dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Zmiękczacz Aquahome - Jak sprawdzi twardość wody za urządzeniem?

    Witam
    Mam wrażenie że proces zmiękczania wody nie zachodzi prawidłowo. Mam stację uzdatniania Aquahome 20-N. Chciałbym zrobić test twardości wody wychodzącej z urządzenia.
    Posługuję się kropelkowym testerem:
    http://zoolek.pl/index.php3?id=opis_produktu&id_produktu=aquatest_g h_kh&id_lang=pl

    W pierwszej kolejności wyznaczyłem twardość ogólną (GH) wody z wodociągu. Wyszły mi 22-23 stopnie niemieckie. Wartość bardzo porównywalna z informacją przekazywaną przez Wodociągi (21,5 stopnia).

    Mam problem z wyznaczeniem twardości ogólnej wody po uzdatniaczu. Na początku badania próbki powinno pojawić się czerwone zabarwienie wody które z każdą kroplą ma być intensywniejsze aby na koniec przejść do barwy zielonej. Tak też było z próbką wody wodociągowej.
    Po zmiękczaczu od razu mam barwę zieloną, która z każdą kropla intensywnieje. Nic się nie zmienia.

    Jak sprawdzić twardość uzdatnionej wody?
    Ostatnio edytowane przez babarek ; 28-11-2017 o 07:08
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Można kupić paski do sprawdzania twardości albo kropelki. Popytać w sklepach lub necie.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #3

    Domyślnie

    Paski są niedokładne. Używam kropelki ale nie wychodzi mi pomiar wody po uzdatniaczu (kolor nie zmienia się). Woda z wodociągu wyszła zgodnie z przekazywanymi przez Wodociągi danymi.
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Skoro od razu masz zieloną barwę, to znaczy że całkowicie zmiękczasz wodę. Jeśli nie chcesz zmiękczać do zera, to podkręć trochę na mieszaczu. Np. pierwsze dwie krople - próbka jest różowa, po następnych dwóch robi się zielona.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Nie wiem, jakiego testu (producent) używasz, ale niektóre akwarystyczne dają możliwość "zwiększenia" dokładności poprzez zastosowanie większej ilości w próbce wody (najczęściej x2) - poczytaj instrukcję. Jeśli jednak po pierwszej kropelce masz zmianę koloru, to najpewniej, jak kolega bobasxx napisał, twardość na poziomie czułości testu =0.
    Wskaźniki paskowe, jak sam napisałeś, dają bardzo zaokrąglone i niejednokrotnie zmienne wyniki - nie ma sensu ich używać do określania twardości (ew. tylko orientacyjnie - "woda jeszcze miękka albo już nie zmiękczana").
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  6. #6

    Domyślnie

    Po południu doszedłem do podobnego wniosku. Test kropelkowy jest ok a urządzenie ustawione jest na maksymalne zmiękczanie. Dziękuję wam za pomoc i odpowiedzi. Skoryguję zmiękczanie wodę do poziomu na wyjściu 2-3 stopnie N.
    Pozdrawiam
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mam problem z tym samym modelem zmiękczacza. Na urządzeniu twardość ustawiona na 21 natomiast mierzona testem JBL wychodzi 19. Zmiękczacz zatem praktycznie nie zmiękcza mojej wody. W zbiorniku sól na poziomie 4 i żadnych złogów. Pokrętło przy bypassie przekręcone niemal do końca zgodnie z ruchem wskazówek czyli na miękką. Woda jednak twarda. Widać to zresztą po osadach na umywalkach. Nowy budynek gdzie zmiękczacz po ustawieniu przez serwisanta stał ponad miesiąc wyłączony. Cóż to może być za licho?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony