Problem mam następujący i myślę, że są dwa powody zaistniałej sytuacji mianowicie:

Mam dom dwupiętrowy o powierzchni 70m każde piętro. Na parterze przestrzeń otwarta, na piętrze 4 pokoje i łazienka. Wieje mi dość często z przewodów wentylacyjnych, rano w pokojach okna zaparowane i dzieje się tak niezależnie od pory roku (w lecie nie parują okna). Obserwowałem to w lecie jak okna były otwarte i w zimie. Mam nawiew do kotłowni z piecem CW oraz drugi bezpośrednio do kominka. Do tego 6 przewodów wentylacyjnych.

Myślę, że jednym z problemów jest brak nawietrzników niby w oknach od zewnątrz są takie dwa ok 3cm paski no ale nie wygląda to jak typowe nawietrzniki , ale także deweloper źle wykonał kominy - inaczej niż w projekcie, mianowicie przesunął je łącząc tak że stykają się z przewodami sąsiada i u szczytu zrobił moje jak i sąsiada na przestrzał co moim zdaniem powoduje problemy z ciągiem. Myślę, że powodem też może być, że przewody są trochę niskie.

I teraz dwie sprawy:

Chciałbym zacząć rozwiązywać ten problem od wykonania nawietrzników. I tu pojawia się szereg pytań na które nie znalazłem na forum fachowej odpowiedzi, ani opinii popartych praktyką:

- które lepiej się sprawdzą, okienne czy ścienne? a może mieszane - na dole ścienny a na piętrze okienny?
- czy powinny być we wszystkich pokojach w oknach, czy to nie za bardzo wychłodzi mi domu, nie będzie wyziębiało zanadto?
- ktoś poleci sprawdzoną firmę która montuje takie nawiewniki w woj.mazowieckim, lub markę sprawdzonych nawiewników, żeby nie była to chińszczyzna

Czy ktoś się orientuje jak zabrać się za to by do wykonania nawietrzników ścignąć dewelopera?Jakieś przepisy, żeby to on na swój koszt wykonał w ramach gwarancji.

Druga sprawa nasada kominowa. Rozmawiałem z dwoma kominiarzami i od każdego słyszałem sprzeczne opinie. Pierwszy doradził nasady typu turbowent, że to rozwiąże problem. Drugi kategorycznie odradził bo może zasysać spaliny z kominów jeśli są w pobliżu itd.


Czy jest ktoś na forum kto może coś doradzić lub polecić jakiegoś specjalistę z którym przedyskutuję problem?
Będę wdzięczy za podzielenie się swoimi doświadczeniami co wybrać.