dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Zakres ciśnień na styczniku ciśnieniowym

    Witam. Mam następujący problem, montuję w domu zmiękczacz wody. Woda ze studni podawana pompą (bez hydroforu). W instrukcji zmiękczacza podano, że prawidłowe ciśnienie jego pracy to 3 bary +- 0,5 bara. Chciałbym wprowadzić do instalacji reduktor ciśnienia, który ustabilizuje je na poziomie 3-3,5 bara zaraz przed zmiękczaczem. Czy zakres ciśnienia włączającego pompę i wyłączającego na styczniku rzędu od 3 do 5 barów będzie ok? Chodzi mi o to, żeby pompa nie załączała sie zbyt często ale nie wiem czy 5 barów nie jest zbyt wysokie? Odcinek instalacji od studni do reduktora jest nowo wykonany zgrzewem, jednak na drodze znajdują się 2 filtry sznurkowe, lampa ultrafioletowa i wodomierz. Z góry dziękuję za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Im wyższe ciśnienie w układzie tym większe naprężenia w instalacji i tym bardziej cierpią same rury, złącza i armatura no i sama pompa, tak więc 5 bar to już sporo i ja bym nie ustawiał tak wysokiego ciśnienia. Jeśli zmiękczacz może pracować przy 2,5 bara to ustaw reduktor na 2,7-2,8 bara a na presostacie ustaw 3,2 bara. Czemu nie masz całego zestawu tzn z naczyniem ? Reduktor powinieneś mieć już dawno, układ bez stabilizacji ciśnienia to proszenie się o awarię.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    Ogólnie studnia została podłączona przez firmę hydrauliczną. W tym momencie stycznik działa w zakresie załączanie przy 2 barach, wyłączanie przy 4,2 bara. O co chodzi z zestawem z naczyniem?

  4. #4

    Domyślnie

    Jak nie masz naczynia przeponowego (bufora) to pompa załącza się zawsze jak odkręcasz kran i wyłącza jak zakręcasz - niby fajnie ale skoki ciśnienia są duże. Z resztą może masz a nie wiesz ??
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    Naczynie przeponowe oczywiście posiadam, pojemność 100 l. Po prostu źle zrozumiałem Nie mam presostatu tylko zwykły stycznik ciśnieniowy z ustawianiem ciśnienia załączani i wyłączania. Czy w takim razie ustawianie reduktora na 2,8 bar a stycznika w zakresie załączania od 3 do 4,2 będzie dobre? Pompa nie będzie się załączała zbyt często?

  6. #6

    Domyślnie

    Reduktor sobie ustaw na ciśnienie do 3 bar a na pompie ustaw doświadczalnie, bo trudno powiedzieć jak się będzie zachowywał układ - nie wiem jaką masz pompę, jak daleko umieszczona jest od poboru itd itp.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7

    Domyślnie

    A 3 bary na instalacji jest ok? Chodzi mi o komfort użytkowania? Ale tak czy tak ciśnienie załączania pompy powinno być wyższe niż ciśnienie reduktora?

    Dla uściślenia Pompa OMNITECH 1100, na głębokości 8 m w studni plus 12 metrów do punktu poboru.
    Ostatnio edytowane przez stoppaleniu ; 01-01-2018 o 18:15

  8. #8

    Domyślnie

    Ciśnienie w instalacji jest uwarunkowane tym gdzie będzie korzystane, jeśli masz dom 2 piętrowy a hydrofor w piwnicy to spadek ciśnienia w łazience na 2 piętrze będzie jakoś odczuwalny, albo jeśli instalację masz rozbudowaną i nieodpowiednie średnice rur. Z komfortem też jest różnie, jedni lubią jak im słuchawkę prysznicową z rąk wyrywa a inni lubią lekki strumień. Ja np w kuchni odczuwalnie mam za wysokie ciśnienie a w łazience za niskie mimo że w układzie jest takie samo . Problemem są niewłaściwe średnice (przekroje) wężyków itd. Im niższe ciśnienie w instalacji tym mniejsze ryzyko awarii, nieszczelności i dłużej wytrzyma. Ciśnienie załączania pompy dobiera się tak by nie załączała się zbyt często, to przedłuży jej żywotność i powinno być wyższe niż ciśnienie użytkowe instalacji.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  9. #9

    Domyślnie

    Super. Wielkie dzięki za pomoc. Zamontuje i popróbuję ustawić doświadczalnie . Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał stoppaleniu Zobacz post
    A 3 bary na instalacji jest ok? Chodzi mi o komfort użytkowania? Ale tak czy tak ciśnienie załączania pompy powinno być wyższe niż ciśnienie reduktora?

    Dla uściślenia Pompa OMNITECH 1100, na głębokości 8 m w studni plus 12 metrów do punktu poboru.
    12 metrów ale rozumiem że nie w pionie bo ciśnienie to słup wody im niżej pompa i im wyżej punkt poboru tym ciśnienie na pompie musi być wyższe. 10 metrów słupa wody to ok 1 bar. No i jeszcze dochodzi miejsce gdzie zamontujesz reduktor ciśnienia
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  11. #11

    Domyślnie

    studnia ma 10 metrów głębokości i pompa jest opuszczona na 8 metrów, 12 metrów to odległość studni do zmiękczacza i jest to w poziomie. Reduktor mam zamiar zamontować zaraz przed zmiękczaczem ponieważ nie mam możliwości ruszenia instalacji w innym punkcie. Zmiękczacz będzie zamontowany już za licznikiem a wszelkie inne elementy (filtry, lampa UV, zbiornik buforowy) są przed licznikiem

  12. #12

    Domyślnie

    Ustawiłem dziś stycznik ciśnieniowy i sprawa wygląda tak, że minimalna różnica ciśnienia włączania i wyłączania, jaka przewiduje producent to 1,5 bara czyli ustawiając ciśnienie włączania na 3,1 bara wyłączanie mam przy 4,6 bara też trochę dużo ale chyba tak zostania, najwyżej obniżę do 3 bar i będzie adekwatnie 4,5 bara a na reduktorze dam 2,8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony