dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 44
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 879
  1. #281

    Domyślnie

    W skrócie to co zapamiętałem: kiedyś, gdy płyty miały 5-10 cm można było nie kołkować a teraz gdy standardem jest 20 cm to żaden wykonawca nie bierze na siebie odpowiedzialności za prace + umowa z informacją o potencjalnych konsekwencjach nie stosowania łączników mechanicznych. Ulotki mówią że nie trzeba kołkować a żaden z systemów nie zwalnia z tego zabiegu. Przy projektach elewacji zwykle piszę się "stosowanie łączników mechanicznych zgodnie z producentem systemu ociepleniowego" zaś ci drudzy piszą odwrotnie czyli, że wg projektu alewacji ( który de facto nigdy tego nie uwzględnia).

    Co do pianki to wiadomo, że klej cementowy od razu trzyma płytę i nie pływa ona jak przy pianie. Przy piance trzeba płyty dociskać deskami (sam tak robiłem). Teraz sprawa temperatury aplikacji, niby pianke można stosować przy niższych temperaturach ale do wiązania potrzebuje wilgoci, której przy niskich temperaturach ma brakowac. Do tego to jest nadal nowa technologia i nie wiadomo jak ona sie zachowa po 15latach (z tym raczej w całości się nie zgodzę bo poliuretany są wszędzie do okoła...)

    Napisałem co usłyszałem, był jeszcze temat dzwigni o długosci 20 cm (grubośc styropianu) no ale tu też jakoś logika mi budzi wątpliwości bo przecież styro jest całą powierzchnia przyklejony i tej dzwigni jakby nigdzie mi ma.

    Kleiłem na piankę przy fudnadmentach 15cm xps'a no i to sztywne płyty więc podpieranie deseczkami o wykop było luzackie (ale konieczne) a przy ścianach nośnych to już nie taka prosta sprawa + giętkie płyty. Uzywałem tego samego kleju co anonim.

    Pozdrawiam
    Karol

  2. #282

    Domyślnie

    Same here, zamierzałem sam ocieplać, też 20cm i też na piankę po owdzie ze szlaczkiem w środku i później dokleić ewentualne szpary.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  3. #283
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    uzupelniajac
    polaczenie klej-eps jest najslabsze w calym ukladzie warstw
    co do zachowania poliuretanow w czasie - zobaczcie jak wyglada stara piana (kilkuletnia) wystawiona a nawet nie wystawiona na dzialanie zmiennych temperatur i zmiennych warunkow wilgotnosciowych
    co do dzwigni - zakladamy nie wiedziec dlaczego idealne podparcie w kazdym punkcie - idealne podparcie w kazdym punkcie - tylko w centrach szkoleniowych na 1m2 - na budowie bywa roznie
    wpisanie klejow w piance w apropaty techniczne systemow docieplen - praktycznie nie istnieje, dokumentem "w razie w" jest aprobata techniczna a nie dyrdymaly z ulotek handlowych i doradztwo wesolych panow z ramienia producenta zwanych hucznie doradca techniczno-handlowy. Jak sie cos "spie..." to w sadzie aprobata techniczna ma znaczenie a nie ulotka.
    splyw plyty na piance - sprobujcie dac jej grubiej troche.... jesli trzeba wyrownac cokolwiek klejem - a niemal zawsze trzeba chociazby w miejscu wypchniecia zelbetow - powodzenia

    ale zeby nie bylo: ja nie narzucam i nie stawiam swoich slow jako dogmat - po prostu jest to wlasna opinia na podstawie realiow z zycia, tego jak handlowczyki z ramienia producenta probuja wcisnac kit i wszystko powiedza co chce uslyszec wykonawca / inwestor byle tylko sprzedac. do tego porazajaco niskie ceny klejow do styro - jak on kosztuyje tyle co zaprawa tynkarska czyli piach+cement+wapno to co ma tam trzymac? potrzebne sa modyfikatory/polimery zeby zwiekszyc sile przyczepnosci do podloza typu eps... a na to juz nie ma $ na etapie produkcji.

    Dlatego opinie mam taka a nie inna: klej cementowy pomimo tego ze brudno, ciezko i papranie ale systemowy, zawarty w aprobacie.
    kolki - w zasadzie j.w bo gdy cos "nie pyknie" natychmiast zrzucona zostanie wina producenta na wykonawce - bo nie dal kolkow - a w aprobacie jest...

    Natomiastnikt nikogo nie przymusza - kazdy klei jak chce i czym chce.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  4. #284
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Gdzie robisz te uszczelnienia taśmą butylową ?
    Hej.
    Uszczelniam paroizolację z foli alu którą mam w dachu, jak chcesz coś więcej o tym wiedzieć musisz się cofnąć do etapu robienia dachu to wszystko skumasz. A uszczelniam ten koniec który sobie przez ostatni rok wisiał a teraz go przyklejam do wieńca. Dzięki temu po zakończeniu ocieplenia i wstawieniu drzwi teoretycznie mógł bym wykonać próbę ciśnieniową. Idealne warunki w środku nie ma tynków wszędzie jest dostęp i nic nie trzeba niszczyć przy naprawie. Gdyby próba blow door kosztowała 500zł to pewnie bym się skusił. No ale...

    tu fotki obrazujące co uszczelniam i jak





    Mam nadzieję że to jest jasne.

  5. #285

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Co do pianki to wiadomo, że klej cementowy od razu trzyma płytę i nie pływa ona jak przy pianie. Przy piance trzeba płyty dociskać deskami (sam tak robiłem). Teraz sprawa temperatury aplikacji, niby pianke można stosować przy niższych temperaturach ale do wiązania potrzebuje wilgoci, której przy niskich temperaturach ma brakowac. Do tego to jest nadal nowa technologia i nie wiadomo jak ona sie zachowa po 15latach (z tym raczej w całości się nie zgodzę bo poliuretany są wszędzie do okoła...)
    No to u mnie było nieco inaczej. Zanim rozpoczęliśmy proces ocieplania, na próbę przykleiliśmy 3 kawałki styro do muru. Mam styropian Termoorganiki, grafit 20cm. Jeden kawałek na klej z wora i dwa na klej w pianie (dedykowany Termoorganiki TO-KPS i drugi jakiś inny). Na drugi dzień zrywaliśmy te kawałki. I najłatwiej zlazł kawałek klejony na klej tradycyjny (wiem, że taki klej potrzebuje więcej czasu na związanie niż piana), płyta z łatwością odeszła od muru, problem z oderwaniem styropianu od ściany był tylko w przypadku kleju Termoorganiki w pianie i taki został użyty do wykonania ocieplenia.


    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Kleiłem na piankę przy fudnadmentach 15cm xps'a no i to sztywne płyty więc podpieranie deseczkami o wykop było luzackie (ale konieczne) a przy ścianach nośnych to już nie taka prosta sprawa + giętkie płyty. Uzywałem tego samego kleju co anonim.
    To ja nie wiem, jakiego styropianu używałeś do ocieplenia ścian. U mnie nie było mowy o żadnej giętkości płyt. Sztywne to takie, że nawet dwie ostatnie paczki służyły, jako część rusztowania, co początkowo mnie wkurzyło. Jednak styropian nie został uszkodzony. No i podczas klejenia nic nie było podpierane.
    Dla mnie klej w pianie to genialne rozwiązanie Szybko, łatwo, ciepło, no i bez kołkowania (nie znoszę kołkowania ). Ale ja mam dom osłonięty lasem, także wiatry mi nie groźne i mogłam ryzykować bez kołkowania. Jak się to wszystko sprawdzi, to będziemy wiedzieli za parę ładnych lat. Jednak na forum jest wielu użytkowników takiego rozwiązania z kilkuletnim doświadczeniem i nic się u nich nie dzieje
    Dobrze, że mamy taki wybór i każdy może wybrać sposób odpowiedni dla siebie
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 02-10-2017 o 20:20
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  6. #286
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Gdzieś widziałem podobna, .
    plagiat godni plagiat. Ale w przypadku tego forum to dobrze że ktoś korzysta z czyjeś wiedzy, bo niby po co były by te fascynujące dzienniki niczym seriale brazylijskie

    A teraz update z placu boju:









    z moich szybkich kalkulacji wychodzi że po 3 dniach mam zrobione 53m2(łacznie dom ma 150m2) zużycie pianki 9,5 puszki.

    A co do dyskusji klej z wora vs pianka pozwolę sobie zaczekać z komentarzem do końca, jeśli kogoś interesuje oczywiście moja opina.

    Dziś przerwa w pracy bo wraca do "normalnej" pracy a jutro znowu pot krew i łzy

  7. #287

    Domyślnie

    Z niecierpliwością czekam na Twoją opinię a Twój pot krew i łzy bardzo chętnie zamienię na swoje... a własnie, może ktoś czyta z okolicy ciechcinka i zechciał by pomóc przy zalewaniu stropu chociażby przy wibrowaniu betonu?

    Pozdrawiam
    Karol

  8. #288
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Temat rynien poruszony przez jak_to_mozliwe

    Problem polega na tym że ten system w Polsce kulej bo każdy ma maszynę go gięcia rynien ale już maszynę do wyginania kolanek w dowolny kształt już nikt nie kupuje bo drogo. Wszyscy działają na kolankach uniwersalnych a one u mnie nie mają zastosowania.

    U siebie widział bym to tak:



    Dzięki temu mógł bym włożyć między rynnę a ścianę 14/16cm Pir-u i miał bym zawsze dostęp do rynny która była by zlicowana z elewacją. A na dzień dzisiejszy jest tak:



    widok na wprost



    Ale wczoraj rozmawiałem ze szwagrem "konserwatystą" budowlanym który stwierdził że on by schował rynny w ociepleniu. No i trochę zgłupiałem, ale zawszę się liczę z jego zdaniem. Opcja jest tak bo rynny mogę bardziej przytulić do do ściany czyli dać 5cm Pir-u miedzy ścianę a rynnę i potem jeszcze z 8/10cm po wierzchu. Ale już z dostępu do rury spustowej nie będę miał.

    Z jednej strony co miało by się stać z tą stalową rurą z drugiej strony zawsze jakaś obawa jest.
    Propozycję mile widziane w tym temacie.

    Ps. Daniellos jak zaglądasz podziel się jak to i ciebie wygląda w szczegółach (najlepiej foto)

  9. #289
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Pogadałem dziś 'chwilkę' z fighter1983 (dzięki raz jeszcze za poświęcony czas), no i chyba mnie przekonał do klasycznej zaprawy klejowej i kołkowania bo do dziś dnia zamierzałem kleić styropian o grubości 20cm na piankę (ew obwodowo pianka + 6 placków kleju by było szybko). Dodatkowo powrócił temat kołkowania. Nie jest to jednak drogi biznes a można spać spokojniej.

    Pozdrawiam
    Karol
    No ma cierpliwość, mi wczoraj wieczorem o godzinie mało przyzwoitej tłumaczył to samo. Chciałem zadać dwa pytania a zeszło ponad pół godziny

  10. #290

    Domyślnie

    Pytanie czy ocieplanie rynny od zewnętrznej strony ma jakikolwiek wpływ na poprawę izolacyjności?
    W końcu w rynnie będzie powietrze, które po ogrzaniu się ucieknie do góry i uleci przez rynnę, a więc ta zewnętrzna warstwa izolacji niewiele zmieni.
    To trochę jak z ocieplaniem od zewnątrz skrzynki na rolety/żaluzje - robi się to tylko po to, żeby mieć jednolitą strukturę pod tynk.
    Wydaje mi się bez sensu wydawanie kasy na 8/10cm piru na zewnątrz rynny. Raczej dałbym tam zwykły styropian (resztki z tego co kładziesz na ściany jeśli są), żeby z zewnątrz ściana była jednolita pod tynk

  11. #291
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Została mi jedna płyta pir-u z dachu wiec kasy nie wydaję, ale argument o ociepleniu rynny z zewnątrz bardzo ciekawy, ktoś potwierdzi lub obali??

  12. #292

    Domyślnie

    Moje wyobrażenie tego problemu jest takie, że ta rura spustowa, to jest taki komin, którym powietrze zewnętrzne podgrzane ciepłem przenikającym przez ścianę ucieka do góry i wylatuje otworem w rynnie, a na jego miejsce opada zimne. I tak w kółko.
    Jeśli dasz tam 5cm piru to szału nie ma i będzie to mostek cieplny.

    Ciężko mi się wypowiedzieć jak dużo ciepła by tamtędy uciekło i czy miałoby to jakiś wielki wpływ na całokształt, ale tak czy siak raczej bym tego unikał.

    Poza tym gdzieś czytałem, chyba nawet tutaj na forum, że jak już się chowa rurę spustowa w ociepleniu, to najlepiej:
    - schować ją w dodatkowej rurze, jakby coś się rozszczelniło, to woda nie pocieknie po ociepleniu i murze
    - dać kable grzejne do tej rury, bo przy dużym mrozie może tam woda zamarznąć, a ponieważ jest ona dobrze zaizolowana, to lód będzie długo topniał. Coś jak lody w styroboksie

  13. #293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    IMO jak najwięcej izolacji między rynnę a mur. Przecież tam będzie spływała woda z roztopów. Po co ma wychładzać dom? A co szkodzi, że wychłodzi ścianę od zewnątrz? Jedynie kwestia tego, żeby ewentualnie tynk nie popękał.

  14. #294

    Domyślnie

    IMO też najwięcej izolacji między ścianę a rynnę. To co przejdzie przez izolację do rynny "przepadnie" i izolowanie od zewnątrz nic nie da.

  15. #295
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    ...
    polaczenie klej-eps jest najslabsze w calym ukladzie warstw
    ...
    To chyba najważniejszy fakt w całej dyskusji. Klej cementowy dobrze przyklei się do ściany ale do niechłonnego styropianu już niekoniecznie. Zatem patrząc tylko na przyczepność piana wygrywa. Ze względów praktycznych klej cementowy. Ja wybiorę prawdopodobnie metodę mieszaną.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  16. #296
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    uzupelniajac
    polaczenie klej-eps jest najslabsze w calym ukladzie warstw
    Wiem, że masz ogromne doświadczenie, ale na swoim przykładzie moge napisać jedno. Klej Caparol od Ciebie jest mistrzostwem. Potrzebowałem zerwać kawałek styropianu klejonego na grzebień na strychu właśnie na czerwony Caparol. Nie do wykonania. Ściana z bk nie gruntowana. Były miejsca, że klej ze styro odszedł od ściany, ale w większości ręcami nie byłem w stanie zerwać styro.

    Ścianę zagruntowałem i tak robiłem całą elewację+kołki to chyba nie do zerwania jest tak położona izolacja.


    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  17. #297

    Domyślnie

    Napisałem co nieco o moich zabudowanych rynnach

    W kwestii klejenia styro to ja kleiłem u siebie na parterówce 25cm styro na pianę bez kołkowania. Trzyma naprawdę mocno. Największy minus to odpychanie płyt. Trzeba wyuczyć nawyk, aby odczekać aż piana spuchnie już na maxa i dopiero przyklejać. Wtedy sobie myślałem, że drugi raz kleiłbym na klej z wora, ale jak przyszedł etap rozrabiania kleju do zatapiania siatki to doceniłem łatwość i szybkość aplikacji piany.
    Wskazywanie zalety kleju z wora jako możliwość niwelacji nierówności podłoża w moim przypadku się nie sprawdziła. Działałoby na nierówności w formie dołków, ale jak jest górka to cała płyta jest wypchnięta względem innych. W takich przypadkach szlifowałem płytę od strony ściany, aby równo przylegała.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  18. #298
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Hejka

    Dzięki wszystkim za zajęcie głosu w dyskusji. Daniellos dzięki za info o rynnach, zapomniałem że u ciebie jest 25cm nie 20. Tak że najprawdopodobniej skończy się na wersji pierwszej czyli: ściana pir ile się da i rynna nie zakryta.

    Szybki up date:
    W piątek rozłożyłem rusztowanie dokończyłem 2/3 ściany północnej





    w sobotę przytarłem co trzeba było i z małżą zaczęliśmy zatapianie siatki. Udało się zrobić 4m siatki. Nie jest źle(na moje oko), dziś lecę walczyć sam, mam zamiar do piątku zrobić wszystkie ściany poza południem, zobaczymy czy się uda




  19. #299
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    A tu temat nad którym ostatnio dumam. Czyli jak zrobić żeby to estetycznie wyglądało i żeby woda spływająca po ścianach nie zaszkodziła elewacji.







    I nie za bardzo wiem jak to wykończyć. Ziemią dom będzie podsypany tak że kołki będą zakryte może nawet cały xps, ale co ze schodkiem?
    Opcje są takie:
    1. Przycieram xsp-a na równo ze styro tak na poziomie 10cm od góry i zatapiam siatkę do połowy xps-a i tak też lecę z tynkiem potem przysypuję to jakimś drobnym kamyczkiem do poziomu styro i tak zostaje (nie będzie widać schodka)
    2. Xps zostaje tak jak jest siatkę zatapiam tylko do poziomu styro i potem np. przyklejam płytkę klinkirową na tym "uskoku" i przysypuję kamyczkiem gołego xps-a. Jest ładna opaska z kamyczka a płytka klinkierowa odcina grunt od elewacji.

    Pytanie brzmi czy woda spływająca po elewacji nie będzie mi się pchała gdzieś pomiędzy połączenie styro xps i czy bez kapinosu jak dojadę tynkiem aż w grunt czy po jakimś czasie nie zacznie mi jakieś zielone gówno wychodzić dołem po tynku?
    A może zrobić tynk mozaikowy na połączeniu styro xps i wyciągnąć go z 15cm nad grunt i olać sprawę. Ehh ciężki temat.

  20. #300
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Woda wlezie wszędzie.
    Robisz obróbkę z blachy z wcinką na jakimś uszczelniaczu w styro elewacji.

Strona 15 z 44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony