dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 119

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Question

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chyba skorzystam z zaproszenia. Może w czwartek uda mi się podjechać, bo zapowiada się luźniejszy dzień.
    Jak widać po tym wątku różne koncepcje i pomysły mi przychodzą. Pewnie rozmowa ze specem połączona z przykładami na żywo poukłada trochę puzzli w tej układance.
    Pewnie po drodze odwiedzę http://kominy-panek.pl w temacie komina.
    Byliśmy, dziękuję, wiemy więcej. Co nie znaczy, że jesteśmy bliżej decyzji.

    Zdun Darek B zwrócił uwagę na nieszczelność Kozy AB... I to nie chodzi o jakość wykonania, ale o konstrukcję. A sprzedawca u Panka zarzekał się, że kominek jest szczelny i nie pobiera powietrza z pomieszczenia.
    Podłączenie powietrza z zewnątrz jest. Jest też zasysanie powietrza z pomieszczenia. Po przegrzebaniu dokumentów znalazłem w instrukcji(czy jestem dziwny, że tam zajrzałem?) taki obrazek:


    Tak więc Koza AB z Kratki.pl odpadła. Jaki sens ma takie doprowadzenie powietrza?
    Czy jest jakaś norma, certyfikat czy niezależny test(er) szczelności kominka?

    Na placu boju teraz są Romotopy:
    Ovalis Ceramic




    Evora Ceramic - ten ma teraz niezłą promocję, tylko w jednym kolorze, ale akurat nam pasujący 712 zamiast 1033 EUR




    I ich wersje wyższe, z miejscem nad paleniskiem na wkładki akumulacyjne

    Evora Akum


    Ovalis Aku.


    Kozy są bardzo podobne. Co dziwne obydwie mają 3-8kW mocy, ale Ovalis jest 10cm szerszy i zużywa średnio 1,6kg/h a Evora 1,3kG/h. Dziwne, bo to by świadczyło o gorszej sprawności Ovalisa, a ta jest wyższa. Więc nie bardzo rozumiem, jak średnio spalając więcej drewna z lepszą sprawnością może mieć tę samą moc.
    Pewnie gdybym dzisiaj kupował, to wybrałbym promocyjną Evorę, bo za 3K zł chyba deklasuje konkurencję. Ale co będzie za pół roku czy rok, jak będę kupował, to zobaczymy.

    I tak się zastanawiam, czy te wkładki faktycznie mają sens? Nie tylko same kozy są znacznie droższe, ale i wkładki tanie nie są. A tak liczę, że jak mają z 1,5kWh pojemności przy 100* różnicy temperatur to maks. A to ledwie 1/3 tego, co zmagazynuje strop nad salonem ogrzewając się o 1*...

    Pytanie jest takie - czy taka kropelka akumulacji, jak wkładki akumulacyjne mają jakikolwiek sens, w moim domu?

    Bo w szkielecie czy m3system to pewnie kropla, ale dużo wnosząca. Ale u mnie to chyba będzie niezauważalne.... Czy mylę się?

    Komin prosto do góry, nad kominkiem skutecznie nam wyperswadowano w obydwu miejscach. Sypanie się i spływanie wszystkiego do kozy jest wystarczającym argumentem. A padło trochę więcej.

    Więc pewny pustak a w środku raczej ceramika.

    Za to nowy dylemat, jakiej średnicy i która konkretnie. W projekcie jest 180, wykonawca namawiał na 200, "bo nigdy nie jest za dużo, a zmienić trudno". Ale jak sobie policzyłem na kalkulatorku to i 160 wystarczy do 18kW czyli będzie dla nas z dużym zapasem.
    A która konkretnie, to czy Schiedel Rondo Plus czy Izostar? Te dwa mają dosyć podobne ceny (tyle, że ten Schiedel nie jest izostatyczny). Czy jeszcze inny? Izostatyczny Schiedla ma trochę zaporową cenę.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kozaab.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	379778   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kozaab.jpg
Wyświetleń:	3282
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	379789  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony