dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48
  1. #21

    Domyślnie

    Kolega wyżej twierdzi, że kiepskie ocieplenie i brak wentylacji mechanicznej. Według mnie ocieplenie ścian, sufitu i okien jest w porządku, jedynie na podłogę powinno być dane więcej styropianu. Co do rekuperatorow to proszę mi powiedzieć, ile cały system porządnej jakości kosztuje i po jakim czasie ma szanse się zwrócić? Bo z tego co czytałem dla domu 150-160 m2 to koszt około 16 tyś zł. Jeżeli tak, to praktycznie nie jest w stanie się zwrócić przez najbliższe 20 lat przy założeniu, że nic się nie zepsuje co jest oczywiście niemożliwe...

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz19029 Zobacz post
    Jeżeli tak, to praktycznie nie jest w stanie się zwrócić przez najbliższe 20 lat przy założeniu, że nic się nie zepsuje co jest oczywiście niemożliwe...
    Rekuperator nigdy się nie zwróci. Nie po to jest. Nigdy nie wygra z przytłumioną wentylacją grawitacyjną. Same filtry drożej kosztują.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz19029 Zobacz post
    Kolega wyżej twierdzi, że kiepskie ocieplenie i brak wentylacji mechanicznej. Według mnie ocieplenie ścian, sufitu i okien jest w porządku, jedynie na podłogę powinno być dane więcej styropianu. Co do rekuperatorow to proszę mi powiedzieć, ile cały system porządnej jakości kosztuje i po jakim czasie ma szanse się zwrócić? Bo z tego co czytałem dla domu 150-160 m2 to koszt około 16 tyś zł. Jeżeli tak, to praktycznie nie jest w stanie się zwrócić przez najbliższe 20 lat przy założeniu, że nic się nie zepsuje co jest oczywiście niemożliwe...
    Ocieplenie nie jest najlepsze można powiedzieć że standardowe jak na te czasy.
    Ja mam ścinana 20 podłoga 12 dach 28. Szału to nie robi w eksploatacji. Co do rekuperatora warto zrobić samemu instalacje ido tego tani reku byle na silnikach stało prądowych lub rek sklepać samemu. Im droższy sposób ogrzewania tym szybciej się zwróci zwłaszcza jak zrobisz sam.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    czy taka temperatura podłogi pozwoli utrzymać temperaturę w domu na poziomie 22-23 stopni i pozwoli na komfortowe odczuwanie ciepła?

    I pytanie, czy jeśli większosć podłogi zajmie łóżko i szafa to czy podłogówka ma sens w takim pomieszczeniu?
    Ja w całym domu mam podłogówkę kiedyś też chciałem mieć kaloryfery u góry i ciesz się że mnie tutaj nawrócono U córki w pokoju jest łóżko,szafy i nawet mały dywan większość podłogi zajęte a komfort jest ok.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    czy taka temperatura podłogi pozwoli utrzymać temperaturę w domu na poziomie 22-23 stopni i pozwoli na komfortowe odczuwanie ciepła?

    I pytanie, czy jeśli większosć podłogi zajmie łóżko i szafa to czy podłogówka ma sens w takim pomieszczeniu?
    Przy lekkim mrozie na zewnątrz, uzyskałem temp. pomieszczeń 20*C przy temp. podłogi 23*C. Bez zysków bytowych i bez ocieplonych jeszcze ścian zewnętrznych.
    Możliwe że dla Twojego komfortu podłoga będzie musiała być cieplejsza, na poziomie 25-26*C. W dotyku będzie odczuwalnie chłodna, zwłaszcza z okładziną ceramiczną itp.

    Łóżka, szafy, a zwłaszcza taborety też przewodzą ciepło. ale lepiej jak mają jakieś nóżki.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    właśnie jestem po wizycie hydraulika na budowie, zdecydowałem się za waszą namową na całość podłogówki, jedynie w łazienkach zrobię drabinki. Jeśli dobrze zrozumiałem hydraulika, to proponował gęstość rurek, co 15 cm dla gazu bądź 10 cm dla PC, więc by nie zamykać sobie na przyszłość drogi do innych rozwiązań zdecydowałem się na odstępy, co 10 cm, mam nadzieję, że to dobry wybór. Nad czym się zastanawiałem, to czy robić w każdym pokoju oddzielne czujki, czy sterować jednym sterownikiem z ustawioną temperaturą dla całego domu? Będę wdzięczny za rady.

    Pozdrawiam, Artur.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Rozumiem że w łazience podłogówka i drabinka.
    Ja w mojej parterówce mam jeden sterownik temp. w holu. Po wstępnej nastawie rotametrów w sypialniach była niższa temp. o 1*C niż w pozostałych pomieszczeniach.
    Rozstaw rurek co 10 cm może być prawidłowy, ale namawiam na zrobienie projektu ogrzewania, bo może się okazać że masz pomieszczenia, którym wystarczy mniejsze zagęszczenie. Oszczędzisz na mb rur, a w skrajnych przypadkach na mniejszej ilości pętli, mniejszym rozdzielaczu i mniejszych oporach przepływu (pompa na mniejszych wydajnościach).
    Na etapie budowy możesz tanio poprowadzić przewody sterowania dla każdego pomieszczenia. A to jeśli okaże się że jednak należy wyłączać, którąś z pętli, bo za gorąco. W późniejszym etapie pozostanie tylko drogie sterowanie radiowe.
    Jeśli masz rzetelnie zrobione OZC, na jego podstawie zamów projekt ogrzewania.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Tk, oczywiście podłogówka + drabinki. No właśnie o poprowadzeniu przewodów przez elektryka mówił mi hydraulik, nawet jeśli się na to nie zdecyduje to będą już szły w ścianach. A spytam o ile wzrośnie koszt instalacji jeśli w każdym pokoju zamontowałbym czujke? Powiedzmy ze byłoby 6 czujek?

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.625

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    .....
    Za to gaz z butli wg moich wyliczeń wychodzi drożej od prądu i zupełnie nie ma sensu.
    .....
    Pokażesz wyliczenia?

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @bronson, przenieś swoje pytania do wątku np http://forum.muratordom.pl/showthrea...C3%B3w/page359

    bo tu strasznie śmiecimy
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    bronson - gratuluję podjęcia decyzji rezygnacji z kaloryferów. Zobaczysz że to była jedna z lepszych podczas budowy. Proponuje nie szpecić ścian łazienkowych żadnymi drabinkami. Od miesiaca mam maleństwo w domu i nic lepszego od farelki chyba nie ma. Przez 30dni farelka zużyła 36kwh. Zwykle podgrzewała z 22*C do około 24. Koszt na miesiac poniżej 20zl. Zadna drabinka nie podgrzeje ci szybko pomieszczenia a utrzymywanie non stop 24*C chyba nie ma sensu.
    Co do wentylacji... To całość na najlepszych materiałach nie powinna przekroczyć 11 tysi. Komfort nie porównywalny.
    Twój dom ma 115m`2. Są na forum użytkownicy metrażowo podobnych domów którzy płacą za ogrzewanie domu poniżej 1000zl. Da się ale wszystko należy mieć przemyślane przed budową.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    co do wentylacji to na tą chwilę przerośnie ona moje możliwości finansowe muszę zakończyć inwestycje do przyszłej jesieni. Z drabinek nie zrezygnuje choćby ze względu na suszenie ręczników po kąpieli

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    właśnie jestem po wizycie hydraulika na budowie, zdecydowałem się za waszą namową na całość podłogówki, jedynie w łazienkach zrobię drabinki. Jeśli dobrze zrozumiałem hydraulika, to proponował gęstość rurek, co 15 cm dla gazu bądź 10 cm dla PC, więc by nie zamykać sobie na przyszłość drogi do innych rozwiązań zdecydowałem się na odstępy, co 10 cm, mam nadzieję, że to dobry wybór. Nad czym się zastanawiałem, to czy robić w każdym pokoju oddzielne czujki, czy sterować jednym sterownikiem z ustawioną temperaturą dla całego domu? Będę wdzięczny za rady.

    Pozdrawiam, Artur.
    U siebie mam rozstawy - 10 cm w łazience,
    15 cm w salonie
    20 w kuchni
    20 w pokojach gdzie śpimy.

    W pokojach jest chłodniej o ok 1 stopień, bo takie było założenie i się sprawdza, bez regulacji, bez kombinacji z rozdzielaczem. W łazience mam drabinkę elektryczną z farelką i powiem, że jest to bardzo fajna sprawa. Nie pchaj się z zwykłe drabinki bo bezsensowie podrażasz sobie całą instalację w domu.
    Piec, jedna pompa w piecu i rozdzilacz. Jak zrobisz drabinki, to instalacja jest o wiele drozsza i bardziej skomplikowana.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Pokażesz wyliczenia?
    Koszt kWh energii w II taryfie wraz ze wszystkimi opłatami 0,27 zł. Dla temperatury wewnątrz 22°C.
    Podzielony przez COP klimatyzatora 4 0,27/4= 0,067 zł/kWh ciepła przy temperaturze 7 i mocy nominalnej.
    Przy temperaturze -15 (rekordowa ostatniej zimy u mnie to -10) 0,27/1,73= 0,156 zł/kWh.
    Przy mocach mniejszych od nominalnych COP wzrasta i cena ciepła spada.
    Podaj cenę ciepła z gazu z uwzględnieniem sprawności.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.625

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Koszt kWh energii w II taryfie wraz ze wszystkimi opłatami 0,27 zł. Dla temperatury wewnątrz 22°C.
    Podzielony przez COP klimatyzatora 4 0,27/4= 0,067 zł/kWh ciepła przy temperaturze 7 i mocy nominalnej.
    Przy temperaturze -15 (rekordowa ostatniej zimy u mnie to -10) 0,27/1,73= 0,156 zł/kWh.
    Przy mocach mniejszych od nominalnych COP wzrasta i cena ciepła spada.
    Podaj cenę ciepła z gazu z uwzględnieniem sprawności.
    Napisałeś

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Prądem grzeję od dawna (>kilkanaście lat). Dom był nieocieplony. Wychodziło rzeczywiście drogo. Po ociepleniu jest taniej.
    Za to gaz z butli wg moich wyliczeń wychodzi drożej od prądu i zupełnie nie ma sensu.
    .....
    I tych wyliczeń byłem ciekaw.
    PC to zupełnie co innego.
    Nawiasem mówiąc do grzania klimatyzatorem w marnie ocieplonym domu nie możesz przyjąć do wyliczeń tylko taryfy G12 II. Brak bufora.

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Wszędzie mam rozstaw co 10cm. Piętra zasilane są osobno termostaty z histerezą 0,1*C(po 1 na piętro). Łazienki wychodzą z same z siebie cieplejsze na parterze najkrótsza pętla przy małym metrażu a górna wszędzie panele tylko w łazience płytki + drabinki oczywiście( grzeją w momencie grzania którego kolwiek z obiegów CO lub CWU.

    @Greengaz co znowu chcesz udowodnić?? może prąd jest trochę droższy ale sądzę że klima może to zamortyzować. Kociołek elektryczny 1000zł dwa klimatyzatory 4000.
    A ile kosztują pozwolenia,projekty, przyłącza lub bomba w ogródku oraz kocioł??
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.625

    Domyślnie

    @kulibob

    Niczego nie chce udowadniać, poza minimum rzetelności.
    Oczywistością jest, że przy domach budowanych wg. 2021 stosowanie do ogrzewania propanu, gazu ziemnego, kominków z płaszczem, dublowanie systemów grzewczych, o paliwach stałych nie wspominając jest ekonomicznie nieuzasadnione i bez sensu.
    Jednocześnie widzę, nie tylko wokół siebie, powstające potworki z dwoma balkonami, wykuszami, bawolimi oknami gdzie standardem jest 10 - 12 cm ocieplenia.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 13-12-2017 o 08:31

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Napisałeś



    I tych wyliczeń byłem ciekaw.
    PC to zupełnie co innego.
    Nawiasem mówiąc do grzania klimatyzatorem w marnie ocieplonym domu nie możesz przyjąć do wyliczeń tylko taryfy G12 II. Brak bufora.
    Których wyliczeń byłeś ciekaw? Napisz zwięźle, pełnym zdaniem.
    PC, lodówka, zamrażarka, osuszacz i klimatyzator to są pompy ciepła. Niektóre z nich są sprzedawane jako pompy, a inne jako lodówki. Zasada działania jest identyczna.

    Ocieplenie domu to jedno, a bufor to drugie. Dobrze ocieplony dom szkieletowy może nie mieć bufora, a źle ocieplony dom murowany z grubymi ścianami (jak mój) jest jednym wielkim buforem. W listopadzie testowałem grzanie tylko w II taryfie i praca na max. Teraz testuję pracę ciągłą. Wnioski są takie, że dla kilku godzin bezwładność cieplna jest wystarczająco duża i wychodzi to taniej niż grzać ciągle. Z kolei grzanie ciągłe to większe koszty, ale mniejsze zużycie energii.
    https://www.facebook.com/groups/329438764201077/ tutaj to opisuję.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.625

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post

    Jan Werbinski Ogrzewanie pokoju 32m2 klimą Fujitsu inwerterową o mocy grzewczej 4kW dom nieocieplony, otwierane drzwi aby ciepło się rozeszło na pozostałe pomieszczenia parteru 50m2. Zużycie zeszłej zimy 1300kWh. Były również użyte piece akumulacyjne przez kilka dni.
    Tej zimy dom już ocieplony za 26 dni listopada zużycie 208kWh tylko w taniej taryfie czyli 56 zł. Chodzi więc na dużej mocy przez 10 godzin dziennie. Jest za gorąco podczas grzania. Ogrzewam tą klimą cały parter 50m2 przez otwarte drzwi. Różnice temperatur w pomieszczeniach wynoszą 2-3 stopnie.
    W grudniu będę grzał inaczej - praca non stop na małej mocy.
    -----
    Antoni Stolarczyk Malutko ale niestety to wybitnie niefektywne grzac o 3 nocy powietrze do 23st. Ale nie przeskoczysz tego.

    Jan Werbinski Nie tyle nieefektywnie, co niewygodnie. Dlatego w grudniu zmiana taktyki: grzanie całą dobę ze zmniejszeniem temperatury nocą.

    Antoni Stolarczyk Aaaah ale to bez CWU jest.

    Jan Werbinski Bez wody. Do podłogówki elektrycznej w łazience i wody wczoraj założyłem nowe podliczniki Eastron SDM120.
    ------
    Nie mam więcej pytań.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Też wymiękam na niektóre wyliczenia żeby tylko udowodnić swoją tezę grzania prądem.
    Dla ciekawości moja lodówka Bosch wyzionęła ducha po równo 10 latach, co nie zmienia faktu, że w firmie chodzi nieprzerwanie Polar już coś 20 kilka lat
    Porównywanie systemu wodnego ogrzewania domu do nadmuchowego to jak porównywać palec z h..em.
    I Panowie! Jak chcecie tak bardzo oszczędzać to autobusem i tramwajem zawsze wyjdzie taniej do roboty

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony