramy
    Wiesiek6308
    Sorry Kubencki ale najbardziej zapobiegnie temu numerek 2 a nie jedynka
    Na zdrowy rozum też mi się wydawał, że wersja 1 czuli z poprzeczką " \ " jest pewniejsza ale widziałem setki bram gdzie ta poprzeczka była ustawiona właśnie w drugą stronę czyli " / " - siła ciągnąca chyba działa w dół więc poprzeczka pierwsza \ ją przytrzymuje i nie pozwala się odginać w dół. Natomiast poprzeczka druga czyli " / " raczej usztywnia bramę i pewnie dzięki temu brama również nie powinna opadać. To taka moja filozofia

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Filozofia filozofią, symulacje komputerowe pokazują że lepsza jest opcja nr 1.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gkmaster

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Niegoszowice
    Kod pocztowy
    32-064
    Posty
    15

    Domyślnie

    a mógł byś sprawdzić w symulacji opcję nr 3 czyli rama + poprzeczki poziome - ta konstrukcja była by dla mnie najbardziej korzystna ponieważ utrzymał bym linię śrub którymi przykręcam balaski. A dodatkowo miał bym do czego przyczepić siłownik do otwierania bramy.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gkmaster

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Niegoszowice
    Kod pocztowy
    32-064
    Posty
    15

    Domyślnie

    To jeszcze jedno pytanie jak korzystniej z punkty widzenia wytrzymałości lepiej jest pospawać bramę (właściwie każdą konstrukcję gdzie łączy się elementy pod kątem).
    Przyjmując założenie, że brama będzie z profilu 40x40x2 to korzystniej będzie łączyć belki na "zakładkę" (lewy rys.) czy ciąć pod kątem 45st.? (prawy rys.)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Konstrukcja bramy_spaw.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	21,6 KB
ID:	321119

  14. #14

    Domyślnie

    Jak ci wygodnie jak zetniesz pod katem to szlifujesz i z głowy ,a pierwszy rys po lewej po spawaniu będziesz musiał zaślepić otwór w profilu z boku więc dodatkowa robota.innej różnicy niema.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gkmaster

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Niegoszowice
    Kod pocztowy
    32-064
    Posty
    15

    Domyślnie

    Ok - dzięki za info, zatem zrobię 45st.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gkmaster

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Niegoszowice
    Kod pocztowy
    32-064
    Posty
    15

    Domyślnie

    Brama wykonana, zawieszona i użytkowana od ok roku. Wykonałem wersję 3 ale po zamontowaniu na słupkach i kilku przejażdżkach własnym ciężarem na bramie uznałem, że jednak trzeba dospawać poprzeczki w układzie z rysunku 1 - brama zyskała bardzo dużo na sztywności.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony