dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie schody betonowe-wylewać ze stropem czy później?

    schody betonowe-wylewać ze stropem czy później?
    U mnie w projekcie jest napisane wylewać ze stropem ale murarz mówi żeby później bo podczas lania z gruchy betonu pod dużym ciśnieniem można zniszczyć szalunek schodów. Jakie jest Wasze zdanie?
    A jeśli później to czy należy wystawićze stropu jakieś zbrojenie, które potem połączy się ze zbrojeniem schodów?

  2. #2

    Domyślnie

    Od razu ze stropem. Zbrojenie schodów dobrze powiązać ze zbrojeniem stropu. U mnie było lane razem z gruchy i nic się nie rozlazło. Niech majstry porządnie pozbijają szalunki.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Jeśli lejesz strop monolityczny to schody wylej jednocześnie. Co do szalunku - trzeba go po prostu dobrze wykonać.

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie strop gęstożebrowy i schody były lane razem ze stropem.
    Nie widzę żadnych plusów w późniejszym laniu schodów tak więć lej razem.
    Po wybudowaniu domu będę znała się na wszystkim i będę potrafiła wszystko zrobić sama, tylko wtedy to już po co ....

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    razem ze stropem, bo potem będziesz długo biegał po drabinie na górę

  6. #6

    Domyślnie

    Ja też tak sądze. Lej razem ze stropem ale ostrożnie, nie z petra na szalunek schodów tylko pośrednio, np. do dużej misy czy na dodatkowe deski.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    Jeśli lejesz strop monolityczny to schody wylej jednocześnie. Co do szalunku - trzeba go po prostu dobrze wykonać.
    Zgadzam się w 100%. Razem ze stropem.
    Jesli masz np balkony to tez trzeba je wylać równocześnie i szałunek też musi być odpowiednio wytrzymały. Ze schodami jest podobnie. Co innego schody zewnętrzne czy taras.
    gg 5902123

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    irekw

    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    4

    Domyślnie schody

    tylko lej razem ze stropem
    majstrom sie robic nie chce syalunkow
    Szwejk to mój idol

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    zagoń majstra do roboty, niech porządnie zbije szalunki, nie maja prawa drgnąć.

  11. #11

    Domyślnie

    jeśli beton na schody podawany będzie pompą, to uważaj by nie puszczać betonu ze zbyt dużej wysokości, bo szalunki mogą tego nie zdzierżyć.

  12. #12

    Domyślnie

    Wylewać ze stropem to nie ulega wątpiwości.
    Pamiętaj aby uwzględniać dodatkowe wylewki na stropie aby ostatni stopień nie był za wysoki albo za niski po wykonaniu wylewki.
    Pozdrawiam
    TCzarek

    "Internet ułatwia czynienie bliźniemu, co mu niemiłe."
    Stanisław Lem

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    ja miałem robić całe drewniane i to byłby błąd do tej pory bym chodził po drabinie, a tak wylałem od razu, majster wykonał schody w cenie postawienia budynku + trochę drutu i betonu i schody już są i dalsze ich wykańczanie mogę zostawić na koniec, a tak ceny schodów drewnianych ładniejszych są na poziomie 10tyś zł i w górę
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  14. #14

    Domyślnie

    Nie wiem jak przeiwduje sztuka budowlana.
    Wydaje mi się że w ogólności lepiej robić razem ze stropem. Ale ja będę robił oddzielnie bo:
    1. Tak mi polecił szef mojej firmy, wszyscy jego pracownicy niezależnie nagabywani i przedstawiciel firmy batoniarskiej. Twierdzili że lepiej na spokojnie poźniej zrobić schody.
    I to wydało mi się sensowne. Przy stropie jest tyle rzeczy do dopilnowania również przy zalewaniu (nie tylko przy szałunku/zbrojeniu), a podczas betonowania atmosfera zazwyczaj jest bardzo nerwowa. Często firmy dostarczające beton nie mają serca do włączania/wyłączania pompy non-stop, a na zalanie schodów trzeba dużo czasu. Trzeba zagęścić, wyrównać i - wg moich fachowców robić to etapami, bo będzie wyciskać beton na dole.
    Wolę to zrobić porządnie później. Tym nie mniej ma to wady o których wspomniano wcześniej:
    - trudniej poprawnie zakotwić
    - w momencie przejściowym (który często trwa długo) musisz używać drabiny, co jest b. niewygodne
    Jeżeli jest ekipa b. dobra, do której masz zaufanie, lepiej razem ze stropem. Ja takiego zaufania nie miałem

  15. #15

    Domyślnie

    RAZEM!!!

  16. #16

    Domyślnie

    ajednak będę wylewał później zadecydował o tym koszt dodatkowego szalunku - a tak wykorzystam obecny później.

    Podobała mi argumentacja o spokojnym przygotowaniu się do wylewania schdów. Dzięki za posty.

  17. #17

    Domyślnie

    ..po co pytał....

  18. #18

    Domyślnie

    Ze stropem masz argument ZGODNIE Z PROJEKTEM widziłały gały co brały,dla "flacowców" łatwiej póżniej ale ja Ci bedzie póżniej opowstawała rysa wzdłóż łaczenia tych płyt to oni będą juz daleko ...

  19. #19

    Domyślnie

    tylko i wyłącznie ze stropem łącznie
    Przypilnuj, żeby Ci dobrze zazbroili, zwróć uwagę na kotwienie w stropie i lej razem ze stropem. Jeśli wyprowadzisz zbrojenie i zrobisz to później, to nigdy to nie będzie to samo co beton związany od razu ze stropem.

  20. #20

    Domyślnie pytanie - schody po stropach, beton do zalania schodów

    schody wylewane - moj projekt

    Mam zamiar niedlugo wylac takie schody ..robie to sam bo murarz powiedzial ze nie da rady takich zrobic ;], zrobilem sobie projekt, wszystko wyliczylem...i takie rozwiazanie zmiesci sie w mojej klatce schodowej ...w wersji poczatkowej mialy byc schody zbiegowe z półpiętrem bez tego "pieterka do gory" i takie murarz by zrobil, ale stwierdzilem ze nieche miec wejścia do pokoju przez inny pokój wiec robie te "pięterko na górze", które nie jako powiększy mi korytarz na 1 piętrze tak by była możliwość wejscia z korytarza do pokoju.

    Zaszalunkowac...zaszalunkuje, ale mala kwestia mnie meczy:]: czy w jaki kolwiek sposob zbrojenie laczy sie ze scianami?? poza oczywiscie dołem(początkiem) i górą(końcem) schodow ktore trzeba zwizać np z wieńcem( w schodac zbiegowych nie mam półpietra ktore sie chyba wiąze ze scianą),

    i jak związac zbrojenie z wieńcem jesli wieniec juz zalany??(rozkuć troche wlozyć zbrojenie od schodow w wieniec w rozkute miejsce i zalac?). Czy można(trzeba lub niewolno) wiązac zbrojenie schodow ze scianami w niektorych miejscach np w co drugim schodzie? poprzez ..powiedzmy wykucie w scianie "szescianu" 10x10x18cm wlozenie tam jednego preta zbrojeniowego powiazanego ze zbrojeniem schodow i zalac w taki sposob ze masa zalanych schodow bedzie powiązana ze sciana??. Czy może niepowinno sie tego robic...by schody mialy jakas "elsatycznosc' bo moze pozniej sciana popekac...albo cos sie stanie ze sciana podczas zastygania betonu??

    duzo pytan w jednym poscie ale chyba w miare jasno wyrazilem moje dylematy, a tak poza tym to tym pierwszym postem sie jednoczesnie witam ze wszystkimi forumowiczami ...

    zdjecia w wiekszym formacie w wiekszej ilosci
    http://maras.fotopic.net/c926070.html
    projekt:


    tak ma to mniej więcej wygladac:

    a tak wyglada klatka schodowa:




    wymiary schodka: wys:174mm szerokosc:1040mm, szerokosc trepa(głebokosc):257mm

    no i wlasnie!?!? Czy ten trep nie jest za wąski?? Wraz z oklepka przyjdzie nosek który rozszerzy szerokosc trepa do ok. 28-30cm, wiec??

    jak grubosć schodow nie licząc wysokosci jednego schodka?? 10-15cm, czyli razem 32cm - wystarczy?!!?

    beton do zalania schodów: moze bycz betoniarki?? czy koniecznie przygotowany przez betoniarnie ...ale tu pompa jest konieczna - 200zl

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony