dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    vasvas

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    5

    Domyślnie Minimalna powierzchnia fundamentów słupkowych - jak obliczyć

    Cześć,
    Próbuję obliczyć minimalną powierzchnię fundamentu słupkowego dla domu z bali i objętość niezbędnego do jego wykonania betonu. Moje podejście prezentuję poniżej. Uwagi mile widziane:

    1. Jako, że ma to być dom z bali kwadratowych kryty dachówką, policzyłem jego przybliżoną masę:

    Ciężar właściwy drewna = 800kg/m3
    długość (60m) * wysokość (3m) * grubość ścian (01m) + zapas (współczynnik 1,2) = ok 18m3
    Masa ścian = 17 280 kg

    Ciężar dachu z dachówki wraz z więźbą obciążonego śniegiem = ok. 15kg/m2
    Ilość m2 = około 130 m2
    Masa dachu = 19 500 kg

    Razem masa domu = 36 780 kg

    2. Średnia nośność gruntu = 1kg/cm2 a więc 10 000 kg/m2

    3. Zatem minimalna powierzchnia fundamentu dla tej nośności i tej masy budynku to 36 780kg/10 000kg = 3,78 m2

    4. Przy założeniu, że chcę posadowić budynek na 28 słupkach betonowych o okrągłym przekroju, każdy powinien mieć powierzchnię podstawy min 3/78m2 / 28 = ok 0,1313 m2

    5. Dla słupka okrągłego zbliżona do minimalnej średnica wyniesie wtedy ok 25cm bo zgodnie z wzorem na powierzchnię koła: (3,14*0,125)^2 = 0,154 m2

    6. Dla wspomnianych słupków o wysokości ok 1,5m da to objętość betonu na słupek 0,154*1,5 = 0,231m3. Zaś dla wszystkich 28 słupków będzie to ok 6,47 m3 betonu.

    Czy ktoś widzi błąd w założeniach/obliczeniach? Będę wdzięczny za krytyczną lekturę.

  2. #2

    Domyślnie

    bo zgodnie z wzorem na powierzchnię koła: (3,14*0,125)^2 = 0,154 m2
    powierzchnia koła to P=πr2 a nie (πr)2 licz od początku.


  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Cytat Napisał vasvas Zobacz post

    Ciężar dachu z dachówki wraz z więźbą obciążonego śniegiem = ok. 15kg/m2
    Ilość m2 = około 130 m2
    Biorąc pod uwagę ze m2 blachy waży około 5-8 kg to nie wiem skąd wartość powyżej. Bzdura na całego.
    A co z ciężarem stropu nad parterem? Co z jego obciążeniami? Ciężar ścian grubości 10 cm też chyba nie zamyka całości obciążeń.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    vasvas

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Biorąc pod uwagę ze m2 blachy waży około 5-8 kg to nie wiem skąd wartość powyżej. Bzdura na całego.
    A co z ciężarem stropu nad parterem? Co z jego obciążeniami? Ciężar ścian grubości 10 cm też chyba nie zamyka całości obciążeń.
    Tak, to czeski błąd, miało być 150kg. Ale wynik jest poprawnie policzony i uwzględnia właściwą wartość.
    Strop nie będzie zbyt ciężki ponieważ będą tylko deski podłogowe na legarach położonych na drewnianych belkach stropowych
    Jeśli chodzi o budowę ścian, to pominąłem ciężar ocieplenia (wełna mineralna + tynk).
    Chodziło mi głównie o potwierdzenie poprawności podejścia. Ale dzięki i za te uwagi.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    vasvas

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Racja, ale po usunięciu nawiasu we wzorze na pole koła okazuje się, że minimalna średnica każdego ze słupków powinna mieć 42cm. Zatem:
    1. pole podstawy słupka 3,14 x 0,21m^2 = 0,1384m2
    2. objętość słupka wyniesie wtedy 0,1384m2 * 1,5m = 0,21m3
    3. objętość łączna betonu na 28 słupków wyniesie zatem 0,073m3 *28 = 5,81m3

    Będzie problem ze znalezieniem takiej średnicy wiertnicy a kopanie na głębokość 1,5m tak wąskiego otworu jest niemożliwe. Trzebaby chyba zwiększyć ilość słupków...
    Czy ktoś z czytających ten post może jeszcze wyrazić swoją opinię na temat poprawności obliczenia minimalnej powierzchni nacisku na grunt?

  6. #6

    Domyślnie

    Nie rób okragłych, tylko prostokątne.
    Podwaliny musisz jakoś połozyć aby to wygląd miało, przy słupie 42 cm będzie wystawał ten pal na boki....inna sprawa że dobrze by było aby podwalina leżała na całej powierzchnii przy takiej wielkości domku (chyba że to na lato taki na palach ). Wukop rowek na całym obwodzie na szerokość 25 cm i głebokość 0,5m, potem co te 2 metry zrób przegłębienia na długości 60 cm

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    vasvas

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Ciekawa podpowiedź. Dzięki. Rozważę to i policzę objętość fundamentu.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    vasvas

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o oszczędność na fundamentach, to właśnie znalazłem to:
    https://www.youtube.com/watch?v=2oKNcOo16xc
    Ciekawe co na to projektanci w Polsce. Muszę spytać jakiegoś architekta.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotr_kaminski

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    10

    Domyślnie

    Obciążenia użytkowe? I zwróć uwagę na to, że ciężar nie rozkłada się równomiernie na każdy słupek - google: kombinacje obciążeń.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony