dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Instalacja elektryczna - górą czy dołem?

    Witam
    Zastanawiam się nad sposobem rozprowadzenia instalacji elektrycznej w domu parterowym z wiązarami.

    Pierwszy pomysł to pociągnąć wszystko po podłodze w wylewce w peszlach.
    Drugi - rozprowadzić instalację górą, pod sufitem podwieszanym albo w warstwie wełny

    Drugi sposób wydaje mi się o tyle lepszy, ze mam w razie awaryjnej sytuacji dostęp do instalacji. Łatwiej jest coś dołożyć, nie koliduje z podłogówką, sufit robię na końcu więc jakby coś wyszło jeszcze można wprowadzić jakieś zmiany. W podłodze, jak zrobię wylewki, to już koniec.

    Czy jedno albo drugie rozwiązanie ma jakiś poważne wady i które wybrać?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #2

    Domyślnie

    u mnie jest dołem i zalane w posadzce, kable prowadzone w peszlu przy ścianach i pionowo do góry puszczane do gniazdek i łaczników. W razie wiercenia wiem co gdzie mam.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.417
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz w normach (rysunki ładnie to obrazujące znajdziesz w necie) jakie są strefy układania kabli.
    Dołem ma tę wadę, że trudno to potem dobrze obrobić styropianem. Jakbym drugi raz budował dom, to zabroniłbym elektrykowi kłaść na chudziaku cokolwiek.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dołem ma tę wadę, że trudno to potem dobrze obrobić styropianem. Jakbym drugi raz budował dom, to zabroniłbym elektrykowi kłaść na chudziaku cokolwiek.
    Też o tym myślałem, że będzie tu problem

    A co myślicie o wykorzystaniu zamiast peszli koryt instalacyjnych, przynajmniej do głównych "magistrali" przewodów?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.417
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A co myślicie o wykorzystaniu zamiast peszli koryt instalacyjnych, przynajmniej do głównych "magistrali" przewodów?
    To ładnie wygląda ale ma małą wytrzymałość. Chyba nie chcesz tego zostawić na wierzchu?
    A "pod maską" najlepiej nic. Ale jak bardzo chcesz to arot.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Myślałem o takim rozwiązaniu jakbym zdecydował się na opcję "górną". Wtedy przez całą długość domu pościłbym sobie takie koryto, a do poszczególnych pomieszczeń odbijałbym peszlami albo mniejszymi korytkami
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    A jak tego "baksa" schować?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A jak tego "baksa" schować?
    Nie chować. On nie do tego służy, ale gościowi sypnął się link, i zadowolony.
    Wyszły głupoty.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.417
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A jak tego "baksa" schować?
    Tak jak Nurek_ proponował - sufitem podwieszanym albo wełną.

    Tylko bezpieczmiej dla kabli będzie otynkować je. Tam zagraża im tylko indolent uzbrojony w wiertarkę. Na wierzchu mają więcej wrogów.

  11. #11

    Domyślnie

    Zależy też, jaki typ instalacji. Jeśli coś mądrzejszego lub nawet inteligentnego gdzie z każdego wyłącznika czy lampy musisz prowadzić przewód do rozdzielnicy to warto zastanowić się nad opcją w suficie podwieszanym. Możesz wtedy zrobić jakąś główną magistralę z odnogami.
    W instalacji "klasycznej" część lub nawet większość przewodów można układać po ścianach w tynku.

    W razie usterki lub potrzeby zmiany/wymiany przewodu podłoga sprawi najwięcej problemów.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony