dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lajcepsik

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    5

    Domyślnie Dobór mocy kotła gazowego dwufunkcyjnego c.o/c.w

    Witam. Proszę o radę w sprawie doboru mocy kotła, jak w temacie.
    Specyfikacja naszego małego mieszkanka to : 32m^2 powierzchni, wysokość ok.2,9m, salon z otwartą kuchnią, łazienka i sypialnia. Potrzebujemy kotła do ogrzewania pomieszczeń, zamierzamy mieć 3 grzejniki, poza tym do ogrzewania wody, wody do spożycia itp. Dodam, że to mieszkanie w kamienicy, w mieszkaniu są jedynie 2 okna, nowe.
    Mamy problem z doborem jego mocy i wypełnienia formularza do gazowni o modernizację istniejącej instalacji gazowej. Otóż specjalista wpisał nam w formularz moc urządzenia 24 kW, a moc kuchenki gazowej z piekarnikiem elektrycznym 5 kW i teraz twierdzi, że jest problem gdyż instalacja nie wytrzyma zwykłej kuchenki czteropalnikowej i musimy wymienić ją na taką z 2 palnikami na gaz i 2 na prąd. W naszym przypadku jest to średnio korzystne gdyż wyposażenie kuchni mamy już kupione
    Czy podane przez niego wartości są prawidłowe?
    Chodzi mi o ten wniosek, strona 2. -> https://www.psgaz.pl/documents/21201...5-72c7f1610d1b

    Z góry bardzo dziękuję, za każdą pomoc.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Do 32m2 to kocioł gazowy niema większego sensu (szczególnie na 3 grzejniki) - oszczędności nie będzie, szczególnie z 2-funkcyjnego. Lepiej już coś na prąd (piece akumulacyjne, kocioł elektryczny, zwykłe grzejniki elektr. konwekcyjne?).
    Która instalacja nie wytrzyma kuchenki wg specjalisty - gazowa?
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #3

    Domyślnie

    Piec 24kW do mieszkania 32m? O_o

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lajcepsik

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek88 Zobacz post
    Piec 24kW do mieszkania 32m? O_o
    Dokładnie tak wpisał ów "specjalista" (ponoć z gazowni) do tabeli Moc urządzenia w kW. Rodzice, w sumie trochę doświadczeni, doradzają dwufunkcyjny, wyższość gazu nad prądem przejawia się u nich w cenie. Poza tym to oni fundują ów piec, więc może i o to chodzi?
    Poza tym wyczytałam, że moja kuchenka ma moc przyłączeniową 2,9kW (o ile jest to moc palnika który będzie pobierał najwięcej tj. dużego). Nie wiem skąd wzięło się 5kW, bo nawet po zsumowaniu mocy palników wychodzi inaczej.
    I tak, według niego instalacja gazowa nie wytrzyma pieca plus 4 palników na gaz.

  5. #5

    Domyślnie

    Zapytaj na forum elektroda - serwis grzewczy, tam Ci doradzą, czytałem czasem podobne wątki, nie pamiętam metrazu ale ogrzewanie prądem się przewijało

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lajcepsik

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Tam również założyłam temat, niestety póki co zero odpowiedzi. Już trochę zlupialam

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    "Instalacja nie wytrzyma" - może chodzi o ciśnienie gazu w sieci (za niskie?). 24kW to moc potrzebna do przepływowego grzania CWU - tu ok. Natomiast taki kocioł, nawet z min mocą ok 2 kW do CO na Wasze potrzeby będzie za duży. Jak chcecie koniecznie gaz, to zwykły piecyk tylko do ciepłej wody (wtedy można niższej mocy i problem z kuchenką zniknie), do CO prąd.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony