dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 149 z 247
Pokaż wyniki od 2.961 do 2.980 z 4931
  1. #2961

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Najprostrza metoda liczenia max wydajności dla domu to:
    30 m3 na osobę + po 50 m3 na pomieszczenia typu kuchnia (tu mogą być różne wartości w zależności czy elektryczna,gazowa lub węglowa oraz czy z oknem czy bez) i łazienki.
    Licząc w taki sposób, to by każdy miał rekuperatory od 500 m3/h w górę.
    Na osoby liczy się nawiew.
    Na pomieszczenia wilgotne wywiew.
    Nie dodaje się tych strumieni, bo to co wleci, musi wylecieć.

    Powinno się trzymać normy PN-83/B-03430
    I pamiętać, że są tam podane wartości minimalne, jakie powinna zapewniać wentylacja.
    Dobierając rekuperator, zawsze lepiej zaokrąglić w górę.
    Większa jednostka pracująca na niższych obrotach zawsze będzie cichsza i mniej prądu zje.

  2. #2962
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Jest kilka metod obliczenia potrzeb wentylacyjnych. Ilość wymian w jednostce czasu na 1godz.np 0,5 do 1 wym/h - metoda najprostsza - szacunkowa - przydatna do szacunkowego określenia ilości wymian. Tu jest link do pliku pdf gdzie jest informacja jak dobrać ilość wymian powietrza do wentylacji tą metodą.
    http://taniaklima.pl/files/ilosc_wym..._normy_DIN.pdf

    Jeżeli chodzi o opory stwarzane przez GWC - nie wiem który stwarza opory 250Pa?
    Żwirowy GWC przy pełnej swojej wydajności (klimatyzacja) stawia opór ok 120Pa - wentylacja schodzi na drugi plan (jest przy okazji) tj ok 1,5-2wym./h
    Zimą przyjmując średnią z 0,5-1wym.h jest ~0,7wym./h opór spada do 50-60Pa - tak mały opór musi pokonać rekuperator.
    Pytanie moje było raczej o liczenie oporów. Z wydatkiem jakoś sobie radzę ale dziękuję za chęć.

  3. #2963

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    A nie przypadkiem 30(Ty)+ 50(kuchnia)+50(łazienka)=130m3/h? Czy ja źle rozumiem.
    Licze metoda uproszczona j/w wyjasniałem
    Np
    2-3 mieszkanców to:
    Dom ma np 400m3 x 0,6wym./h = 240m3/h
    3-4 mieszkanców to:
    Dom ma np 400m3 x 0,7wym./h = 280m3/h
    4-6 mieszkanców to:
    Dom ma np 400m3 x 0,8(jak z psem to) 0,9wym./h
    Ale w domach pasywnych ilość wymian poniżej 0,5wym/h i zwieksza sie +/- j/w
    W/w są maksymalna wydajnością reku.
    Powtarzam jest to metoda uproszczona wg norm DIN
    http://taniaklima.pl/files/ilosc_wym..._normy_DIN.pdf
    Deweloperzy budując na sprzedaż nie widzą czy w domu bedą mieszkac 2 osoby czy 6.
    Przyjmują max podobnie jak na tym forum:
    cytuję: "....30 m3 na osobę + po 50 m3 na pomieszczenia typu kuchnia (tu mogą być różne wartości w zależności czy elektryczna,gazowa lub węglowa oraz czy z oknem czy bez) i łazienki."
    i rekuperator zamiast 240m3/h ma 400m3/h i więcej a i instalatorzy wentylacji mają wieksza marże za sprzedany za duży rekuperator.
    Jest takie powiedzenie "że nie trzeba kupować autobusu żeby w Wigilię i inne święta go wypełnić, kiedy w reszcie roku wystarczy samochód osobowy" Może w tych dniach uchylic okno i odkręcić ogrzewanie? Albo i nie bo Goście to małe "grzejniki" Nie zgodzę się z tym że autobus bo duży jest tańszy w eksploatacji. Dobry rekuperator na najniższym biegu (ok60-80%jego życia") powinien pobierać +/- 15W. Przysłowiowy "autobus" ile pobiera?
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 31-12-2017 o 15:04

  4. #2964
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Rozpisz wszystkie pomieszczenia parter/piętro.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m2 po adaptacji wyciete.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	404124
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator-m71-parter.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	42,2 KB
ID:	404125
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator-m71 pietro.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	42,4 KB
ID:	404126

    Nie wiem Grześ czy o to Tobie chodziło czy jakiś inny rodzaj rozpisania?
    Pozdrawiam

  5. #2965

    Domyślnie

    Raczej chodzi o to jak ty to widzisz, czyli
    Parter
    Kuchnia 3x75
    Łazienka 4x75
    Pokój jednoosobowy 1x75
    Sypialnia 2x75
    Poddasze
    Łazienka 4x75
    Pokój jednoosobowy 1x75 itp
    Musisz rozpisac sobie kazde pomieszczenie w domu zwazajac, żeby nie oslabiac wywiewu z lazienek i kuchni.

    Pozdrawiam

  6. #2966

  7. #2967
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Czy ktoś praktykował ciągnięcie kanałów WM na piętro po elewacji a pod ociepleniem? Robi się takie rzeczy? Jakieś przeciwwskazania? Pytam, bo szkoda mi miejsca w domu (nie wspominając o kolizjach), co więcej "kotłownia" gdzie ma stać reku jest poza obrysem piętra i pasowałoby mi pojechać z kanałami po elewacji. O ile dla parteru tak będzie z całą pewnością (z tym że kanały wbiją się nad stropem, będą przykryte daszkiem i nie będzie tam żadnego problemu), tak dla piętra już muszę się wbijać do domu albo przez klatkę schodową (nawiewy i wywiewy zajmą nieładnie spocznik), albo przez pokój (nawiewy) i łazienkę (wywiewy -- i tu mi koliduje z prysznicem)...
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  8. #2968
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Witam
    Buduje dom z poddaszem użytkowym, jestem na etapie rozprowadzania kanałów WM. Chcę zamówić skrzynki rozdzielcze, projekt uwzględnia doprowadzenie powietrza przewodami 160 mm. Co będzie jeżeli znajdę inny rekuperator, czy mogę zredukować przewody przy urządzeniu (np: jednostka będzie miała wyjścia na fi 200)??

  9. #2969

  10. #2970
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    To znaczy że jeżeli dam reduktor z króćcami 200mm a do skrzynki rozdzielczej będę wchodził 160 to może głośniej pracować, czy muszę kupić jednostkę z większą wydajnością.
    Projekt mam policzony dla wydajności 300m3/h kubatura budynku to 405m3. Założone króćce do skrzynek rozdzielczych i do rekuperatora 160. Co sensownego mógł bym kupić do około 4tyś zł, aby zapewniło w miarę spokojne użytkowanie??

  11. #2971

    Domyślnie

    Podbijam z moim pytaniem...

    https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/f...15b6fdc31e.jpg

    Dom niecałe 100m2 po podłodze... 3 osoby w domu
    Kuchnia jest otwarta z każdej strony, do salonu także nie ma drzwi...

    Wersja 1

    Nawiew:
    Salon 2x75
    Pokój 1x75
    Pokój (sypialnia) 2x75

    Wywiew:
    Kuchnia 2x75
    Toaleta 2x75
    Hol 1x75

    Wersja 2

    Nawiew:
    Salon 3x75
    Pokój 1x75
    Pokój (sypialnia) 2x75

    Wywiew:
    Kuchnia 2x75
    Toaleta 3x75
    Hol 1x75

    Czerpnia i wyrzutnia poprzez dachówki wentylacyjne (grzybki). Do rekuperatora prowadzone ocieplanymi spiro 150. Skrzynki rozdzielcze bezpośrednio nad rekuperatorem, na poddaszu, do nich także spiro ocieplone 150.
    Rekuperator Kinetic 250, chyba że znajdę jeszcze coś innego w tej kasie. Będzie on wisiał w holu koło kotła gazowego (kondensat)


    Będzie dobrze? Czy coś zmienić?
    Ostatnio edytowane przez daamiann88 ; 06-01-2018 o 10:52

  12. #2972

    Domyślnie

    Ja bym się skłaniał to drugiej wersji, czyli mocniejszy wyciag z łazienki ze względu na większą wilgoć. Rozważałeś system peflex zamiast spiro?
    Pozdrawiam

  13. #2973

    Domyślnie

    Tak, tak wentylacja rozprowadzona będzie na peflex...
    Jedynie czerpnia, wyrzutnia i do skrzynek rozdzielczych będzie spiro, ze skrzynek już peflex

  14. #2974

  15. #2975
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Witam.
    Właśnie jestem w trakcie samodzielnego rozprowadzania kanałów pe-flex 75 według poniższego schematu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wm parter..jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	404509Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wm góra..jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	404510
    I pojawiają się pytania

    1. Jak widać, kanały wywiewu z kuchni i wiatrołapu będą szły przez nieogrzewany garaż - w warstwie 10cm styropianu. Mam obawy, czy nie wychłodzi to za bardzo wywiewu na rekuperatorze? Czy nie przykleić dodatkowej płyty styro 5cm na trasie przejścia kanałów?

    2. Wywiew w kotłowni - pierwotnie mialo go nie być i 3 wywiewy w łazience ale jakas wentylacja w kotłowni musi być więc jeden kanał wywiewu z łazienki powędrował do kotłowni. Wyszedł bardzo krótki odcinek, 3,5m, dlatego dałem 2 ostre zakręty po 90st zeby zwiększyć opory. Pewnie i tak będę mocno przykręcić ten anemostat.
    Czu można na 2 kanały zastosować skrzynke rozprężną z 3 króćcami i jeden z nich zaślepić?

  16. #2976

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    Witam.
    Właśnie jestem w trakcie samodzielnego rozprowadzania kanałów pe-flex 75 według poniższego schematu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wm parter..jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	404509Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wm góra..jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	404510
    I pojawiają się pytania

    1. Jak widać, kanały wywiewu z kuchni i wiatrołapu będą szły przez nieogrzewany garaż - w warstwie 10cm styropianu. Mam obawy, czy nie wychłodzi to za bardzo wywiewu na rekuperatorze? Czy nie przykleić dodatkowej płyty styro 5cm na trasie przejścia kanałów?

    2. Wywiew w kotłowni - pierwotnie mialo go nie być i 3 wywiewy w łazience ale jakas wentylacja w kotłowni musi być więc jeden kanał wywiewu z łazienki powędrował do kotłowni. Wyszedł bardzo krótki odcinek, 3,5m, dlatego dałem 2 ostre zakręty po 90st zeby zwiększyć opory. Pewnie i tak będę mocno przykręcić ten anemostat.
    Czu można na 2 kanały zastosować skrzynke rozprężną z 3 króćcami i jeden z nich zaślepić?
    Na kanały przez garaż dodatkowo izolacja. Tak, można zaślepić.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  17. #2977
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.417
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    Witam.
    Właśnie jestem w trakcie samodzielnego rozprowadzania kanałów pe-flex 75 według poniższego schematu.
    W łazience na górze będzie ino gwizd, jak ma przez nią przelecieć powietrze ze wszystkich sypialni. Za to jedna garderoba pozostaje niewentylowana. To IMO złe rozwiązanie. Zrobiłby 1x wyciąg garderobie i wyciąg zamiast nawiewu w pralni.

    Izolacji kanałów nigdy za dużo, jak idą przez pomieszczenia nieogrzewane. Dokleiłbym 5 albo i 10cm, jak jest miejsce.

    Wyrzutnia w ścianie to słabe rozwiązanie. Wielu potem pyta, co zrobić z wodą wykraplającą się i mgłą osadzającą się na ścianach (a potem zielono albo czarno się tam robi).
    I pytanie, czy spełnią wymogi z WT:

    2. Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza
    wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą pochodzącą z chłodni kominowej lub innych podobnych urzą-
    dzeń.

    [...]

    9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
    1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia;
    2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien
    w odległości co najmniej 8 m;
    3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej
    wyrzutni – co najmniej 2 m;
    4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co
    wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.

  18. #2978
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    czyli kanały w 10cm warstwie styro (czyli jakieś 2,5cm ponad grubość kanałów) to za mało? jak to rozwiązać najlepiej? w garażu mam już styropian 10cm zaciągnięty siatka i klejem. pierwotnie kanały miały iść wzdłuż sciany, jest tam zostawione miejsce w ociepleniu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	garage.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	108,1 KB
ID:	404514

    ale łamanie ich w 3 miejscach po 90 st chyba nie jest wskazane więc chyba lepiej będzie puscić lekkim łukiem po suficie jak na schemacie, czyli wycinac bruzdę w styropianie. a potem naklejenie tam dodatkowego paska styro? nie bedzie to wyglądać ciekawie :/

  19. #2979
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W łazience na górze będzie ino gwizd, jak ma przez nią przelecieć powietrze ze wszystkich sypialni. Za to jedna garderoba pozostaje niewentylowana. To IMO złe rozwiązanie. Zrobiłby 1x wyciąg garderobie i wyciąg zamiast nawiewu w pralni.

    Izolacji kanałów nigdy za dużo, jak idą przez pomieszczenia nieogrzewane. Dokleiłbym 5 albo i 10cm, jak jest miejsce.

    Wyrzutnia w ścianie to słabe rozwiązanie. Wielu potem pyta, co zrobić z wodą wykraplającą się i mgłą osadzającą się na ścianach (a potem zielono albo czarno się tam robi).
    I pytanie, czy spełnią wymogi z WT:

    2. Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza
    wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą pochodzącą z chłodni kominowej lub innych podobnych urzą-
    dzeń.

    [...]

    9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
    1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia;
    2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien
    w odległości co najmniej 8 m;
    3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej
    wyrzutni – co najmniej 2 m;
    4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co
    wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.
    wszystkie wymogi z WT spełniam. od czerpni do wyrzutni wychodzi w linii prostej jakieś 3,5-4m i do tego winkiel garażu

    a jak zastosuję w ścianie wyrzutnie nie zlicowaną ze scianą tylko wysuniętą ze 30-40cm z odpowiednim kołnierzem? niech sobie woda kapie na dół.

    co do nawiewów/wywiewów pomyslę, co da się jeszcze zrobić, bo instalacje nawiewu mam już rozprowadzoną.

    A może by podzielić nawiew z garderoby na 2? są jakieś rozdzielacze kanałów pe-flex 75 czy robić to chałupniczo?
    Ostatnio edytowane przez Fleszu1 ; 07-01-2018 o 15:15

  20. #2980
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.417
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    czyli kanały w 10cm warstwie styro (czyli jakieś 2,5cm ponad grubość kanałów) to za mało? jak to rozwiązać najlepiej?
    Czyli tylko 2,5cm izolacji? To zdecydowanie za mało.
    A stropu nie izolujesz? Puść w izolacji stropu. Swoją drogą mocno sobie skomplikowałeś tematy energooszczędnościowe robiąc taki strop - na górze pokój i taras, na dole nieogrzewany garaż. To radiator, który musisz wszędzie przyzwoicie zaizolować.

Strona 149 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony