dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie sposoby podłączenia PEX - nieuczciwy sąsiad

    Witam, mam pytanie czy jest możliwość wpięcia się w rurę pex, która jest podłączona do centralnego ogrzewania bez zakręcania i spuszczania wody.

    Dokładnie mam taką sytuację że piec mam w piwnicy mieszkam na pierwszym piętrze, a na parterze mam sąsiada którego podejrzewam że mógł się podpiąć pod moje rury które idą kominem wentylacyjnym. Wcześniej rury stalowe prowadziły przez jego mieszkanie (budownictwo wczesnych lat 90) i się podpiął, dlatego teraz mam też podejrzenia, bo znowu jakoś u niego nie widzę żeby się paliło, (np. dym z komina).

    Dlatego pytanie czy w te rury pex mógł się jakoś wpiąć, jakiś czas temu słyszałem że coś kuł w rejonach naszych kominów, ale jakoś zbyt ufny jestem i myślałem że jakiś remont robi, ale to że nie palą w piecu jest niepokojące.
    Jeszcze jedno pytanie jak sprawdzić czy w te rury się mógł podpiąć mam niby jakiś dostęp do komina z piwnicy i z podłogi w mieszkaniu tylko jak tam zajrzeć?
    Albo po czym poznać np. czy jak zakręcę wszystkie grzejniki u siebie w domu to chyba zamknę obieg i rura powrotna będzie zimna? A jeśli sąsiad jest wpięty to obieg będzie otwarty i rura będzie ciepła, czy to będzie jakiś dowód na to że się mógł wpiąć?

    Przepraszam jeśli chaotycznie to napisałem i proszę o jakieś podpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    Albo po czym poznać np. czy jak zakręcę wszystkie grzejniki u siebie w domu to chyba zamknę obieg i rura powrotna będzie zimna? A jeśli sąsiad jest wpięty to obieg będzie otwarty i rura będzie ciepła, czy to będzie jakiś dowód na to że się mógł wpiąć?
    dokładnie tak. zakręcasz wszystkie swoje grzejniki i po pewnym czasie rura powrotna bedzie zimna u ciebie w mieszkaniu, następnie idziesz do piwnicy i sprawdzasz czy tam powrót jest zimny czy ciepły.


  3. #3

    Domyślnie

    Więc dzisiaj rano gdy wstałem zrobiłem tak, że zakręciłem w domu wszystkie grzejniki i poszedłem do piwnicy rozpalać w piecu. Minęło może z 25 minut jak już się paliło i wtedy do piwnicy schodzi sąsiadka niby rozpalać, ruszyła tylko drzwiczkami od pieca i poszła do siebie na parter, do tej chwili rury w mojej piwnicy były zimne i po chwili gdy sąsiadka weszła do domu moje rury zrobiły się gorące, na zdjęciu zaznaczone są dwie (czerwoną strzałką zasilająca mieszkanie i niebieską strzałką rura od zbiornika wyrównawczego na strychu). powrót znajdujący się z tyłu też zrobił się gorący. Więc ewidentnie coś jest nie tak.
    Zacząłem sprawdzać te rury biegać z góry na dół i chyba sąsiadka się domyśliła że coś zauważyłem, bo nagle napaliła w piecu i już do końca dnia się u niej pali. Później gdy odkręciłem grzejniki u siebie trochę nagrzałem mieszkanie i jak zauważyłem że sąsiadka pali w piecu zakręciłem grzejniki u siebie i po pewnym czasie moje rury zrobiły się chłodne(zimne w domu, a letnie w piwnicy, chyba dlatego że się paliło i tylko obieg ciepłej wody był otwarty).
    I następnie zrobiłem tak że odkręciłem grzejniki u siebie i wystąpiła sytuacja taka jak rano, że rury zasilająca i od zbiornika wyrównawczego momentalnie zrobiły się gorące a powrót po pewnej chwili jak pompa wodę przepchała przez grzejniki. Wszystko wskazuje na to że sąsiad się podłączył, tylko teraz nie wiem jak to dokładnie sprawdzić w kominie wentylacyjnym w którym idą rury, a i jeszcze mała poprawka są to rury stalowe zaprasowywane nie pex.
    Czy sąsiad mógł się jakoś do takiej rury podłączyć?
    Jak sprwdzić komin (jakaś kamera, czy może kominiarz to sprawdzi)?
    I jeszcze pytanie odnośnie rury idącej do zbiornika wyrównawczego bo robi się ona gorąca tylko zaraz jak puszczę wodę na grzejniki, a później jest zimna jak się już pali powiedzmy pół dnia, czy tak ma być?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_20171222_225747.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	403659

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    5m przewodu na kamerze wystarczy ? http://allegro.pl/endoskop-kamera-in...081225977.html

  5. #5

    Domyślnie

    Wystarczy nawet 2,5 bo rury u mnie wychodzą w mieszkaniu przy podłodze, czyli jak tamtędy wpuszczę to komin przez całe mieszkanie sąsiada sprawdzę. Zastanawiam się tylko czy ta kamerka zejdzie na dół, bo tam są trzy rury w otulinie. Mogę to czymś dociążyć, albo na jakiejś lince spuszczać może?

    A jak już dajmy na to potwierdzi się że sąsiad się podpiął to co wtedy zrobić? zgłaszać to na policję?
    Jak to udowodnić żeby się nie wykręcił. Myślałem nawet żeby odciąć rury na dole i u siebie i wyciągnąć je kominem, ale jeśli jest podpięty to ich nie dam rady wyszarpać.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    kup żyłkę i połącz taśmą z przewodem , daj małe obciążenie i powinno dać się opuścić . jesli gdzieś się sklinuje to będzesz myślał co dalej .

    w kwesti co robić jeśli się potwierdzi to już nie podpowiem , może ktoś inny...

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Podpiąć się do rury stalowej to żaden problem - wystarczy jeden otwór i bez kłopotu jesteś podpięty np takim trójnikiem z gumową uszczelką:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	trójnik.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	17,2 KB
ID:	403678
    Może podpiąć grzejniki lub zbiornik CWU (albo jedno i drugie). Twoje CWU jak jest rozwiązane? Bo jeśli z CO, to też musisz odciąć, żeby test był pewny.
    Działanie rury do naczynia przelewowego (ciepła na początku) prawidłowe.

    Jak kamerka wykaże podpięcie, to zrób nią fotkę/filmik (pewnie jakieś światło się przyda). Pytanie, co chcesz osiągnąć - jeśli chcesz żeby się odłączył, to może wystarczy mu pokazać zdjęcie i wyznaczyć termin usunięcia "przyłącza". Możesz zgłosić na policję - w końcu to normalna kradzież.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 23-12-2017 o 14:06
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony