dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Nowa droga dojazdowa - jak najlepiej ją umocować prawnie

    Witam,
    chciałbym poznać jaka jest najlepsza forma prawna planowanej drogi dojazdowej do kilku działek różnych właścicieli. U mnie wygląda to tak, że od zjazdu z drogi publicznej będzie ona biegnąć po granicy 2 działek (2 właścicieli), później wzdłuż mojej działki, która ma na razie ok 150 metrów i potem dalej przez kolejne działki o szerokości 15-40 m każda.. Wszyscy jesteśmy dogadani, natomiast oczywiście nikt nie chce być jeleniem i ponosić koszty utrzymania i podatków za pozostałych. Czy wytyczyć osobną działkę drogową przez te wszystkie działki i obdzielić udziałami ludzi proporcjonalnie do wkładu? Czy też każdy ma przed domem działkę drogową a pozostałym udziela służebność? Jakieś inne rozwiązanie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Witam,
    chciałbym poznać jaka jest najlepsza forma prawna planowanej drogi dojazdowej do kilku działek różnych właścicieli. U mnie wygląda to tak, że od zjazdu z drogi publicznej będzie ona biegnąć po granicy 2 działek (2 właścicieli), później wzdłuż mojej działki, która ma na razie ok 150 metrów i potem dalej przez kolejne działki o szerokości 15-40 m każda.. Wszyscy jesteśmy dogadani, natomiast oczywiście nikt nie chce być jeleniem i ponosić koszty utrzymania i podatków za pozostałych. Czy wytyczyć osobną działkę drogową przez te wszystkie działki i obdzielić udziałami ludzi proporcjonalnie do wkładu? Czy też każdy ma przed domem działkę drogową a pozostałym udziela służebność? Jakieś inne rozwiązanie?
    Najlepiej mieć własną drogę, do wyłącznego użytku. Jeżeli się da, to wytyczcie maksymalnie dużo tych dróg dojazdowych. Wiem, że to brzmi absurdalnie ale współwłasność czy służebność to potencjalne źródło konfliktów co do utrzymania czy koniecznych napraw. Jeżeli wydzielenie własnej drogi jest niemożliwe, to staraj się o służebność a nie współwłasność, bo, zdaje się jesteś gdzieś na początku tej drogi dojazdowej. Będziesz wtedy martwił się tylko o odcinek do twojej działki. Przy współwłasności będziesz musiał dbać i ponosić ewentualne koszty całej drogi, mimo, że korzystasz tylko z części.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony