dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie Wjazd na działkę przez rów

    Witam
    Kupiłem działkę która nie posiada aktualnie wjazdu.
    Działka była wydzielana w 2016 roku.
    Do działki przylega droga gminna. Pomiędzy drogą a moją działką jest nieduży rów. Według map i ewidencji gruntu rów należy do mnie. Czy w takim przypadku muszę w jakiś sposób zgłaszać budowę przepustu?. Czy wystarczy że geodeta wrysuje przejazd a ja wykonam przepust, a pozwolenie będzie tylko na zjazd z działki?
    Ostatnio edytowane przez Zwibel ; 08-01-2017 o 18:13

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    Znalazłem coś takiego ;
    Zgodnie ze znowelizowanym w czerwcu 2015 roku prawem budowlanym, budowa zjazdów indywidualnych i publicznych z dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich nie wymaga pełnej dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy w tym wypadku jedynie zgłoszenie zamiaru budowy zjazdu.Od tej zasady są jednak pewne wyjątki, gdyż kwestię lokalizacji i parametrów zjazdów reguluje nie tylko prawo budowlane, ale również inne akty prawne, jak chociażby rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

    Kiedy zjazd z drogi nie wymaga pozwolenia?

    Do tej pory wszystkie zjazdu z dróg publicznych wymagały wykonania projektu budowlanego (4 egzemplarze) i złożenia wniosku o decyzję pozwolenia na budowę. W praktyce procedura taka rodziła dodatkowe koszty projektu oraz istotnie wydłużała okres oczekiwania na ostateczną zgodę na budowę zjazdu.


    Obecnie zjazdy zlokalizowane w pasie drogi gminnej, powiatowej lub wojewódzkiej wymagają jedynie zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej – urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Dzięki. Wszystko ok, tylko nic nie ma tutaj na temat rowu ;/. Dzisiaj rozmawiałem z projektantem. Niestety chyba tutaj też jest dowolność. Jeżeli geodeta się zgodzi wrysuje mi w mapie do celów projektowych przepust. Ze strony adoptującego będzie wykonanie zgłoszenia zjazdu. Mam nadzieje że to wystarczy.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wystarczy. Musisz mieć wyprostowane papiery z melioracja oraz z zarządca drogi. jeśli zajmiesz pas drogowy to może, ale nie musi, się to skończyć kara finansowa lub rozebraniem przejazdu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Jak droga jest gminna, to tam pytaj. Teoretycznie rów jest Twój, więc możesz sobie przepust wstawić - tyle, żeby uniknąć np takich problemów, jak np w tym wątku:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...asfalt-o-12-cm!
    to lepiej formalnie uzgodnić z właścicielem drogi.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Co gmina, to inne zwyczaje, tak więc trzeba zacząć od wizyty w urzędzie gminy u urzędnika od dróg.
    Mam identyczną sytuację, czyli droga gminna, mój rów i reszta działki.
    Najpierw projektant zaprojektował zjazd wg wytycznych urzędnika (np. musi być konkretna średnica rury przepustowej, w tym celu urzędnik przyjeżdżał na działkę i sprawdzał głębokość rowu), potem dokumentację zatwierdził urząd (decyzja wraz z oczekiwaniem na jej uprawomocnienie) a na końcu dokumenty te dołączyłam do wniosku o pozwolenie na budowę domu ze zjazdem. Można też złożyć zgłoszenie budowy, ja wybrałam PnB.
    Wjazd wytyczył geodeta, a do jego budowy potrzebujemy mieć zgodę na zajęcie pasa drogowego (jeśli będzie zajmowany).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MWSnap278.jpg
Wyświetleń:	7558
Rozmiar:	56,1 KB
ID:	381686
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony