dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 151 z 249
Pokaż wyniki od 3.001 do 3.020 z 4962
  1. #3001
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Jego "sława" zatacza coraz szersze kręgi. Znają go również na ED
    Proponuję wam śledzenie tematu:
    http://www.forumbudowlane.pl/wentyla...t63722#p402506
    Tam Brzęczu zabrał się za "badanie" ciepłej pompy, ciekawe będą jego wnioski.
    A co to jest ED?
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 28-01-2017 o 12:08
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  2. #3002
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Można prądem.
    Żadne bezpieczne medium nie jest zakazane ! można prądem i dalej będzie można.
    Jedynie dom ma być zaprojektowany na wyśrubowane parametry ale idzie to ogarnąć
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  3. #3003
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Proponuję wam śledzenie tematu:
    http://www.forumbudowlane.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/eksperyment-z-dolnym-zrodlem-pompy-ciepla-t63722#p402506
    Tam Brzęczu zabrał się za "badanie" ciepłej pompy, ciekawe będą jego wnioski.
    A co to jest ED?
    Jest to skrot od innego forum budowlanego Ex..a d.m

    Zarejstrowanego konta to on tam nie ma, ale ktos o nim wspomnial z imienia i nazwiska- twierdzac, ze sporej wiedzy "fachowiec"
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  4. #3004

    Domyślnie

    Witam,

    Mam dylemat związany z wyborem sposobu ogrzewania: gaz vs PC P-W.
    Tydzień temu złożyliśmy już projekt do pozwolenia na budowę (z ogrzewaniem gazowym) więc tym bardziej taka zmiana wprowadziłaby dodatkowe komplikacje (zmiana instalacji, usunięcie komina, byłaby to zmiana istotna). Gaz mam w działce i architekt przekonuje mnie że okres zwrotu pompy ciepła to 10-12 lat i w porównaniu z gazem, biorąc pod uwagę żywotność nie będzie to opłacalne. Dodatkowo w salonie przewidziana jest koza.

    Wiem że póżno na taki temat, jednak uparliśmy sie na gaz który chcieliśmy mieć w kuchni a ostatecznie i tak z tego rozwiązania zrezygnowaliśmy.

    Budynek piętrowy 202m2 na płycie fundamentowej z poddaszem nieużytkowym, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Dom zbudowany z silikatów (24cm) ocieplenie ścian styropian grafitowy 25cm , nad parterem strop monolityczny (26cm), nad piętrem wiązary i strop drewniany (ilośc ocieplenia na nim jeszcze do ustalenia).
    Podłogówka w całym domu, na parterze planowana posadzka betonowa, na piętrze drewno.
    Rodzina 2+2. Miejsce budowy to Wrocław czyli polski biegun ciepła Strefa dzienna, sypialnie mają duże przeszklenia od strony południowej.

    Kubatura budynku o regulowanej kubaturze to 590m3. Rozważamy odkrycie stropu nad sypialniami, przez co kubatura powiększyłaby się znacznie ( dach dwuspadowy 45stopni).

    Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową EU:
    Ogrzewanie i wentylacja: 28,1 kWh/m2 rok
    Zapotrzebowanie na energię użytkową dla systemu ogrzewania i wentylacji: 5414 kWh/rok


    Ciepła woda użytkowa: 24,1 kWh/m2 rok
    Zapotrzebowanie na energię użytkową dla systemu ciepłej wody użytkowej: 4648 kWh/rok

    Zapotrzebowanie na moc dla systemu ogrzewania i wentylacji: 7689W.


    Gdybym zdecydował się na PC to pewnie wybrałbym Panasonic T-CAP 9kW, na forum widziałem oferty użytkowników dla których koszt całej kotłowni dla tej PC to około 27-28k brutto.


    Koszt Opcja gazowa przykładowy :
    przyłącze do granicy działki 2500 zł
    przyłacze na działce do 500 zł
    piec gazowy 5000-8000

    Montaż uruchomienie 1000
    komin Schiedel 3500
    SUMA 12500- 15500

    W przypadku wyboru PC odpadłyby m.in. koszty: komin systemowy 3k, przyłącze do granicy działki 2500 zł, przyłacze na działce do 500 zł
    Czy powyższe koszty są realne?Różnica w kosztach inwestycji wg powyższym danych to mniej więcej 13k, do tego musiałbym zapłacić 1400zł za wprowadzenie zmiany w projekcie ( w przypadku wyboru PC).

    Wg charakterystyki energetycznej w projekcie różnica to ~1300zł rocznie.
    - CO i CWU gazem to 3423zł + 318 za prąd= 3741zł.
    - PC - 2374zł.


    Z góry dzięki za sugestie

  5. #3005
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał thepilator Zobacz post
    Mam dylemat związany z wyborem sposobu ogrzewania: gaz vs PC P-W.
    Tydzień temu złożyliśmy już projekt do pozwolenia na budowę (z ogrzewaniem gazowym) więc tym bardziej taka zmiana wprowadziłaby dodatkowe komplikacje (zmiana instalacji, usunięcie komina, byłaby to zmiana istotna). Gaz mam w działce i architekt przekonuje mnie że okres zwrotu pompy ciepła to 10-12 lat i w porównaniu z gazem, biorąc pod uwagę żywotność nie będzie to opłacalne. Dodatkowo w salonie przewidziana jest koza.

    Wiem że póżno na taki temat, jednak uparliśmy sie na gaz który chcieliśmy mieć w kuchni a ostatecznie i tak z tego rozwiązania zrezygnowaliśmy.

    Budynek piętrowy 202m2 na płycie fundamentowej z poddaszem nieużytkowym, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Dom zbudowany z silikatów (24cm) ocieplenie ścian styropian grafitowy 25cm , nad parterem strop monolityczny (26cm), nad piętrem wiązary i strop drewniany (ilośc ocieplenia na nim jeszcze do ustalenia).
    Mam nieco gorsze parametry domu od Twojego domu (styro 20cm na elewacji), trochę mniejsza użytkowa (180m2) -- kalkulowałem i wyszło mi, że PC (nie najtańsza, bo gruntowa), zwróci się po 6-7 latach w stosunku do gazu który mam pod domem. Do tego będzie jeszcze chłodzenie.

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Powrotu do gotowania na gazie nie wyobrażam sobie. Na indukcji zero brudu, co sobie cenię.
    Ja się nie mogę doczekać, aż się od tego syfu uwolnię. Indukcja ZDECYDOWANIE mniej brudzi.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 01-02-2017 o 10:09
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #3006

    Domyślnie

    Cytat Napisał thepilator Zobacz post
    Witam,

    Mam dylemat związany z wyborem sposobu ogrzewania: gaz vs PC P-W.
    Tydzień temu złożyliśmy już projekt do pozwolenia na budowę (z ogrzewaniem gazowym) więc tym bardziej taka zmiana wprowadziłaby dodatkowe komplikacje (zmiana instalacji, usunięcie komina, byłaby to zmiana istotna). Gaz mam w działce i architekt przekonuje mnie że okres zwrotu pompy ciepła to 10-12 lat i w porównaniu z gazem, biorąc pod uwagę żywotność nie będzie to opłacalne. Dodatkowo w salonie przewidziana jest koza.

    Wiem że póżno na taki temat, jednak uparliśmy sie na gaz który chcieliśmy mieć w kuchni a ostatecznie i tak z tego rozwiązania zrezygnowaliśmy.

    Budynek piętrowy 202m2 na płycie fundamentowej z poddaszem nieużytkowym, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Dom zbudowany z silikatów (24cm) ocieplenie ścian styropian grafitowy 25cm , nad parterem strop monolityczny (26cm), nad piętrem wiązary i strop drewniany (ilośc ocieplenia na nim jeszcze do ustalenia).
    Podłogówka w całym domu, na parterze planowana posadzka betonowa, na piętrze drewno.
    Rodzina 2+2. Miejsce budowy to Wrocław czyli polski biegun ciepła Strefa dzienna, sypialnie mają duże przeszklenia od strony południowej.

    Kubatura budynku o regulowanej kubaturze to 590m3. Rozważamy odkrycie stropu nad sypialniami, przez co kubatura powiększyłaby się znacznie ( dach dwuspadowy 45stopni).

    Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową EU:
    Ogrzewanie i wentylacja: 28,1 kWh/m2 rok
    Zapotrzebowanie na energię użytkową dla systemu ogrzewania i wentylacji: 5414 kWh/rok


    Ciepła woda użytkowa: 24,1 kWh/m2 rok
    Zapotrzebowanie na energię użytkową dla systemu ciepłej wody użytkowej: 4648 kWh/rok

    Zapotrzebowanie na moc dla systemu ogrzewania i wentylacji: 7689W.


    Gdybym zdecydował się na PC to pewnie wybrałbym Panasonic T-CAP 9kW, na forum widziałem oferty użytkowników dla których koszt całej kotłowni dla tej PC to około 27-28k brutto.


    Koszt Opcja gazowa przykładowy :
    przyłącze do granicy działki 2500 zł
    przyłacze na działce do 500 zł
    piec gazowy 5000-8000

    Montaż uruchomienie 1000
    komin Schiedel 3500
    SUMA 12500- 15500

    W przypadku wyboru PC odpadłyby m.in. koszty: komin systemowy 3k, przyłącze do granicy działki 2500 zł, przyłacze na działce do 500 zł
    Czy powyższe koszty są realne?Różnica w kosztach inwestycji wg powyższym danych to mniej więcej 13k, do tego musiałbym zapłacić 1400zł za wprowadzenie zmiany w projekcie ( w przypadku wyboru PC).

    Wg charakterystyki energetycznej w projekcie różnica to ~1300zł rocznie.
    - CO i CWU gazem to 3423zł + 318 za prąd= 3741zł.
    - PC - 2374zł.


    Z góry dzięki za sugestie
    Co do komina to po co systemowy do gazu? Ja mam komin wentylacyjny z kształtek i wprowadzoną rurę z kwasówki. Koszt materiałów poniżej 1500 zł.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  7. #3007

    Domyślnie

    Cytat Napisał thepilator Zobacz post
    Witam,

    Mam dylemat związany z wyborem sposobu ogrzewania: gaz vs PC P-W.
    Tydzień temu złożyliśmy już projekt do pozwolenia na budowę (z ogrzewaniem gazowym) więc tym bardziej taka zmiana wprowadziłaby dodatkowe komplikacje (zmiana instalacji, usunięcie komina, byłaby to zmiana istotna).
    To nie są zmiany istotne. Zmieniasz to w trakcie budowy a kierownik tylko wpisuje to w dziennik


    Cytat Napisał thepilator Zobacz post
    Koszt Opcja gazowa przykładowy :
    przyłącze do granicy działki 2500 zł
    przyłacze na działce do 500 zł
    piec gazowy 5000-8000

    Montaż uruchomienie 1000
    komin Schiedel 3500
    SUMA 12500- 15500

    Sporo zawyżone... u mnie:
    - licznik - 2100
    - przyłącze doziemne (do domu) - 1900 (poprowadziłem gaz również do kuchni tak na wszelki wypadek, ale będzie indukcja)
    - piec + sterownik + komin - 4800
    - montaż + osprzęt kotłowni - 1000zł
    Suma: 9800 zł

    Do gazu nie musisz mieć specjalnego komina. Wystarczy komin wentylacyjny + wkład stalowy

    Ale i tak przy takich parametrach domu rozważyłbym (i to na poważnie) grzanie czystym prądem.....
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  8. #3008
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.535
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał thepilator Zobacz post
    Witam,

    Mam dylemat związany z wyborem sposobu ogrzewania: gaz vs PC P-W.
    Tydzień temu złożyliśmy już projekt do pozwolenia na budowę (z ogrzewaniem gazowym) więc tym bardziej taka zmiana wprowadziłaby dodatkowe komplikacje (zmiana instalacji, usunięcie komina, byłaby to zmiana istotna). Gaz mam w działce i architekt przekonuje mnie że okres zwrotu pompy ciepła to 10-12 lat i w porównaniu z gazem, biorąc pod uwagę żywotność nie będzie to opłacalne. Dodatkowo w salonie przewidziana jest koza.

    Wiem że póżno na taki temat, jednak uparliśmy sie na gaz który chcieliśmy mieć w kuchni a ostatecznie i tak z tego rozwiązania zrezygnowaliśmy.

    Budynek piętrowy 202m2 na płycie fundamentowej z poddaszem nieużytkowym, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Dom zbudowany z silikatów (24cm) ocieplenie ścian styropian grafitowy 25cm , nad parterem strop monolityczny (26cm), nad piętrem wiązary i strop drewniany (ilośc ocieplenia na nim jeszcze do ustalenia).
    Podłogówka w całym domu, na parterze planowana posadzka betonowa, na piętrze drewno.
    Rodzina 2+2. Miejsce budowy to Wrocław czyli polski biegun ciepła Strefa dzienna, sypialnie mają duże przeszklenia od strony południowej.

    Kubatura budynku o regulowanej kubaturze to 590m3. Rozważamy odkrycie stropu nad sypialniami, przez co kubatura powiększyłaby się znacznie ( dach dwuspadowy 45stopni).

    Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową EU:
    Ogrzewanie i wentylacja: 28,1 kWh/m2 rok
    Zapotrzebowanie na energię użytkową dla systemu ogrzewania i wentylacji: 5414 kWh/rok


    Ciepła woda użytkowa: 24,1 kWh/m2 rok
    Zapotrzebowanie na energię użytkową dla systemu ciepłej wody użytkowej: 4648 kWh/rok

    Zapotrzebowanie na moc dla systemu ogrzewania i wentylacji: 7689W.


    Gdybym zdecydował się na PC to pewnie wybrałbym Panasonic T-CAP 9kW, na forum widziałem oferty użytkowników dla których koszt całej kotłowni dla tej PC to około 27-28k brutto.


    Koszt Opcja gazowa przykładowy :
    przyłącze do granicy działki 2500 zł
    przyłacze na działce do 500 zł
    piec gazowy 5000-8000

    Montaż uruchomienie 1000
    komin Schiedel 3500
    SUMA 12500- 15500

    W przypadku wyboru PC odpadłyby m.in. koszty: komin systemowy 3k, przyłącze do granicy działki 2500 zł, przyłacze na działce do 500 zł
    Czy powyższe koszty są realne?Różnica w kosztach inwestycji wg powyższym danych to mniej więcej 13k, do tego musiałbym zapłacić 1400zł za wprowadzenie zmiany w projekcie ( w przypadku wyboru PC).

    Wg charakterystyki energetycznej w projekcie różnica to ~1300zł rocznie.
    - CO i CWU gazem to 3423zł + 318 za prąd= 3741zł.
    - PC - 2374zł.


    Z góry dzięki za sugestie
    O ile wyniki obliczen są wiarygodne, a nie jest to w tym przypadku takie pewne to przyjmując calkowite zapotrzebowanie na 10000 kWh to koszt przy buforze z grzalkami czyli opcja nie ujeta w obliczeniach to 2540 zł. Z kolei koszt grzania pompą ciepła to ok 1350 zł przy zalozeniu:
    1) g12w
    2) SCOP=2,7
    3) proporcja zauzycia I/II tar - 25/75%
    Róznica roczna kosztów to ok 1200 zł
    Koszt bufora z automatyką i cyrkulacja cwu (sterowanie czujkami ruchu) to ok 13500. róznca inwestycyjna miedzy PC a buforem ok 13500 zł. Prosty zwrot po ok 12 latach nie liczac płatnych przegladów pompy w okresie gwarancyjnym i ewentualnych kosztów kredytu na te róznice kosztow. Po uwzglednieniu tych dodatkowych kosztów okres zwrotu wzrasta o 2-3 lata. Koszt najdrozszej czesci do bufora (oprocz niego samego) to ok 240 zł, koszt najdrozszych czesci do pompy znacznie przekracza tę kwote.
    Decyzja jak zawsze nalezy do inwestora

  9. #3009

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Co do komina to po co systemowy do gazu? Ja mam komin wentylacyjny z kształtek i wprowadzoną rurę z kwasówki. Koszt materiałów poniżej 1500 zł.
    Komin systemowy ponieważ pomieszczenie gospodarcze jest obok strefy wejściowej do budynku i chcieliśmy uniknąć w niej widoku na komin. Załączam rzut parteru.

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

    Może skorzystasz, jeśli wiesz jak obsługiwać Excel. Co to zwrot z inwestycji, doczytaj w google.
    Dzięki za linka

    Korzystając z tego arkusza, policzyłem sobie opłacalność dla różnych wariantów zapotrzebowania/ źródła ciepła i np zwrot w przypadku PC vs Gaz to ~12 lat.
    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    To nie są zmiany istotne. Zmieniasz to w trakcie budowy a kierownik tylko wpisuje to w dziennik
    O ile zmiana samego sposobu ogrzewania nie byłaby zmianą istotną, to bryła budynku zostałaby zmieniona ponieważ zrezygnowałbym z komina systemowego, plus sposób zagospodarowania działki ponieważ nie byłoby na niej skrzynki gazowej. Prawdopodobnie mogliby jeszcze przyczepić się do zmiany kubatury budynku ( po usunięciu komina byłaby ona większa).

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    - piec + sterownik + komin - 4800

    Ale i tak przy takich parametrach domu rozważyłbym (i to na poważnie) grzanie czystym prądem.....
    Na grzanie czystym prądem raczej sie nie odważe. Ciężko mi określić jaki piec gazowy byłby potrzebny, parametry wszystkich są podobne a ceny między 3-8k. Więc obstawiam że wystarczy jakiś piec za 5k. Widziałem na forum spory temat dotyczący Immergas Victrix X 24kW, który kosztuje 3,7k. Komin jak napisałem powyżej niestety musi być systemowy stąd wyższy koszt.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    O ile wyniki obliczen są wiarygodne, a nie jest to w tym przypadku takie pewne to przyjmując calkowite zapotrzebowanie na 10000 kWh to koszt przy buforze z grzalkami czyli opcja nie ujeta w obliczeniach to 2540 zł. Z kolei koszt grzania pompą ciepła to ok 1350 zł przy zalozeniu:
    1) g12w
    2) SCOP=2,7
    3) proporcja zauzycia I/II tar - 25/75%
    Róznica roczna kosztów to ok 1200 zł
    Koszt bufora z automatyką i cyrkulacja cwu (sterowanie czujkami ruchu) to ok 13500. róznca inwestycyjna miedzy PC a buforem ok 13500 zł. Prosty zwrot po ok 12 latach nie liczac płatnych przegladów pompy w okresie gwarancyjnym i ewentualnych kosztów kredytu na te róznice kosztow. Po uwzglednieniu tych dodatkowych kosztów okres zwrotu wzrasta o 2-3 lata. Koszt najdrozszej czesci do bufora (oprocz niego samego) to ok 240 zł, koszt najdrozszych czesci do pompy znacznie przekracza tę kwote.
    Decyzja jak zawsze nalezy do inwestora
    Tak sie składa że wysłałem maila z prośbą o wycenę instalacji do Asolta i rozmawialiśmy wczoraj wieczorem przez telefon. Merytoryczna wiedza, dowiedziałem sie kilku ciekawych rzeczy, teraz czekam na wycenę
    Bufor ciepła ewentualnie brałbym pod uwagę, tylko dochodzi kolejny kłopot z OZC, wg którego grzanie prądem wg nowych norm nie będzie już możliwe. Dwanaście lat na zwrot PC to jednak za dużo, pobawiłem sie excelem i mi również wyszły podobne wyniki w porównaniu zarówno bufora ciepła jak i gazu.

    Mam nadzieję że zostało to poprawnie policzone lub wynik nie będzie różnił się znacząco, nie zlecałem osobnego OZC, bryła jest trochę rozbita więc ciężko mi porównać np. ze stroną ciepłowłaściwe. Kilka osób pisało że wyniki uzyskane na niej nie różniły się o więcej niż 10-15% od OZC. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/20cd
    Tutaj też całkowite zapotrzebowanie wyszło około 10500 kWh.

    Zastanawia mnie też jaki będzie roczny całkowity koszt CO+CWU dla gazu? Jaki w takim razie powinienem przyjąć koszt kWh z uwzględnieniem wszystkich opłat przesyłowych (założyłem 22gr za kWh)?

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Jedyna przewaga gazu nad indukcją, to możliwość przyrządzania azjatyckich potraw w woku. Jeśli ktoś nie lubi gotować chińszczyzny, to lepsza będzie indukcja.
    Dokładnie dlatego rozważaliśmy gaz, żonie marzyła sie profesjonalna kuchenka gazowa, z koroną na woka itp. Jednak z powodu braku możliwości schludnego doprowadzenia gazu na wyspę kuchenną zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Co zresztą pozwoli nam uniknąć dodatkowych problemów z czyszczeniem, okapem, WM.

  10. #3010
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał thepilator Zobacz post
    Zastanawia mnie też jaki będzie roczny całkowity koszt CO+CWU dla gazu? Jaki w takim razie powinienem przyjąć koszt kWh z uwzględnieniem wszystkich opłat przesyłowych (założyłem 22gr za kWh)?
    Średnio wychodzi 0,24 za kWh. Ale widziałem faktury i 0,30. Także musisz się dowiedzieć u siebie. Może jakiegoś sąsiada zgwałć. No, lepiej sąsiadkę.

    Cytat Napisał thepilator Zobacz post
    Na grzanie czystym prądem raczej sie nie odważe.
    Masz założone bardzo wysokie parametry domu. Może jednak OZC u asolta rozwieje trochę wątpliwości.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 02-02-2017 o 17:26
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #3011
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.535
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał thepilator Zobacz post
    .....
    Mam nadzieję że zostało to poprawnie policzone lub wynik nie będzie różnił się znacząco, nie zlecałem osobnego OZC, bryła jest trochę rozbita więc ciężko mi porównać np. ze stroną ciepłowłaściwe. Kilka osób pisało że wyniki uzyskane na niej nie różniły się o więcej niż 10-15% od OZC. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/20cd
    Tutaj też całkowite zapotrzebowanie wyszło około 10500 kWh.
    Nadzieja umiera ostatnia, jak widac wyniki z ciepławlasciwego róznią sie od ozc z projektu prawie o 100%, ktory wynik jest blizszy rzeczywistosci? Taka zgaduj zgadula, która nie pomoze w podjeciu ostatecznej decyzji.

  12. #3012

    Domyślnie

    Jak już ktoś liczy gaz vs PC PW to proszę wziąć pod uwagę, iż przy PC:

    - mamy tańszą kWh o połowę,
    - nie budujemy komina (ew. rura w rurze w ściane, co i tak za darmo nie jest),
    - nie doprowadzamy przyłącza gazu ( z podejściem w domu to koszt od 3500 zł).

    Przy obecnych cenach np. Panasonica, gdzie PC PW 7 KW kosztuje 15000-17000 zł nie rozumiem jak to może być droższe niż gaz
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  13. #3013
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    - mamy tańszą kWh o połowę,
    Chcesz powiedzieć, że kWh ciepła z PC kosztuje poniżej 5gr? To chyba w promocji jakiejś taryfy z darmową drugą strefą.
    Bo tutaj kolega pisze, że kWh gazu kosztuje go poniżej 10gr. Niech nawet z narzutami i uśredniając w roku wyjdzie 15 gr. Dalej różnica niewielka względem PC.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    - nie budujemy komina (ew. rura w rurze w ściane, co i tak za darmo nie jest),
    - nie doprowadzamy przyłącza gazu ( z podejściem w domu to koszt od 3500 zł).

    Przy obecnych cenach np. Panasonica, gdzie PC PW 7 KW kosztuje 15000-17000 zł nie rozumiem jak to może być droższe niż gaz
    Kocioł dwufunkcyjny kosztuje niespełna 3000zł. Razem z przyłączem za 3,5K zł i kominem za kolejne 3,5K (drogi - można dużo zaoszczędzić) wychodzi 5-7K zł taniej. Za to można kupić licne MWh ciepła. Ale różnica w cenie kWh gazu i ciepła z PC jest rzędu 10gr (albo i mniej). Czyli PC będzie się zwracać przy takiej różnicy kilkanaście lat.

    Nie rozumiem, jak można twierdzić, że PC jest tańsza.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-02-2017 o 21:37

  14. #3014
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.535
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz powiedzieć, że kWh ciepła z PC kosztuje poniżej 5gr? To chyba w promocji jakiejś taryfy z darmową drugą strefą.
    Bo tutaj kolega pisze, że kWh gazu kosztuje go poniżej 10gr. Niech nawet z narzutami i uśredniając w roku wyjdzie 15 gr. Dalej różnica niewielka względem PC.
    .
    Realnie z 1 m3 mozna uzyskac ok 9,5 kWh, czyli koszt 1 kWh z gazu to 22-24 gr w zaleznosci od regionu. Chciałbym aby ta kWh z gazu była za 10 gr tyle ze to jest niemozliwe.

  15. #3015

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Realnie z 1 m3 mozna uzyskac ok 9,5 kWh, czyli koszt 1 kWh z gazu to 22-24 gr w zaleznosci od regionu. Chciałbym aby ta kWh z gazu była za 10 gr tyle ze to jest niemozliwe.
    Jakby kWh z gazu była w okolicy 10 gr to by nikt nie palił węglem

    U mnie z rachnku za 12 miesięcy, uwzględniając zuzycie prądu przez piec otrzymuję wynik w okolicy 27 gr/kWh.

    A najtańsza PC PW zrobi SCOP 3, co daje właśnie te 10 gr (proszę pamiętać, że taka PC grzeje wodę latem z SCOP 5-6).
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  16. #3016

    Domyślnie

    I reasumując, najbardziej optymalnym dla mnie wyborem w tym przypadku byłaby pompa ciepła. Tym bardziej, że realny wynik może odbiegać od tego z OZC raczej w górę niż w dół.

  17. #3017

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    I reasumując, najbardziej optymalnym dla mnie wyborem w tym przypadku byłaby pompa ciepła. Tym bardziej, że realny wynik może odbiegać od tego z OZC raczej w górę niż w dół.
    Jeżeli przejdzie nowa taryfa prądu w cenie około 18 gr brutto/kWh (ciężko powiedzieć dokładnie po jakiej cenie kWh) to będzie na pewno miało znaczący wpływ na wybór sposobu grzania). Tym bardziej, że należy się spodziewać, iż w końcu zabronią palić śmieciowym węglem w śmieciowych kotłach...
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  18. #3018
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.625

    Domyślnie

    Trudność z PC 7 kW i ceną 15-17 000 zł polega na tym, że nie nadaje się do 90% /?/ aktualnie budowanych domów. Ma po prostu za małą moc.
    Przykład - Kaizen porównuje do kotła o mocy 24 kW.
    FM i zabierający tu głos niestety nie są reprezentatywni dla ogółu inwestorów i dalej domy budowane są z np. 10 cm ocieplenia, z balkonami, tarasami na pietrze, wykuszami, mostkami, went. grawitacyjną, itd. Nie wszyscy też budują domy 90 - 120 m2
    Świadomość rośnie, niestety bardzo powoli.
    PC ma sens wówczas, gdy pracuje na rzecz co i cwu głównie w taryfie G12, Jest wówczas i najtaniej i bezobsługowo.
    Gaz natomiast ma tą zaletę, że dostęp do gazu mamy przez 24 h w tej samej cenie, a różnice w cenie kotła w zależności od mocy są pomijalne.

  19. #3019
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz powiedzieć, że kWh ciepła z PC kosztuje poniżej 5gr? To chyba w promocji jakiejś taryfy z darmową drugą strefą.
    Bo tutaj kolega pisze, że kWh gazu kosztuje go poniżej 10gr. Niech nawet z narzutami i uśredniając w roku wyjdzie 15 gr. Dalej różnica niewielka względem PC.



    Kocioł dwufunkcyjny kosztuje niespełna 3000zł. Razem z przyłączem za 3,5K zł i kominem za kolejne 3,5K (drogi - można dużo zaoszczędzić) wychodzi 5-7K zł taniej. Za to można kupić licne MWh ciepła. Ale różnica w cenie kWh gazu i ciepła z PC jest rzędu 10gr (albo i mniej). Czyli PC będzie się zwracać przy takiej różnicy kilkanaście lat.

    Nie rozumiem, jak można twierdzić, że PC jest tańsza.
    Cena 0,10 zł to chyba za samo paliwo. Bez uwzględnienia realnej energii. To tak jakby podać cenę prądu za samą energię, często będzie to niecałe 0,15 zł i masz swoje 5 gr na PC z COP3. Jednak rzeczywistość swoje. U mnie gaz chodzi po 0,28 zł -- wzięte do wyceny źródła ciepła z faktury sąsiadki (pracującej w gazowni). Prąd z G12W też dają w tej cenie w 2T. Mnie się kompletnie nie opłaca podłączać gazu, szczególnie że gaz tylko grzeje a PC jeszcze może chłodzić w lato, albo grzać basen ze znacznie wyższym COPem.

  20. #3020
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Trudność z PC 7 kW i ceną 15-17 000 zł polega na tym, że nie nadaje się do 90% /?/ aktualnie budowanych domów. Ma po prostu za małą moc.
    Przykład - Kaizen porównuje do kotła o mocy 24 kW.
    FM i zabierający tu głos niestety nie są reprezentatywni dla ogółu inwestorów i dalej domy budowane są z np. 10 cm ocieplenia, z balkonami, tarasami na pietrze, wykuszami, mostkami, went. grawitacyjną, itd. Nie wszyscy też budują domy 90 - 120 m2
    Świadomość rośnie, niestety bardzo powoli.
    PC ma sens wówczas, gdy pracuje na rzecz co i cwu głównie w taryfie G12, Jest wówczas i najtaniej i bezobsługowo.
    Podałem przykład kotła 24kW - bo taki mi się wygooglał. Przypadek. Ze 3-4x za duży do przytłaczającej większości domów zgodnych z tegorocznymi wymaganiami technicznymi.

    Owszem, T-Cap nazwana 7KW nie nadaje się do aktualnie budowanych domów, bo jest ZA MOCNA. Domy mają zapotrzebowanie rzędu 4-5kW/100m2 przy -20*. Tylko taką temperaturę mamy przez kilkadziesiąt godzin w roku albo i nie. Więc wystarczy, żeby PC wyrobiła w takich warunkach razem z grzałkami a sumują moc grzałek i sprężarki to T-Cap 7KW ma przy -20 moc większą, niż nominalna w nazwie. Nieliczne domy (o ile jakiekolwiek spełniające tegoroczne wymogi EP) potrzebują T-Cap 9kW albo mocniejszej.

    Domy budowane z 10cm ocieplenia to raczej przekręt, niż legalna budowa domu mieszkalnego.

    PC mi się w tej chwili najbardziej kalkuluje, jeżeli będzie grzała tylko CWU - koszt 6-8K zł ze zintegrowanym zasobnikiem + kocioł elektryczny do CO (większe zużycie mam przewidziane na CWU, niż CO).


    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Realnie z 1 m3 mozna uzyskac ok 9,5 kWh, czyli koszt 1 kWh z gazu to 22-24 gr w zaleznosci od regionu.
    Po co chcesz przeliczać m3, jak na fakturze masz cenę za kWh i ilość kWh?
    Może i kolega, co wrzucałem linka się pomylił, i nie policzył wszystkich kosztów.
    Ale była już dyskusja o takiej fakturze, wrzucanej przez innego kolegę, gdzie cała kwota faktury podzielona przez ilość kWh daje cenę 19,5gr/kWh



    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Jeżeli przejdzie nowa taryfa prądu w cenie około 18 gr brutto/kWh (ciężko powiedzieć dokładnie po jakiej cenie kWh) to będzie na pewno miało znaczący wpływ na wybór sposobu grzania). Tym bardziej, że należy się spodziewać, iż w końcu zabronią palić śmieciowym węglem w śmieciowych kotłach...
    Fortum rozdaje za darmo prąd w tańszej strefie. To dopiero gwóźdź do trumny PC. Po co mam wywalać kilkanaście czy ponad dwadzieścia K zł na urządzenie, jak tanim kotłem elektrycznym ogrzeję dom uwaga... w tej samej cenie. Czyli za darmo.

    PC musi być tania, żeby miała sens ekonomiczny we współcześnie budowanych domach. Ze 2-3x tańsza, niż jest teraz, żeby wygrać ekonomicznie z ogrzewanie prądem.
    W sukurs jednak idą politycy, co tak wykoncypowali EP, że grzanie w 100% prądem 1:1 jest w domach nawet pasywnych nielegalne.
    Jak dom ma roczne zapotrzebowanie na ciepło rzędu 5-10MWh, i niech nawet ta MWh kosztuje 300zł, to jak urządzenie o 10 czy 20K zł droższe, od taniego kotła elektrycznego ma się zwrócić? Do tego jakoś mało kto ma świadomość, że takie urządzenie ma w stosunku do oczekiwanego okresu użytkowania bardzo krótką gwarancję. A koszt naprawy niewielkiej usterki PC jest porównywalny z kosztem wymiany całego kotła elektrycznego czy nawet gazowego (o wymianie grzałki nie wspominając).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fvgaz1.jpg
Wyświetleń:	454
Rozmiar:	18,9 KB
ID:	380568  

Strona 151 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony