dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 308
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 6147
  1. #1021
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Ok, to wracając do przeglądu klimatyzacji, taka ciekawostka - Panasonic Etherea KIT-Z9 z czynnikiem R32. Macie jakieś*dokładniejsze dane o tym sprzęcie?
    Poniżej wycinek z jakiejś broszury:

    Wielka szkoda, że nie mogę znaleźć wykresów.
    Niestety SCOP 4,9 podano dla klimatu umiarkowanego:
    http://www.panasonicproclub.com/PL_pl/energy-label/
    CU-Z9SKE

    Ale można znaleźć tabele w instrukcji serwisowej na stronie 142:
    http://www.climamarket.bg/wp-content...ice-Manual.pdf
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu1.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	22,2 KB
ID:	387929
    TC - Total Cooling Capacity (W)
    SHC - Sensible Heat Capacity (W)
    IP - Input Power (W)

    I jakby to policzyć to ma lepszy COP dla 0st. C i -7st. C niż dla 5st. C.

    Cena takiego Panasonica jest 2x większa od Gree Change, czyli o jakieś 1600zł w przypadku 2,5kW, równowartość ~3200kWh.
    Co przy realnym SCOP lepszym o 25% (Gree SCOP<3 vs Panasonic SCOP<4) może być opłacalne.
    Przykładowo dla niezbyt energooszczędnego domku o rocznym zużyciu 6000kWh mamy zwrot różnicy w cenie w terminie około 2lat (25% z 6000kWh/rok daje 1500kWh/rok).
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  2. #1022
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Zrobiłem mały doktorat z Gree - wnioski poniżej:
    Wykres 1. 40% mocy przy -20st. C


    Gree Lomo Economic, wszystkie egzemplarze mają taki wykres, czyli nie warto nawet spoglądać na ten model w kontekście próbowania grzania w niskich temperaturach, wbrew powszechnym opiniom.

    Lomo Economic GWH09QB-K3DNA6C 1550zł brak grzałki tacy ociekowej, brak grzałki sprężarki, brak możliwości dorzucenia modułu WiFi. COP 3,61
    http://www.inventor-klimatyzacja.pl/...ice-manual.pdf
    Lomo Economic GWH09QB-K3DNA5D 1424 zł brak grzałki tacy ociekowej, brak grzałki sprężarki, możliwość dorzucenia WIFI. COP 3,61
    http://aspen-klima.sk/wp-content/upl...omo-eco-09.pdf
    Lomo Economic GWH18QD-K3DNA5E 2360zł, brak grzałki tacy ociekowej, brak grzałki sprężarki, możliwość dorzucenia WIFI. COP 3,62

    Wykres 2. 40% mocy przy -20 st. C


    Gree wszelakie modele o mocach od ~4kW mają takie wykresy, czyli albo taki klimatyzator się*niezbyt "skaluje" wydajnościowo, albo wyniki dla mniejszych są przekłamane. O dziwo SCOP we wszelkich materiałach marketingowych nie spada jakoś drastycznie dla większych modeli, może jest podawany tylko dla klimatu umiarkowanego gdzie chłodzenie poniżej 0st. C ma małe znaczenie?
    Jedynie w U-Crown widać że SCOP spada znacząco dla najwyższego modelu (z 5,1 do 4,0), ale o tym wiecej przy wykresie 4.

    Change GWH18KG-K3DNA5G 2650zł grzałki tacy i sprężarki, brak WiFi
    https://gree-bulgaria.com/wp-content...KG-K3DNA6G.PDF
    Lomo Luxury GWH18QD-K3DNA1G 3350zł COP 3,71 grzałki tacy i sprężarki, WiFi
    http://www.alfaco.pl/index.php?optio...=1000000000000
    Strona Gree kieruje do GWH18QD-K3DNB2G z równie kiepskim wykresem

    Wykres 3. 70% mocy przy -20 st. C


    Ładny wykres dla modeli 2,5kW i 3,2kW Change 2016, Lomo Luxury. We wszystkich mocniejszych modelach wygląda to jak na wykresie 2.

    Gree Change (model 2016) GWH09KF-K3DNA5G 1700zł COP 3,11, grzałki tacy i sprężarki, brak WiFi
    http://gree.pl/resources/Nowe_27.02/...ange_9-12K.pdf
    GWH12KF-K3DNA5G 1870zł COP 3,45 Reszta j/w
    Lomo Luxury GWH09QB-K3DNA1G 2275zł grzałki tacy i sprężarki, wbudowane WIFI? COP 3,7
    http://www.alfaco.pl/index.php?optio...=1000000000000
    Lomo Luxury GWH12QC-K3DNB2G 2500zł j/w

    Wykres 4. 98% mocy przy -20 st. C


    98% mocy grzewczej przy -20 C, 90% przy -25 C oraz 80% przy -30 C

    Wspaniały wykres dla U-Crown, ale jak pisałem wcześniej bardzo dziwne bo dla wersji 18K 5,2kW wykres wygląda tak samo, ale SCOP spada z 5,1 do 4,0.
    GWH09UB-K3DNA4F 3650zł COP 3,75, są grzałki tacy oraz kompresora, WiFi. Ekstra.
    http://www.alfaco.pl/index.php?optio...=1000000000000
    GWH12UB-K3DNA4F 3800 zł COP 3,71
    GWH18UC-K3DNA4F 4350zł COP 3,72



    Wartości SCOP, oczywiście dla klimatu umiarkowanego zamiast zimnego (ale nawet Panasonic tak robi, co dla mnie jest skandalem):
    Change - 4,6
    Lomo Economic - 4,0
    Lomo Luxury - 4,0
    U-Crown - 5,1/4,0(dla najmocniejszego modelu 5,27kW)
    Cozy/Viola - 4,6/4,8

    Bardzo dziwne są bardzo niskie wartości dla Lomo Luxury, ale może te właśnie są prawdziwsze?

    Pozostałe wnioski:
    - Nie znalazłem tabel COP dla różnych temperatur, macie takie?
    - Widać że producent kombinuje z wartościami COP/SCOP bo niby duże modele mają taki sam COP jak mniejsze, moc dla niskich temperatur w większych modelach spada mocno, a SCOP pozostaje taki sam.
    - Nikt z chińczyków ani z polskiego Gree chyba nie przykłada wagi do prezentowania w jaśniejszy sposób danych technicznych, wykresy wyglądają jakby były tylko dwa - kopiowane pomiędzy różnymi dokumentami.


    Jak widać po cenach Gree Change powinno być dalej na topie 1870zł za model 3,2kW, Lomo Luxury o podobnej mocy kosztuje 2500zł, ma dziwny SCOP, a daje dodatkowo tylko WiFi. Nie ma sensu kupować Lomo Economic przy mniejszych modelach, dla większych trzeba się zastanowić czy nie wybrać czegoś innego
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu6.jpg
Wyświetleń:	2114
Rozmiar:	13,1 KB
ID:	387935   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu5.jpg
Wyświetleń:	2096
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	387936   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu4.jpg
Wyświetleń:	1796
Rozmiar:	20,6 KB
ID:	387937   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu1.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	387938   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu3.jpg
Wyświetleń:	1795
Rozmiar:	18,4 KB
ID:	387939  

    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 02-05-2017 o 13:06
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  3. #1023

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Zrobiłem mały doktorat z Gree - wnioski poniżej:
    Wykres 1. 40% mocy przy -20st. C


    Gree Lomo Economic, wszystkie egzemplarze mają taki wykres, czyli nie warto nawet spoglądać na ten model w kontekście próbowania grzania w niskich temperaturach, wbrew powszechnym opiniom.

    Lomo Economic GWH09QB-K3DNA6C 1550zł brak grzałki tacy ociekowej, brak grzałki sprężarki, brak możliwości dorzucenia modułu WiFi. COP 3,61
    http://www.inventor-klimatyzacja.pl/...ice-manual.pdf
    Lomo Economic GWH09QB-K3DNA5D 1424 zł brak grzałki tacy ociekowej, brak grzałki sprężarki, możliwość dorzucenia WIFI. COP 3,61
    http://aspen-klima.sk/wp-content/upl...omo-eco-09.pdf
    Lomo Economic GWH18QD-K3DNA5E 2360zł, brak grzałki tacy ociekowej, brak grzałki sprężarki, możliwość dorzucenia WIFI. COP 3,62

    Wykres 2. 40% mocy przy -20 st. C


    Gree wszelakie modele o mocach od ~4kW mają takie wykresy, czyli albo taki klimatyzator się*niezbyt "skaluje" wydajnościowo, albo wyniki dla mniejszych są przekłamane. O dziwo SCOP we wszelkich materiałach marketingowych nie spada jakoś drastycznie dla większych modeli, może jest podawany tylko dla klimatu umiarkowanego gdzie chłodzenie poniżej 0st. C ma małe znaczenie?
    Jedynie w U-Crown widać że SCOP spada znacząco dla najwyższego modelu (z 5,1 do 4,0), ale o tym wiecej przy wykresie 4.

    Change GWH18KG-K3DNA5G 2650zł grzałki tacy i sprężarki, brak WiFi
    https://gree-bulgaria.com/wp-content...KG-K3DNA6G.PDF
    Lomo Luxury GWH18QD-K3DNA1G 3350zł COP 3,71 grzałki tacy i sprężarki, WiFi
    http://www.alfaco.pl/index.php?optio...=1000000000000
    Strona Gree kieruje do GWH18QD-K3DNB2G z równie kiepskim wykresem

    Wykres 3. 70% mocy przy -20 st. C


    Ładny wykres dla modeli 2,5kW i 3,2kW Change 2016, Lomo Luxury. We wszystkich mocniejszych modelach wygląda to jak na wykresie 2.

    Gree Change (model 2016) GWH09KF-K3DNA5G 1700zł COP 3,11, grzałki tacy i sprężarki, brak WiFi
    http://gree.pl/resources/Nowe_27.02/...ange_9-12K.pdf
    GWH12KF-K3DNA5G 1870zł COP 3,45 Reszta j/w
    Lomo Luxury GWH09QB-K3DNA1G 2275zł grzałki tacy i sprężarki, wbudowane WIFI? COP 3,7
    http://www.alfaco.pl/index.php?optio...=1000000000000
    Lomo Luxury GWH12QC-K3DNB2G 2500zł j/w

    Wykres 4. 98% mocy przy -20 st. C


    98% mocy grzewczej przy -20 C, 90% przy -25 C oraz 80% przy -30 C

    Wspaniały wykres dla U-Crown, ale jak pisałem wcześniej bardzo dziwne bo dla wersji 18K 5,2kW wykres wygląda tak samo, ale SCOP spada z 5,1 do 4,0.
    GWH09UB-K3DNA4F 3650zł COP 3,75, są grzałki tacy oraz kompresora, WiFi. Ekstra.
    http://www.alfaco.pl/index.php?optio...=1000000000000
    GWH12UB-K3DNA4F 3800 zł COP 3,71
    GWH18UC-K3DNA4F 4350zł COP 3,72



    Pozostałe wnioski:
    - Nie znalazłem tabel COP dla różnych temperatur, macie takie?
    - Widać że producent kombinuje z wartościami COP/SCOP bo niby duże modele mają taki sam COP jak mniejsze, moc dla niskich temperatur w większych modelach spada mocno, a SCOP pozostaje taki sam.

    Jak widać po cenach Gree Change powinno być dalej na topie 1870zł za model 3,2kW, Lomo Luxury o podobnej mocy kosztuje 2500zł, a daje dodatkowo tylko WiFi. Nie ma sensu kupować Lomo Economic przy mniejszych modelach, dla większych trzeba się zastanowić czy nie wybrać czegoś innego
    Piszesz, że gree lomo economic nie warto brać do grzania zimą. Tymczasem było jak dobrze pamiętam -25'C mrozu i radził sobie świetnie u mojej siostry w domu. Jak popatrzymy na cenę to nie wiem czy jest sens pchać się w coś droższego jeżeli kogoś interesuje split. Inna sprawa, że trzeba brać pod uwagę 3 rzeczy. Pierwsza to izolacja i szczelność obiektu który chcemy ogrzewać a dopiero druga dobór urządzenia. Jeżeli obiekt potrzebuje niewiele to nie ma co się nadwyrężać cenowo. Sprawa trzecia jest taka, że robimy tandem klima + grzejniki elektryczne lub podłogówka. Nie ma sensu przewymiarowywać urządzeń. Nie ma mrozów pod -20'C bez przerwy 24h/dobę przez 30 dni. Podałem przykład mieszkania w kamienicy gdzie lomo 3,2 Kw z grzejnikami tej zimy załatwiał sprawę! Po co przesadzać? Ja nie lubię ludzi wpychać w niepotrzebne koszty. Sam mam u siebie starą kanałówkę od gree o mocy 3,5kW. Wystarcza od kilku zim a co brakuje dogrzewa się prądem za pośrednictwem grzejników lub puszczałem podłogówki jeszcze na gazie w łazience i kuchni. Od tego sezonu wywalam gaz zupełnie wrzucam tylko prąd i PV z dotacji. Cel- wprowadzenie podłogówki na całości parteru, której nie ma. Prawdopodobnie dam folie pod panele.

    I jeszcze dodam. Ja wykresom nie wierzę. Sprawdzam jak urządzenia działają w realu. Pamiętam jak zabierałem się za tematykę ogrzewania/chłodzenia kanałówkami to dsytrybutor i jego technicy twierdzili że moje gree wyłączy się poniżej -10'C. Tymczasem -27'C było a kanałówka dalej dmuchała ciepłym powietrzem! Od kilku sezonów dostarczam im dane na temat pracy kanałówek które mało są przez nich znane pod tym kątem. W tym roku również i Midea Kanałowa przy -28'C rekord pobiła i radziła sobie dobrze. Nie są to wersje Nordic.

    Co do ogrzewania tacy, to trzeba je albo mieć fabrycznie albo dorobić. Zawsze tak robię. Co do grzałki karteru, jeśli urządzenie działa bez przerwy zimą to problemu nie ma. Gorzej jak wyłączymy sprzęt i przyjdzie poniżej -15'C i będziemy chcieli włączyć. Większość modeli nie odpali na zimnym oleju.... Wtedy grzałka karteru się przydaje. Ale to tez idzie dołożyć. Lepiej jednak jest to skorelowane fabrycznie i mało pobiera energii. Ja w tym sezonie testowałem u siebie Midea Mission Extreme. Najniższa temp. -27'C dmuchał pod 50'C na nawiewie. mission extreme ma g. karteru i tacy w standardzie. Jest tańszy od U-crown'a.
    Ostatnio edytowane przez oszczednyGrześ ; 02-05-2017 o 13:05
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #1024
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Ok, tylko po co pchać się w gorszy model gdy przy 3,2kW różnica w cenie Change to jakieś 300zl i ma od razu grzalki?
    Oczywiste jest że Lomo Economic działa przy dużych mrozach, ale skoro sam producent twierdzi że gorzej, to decyzja jest prostsza.
    No i ten sam producent twierdzi że SCOP obu Lomo jest gorszy o 20%.
    Grzałka sprężarki jest według mnie niezbędna na wypadek jakby klima zaczęła działać jak traktor, wtedy ja wyłączamy, odpalamy grzejniki na prąd, a żeby włączyć klimę przy ujemnej temperaturze to pewnie trzeba ją odmrozić.
    Ja też sceptycznie podchodzę do tych dokumentów producenta, ale to jedyne dane porównawcze. Jeżeli ty możesz sobie pozwolić na testy różnych rozwiązań to ok, ale bez zestwwienia danych z jakiegoś sensownego opomiarowania, to są tylko twoje subiektywne wrażenia.

  5. #1025

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Ok, tylko po co pchać się w gorszy model gdy przy 3,2kW różnica w cenie Change to jakieś 300zl i ma od razu grzalki?
    Oczywiste jest że Lomo Economic działa przy dużych mrozach, ale skoro sam producent twierdzi że gorzej, to decyzja jest prostsza.
    No i ten sam producent twierdzi że SCOP obu Lomo jest gorszy o 20%.
    Grzałka sprężarki jest według mnie niezbędna na wypadek jakby klima zaczęła działać jak traktor, wtedy ja wyłączamy, odpalamy grzejniki na prąd, a żeby włączyć klimę przy ujemnej temperaturze to pewnie trzeba ją odmrozić.
    Ja też sceptycznie podchodzę do tych dokumentów producenta, ale to jedyne dane porównawcze. Jeżeli ty możesz sobie pozwolić na testy różnych rozwiązań to ok, ale bez zestwwienia danych z jakiegoś sensownego opomiarowania, to są tylko twoje subiektywne wrażenia.
    Jak traktor będzie działać jak zalodzi się taca i zacznie zaladzać się również wymiennik. Tej zimy gree w największe mrozy przy ponad -20'C przy suchym powietrzu zewnętrznym i niezalodzonej tacy i wymienniku było na prawdę ciche. Ale dla przykładu model bez grzałki tacy już dawał popalić i traktor słychać było.

    Co do wrażeń a do tego co pisze producent. To powtarzam ja wolę to doświadczyć bezpośrednio to dużo lepsze dane niż wykresy. Według tebelek moje gree jak pamiętam pobiera 1,1kW i jak czyta to ktoś kto nie zna się na tym to sobie tak pomyśli, że tak jest. Tymczasem prawda jest taka że moduluje od 300 - 1400 W w zależności od warunków. A w największe mrozy nie pobierze więcej niż 800-900W. I tak jak pisałem, dużo lepiej jest brać model ze wszystkim czyli grzałka karteru plus tacy. To najlepsze wyjście. Zatem nie przeczę że Change z full opcją będzie lepszym wyjściem. Zawsze do grzania sugeruję brać pakiet zimowy, stąd testowałem missiona i mogę go szczerze polecić, choć cenowo wychodzi więcej ale mrozy ponad -30'C nie będą mu straszne. Oto co testowałem i obserwuje mając dane z różnych lokalizacji:

    1. Lomo Economy/Luxury - tej zimy przy -27'C bez problemu i grzało świetnie.
    2. Midea Kanałowe od 3,5kW , 5,3kW - -28'C dawały radę
    3. Kanałówka Gree 3,5kW, 5,3 kW - -27'C nadal dmuchała ciepłym
    4. Toshiba Kanałowa 3,4kW - 25'C sama grzała bdb izolowany dom do 22'C bez zastrzeżeń.
    5. Misthubishi Kanałowe - spokojnie dawało rady w mrozy przy -20'C (katalogowo ma grzanie do -10'C).
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  6. #1026
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Moja katalogowo grzeje do -15, przy -27 utrzymywała w domu zadaną temperaturę, brak grzałki tacy, jest tylko grzałka karteru, nigdy żadnych problemów. I nawet jeśli przy -25 działa blisko cop1 to i tak wole grzać tym niż grzejnikiem elektrycznym który ma COP poniżej 1. poza tym przez ostatnie 7 lat u mnie ilość dni z temperaturą poniżej -15 było ok 45 dni. także po co te dyskusje, 90% sezonu przypada na temperatury -5 do +5 stopni
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  7. #1027

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Moja katalogowo grzeje do -15, przy -27 utrzymywała w domu zadaną temperaturę, brak grzałki tacy, jest tylko grzałka karteru, nigdy żadnych problemów. I nawet jeśli przy -25 działa blisko cop1 to i tak wole grzać tym niż grzejnikiem elektrycznym który ma COP poniżej 1. poza tym przez ostatnie 7 lat u mnie ilość dni z temperaturą poniżej -15 było ok 45 dni. także po co te dyskusje, 90% sezonu przypada na temperatury -5 do +5 stopni
    Otóż to! Ale u nas moda by szykować się na -30'C przez 6 miesięcy. Sory, ale ekonomiczne to nie jest. Co do Twojej Mitsu to nie ma problemów z tacą bo to duży sprzęt i spokojnie taca daje radę.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  8. #1028
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cóż jeżeli nie mówimy o ekstremalnych temperaturach to wystarczy spojrzeć na wykresy w innym miejscu 77% przy -6C w stosunku do 100% przy -6C to znaczna różnica.

    Albo 90% vs 110%, przy 0st.C itd.

    Tylko oczywiście to nie COP. oszczędny Grześ masz dostęp do materiałów Gree z twbelami COP, albo możesz o cos takiego zapytać?

  9. #1029

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Cóż jeżeli nie mówimy o ekstremalnych temperaturach to wystarczy spojrzeć na wykresy w innym miejscu 77% przy -6C w stosunku do 100% przy -6C to znaczna różnica.

    Albo 90% vs 110%, przy 0st.C itd.

    Tylko oczywiście to nie COP. oszczędny Grześ masz dostęp do materiałów Gree z twbelami COP, albo możesz o cos takiego zapytać?
    wrzucałem tutaj wszystko co miałem. Musiałbyś poszukać, albo jak znajdę czas to przeszukam i podeślę Ci. Ale podam Ci przykład, współpracuję z Chotomowem, oni robią pompy PW do cwu. Jak badali, to wychodził im lepszy cop przy -15'C jak była niska wilgotność niż przy -7'C jak wilgotność była wyższa. A w katalogu piszą grzanie do -7'C. Tej zimy to zweryfikowałem, i rzeczywiście przy -15'C pompa grzała 270L bez problemu bez grzałki do 45'C.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  10. #1030
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Podałem moją cenę w tym konkretnym przypadku. Akurat była taka możliwość i ochota.
    Chciałbym polecić komuś takie rozwiązanie, ale w cenach dostępnych dla każdego a nie tylko okazyjnie dlatego dopytuję o szczegóły.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  11. #1031

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Chciałbym polecić komuś takie rozwiązanie, ale w cenach dostępnych dla każdego a nie tylko okazyjnie dlatego dopytuję o szczegóły.
    Była promocja gdzie gree lomo economic montowali za 1900 zł za całość. Także da się. Grzejniki z nadmuchem wiszący można za 100 parę złotych kupić a nawet i taniej chociaż wiadomo, żę to nie typowo markowy. Konwektor zaś też majątkiem nie jest z precyzyjnym termostatem można 2,5 kW już za 300 zł kupić. I mam teraz akurat w omawianym przypadku 1900 + 110 zł + 300 = 2310 zł. Na upartego zatem i taniej.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  12. #1032
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Dzięki za konkretne informacje, niestety normalnie "kowalskiego" montaż kosztuje 900 zł + klimatyzator 1600 = 2500

    http://allegro.pl/klimatyzator-gree-...1-29d7bbda86b5

    Gdyby do tego dodać sam zakup reszty to około 2900 zł wyjdzie, ale same się nie zamontują

    "Grzejniki z nadmuchem wiszący można za 100 parę złotych kupić a nawet i taniej chociaż wiadomo, żę to nie typowo markowy. Konwektor zaś też majątkiem nie jest z precyzyjnym termostatem można 2,5 kW już za 300 zł kupić."


    Pomijając to pozostaje najważniejsze pytanie:

    jak zwykłym splitem [nie multi] ogrzewać kilkupokojowe mieszkanie żeby temperatura była w miarę równo rozłożona a nie w jednym pokoju 25 a w innym 20 stopni gdy na dworze będzie -20 ?
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  13. #1033
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Gdyby do tego dodać sam zakup reszty to około 2900 zł wyjdzie, ale same się nie zamontują
    Jak ktoś nie ma dwóch lewych rąk, to zamontuje. Łatwiej to zrobić niż w przypadku kotła.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #1034
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Ja mam dwie lewe i zamontowałem. Z narzędzi to głównie pompa próżniowa (300zł) i giętarka (100zł), ale i bez tego można się obejść. Jeśli w komplecie brak gotowych rur z kielichami to w sklepie powinni bez problemu dorobić, ale też kielicharka wiele nie kosztuje. Pytanie czy w komplecie są rury zarobione... Gwarancji oczywiście brak, ale też urządzenia 2-3x pewnie gwarancje przeżyją, tak jak mój chiński śmieć.

  15. #1035

    Domyślnie

    Bo czasami palce Myjka wyprzedzają na klawiaturze impulsy biegnące z kory aksonami do mięśni rąk
    Ps. no chyba że jedzie na pniu ( mózgu ).

  16. #1036
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Zamontowanie to przecież pestka, tylko trzeba zadbać aby rury były z kielichami. Kiedyś montowałem klimę marketową w mieszkaniu (kosztowała chyba 800zł! ), działa do dzisiaj od ponad sześciu lat.

    Ale w domu zazwyczaj rury będą dłuższe niż*5m i wtedy trzeba dodać trochę czynnika i co wtedy? Teraz chyba trudno go kupić.

    Ja planuję zamontować sam, a potem zawołać kogoś na "regulację", przy okazji powinno to rozwiązać problem gwarancji.

    ps. będę powtarzał jak mantrę - nie kupujcie Gree Lomo Economic/Luxury, tylko raczej Gree Change.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  17. #1037
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Dlaczego Gree Change??
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #1038
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  19. #1039
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Pomału zaczynam się rozglądać za jakimś klimatyzatorem. Zależy mi na dogrzewaniu w okresie przejściowym i wspomaganiu GWC oraz niezależnej funkcji osuszania. Nie długo zacznę umawiać firmy do wyceny. Kima ma być raczej nisko budrzetowa. Na co zwracać uwagę przy rozmowie z wykonawcą i gdzie mogą próbować mnie w ciula zrobić ?. Gree Lemo chyba niema funkcji osuszania.
    Myślałem o tym ale cenę musiał bym negocjować http://allegro.pl/klimatyzator-klima...799446995.html.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #1040
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Ja także podchodzę do zamontowania klimatyzatora - co myślicie o tym modelu

    http://allegro.pl/klimatyzator-daiki...813922260.html
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Strona 52 z 308

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony