dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 187 z 249
Pokaż wyniki od 3.721 do 3.740 z 4962
  1. #3721

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Mój Samsung ma 5kW i kosztuje poniżej 7 tys.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  2. #3722

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzejąc tylko gdy jesteś kupujesz dużą część prądu drogo. Do tego musisz grzać powietrze do wyższych temperatur, bo komfort zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale też przegród oraz przy grzaniu nadmuchowy, rozklad temperatur wymaga średnio cieplejszego powietrza, niż przy podłogówce.. Wyższa temperatura powietrza, to mniejsza wilgotność względna - czyli dyskomfort bardziej przesuszonego powietrza. Zmienna temperatura i wilgotność nie służy ludziom, drewnu i niektórym innym materiałom.
    Wiec oszczednosci nie są tak duże a komfort gorszy, niz przy podłogówce.
    Jaka jest temperatura ścian wewnętrznych i powietrza w grudniu jeśli zaczęliśmy grzać w październiku i grzejemy non stop utrzymując stałą temperaturę?

    Wilgotność można regulować wentylacją albo nawilżaczem i dostosować do temperatury.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #3723
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    grzejemy non stop utrzymując stałą temperaturę?

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Utrzymywanie komfortowych warunków tylko wtedy, kiedy faktycznie w domu jesteśmy niesie ogromne oszczędności.
    Do tego się odnosiłem. Zostaje jeszcze ladnych kilka stopni cieplejsza posadzka.

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Wilgotność można regulować wentylacją albo nawilżaczem i dostosować do temperatury.
    Tak. Wielu kisi się. Mało kto szpanuje wydajnym nawilżaczem sprawdzającym się przy sprawnej wentylacji.

  4. #3724

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzejąc tylko gdy jesteś kupujesz dużą część prądu drogo. Do tego musisz grzać powietrze do wyższych temperatur, bo komfort zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale też przegród oraz przy grzaniu nadmuchowy, rozklad temperatur wymaga średnio cieplejszego powietrza, niż przy podłogówce.. Wyższa temperatura powietrza, to mniejsza wilgotność względna - czyli dyskomfort bardziej przesuszonego powietrza. Zmienna temperatura i wilgotność nie służy ludziom, drewnu i niektórym innym materiałom.
    Wiec oszczednosci nie są tak duże a komfort gorszy, niz przy podłogówce.
    Nie zgodzę się. CO innego podgrzać strumień powietrza 200-300m3 z 22 do 35 stopni, a co innego wygrzać 2 tony betonu do 28 stopni. W obu przypadkach zapewniamy komfort, natomiast kiedy idziemy spać klima śpi, a podłoga musi znowu gonić żeby rano stygnąc dała ciepło. Średnia na dobę jasno pokazuje iż klima zużyje mniej i to jeśli damy w jej miejsce farelkę !!!

    Biorąc pod uwagę COP oszczędzamy grubo ponad połowę rachunków, wiem bo przez 2 lata to badałem w swoim domu, różnice w okresach przejściowych dochodziły do 75% oszczędności.

    Nie zauważyłem spadku wilgotności ze względu na grzanie klimą. Rok w rok mam te 33-35% nie ważne, czy tak jak tej zimy chodzi głównie podłogówka czy tak jak 2/3 lata temu chodziła głównie klima.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  5. #3725
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    "Na dziś każdemu proponuję w domu do 120 m2 grzać prądem a zamiast kotłowni kupić PV. Rachunek roczny wyjdzie niższy niż przy inwestycji w PC mając przy okazji najtrwalszy możliwy zestaw nie posiadający żadnych elementów ruchomych. Dom powyżej 120 m2 wymaga przeliczenia czy wstawiać już PC, np. 5 kW Panasonic za 10 000 zł czy nadal się to nie opłaca"

    Coś gdzieś potaniało ? Jest jakaś alternatywa dla 'gazowni' za 12k , którą można zmieścić w pomieszczeniu 3m2 wraz z kibelkiem, małą umywalką i rekuperatorem?

    Nic tu za 10k nie widzę...chyba że samą jedn, zewnętrzną.
    https://nts-energy.pl/wp-content/upl...5%82a-2018.pdf
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 18-07-2018 o 15:15

  6. #3726

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    "Na dziś każdemu proponuję w domu do 120 m2 grzać prądem a zamiast kotłowni kupić PV. Rachunek roczny wyjdzie niższy niż przy inwestycji w PC mając przy okazji najtrwalszy możliwy zestaw nie posiadający żadnych elementów ruchomych. Dom powyżej 120 m2 wymaga przeliczenia czy wstawiać już PC, np. 5 kW Panasonic za 10 000 zł czy nadal się to nie opłaca"

    Coś gdzieś potaniało ? Jest jakaś alternatywa dla 'gazowni' za 12k , którą można zmieścić w pomieszczeniu 3m2 wraz z kibelkiem, małą umywalką i rekuperatorem?
    Gazownia za 12k?

    Przyłącz - 2000 zł, wprowadzenie gazu do budynku w okolice pieca w zależności od odległości - 2000-3000 zł, komin - 3000-4000 zł, piec od 4000 zł w górę.

    Wychodzi mi min. 13 000 zł i to przy niskim kominie, skrzynce gazowni na ścianie (w ogrodzeniu to kolejne tysiące), i to wszystko po to aby mieć kWh energii w cenie około 23 gr (zamiast 8-10 gr przy PC).

    Te 13 000 brutto na samą PC to jest dokładnie ten sam koszt co mieć doprowadzony gaz i zamontowany piec więc dlaczego płacić ponad dwa razy tyle za energię? Bo PC w mrozy nie da rady? Bo COP to ściema? A może wystarczy strach przed nieznanym? Głupio się pewnie przyznać...
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  7. #3727
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Gazownia za 12k?

    Przyłącz - 2000 zł, wprowadzenie gazu do budynku w okolice pieca w zależności od odległości - 2000-3000 zł, komin - 3000-4000 zł, piec od 4000 zł w górę.

    Wychodzi mi min. 13 000 zł i to przy niskim kominie, skrzynce gazowni na ścianie (w ogrodzeniu to kolejne tysiące), i to wszystko po to aby mieć kWh energii w cenie około 23 gr (zamiast 8-10 gr przy PC).

    Te 13 000 brutto na samą PC to jest dokładnie ten sam koszt co mieć doprowadzony gaz i zamontowany piec więc dlaczego płacić ponad dwa razy tyle za energię? Bo PC w mrozy nie da rady? Bo COP to ściema? A może wystarczy strach przed nieznanym? Głupio się pewnie przyznać...
    Ale dlaczego piszesz, ile gazownia by Ciebie kosztowała? Moja cena i tak jest z nadwyżką :
    przyłącze 2500
    piec 2f 6000
    komin 500
    dachówka przelotowa 600
    robocizna moja plus materiał.
    Miesiąc temu dzwoniłem w sprawie pompy za 14k i była...plus montaż, plus baniak na wodę....i się robiło ponad 17k.
    W tym konkretnym ogłoszeniu (za 13270) z wiadomego portalu dolicz 2500 netto montaż plus części ,plus baniak - właśnie dzwoniłem, bo tak już mam, że w to co ludzie piszą, niezbyt wierzę
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 18-07-2018 o 15:47

  8. #3728

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ale dlaczego piszesz, ile gazownia by Ciebie kosztowała? Moja cena i tak jest z nadwyżką :
    przyłącze 2500
    piec 2f 6000
    komin 500
    dachówka przelotowa 600
    robocizna moja plus materiał.
    Miesiąc temu dzwoniłem w sprawie pompy za 14k i była...plus montaż, plus baniak na wodę....i się robiło ponad 17k.
    W tym konkretnym ogłoszeniu (za 13270) z wiadomego portalu dolicz 2500 netto montaż plus części ,plus baniak - właśnie dzwoniłem, bo tak już mam, że w to co ludzie piszą, niezbyt wierzę
    Podaje dane na podstawie około 15 domów gdzie gaz został założony. Robocizna Twoja ale czy to oznacza, że każdy ma montować własnoręcznie piec gazowy? A gdzie masz koszt od skrzynki do pieca? Też spawacz s i masz na to papiery?

    Dla siebie mam ofertę na Panasonic 5 kw za 10000 netto,ale 13000 netto też się ładnie kalkuluje ( zwróci się w trzecim roku grzania).

  9. #3729
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.206
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    koszt instalacji gazowej? Koszt odbioru kominiarskiego? Koszt próby szczelności instalacji?

  10. #3730

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Bzdura. Inne ogrzewanie będzie miało identyczny efekt. Ruch powietrza nie ma znaczenia, bo jest ono recyrkulowane i nie wpływa na różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz. Każde ogrzewanie powoduje cyrkulację, konwekcję itp.
    Totalna bzdura. OP w zdecydowanie mniejszym stopniu niż nadmuchowe czy kaloryfery wymusza ruch powietrza. Przy WG z definicji nie masz szczelnego domu i ruch ciepłego powietrza wymusza szybszą wymianę powietrza dom-zewnątrz ( czyli w zimie zmniejszenie wilgotności w domu ).

  11. #3731
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Podaje dane na podstawie około 15 domów gdzie gaz został założony. Robocizna Twoja ale czy to oznacza, że każdy ma montować własnoręcznie piec gazowy? A gdzie masz koszt od skrzynki do pieca? Też spawacz s i masz na to papiery?

    Dla siebie mam ofertę na Panasonic 5 kw za 10000 netto,ale 13000 netto też się ładnie kalkuluje ( zwróci się w trzecim roku grzania).
    Kolokwialnie mówiąc - co mnie to obchodzi? Pracuję w budowlance od 1984r mam 3 garaże wszelakiego sprzętu i możliwości zrobienia "gazowni" za taką a nie inną cenę. 17 i więcej tysięcy za kotłownię PC mnie nie interesuje. Ty napisałeś komuś, że może mieć PC za 10k póżniej napisałeś, że na portalu są za13k z MONTAŻEM co zweryfikowałem i jest to BZDURA. Możesz mieć PC za 10k OK, inni nie i ja to rozumiem, za to Ty nie rozumiesz, że ja mogę mieć "gazownię" TANIEJ niż Ty, bo sobie sam ją zrobię od przyłącza po piec. Pytam czy coś potaniało, a Ty mi pierniczysz frazesy o strachu? Kupa śmiechu.

  12. #3732

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Kolokwialnie mówiąc - co mnie to obchodzi? Pracuję w budowlance od 1984r mam 3 garaże wszelakiego sprzętu i możliwości zrobienia "gazowni" za taką a nie inną cenę. 17 i więcej tysięcy za kotłownię PC mnie nie interesuje. Ty napisałeś komuś, że może mieć PC za 10k póżniej napisałeś, że na portalu są za13k z MONTAŻEM co zweryfikowałem i jest to BZDURA. Możesz mieć PC za 10k OK, inni nie i ja to rozumiem, za to Ty nie rozumiesz, że ja mogę mieć "gazownię" TANIEJ niż Ty, bo sobie sam ją zrobię od przyłącza po piec. Pytam czy coś potaniało, a Ty mi pierniczysz frazesy o strachu? Kupa śmiechu.
    Zrobisz mi też kotłownie za darmo jak sobie? Bo ja tą cenę PC mogę dla każdego chętnego załatwić.

  13. #3733
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Ale dlaczego mam Ci zrobić kotłownię za darmo? Ty piszesz, że marże na PC są wysokie i przy cenie 10k jeszcze się na tym zarabia a chcesz coś w zamian darmo? No wiesz....
    Wróćmy do mojego pytania - jestem chętny na kotłownię PC PW za 14k dla domku 84+26 garaż. Może być monoblok, bo miejsce mam ograniczone.
    Czy w związku z tym co piszesz (coraz tańsze pompy) jest to możliwe czy poziom 17k jest nie do przekroczenia ?

  14. #3734

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Jak myślisz, po ile firma która to sprzedaje to kupiła skoro oferuje za 13000 brutto z montażem?

    Myślisz, że nic na takiej ofercie nie zarobią?

    A ile jest warte obniżenie rachunków dzięki PC przynajmniej o 60%?

    Pcha się gaz do budynku kolanem bo się na fizyce i matematyce w szkole nie uważało.

    To samo było z podłogówką w całym domu, musiało minąć trochę czasu zanim ludzie dotknęli i zrozumieli.

    Tak samo było z rekuperacją, i tak samo będzie z PC.
    Większość tych ofert jak dokładnie się przeczyta to podana jest cena na 8% VAT z montażem przez firmę i wycena montazu jest wyliczana i obliczona INDYWIDUALNIE ...

    Podawana jest cena z 8% VAT i taka jest cena jak kupi się u nich z moontażem. Jak bez montażu do 23% VAT ...

    Więc trzeba dokładnie czytać co jest napisane ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #3735

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Gazownia za 12k?

    Przyłącz - 2000 zł, wprowadzenie gazu do budynku w okolice pieca w zależności od odległości - 2000-3000 zł, komin - 3000-4000 zł, piec od 4000 zł w górę.

    Wychodzi mi min. 13 000 zł i to przy niskim kominie, skrzynce gazowni na ścianie (w ogrodzeniu to kolejne tysiące), i to wszystko po to aby mieć kWh energii w cenie około 23 gr (zamiast 8-10 gr przy PC).
    ten komin to ze złota??
    u mnie było tak:
    przyłącz gazu - 2200
    instalacja wew. - 1800
    piec - 3500
    komin - 800
    odbiór kominiarski - 150
    uzbrojenie kotłowni + robocizna - 900zł

    W sumie 9350 brutto. Trochę daleko do 13k.. Nie bronię na siłę gazu, z chęcią bym poszedł w PC ale jej koszt jest prawie dwukrotnie wyższy niz cała moja kotłownia gazowa.
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  16. #3736

    Domyślnie

    Przy porównywaniu PC i gazu jako źródła ogrzewania nie uwzględniacie większej uniwersalności PC które można dodatkowo wykorzystać do chłodzenia . Ponadto zmniejszające się koszty instalacji fotowoltaicznych wkrótce spowoduję że okres zwrotu kosztów będzie w ok.5-6 lat - aktualnie od 7-8 lat co przy 10-12 letnich gwarancjach na sprzęt uczyni je zdecydowanie opłacalnymi. Połączenie PC z fotowoltaiką znacząco przyspieszy czas zwrotu inwestycji w PV , zaś o gazie nie można tego powiedzieć.

  17. #3737

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    ten komin to ze złota??
    u mnie było tak:
    przyłącz gazu - 2200
    instalacja wew. - 1800
    piec - 3500
    komin - 800
    odbiór kominiarski - 150
    uzbrojenie kotłowni + robocizna - 900zł

    W sumie 9350 brutto. Trochę daleko do 13k.. Nie bronię na siłę gazu, z chęcią bym poszedł w PC ale jej koszt jest prawie dwukrotnie wyższy niz cała moja kotłownia gazowa.
    A ten komin ponad dachem to się sam obrobi? Kotłownia materiał z robocizna 900 zł? Z papieru chyba. Na PC szkoda kasy ale na sofe, firanki i inne duperele nigdy nie szkoda

  18. #3738

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    A ten komin ponad dachem to się sam obrobi? Kotłownia materiał z robocizna 900 zł? Z papieru chyba. Na PC szkoda kasy ale na sofe, firanki i inne duperele nigdy nie szkoda
    a musi być ponad dach??? Ja akurat mam. Wentylacja grawitacyjna kotłowni i garażu. Wykorzystałem jeden wolny kanał wentylacyjny. Więc komin już był. Nie stawiałem go osobno dla gazu.

    wyobraź sobie że nie z papieru.. Nie wiem co w tym dziwnego, kilka kolanek, kawałek rurki CU, śrubunki, zawory. wszystko za 900zł..
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  19. #3739
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Ręce opadają
    Wszyscy sprzedawcy i orędownicy PC, są niby tacy do przodu, użytkowników gazu uważają za ciemnogród a jakoś nie wiedzą, że istnieje coś rakiego jak dachówka przelotowa DOSTOSOWANA DO PODŁĄCZENIA rury dwuściennej i komin gazowy GOTOWY. U mnie, gdyby był kondensat, to mam dachówkę + 3 metry rury...no.. to z 5k jak nie 10k będzie kosztować
    Ja wiem, że w temacie kondensatów trwają "żniwa" i wyceny ludzie dostają kosmiczne...ale szukać trzeba. Gdybym tyko szedł do sklepu, tu bym ytonga miał za 12,60(!) a nie za 8,40.

    Podobnie z PC ...3 wyceny u okolicznych na tych samych komponentach i 3k różnicy
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 19-07-2018 o 15:45

  20. #3740
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Przy porównywaniu PC i gazu jako źródła ogrzewania nie uwzględniacie większej uniwersalności PC które można dodatkowo wykorzystać do chłodzenia . Ponadto zmniejszające się koszty instalacji fotowoltaicznych wkrótce spowoduję że okres zwrotu kosztów będzie w ok.5-6 lat - aktualnie od 7-8 lat co przy 10-12 letnich gwarancjach na sprzęt uczyni je zdecydowanie opłacalnymi. Połączenie PC z fotowoltaiką znacząco przyspieszy czas zwrotu inwestycji w PV , zaś o gazie nie można tego powiedzieć.
    Skoro zapuszczamy się w przyszłość..to za 10 lat, jak panele i PC będą tanie jak barszcz, to jaki problem wymienić piec gazowy na PC I PV? Wszyscy Niemcy (mieszkam przy granicy zach) u których coś robiłem, jak mają PC to i piec gazowy na dokładkę (na wypadek srogich zim jak mówią
    Chłodzenie PC, owszem, jest kuszące, ale jak wiesz na przykładzie kolegi z forum, nie każdy je lubi .

Strona 187 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony