dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 109 z 161
Pokaż wyniki od 2.161 do 2.180 z 3215
  1. #2161

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukasDoUrden Zobacz post
    A tak jedni przekonują że można (bo budują w taniej okolicy i przy pomocy rodziny/pracy własnej) i denerwują tych co budują za znacznie większą kasę
    To chyba tak działa tylko u ludzi, którzy mają niskie poczucie własnej wartości oraz wsiową mentalność.
    - Franek kupił pustaki po 4,80zł. a ja po 4,60!! Co za frajer z tego Franka!
    - Zdzichu zapłacił hydraulikowi 5200zł. A Jurek to samo zrobił mi za 4 tysiące i jeszcze flaszkę wypiliśmy!
    - Zdzisiek płacił 11zł. za worek cementu, a ja kupiłem "na lewo" od tego Jurka, co mi hydraulikę robił, po 8 zł!
    - A ten Kowalik - ten od starej Kowalikowej - kupił Passata za 12 tys! Takie same chodzą po 10 tys. i jeszcze opony zimowe dorzucają gratis!

    To jest właśnie ta wsiowa mentalność niektórych użytkowników tego forum, którzy chwalą się, który z nich taniej chałupę postawił!
    A że stawiali przez 5-8 lat z pomocą szwagra, to do jej wykończenia na tip-top potrzeba jeszcze następne 2 lata! Nie wspominając o tym, że ogrodzenie działki jest z drutu, a ogród woła o pomstę do Nieba...

    Naprawdę, śmieszy mnie taka licytacja, kto taniej i za ile się wybudował. I współczuję tym, którzy czerpią z tego jakąkolwiek satysfakcję, chwaląc się, iż wybudowali taniej, niż inni

    U mnie, wśród moich znajomych, jak ktoś zapyta, za ile wybudowałeś dom, jest wręcz przeciwnie! Kiedy odpowiadam, że w sumie wyszedł mnie 450 tysięcy na gotowo, to oni coś tam bełkoczą, że przepłaciłem. Ja sobie z tego oczywiście nic nie robię, tylko patrzę, jak im ciśnienie skacze

  2. #2162
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał portaga Zobacz post

    To jest właśnie ta wsiowa mentalność niektórych użytkowników tego forum, którzy chwalą się, który z nich taniej chałupę postawił!
    Też taką formę licytacji zauważam - nie tylko na forum. Wydaje mi się, że przyczyną jest przekonanie nabyte w okresie komunistycznej biedy i niedostatku, pokutujące u części ludzi. Zaradność życiowa postrzegana była przez pryzmat okazyjnych i tanich zakupów niedostępnych towarów. Posiadanie dóbr mogły wywoływać uczucie zazdrości, a tanie kupowane - uczucie zaradności. Mentalność ta przechodzi na kolejne pokolenia. W rzeczywistości trudno jest się przyznać (szczególnie przed sobą samym), że nie stać mnie na drogie materiały na dom, nie stać na nowy samochód... Najuczciwiej byłoby powiedzieć - nie stać mnie na nowe auto, kupuję więc używane, godząc się na niedogodności stąd wynikające; nie stać mnie na użycie drogich materiałów do budowy domu - wyszukuję więc najtańsze, godząc się na liczne kompromisy... no ale racjonalizujemy łagodząc dysonans poznawczy
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  3. #2163
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Jednemu na sto uda sie taki domek postawić za 250 czy 300 tyś kosztami wielu wyrzeczeń i miesiącami urlopu swojego i swojej rodziny i chwali sie tym na forum. 99 na stu ta sztuka sie nie udaje i koszt wychodzi realne 350-450tyś za mały domek ale oni się już tym nie chwalą oczywiście i na forum powstaje mylne przekonanie że te wszystkie domy to sie za cene mieszkań buduje. Potem jest tylko płacz...

  4. #2164
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    jeszcze jednym problemem jest samo tworzenie kosztorysu. Ja oglądałem już 3 i w żadnym nie znalazłem np. pozycji o nazwie gwoździe. Niektórzy robią kosztorys na zasadzie wpisywanie kwot powyżej tysiąca, a to jest jak rachunkiem z tesco z małych kwot powstają duże kwoty.

  5. #2165

    Domyślnie

    Realnie wpisać w kosztorys większe kwoty i dodać 20-30% i wychodzi realna cena

  6. #2166
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Powinno się robić kosztorys do stanu developerskiego, jak skończymy to liczymy kasę i szacujemy wykończenia.
    Ja jak narazie do stanu developerskiego w punkt, nawet poniżej kosztorysu, ale zabawa się dopiero zacznie, fakt że w każdym etapie dodawałem 2 000 jako inne (drobne, czyli gwoździe itp)

    Wykończenia - mam do kupienia 90m2 płytek drewnopodobnych, które szacowałem na 110 m2. Już wiem że kupię na pewno droższe i każde 10 zł na M2 daje już 900 zł różnicy i tak będzie przy większości rzeczy...

    Zgodzę się z Waszą argumentacją, że jest mentalność na forum że trzeba zbudować jak najtaniej...tylko zazwyczaj te osoby nie pokazują zdjęć Swoich domów. Warto by pokazać wizualizację zdjecia z projektu i zdjęcie z wykonania, żeby ludzie widzieli żę domy się różnią znacząco...
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  7. #2167
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Dokładnie. Każdy coś zmienia, jeden więcej, drugi mniej ale każdy coś i przez zmiany można coś zaoszczędzić, jednak można również stracić na estetyce i jakości. Myślę, że Ci którzy czytają ten post i zadają tutaj pytania nie mają marzeń o pałacu ociekającym złotem, tylko raczej o własnym domu bez większego nacisku na wszelkie nowości i bajery.
    Ja założyłem, że zmieszczę się w 200tys a w 250tys zamieszkam i jak na razie wygląda to obiecująco. Projekt jaki jest w oryginale każdy może sprawdzić a jak wygląda moja wersja pokazuję. Stan obecny kosztował mnie bez działki 155tys. Wewnątrz gołe ściany, ogrzewanie, hydraulika, wylewki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	374241

  8. #2168

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Dokładnie. Każdy coś zmienia, jeden więcej, drugi mniej ale każdy coś i przez zmiany można coś zaoszczędzić, jednak można również stracić na estetyce i jakości. Myślę, że Ci którzy czytają ten post i zadają tutaj pytania nie mają marzeń o pałacu ociekającym złotem, tylko raczej o własnym domu bez większego nacisku na wszelkie nowości i bajery.
    Ja założyłem, że zmieszczę się w 200tys a w 250tys zamieszkam i jak na razie wygląda to obiecująco. Projekt jaki jest w oryginale każdy może sprawdzić a jak wygląda moja wersja pokazuję. Stan obecny kosztował mnie bez działki 155tys. Wewnątrz gołe ściany, ogrzewanie, hydraulika, wylewki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	374241

    Wybudowałeś za tę kwotę, ale napisz jeszcze ile włożyłeś swojej pracy.

    Ja buduje dom 130 m2 kształt podobny do Twojego. Jestem aktualnie na etapie robienia elewacji i kończenia hydrauliki.
    Szacuje, że stań deweloperski (bez kosztów stałych - przyłącza, projekt itd.) wyniesie mnie około 330 000 zł (odrobinę mniej od tego, co było oszacowane przez pracownie projektową). Niestety u mnie większość robią ekipy, to co zrobiłem sam, to podstawiłem ściany działowe.

    Największym wydatkiem jest niestety robocizna, gdyby nie ona, to prawdopodobnie zmieściłbym się w kwocie około 215-220 tyś.
    Tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Da się wybudować dom do 300 tyś i w nim zamieszkać, ale moim zdaniem tylko i wyłącznie w momencie gdy budowę realizujemy swoimi siłami.

  9. #2169

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Zgodzę się z Waszą argumentacją, że jest mentalność na forum że trzeba zbudować jak najtaniej...tylko zazwyczaj te osoby nie pokazują zdjęć Swoich domów. Warto by pokazać wizualizację zdjecia z projektu i zdjęcie z wykonania, żeby ludzie widzieli żę domy się różnią znacząco...
    Wiadomo, że na zewnątrz dom może wyglądać, jak z katalogu, natomiast wewnątrz najczęściej jest niedokończony, podobnie jak i przestrzeń wokół domu. Chodzi o niedoróbki i inne niedokończone rzeczy, na które nie starczyło budżetu, dlatego wiele osób nie chwali się zdjęciami, bo... nie ma czym...
    Natomiast - niektórym z nich - nie przeszkadza pochwalić się na forum, jacy to oni zaradni i wybudowali tanio dom. A prawda jest taka, że większość z nich postawiła budynek. Bo dom, to nie jest to, co widać na zewnątrz, ale przede wszystkim to, co jest wewnątrz. Z zewnątrz oglądamy, a wewnątrz mieszkamy - to są właśnie te detale...
    I tutaj dają znać o sobie - jak ktoś słusznie wcześniej zauważył - chore ambicje i mentalność rodem z PRL.
    A najgorsze w tym wszystkim jest to, że po wpisaniu w google "dom za 300tys.", drugi wynik prowadzi do tego właśnie wątku. A jak wiadomo, ludzie czytają wszystko wybiórczo. Zwracają uwagę przede wszystkim na te wypowiedzi, które pasują do ich założeń, do marzeń...
    Dlatego trzeba uświadomić ich, że dom za 300tys. to jest marzenie ściętej głowy! No chyba, że od stanu surowego zamkniętego, większość prac wykonają sami. Lista tych prac jest baaardzo dłuuuga, wymagająca mnóstwo poświęcenia i jeszcze więcej wolnego czasu.
    Generalnie, to trzeba by poświęcić 3 lata życia kosztem innej pracy, ażeby wykończyć chałupę (a przy okazji siebie i szwagra).
    Ostatnio edytowane przez portaga ; 25-11-2016 o 18:20

  10. #2170
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    ja mam dosyć
    szwagrom już mi głupio dupe zawracać
    bracia unikają tematu
    teść ledwo z życiem uszedł po "wichach" na budowie po skonczonych etapach
    ojciec jeszcze mnie namawia, żebym na kolejny etap też firmy nie brał
    Można się wykończyć... 3 lata już ta budowa trwa i jeszcze trochę potrwa- to też należy wziąć pod uwagę zakładając budowę samemu

  11. #2171

    Domyślnie

    Yyyyy... albo jesteś kierownikiem budowy, albo arcymistrzem ironii
    Tak, czy srak, uśmiałem się, czytając Twój post
    I o to chodzi!

  12. #2172
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    yyyy... nie ironizuję szczerość jak na spowiedzi kierownikiem nie jestem tylko dekarzem ale może kiedyś...

  13. #2173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Jednemu na sto uda sie taki domek postawić za 250 czy 300 tyś kosztami wielu wyrzeczeń i miesiącami urlopu swojego i swojej rodziny i chwali sie tym na forum. 99 na stu ta sztuka sie nie udaje i koszt wychodzi realne 350-450tyś za mały domek ale oni się już tym nie chwalą oczywiście i na forum powstaje mylne przekonanie że te wszystkie domy to sie za cene mieszkań buduje. Potem jest tylko płacz...
    Buduję dom parterowy 95 m2 sam, bo nie stać mnie na firmy. Stan deweloperski z dokumentacją wyniósł mnie ok 120 tys zł. w tym mam wszystkie przyłącza, dom już ogrzewam gazem. Pierwsze wbicie łopaty było we wrześniu 2014 r.. Na budowie spędzam dużo czasu, ale jest to moja pasja. Każdy metr 2 budowy kosztuje. Jeżeli budujemy dom 150 m2 to płacimy za 150 m2, jak jest dom 250 m2 to płacimy za 250 m2 i pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Najważniejsze to budować coś w miarę swoich możliwości. Dzisiejsze technologie bardzo ułatwiają budowę i wcale nie trzeba się porządnie znać. Wielu "fachowców" często zrobiło by gorsza robotę jak zrobilibyśmy sami. W dzisiejszych czasach internetu i przepływu informacji wszystko jesteśmy wstanie szybko zweryfikować, porównać.
    Budowa metodą gospodarczą kosztuje tyle ile materiał + 10 -20 tyś robocizn, których nie jesteśmy wstanie, sami zrobić. U mnie firmy robiły:
    posadzki - 1100 zł robocizna
    elektryk skrzynkę - 250 zł
    hydraulik podłączenie pieca gazowego - 500 zł
    cieśla do pomocy - 1400 zł
    koparka - 600 zł
    Wstawienie okien - 900 zł
    instalacja wod-kan z materiałem - 4000 zł

    instalacja gazowa od skrzynki do domu i w domu (z materiałem) -1000 zł
    skrzynka elektryczna - 950 zł - opłata przyłączeniowa
    skrzynka gazowa 2300 zł - opłata przyłączeniowa
    kominiarz odbiory - 150 zł

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Ja założyłem, że zmieszczę się w 200tys a w 250tys zamieszkam i jak na razie wygląda to obiecująco. Projekt jaki jest w oryginale każdy może sprawdzić a jak wygląda moja wersja pokazuję. Stan obecny kosztował mnie bez działki 155tys. Wewnątrz gołe ściany, ogrzewanie, hydraulika, wylewki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	374241
    Mój kuzyn wybudował bardzo podobny - z pełnym wykończeniem, kuchnią - 240 tys. - Dach, hydraulike, płycząca fachowcy - resztę robił sam bo jest budowlańcem - czas realizacji niecałe 2 lata.
    Ostatnio edytowane przez meczesiu ; 25-11-2016 o 21:11

  14. #2174
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Popieram. Jak czasem czytam wpisy np. Będziemy budować sami bez firmy bo ktoś tam z rodziny się zna na budowie a mąż będzie robił za pomocnika a w dzienniku budowy czytam, że uporządkowaliśmy działkę, zagęściliśmy piach w fundamentach i rozładowaliśmy deski to się scyzoryk w kieszeni otwiera. Tego nie można nazwać budowaniem. To sprzątanie, utrzymanie porządku na placu budowy. Wielu inwestorów się po prostu przelicza ze swoimi planami. Albo przerasta ich fizyczne wykonanie czegoś albo im się po prostu nie chce nawet, że potrafią zrobić to sami (zwłaszcza, kiedy wezmą kredyt. Wtedy to już u większości po kilka ekip jednocześnie, żeby szybciej było) i to też trzeba brać pod uwagę przy kosztorysie. Będzie się chciało budować? Na początku każdy ma zapał ale budowa domu potrafi wykończyć niejednego.

  15. #2175
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar LukasDoUrden
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Jacków koło Częstochowy
    Kod pocztowy
    42-282
    Posty
    91
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Niestety to prawda - chcesz budować samemu - przygotuj się na wieczny brak czasu. Ja sam robiłem tylko fundamenty, na ściany przyszła już ekipa. Ale i z ekipami jest kupa rzeczy, które wypadałoby zrobić samemu. Rozszalowanie stropu (u mnie monolit był) ? Owszem ekipa Ci to zrobi, ale za kasę. Masz deski i na dach się przydadzą? No ale trzeba je zaimpregnować. Brać do tego ekipę? I tak ciągle. Już nie mówię o sprzątaniu placu, zabezpieczaniu na zimę itd. Budowa pochłania mnóstwo czasu i gdyby nie to że mam na nią 2 km to nie wiem jakbym miał to wyrobić.A przecież są tacy co i murują sami.

    Z drugiej strony jak to wszystko sam nie zrobisz a weźmiesz ekipę to już na dzień dobry można policzyć kilka tysięcy. Poza tym przy różnych ekipach na różne etapy jest też kupę załatwiania. A to cementu braknie, a to cegły potrzebne itd. Szczęśliwie ekipa od dachu sama sobie wszystkie materiały brała ze sklepu a mi WZ dawała.

    Jedyne co w tym wszystkim jakoś trzyma człowieka to widoczne efekty. Jeżdżę koło budowy codziennie do pracy i fajnie jest sobie na ten domek popatrzeć. Ok, nie ma okien a w środku nic prócz desek i pustaków, ale już jest I to chyba sprawia że chce się tam robić coś dalej byle skończyć

  16. #2176

    Domyślnie

    Mój znajomy rozpoczyna budowę domu. Powierzchnia 210m2+44m2 garażu. Skomplikowany dach, dużo dziwnych okien+ 6 dachowych, wykusze, balkony itd. Będzie budował sam z ojcem i bratem. Twierdzi, że do wprowadzenia wyda...150 tys zł. Nie wiedziałem co powiedzieć...

  17. #2177

    Domyślnie

    Cytat Napisał MisiekNS Zobacz post
    Mój znajomy rozpoczyna budowę domu. Powierzchnia 210m2+44m2 garażu. Skomplikowany dach, dużo dziwnych okien+ 6 dachowych, wykusze, balkony itd. Będzie budował sam z ojcem i bratem. Twierdzi, że do wprowadzenia wyda...150 tys zł. Nie wiedziałem co powiedzieć...

    Powiedz mu że wyda 150 tys euro
    Parterówka 108 m

  18. #2178
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    kamil2k3

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kwidzyn
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    399

    Domyślnie

    To może i ja z 3 grosze dorzucę
    Do stanu dzisiejszego absolutnie wszystko zrobiliśmy we 2 z ojcem może poza kopaniem fundamentu wykop zrobiła koparka.
    Nie było jak na razie żadnej firmy nawet konstrukcję dachu zrobiliśmy sami.
    I wszystko jest zrobione z najlepszych materiałów nie oszczędzam na niczym.
    Do tego budowa z dokładnością na milimetry żadna firma by się tak nie przykładała do prac.

    Stan na dziś wyszedł jakieś 62 tyś z papierami a SSZ będę miał w jakoś 85 tyś zrobiony bo okna mam już wycenione z oknoplastu i to będzie pierwsza firma która coś u mnie zrobi robocizna 2500 za ciepły montaż wszystkich okien.

    Da się wybudować do 300 tyś tylko jak wyżej było pisane to masa pracy własnej i musi być też prosty i przemyślany projekt.

    I choć budowa faktycznie wyczerpuje, że czasem ma się dość to już się nie mogę doczekać aż przyjdzie wiosna aby ruszyć dalej z budową.
    Nie odmawiam też sobie normalnego życia zawsze mam czas na hobby czy jakiś wypad ze znajomymi, ale fakt całą resztę czasu wypełnia budowa.
    Nawet jak nie buduję to siedzę na necie szukając najlepszych rozwiązań czy uczę się tego co będę miał robić następne bo budowlańcem nie jestem.

    Nie żałuję jednak decyzji o budowie co bym innego miał robić w tym czasie siedzieć przed TV ?

    Pewnie było by mnie stać ma budowę firmami, ale do tego musiał bym już brać kredyt a zwyczajnie nie lubię zadłużać się na 30 lat

  19. #2179

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil2k3 Zobacz post
    Nie odmawiam też sobie normalnego życia zawsze mam czas na hobby czy jakiś wypad ze znajomymi, ale fakt całą resztę czasu wypełnia budowa.
    Nawet jak nie buduję to siedzę na necie szukając najlepszych rozwiązań
    Mam nadzieję, że nie masz jeszcze rodziny? Pytam, bo gdybym JA miała takiego chłopa, który o niczym innym nie myśli i nie śni, tylko o budowie, to chyba zrezygnowałabym z tego domu, a nie wykluczone, że z chłopa również.
    Taki "facet", który najlepsze lata życia spędza na budowie, w imię zapewnienia dachu rodzinie za jakieś 10 lat, jak już dzieci powoli zaczną myśleć o studiach, to jakaś masakra!
    Weź mu upierz spodnie, obiad przygotuj, odbierz dzieci z przedszkola i wytłumacz dzieciom, że Tata to Wielki Bob Budowniczy, który cały wolny czas siedzi na działce po to, ażeby nam się kiedyś żyło lepiej... ech...

    Kamil, jeżeli ty sobie tę chałupę budujesz w Slow Motion, bo nie masz rodziny, to nie bierz tego do siebie
    Natomiast inni ojcowie i mężowie, którzy mają chore ambicje i poświęcają 90% czasu i myśli na chałupę, niech sobie wezmą to do serca, że budowanie domu powoli niskim kosztem, może się odbić wysokim kosztem potem.
    Masz małe dzieci? Buduj szybko, bo czas im ucieka...
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 26-11-2016 o 17:16

  20. #2180

    Domyślnie

    Cytat Napisał MisiekNS Zobacz post
    Mój znajomy rozpoczyna budowę domu. Powierzchnia 210m2+44m2 garażu. Skomplikowany dach, dużo dziwnych okien+ 6 dachowych, wykusze, balkony itd. Będzie budował sam z ojcem i bratem. Twierdzi, że do wprowadzenia wyda...150 tys zł. Nie wiedziałem co powiedzieć...
    Pewnie piliście i się nie dogadaliście.
    Jemu raczej chodziło, że wyda 150 tys. do czasu wprowadzenia MIXOKRETA - i to by się mniej więcej zgadzało

Strona 109 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony