dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wylewka pod lekkim budynkiem gospodarczym

    Witam wszystkich.
    Jest to mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość.

    Planuję wykonać płytę fundamentową/wylewkę pod budynek gospodarczy. Sam budynek będzie wykonany z drewna w związku z czym będzie stosunkowo lekki.
    Planowałem, aby płyta miała wymiary 6m x 6m, a budynek zajmował 6x4. Podłoże na działce jest gliniaste/iłowate (jak wyciągnę na wierzch ziemię z głębokości jednego sztycha czuć specyficzny zapach fermentacji albo rozkładu, a ziemia jest zbita i ciężko ją rozdzielić na kawałki).
    Planowałem zrobić wykop na głębokość około jednego sztycha, wyłożyć to jakaś geowłókniną i na to nasypać drobny żwir i ubić. Samą płytę myślałem zrobić na grubość około 15cm i zbroić siatką na dole. Chciałbym, aby płyta wystawała około 2-3 cm nad poziom gruntu. Z prostych obliczeń wychodzi że potrzebowałbym do tego celu około 5.5m3 betonu.

    I tu pojawia się pytanie...
    Jakiego?
    Niestety na działkę nie wjedzie gruszka, a droga dojazdowa jest chyba za słaba, żeby utrzymać ciężar takiego samochodu i ewentualnej pompy.
    Można wykonać taką płytę/wylewkę z betonu o podobnej konsystencji jak ten, którego używa się do wykonywania wylewek w domu? Można nim łatwiej formować spadki i w ogóle bez problemu przewieść np. taczkami.

    Nie wiem czy to co sobie wymyśliłem ma w ogóle budowlany sens (bo budowlańcem nie jestem), więc proszę o rady i pomoc.

    Z góry dzięki

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    Jeżeli masz gliny iły to tak posadowiona plyta będzie podnoszona zimą co będzie skutkowało pękaniem, lub pochyleniem budynku. Na pewno musisz wybrać humus, czy na sztycha wystarczy nie wiem może być grubsza warstwa, i teraz albo wymienisz grunt do głębokości strefy przemrażania albo jakaś opaska ze styrduru. Jak za głęboko humus wybierzesz podsypiesz i ubijesz. Co do zamiany betonu na wylewkę, trochę licho, rozumiem ze masz na mysli miksokret. Beton powinien być na grubym kruszywie to jak już nie dasz rady dowieżć gotowego to duża betoniarka dobre proporcje i jazda.

  3. #3

    Domyślnie

    [QUOTE=jajmar;. Beton powinien być na grubym kruszywie to jak już nie dasz rady dowieżć gotowego to duża betoniarka dobre proporcje i jazda.

    Żeby dowieść piasek,kruszywo,cement też potrzeba cięższego sprzętu plus dużo zachodu z urabianiem,do tego grube kruszywo kosztuje tyle że się praktycznie nie opłaca a jakość nie ta co z betoniarni.Lepiej na czas zalewania wynająć ładowarkę,kop.ładowarkę lub wozidło i dowieźć beton z miejsca do którego dojedzie gruszka.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    ... albo jakaś opaska ze styrduru ...
    Rozumiem, że masz na myśli opaskę dookoła wylewki?
    Właśnie z dowozem materiałów do wyrobienia betonu samemu też będzie problem...

    A gdybym wykonał coś jakby wieniec dookoła (zazbrojony) i do wewnątrz na spód wlał jakiś bylejaki beton na utwardzony gruz i/lub utwardzone grube kruszywo, odizolował folią i styporianem lub styrodurem i na wierzch wylał jakiś "mocny" beton? Pomoże to na ewentualne pękanie? Trochę przeraża mnie kopanie poniżej strefy przemarzania...

  5. #5

    Domyślnie

    Cudów nie ma,jak masz mokrą glinę to będzie przemarzać bardzo głęboko...Może pomyśl o posadowieniu konstrukcji na 4 stopach fundamentowych poniżej strefy a pod nogi legary i deski/płyta jeśli nie będzie tam nic ciężkiego .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał zorro128 Zobacz post
    Cudów nie ma,jak masz mokrą glinę to będzie przemarzać bardzo głęboko...Może pomyśl o posadowieniu konstrukcji na 4 stopach fundamentowych poniżej strefy a pod nogi legary i deski/płyta jeśli nie będzie tam nic ciężkiego .
    Zorro, nie wiem czy dobrze zrozumiałem, bo nie jestem budowlańcem, ale chodziło Ci o to, aby całą konstrukcję domku oprzeć na 4 lub 6 "słupach" głęboko zalanych i zazbrojonych? Jeśli tak to w jaki sposób mogę później na takich słupach "położyć" płytę? Deski raczej odpadają, ponieważ obawiam się stworzeń polnych (krety - których co prawda nigdzie w okolicy nie widziałem, myszy, szczury itp.). Problem polega też na tym że przed tym budynkiem chciałem mieć malutki placyk (2x6m) z wylewką betonową, na której mógłbym coś zrobić np.: rozłożyć kobyłki, wiertarkę słupową itd.

    A jaki w ogóle powinienem użyć gatunek betonu? C16/20 czy to zbyt wytrzymała mieszanka?

    A jak głęboko, Waszym zdaniem, może znajdować się strefa przemarzania? 80cm, 1m czy może płycej?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    Strefy w Polsce są od 0,8 do 1,4 metra w zależności od lokalizacji. A jakie ma być przeznaczenie tego budynku skoro tam nie ma dojazdu?

  8. #8

    Domyślnie

    Do miejsca gdzie ma stać budynek jest dojazd, ale nie chciałbym żeby koło domu po rurach drenażowych jeździł mi samochód ciężarowy albo gruszka. Dojazd do samego domu jest po drodze szutrowej, której deweloper jeszcze nie skończył, ale ma to zrobić lada dzień, więc później też będzie problem żeby wjachała na taką drogę (nie ma podbudowy na duże obciążenie) gruszka albo patelnia z piachem lub kruszywem.

    A sam budynek to ma być taki składzik, w którym będą sobie leżały jakieś narzędzia, kosiarka, regały i inne pierdoły.

    W związku z tym myślę jak rozwiązać taki problem... Słupy (lub ławy fundamentowe) były najlepszym rozwiązaniem, ale boje się że pod budynkiem zasiedlą mi się jakiś stworzenia. Żeby zrobić wylewkę trzeba zrobić solidna podbudowę na dużej głębokości (okolice Krakowa i grunt gliniasty).

    Nie bardzo wiem co robić zwlaszcza, że koszty "małej" inwestycji zaczynają rosnąć. I to szybko.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    To ja bym zrobił na ziemi kostkę brukową na dobrej podbudowie. Slupy osadziłbym na fund mancie który schodzi poniżej przemarzania, a ściany zrobił z desek boazeryjnych. Koszt całości zamkniesz w 25 -30 tyś.

  10. #10

    Domyślnie

    Masz dwa wyjścia ,pierwsze to słupy jak pisałem wcześniej,wystarczą spokojnie 4 o wymiarach np. 60*60 *1,2,na nich legary i podłoga.Jeśli boisz się drewna możesz w stopach zatopić marki,do nich dospawać lub przykręcić kształtownik i na podłogę np. blacha ryflowana.Drugie to korytowanie,odpowiednia wymiana gruntu i płyta betonowa z betonu minimum b20 a jeśli zacierany mechanicznie to min. b 25...

  11. #11

    Domyślnie

    Nie ma takiej możliwości, żeby nie było dojazdu ani innej metody. Przyjeżdża pompa i długie węże na drugim samochodzie i można pompować na dużą odległość czy nawet sporą wysokość, 50 metrów od drogi to nie problem.
    Bardziej bym się obawiał problemów technicznych, żeby nie wtopić pieniędzy przed sensownym rozpoznaniem warunków.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony