dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Rzeczywiste koszty ogrzewania domu z drewna.

    Witam,
    Proszę właścicieli domów drewnianych (zbudowanych w różnych technologiach) o informację o rzeczywistych kosztach ogrzewania oraz konstrukcji domu.
    Buduję dom z 12 cm płazów świerkowych i ciągle stoję przed wyborem ogrzewania. Mnogość różnych, czasem sprzecznych ze sobą opinii trochę zaczyna mnie przytłaczać, a w ciągu kilku następnych tygodni muszę podjąć jakąś decyzję. Nie mam w domu komina i nie chciałbym go stawiać, więc jeśli paliwo stałe to tylko w oddzielnym budynku (który i tak będzie). Najchętniej grzałbym prądem, ale tu właśnie chętnie przeczytałbym jakie koszty ponoszą właściciele domów z drewna korzystających z energii elektrycznej do grzania. Konwektory, bufor z grzałkami + podłogówka, PC...? Jaki jest złoty środek między kosztami inwestycji a eksploatacji?

  2. #2

    Domyślnie

    Dom 100m2 bal ( płaz świerk 24 cm mszony ) bez dodatkowego ocieplenia . Poddasze ocieplone wełną 25cm . Grzanie głowne kominek . Zużycie drewna około 6mp czyli 1200 zł . Dogrzewanie prąd 2ga taryfa (dół maty pod terakotą , góra grzejniki olejowe ) koszt w 6 zimowych miesięcy średnio 70 zł za miesiąc .Podsumowując 1500-1800 zł w zależności od zimy . W tych kosztach podgrzewana jest też woda użytkowa w lecie z przepływówki elektrycznej zimą z nasady wodnej na kominku . Koszt całej instalacji grzewczej (kominek ,nasada wodna ,maty,grzejniki itp itd ) około 30 tyś .Samym prądem było by na pewno drożej ,ale koszty inwestycji mniejsze . Najważniejsze to solidne ocieplenie ! Tu szukaj obniżenia kosztów ogrzewania .Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez butynski ; 12-02-2017 o 09:27

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.687
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    ee0090 Wątpię by takie porównanie cokolwiek Ci pomogło, domy różne konstrukcyjnie będą sie różniły znacznie miedzy sobą i pewnie będziesz miał taki sam mętlik jak teraz U mnie dom 100m2 (bal średnicy min. 32cm w technologii w pełni odrysowanego bala) bez ocieplenia dół góra podobnie jak butyński, dom na izolowanej płycie fundamentowej. Ogrzewane wyłącznie pieco kominek z akumulacją zużycie drewna do 6mp, drewno kupuję po 180zł więc wychodzi 1080zł za sezon. Na początku testowałem ogrzewanie prądem, konwektor z nadmuchem i przy -10 moc 2kW dość szybko podnosi temp. w całym domu więc pewnie i tak się da. Co do oszczędności to dodał bym do uwagi butyńskiego, zadbać o szczelność domu przede wszystkim.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Dom 130m2 kanadyjczyk parterowy z poddaszem. Ogrzewanie konwektory elektryczne 6kw 5 sztuk moc od 0.5 do 2 kw (atlantic 18f - wazne bo mają bardzo precyzyjne sterowanie) mata grzejna 380 wat w łazience , cuw (2 osoby) 100 l bojler.
    Zużycie prądu całkowite w 2016 ok. 8000 kWh z tego 25% cuw, 50% ogrzewanie i 25% gotowanie i gospodarstwo domowe czyli normalne zużycie. Koszt ok 3800 zł. Dostawca prądu FORTUM, OSD PGE Warszawa teren Trayfa G12 w (wekendowa)

    Uwagi : W jakim regionie budujesz? Bo u mnie koszty OSD są 3 krotnie wyższe niż np na Śląsku (a pomimo to i tak mi sie opłaca)
    Zeszła zima była łagodna , ale w tym roku bzdzie trzeba dorzucić 400 -500 zł tak wychodziło w mroźne zimy.


    Jeżeli dom będzie wykorzystywany cały czas tzn ktoś jest zawsze obecny to skłoniłbym się w kierunku podłogówki akumulacyjnej elektrycznej przewody grzejne, jezeli natomiast dom stoi pusty 10h dziennie (jak u mnie) to konwektory.

  5. #5

    Domyślnie

    Coś takie porównanie da, może ktoś ma podobny dom do mojego, np gawel, mam zamiar dać 20 cm ocieplenia w ścianę + 3 cm deska od środka, 35 cm w dach, powierzchnia użytkowa 130 m2. Buduję na wschodzie, w lubelskim, działka pod lasem osłonięta od wiatru ze wszystkich stron.

    Gawel - jak długo mieszkasz w tym domu?
    Ostatnio edytowane przez ee0090 ; 12-02-2017 o 17:29

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chcesz wybrać dobrze ogrzewanie to zleć OZC (koszt 300-350zł) to będziesz znał zużycie energii. Później sprawdź sobie ile będzie kosztować grzanie czystym prądem, pompą ciepła, kominkiem itp.
    Ponadto z OZC dowiesz się, gdzie warto dołożyć ocieplenia.
    Przy małych domach, dobrze ocieplonych najbardziej opłaca się czysty prąd.

  7. #7

    Domyślnie

    OZC mam zrobione, roczne zapotrzebowanie na ciepło ogrzewania wyszło 9500 kWh / 54,5 kWh (m2*rok)

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    . Co do oszczędności to dodał bym do uwagi butyńskiego, zadbać o szczelność domu przede wszystkim
    dokładnie tak..
    dokładnie to potrafi nie jeden dom "energoooszczędny" zrobić nie energooszczędnym.
    Ale krzepią Wasze wyniki .. i tylko dodają większego smaku i chęci przy gaceniu.. w końcu ..blisko hektar krzaków.. to miał bym za free
    ogrzewanie i autonomię Czysty prąd z paleli PV.. i ogólnie polecam każdemu grzebać w standardzie pasywnym...i czerpać z tych rozwiązań.
    W moim DB jest piecyk rakietowy... jeszcze go peletem zasilić.. i ogrzewanie w dobrze gaconym domu.. wyszło by z rozporowadzeniem powietrza..
    śmieszą kasę ..w tej cenie można jeszcze mieć peleciarkę..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony