dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41

    Domyślnie

    Sorry, mialem na mysli ze za 3000/rok to chyba da sie ogrzac dobrze zaizolowany domek z kotlem kondensacyjnym?

    Sasiad z pompa ciepla gruntowa i podlogowkami mowi ze 1700/zl/rok wychodzmi mu srednio ogrzewanie domu 170m (nie wiem na ile to prawda).

    ja liczylem ze 2000-2500/rok bym ogrzal takim cudem dom 150m.

  2. #42

    Domyślnie

    Jak będzie podłogówka to spokojnie te 1700zł/rok wystarczy. Przy grzejnikach i pracy w 1 taryfie w moim przypadku wychodzi tak jak wychodzi (około 5000kWh/rok).
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  3. #43

    Domyślnie

    Ok, dla tego domu tutaj: https://www.archon.pl/projekty-domow...mf4e20e555358c

    przykładowo EP wychodzi ok 40 kWh/m2 z rekuperacja (jesli dobrze licze), to jakies 6500kWh/rok by było jeśli się*nie mylę.
    Ten cudny kalkulator archona podaje tez kwote ok 1700 za ogrzewanie + wode dla takiej konfiguracji mniej wiecej wiec to by sie zgadzalo.
    Pytanie jaka moc musi miec pompa ciepla zeby ogrzać taki domek? Bo może tan daikin by dał radę*- a kosztuje nie 40k tylko 27k - wiec roznica znaczna.

  4. #44

    Domyślnie

    Wyszło mi że dla takiego domu jak podlinkowałem i 4 osobowej rodziny to trzeba by pompy ok między 7 a 8kW wg. rożnych kalulatorów które testowałem.

    To by wychodziło że taką pompę daikina kupię za 25-30k a viessmanna za 35k. To chyba wygląda wtedy rozsądniej? - bo to ceny katalogowe a nie proponowane.

    Jeszcze powinienem nadmienić pewnie że i tak będę*miał komin bo żona chciała kominek dekoracyjny.

    Szkoda że użytkownik Carbon tego nie widzi, bo widziałem że na blogu opisywali te urządzenia. Za to inni piszą*że to tylko do starych domów po modernizacji. Można się pogubić, pozatym ten daikin to chyba nie ma funkcji chłodzenia
    Ostatnio edytowane przez ergo14 ; 18-01-2017 o 20:11

  5. #45

    Domyślnie

    Sorry ja odpadam ,jeżeli chcesz gaz to grzej gazem jeżeli nie podłączasz się do sieci gazowej to rozważaj pompę ciepła w której są grzałki które uzupełniają ewentualne braki ciepła .Twoje rozumowanie o połączeniu pompy i gazu jest niestety nielogiczne .Kocioł gazowy nie da oszczędności bo to pompa jest od oszczędzania.Jeżeli planujesz jeszcze palenisko do salonu to masz nawet ogrzewanie awaryjne.Jak koniecznie chcesz grzejniki w części domu to je powieś ale odpowiedni większe np V33 jeżeli mają być w całym domu to pozostań przy gazie .I tyle w temacie...
    Ostatnio edytowane przez funky_koval ; 18-01-2017 o 20:04

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał funky_koval Zobacz post
    w której są grzałki które uzupełniają ewentualne braki ciepła .
    No ale to tę funkcję pełni ten wbudowany kociol kondensacyjny - zamiast tych grzalek. Do tego jak cos sie wysypie to jest zrodlo zapasowe - taki @bobrow ma drugi piec np. ja nie bede mial mozliwosci wstawienia jeszcze czegos innego dla bezpieczenstwa a ogrzanie domu kominkiem to raczej mrzonki

    Cytat Napisał funky_koval Zobacz post
    Twoje rozumowanie o połączeniu pompy i gazu jest niestety nielogiczne .Kocioł gazowy nie da oszczędności bo to pompa jest od oszczędzania.
    No z tego co rozumiem to on sie zalacza tylko jesli PC sama w sobie nie daje rady przy niskich temperaturach. Kociol gazowy normalnie ma nie pracowac.

    Cytat Napisał funky_koval Zobacz post
    odpowiedni większe np V33
    Jakie te grzejniki?

    A może po prostu większa pompa powietrzna starczy na taki dom?
    Ostatnio edytowane przez ergo14 ; 18-01-2017 o 20:30

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał ergo14 Zobacz post
    Do tego jak cos sie wysypie to jest zrodlo zapasowe
    Jakie źródło zapasowe skoro to jedno urządzenie? Jak padnie np. elektronika to prawdopodobnie nic nie zadziała.
    Jak tak koniecznie chcesz to kup zwykła PC i najtańszy kociołek gazowy. Nie wiem jak inne PC ale Atlantic ma opcję starowania dodatkowym źródłem ciepła.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jak tak koniecznie chcesz to kup zwykła PC i najtańszy kociołek gazowy. Nie wiem jak inne PC ale Atlantic ma opcję starowania dodatkowym źródłem ciepła.
    No właśnie tutaj u karbon:

    http://www.blog.karbon.com.pl/pc-pow...ikin-altherma/

    W komentarzach pada że to rozwiązanie z PC + oddzielnym kotłem jest mniej sprawne niż taka hybryda. Nie wiem na ile to prawda.

    Ktoś wie czy pan Adrian Teliżyn z tego bloga udziela się tutaj na forum?

    Fajnie było by żeby się wypowiedział ktoś kto miał styczność z taką pompą.
    Ostatnio edytowane przez ergo14 ; 19-01-2017 o 08:53

  9. #49

    Domyślnie

    Serio? Nikt nie ma? - rozumiem że te sprzęty są stosunkowo nowym produktem ale nie chce mi się wierzyć że nikt nie stosował.
    Ostatnio edytowane przez ergo14 ; 20-01-2017 o 18:46

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał ergo14 Zobacz post
    No właśnie tutaj u karbon:

    http://www.blog.karbon.com.pl/pc-pow...ikin-altherma/

    W komentarzach pada że to rozwiązanie z PC + oddzielnym kotłem jest mniej sprawne niż taka hybryda. Nie wiem na ile to prawda.

    Ktoś wie czy pan Adrian Teliżyn z tego bloga udziela się tutaj na forum?

    Fajnie było by żeby się wypowiedział ktoś kto miał styczność z taką pompą.
    Pan Adrian to u nas kol Clatnet
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Szybko , szybko- Clarnet oczywiście
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  12. #52

    Domyślnie

    Dzięki za info.

    Jeszcze muszę pomyśleć czy sama zwykła PC P/W by dała rade z trochę większymi klimakonwektorami - bo rozumiem że jak chce chłodzenie latem to klimakonwektory muszę mieć + rekuperacja? Czy sama rekuperacja da radę nawiewać chłodne powietrze we współpracy z PC?

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał ergo14 Zobacz post
    W komentarzach pada, że to rozwiązanie z PC + oddzielnym kotłem jest mniej sprawne niż taka hybryda. Nie wiem na ile to prawda.
    W hybrydzie daikina CWU przygotowywana jest tylko przez kocioł gazowy, który moduluje dopiero od 7,6 kW do 27 kW dla CO i do 33 kW dla CWU
    Dlatego też, ta hybryda jest przeznaczona do budynków istniejących o modernizowanym systemie grzewczym i o mocy cieplnej budynku > 7,6 kW

    Obecnie dostępne są kotły gazowe o modulacji od 1,9 kW

    Czy sama rekuperacja da radę nawiewać chłodne powietrze we współpracy z PC?

    Rekuperacja służy do wentylacji pomieszczeń i nie nawiewa chłodnego powietrza tylko powietrze o temperaturze ok.20 -30 % chłodniejsze od temperatury powietrza wewnętrznego .Zależy to od sprawności rekuperatora
    Do rozprowadzania chłodnego powietrza służą climaconwectory ( PC ) lub system klimatyzacji

    Jeszcze muszę pomyśleć czy sama zwykła PC P/W by dała rade z trochę większymi klimakonwektorami -

    Trzeba zrobić tzw. OZC budynku ,które da odpowiedź na ;
    -moc cieplną budynku -kW, a tym samym moc potrzebnej PC ,
    -zapotrzebowanie na ciepło przez budynek -kWh
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 11-02-2017 o 17:29
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony