dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie Instalacja elektryczna po ścianch

    Hej
    Elektryk proponuje rozłożyć instalacje elektryczna po ścianach i na to tynk.
    Zastanawiam się czy ta opcja jest lepsza od umieszczenia kabli pod styropianem i pod wylewką (w peszlach).
    Jest to nowy domek z ogrzewaniem podłogowym (o ile to ma znaczenie)
    Dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    Obie opcje są praktykowane, często wychodzi też opcja mieszana bo gdzieś trzeba ominąć komin czy inną przeszkodę. Jeśli instalacja będzie dobrze wykonana to oba przypadki nie powinny sprawiać kłopotów. Przyszłościowo to zawsze łatwiej będzie wymienić, naprawić przewód ułożony w tynku niż pod warstwą wylewki, styropianu, kafelek czy paneli.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    dziekuje za odpowiedź
    na budowie było kilku instalatorów i większość proponowało w wylewce. Mnie sie wydaję że to jest dla nich łatwiejsza praca. Było też kilku własnie z opcja rozłożenia kabli podtynkowo i mimo to, że więcej pracy tak mi sie wydaję, to cena w tym przypadku niższa za całość.
    Tak na moje myślenie kable po ścianach lepsze chłodzenie lecz większa podatnosc na ewentualne uszkodzenie, no i dochodzą puszki (chyba). W wylewce ta opcja sie minimalizuje lecz faktycznie z wymiana kabla to problem choć jak gwarantował jeden z elektryków "peszlem sie nowy przeciągnie"
    Sama nie wiem co lepsze

  4. #4

    Domyślnie

    W tynkach musisz dać grubiej tynku żeby zakryć kable, (można bruzdować ale bruzdowanie wychodzi drożej i więcej roboty), puszki są tylko tam gdzie gniazda i wyłączniki (głębokie mieszczące kable) więc inne nie są potrzebne. Jak dasz w wylewce to i tak trzeba praktycznie każdą ścianę nadrabiać tynkiem bo gniazdo czy wyłącznik muszą iść po ścianie, a oświetlenie jeszcze wyżej, więc nie widzę sensu pakowania się w wylewkę. Poza tym i tak będziesz miała w wylewce sporo, bo hydraulika, ogrzewanie, kanaliza. Myślę że to już sporo żeby jeszcze pchać tam peszle i kable.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    dziękuję
    a jest sens tynkowac w łazience (poza sufitem)? Czy - bruzdowanie -chowanie kabla i na to płytki?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Claudynka Zobacz post
    dziękuję
    a jest sens tynkowac w łazience (poza sufitem)? Czy - bruzdowanie -chowanie kabla i na to płytki?
    Tynkuj łazienki bo potem nikt nie będzie chciał układać kafli na gołych ścianach.

  7. #7

    Domyślnie

    Łazienki oczywiście kładziemy szpryc, warstwę właściwą tynku, ale bez zacierki, bez szpachli, gładzi itd, ma się rozumieć na ścianach, bo na suficie to normalny tynk, gładź albo co tam kto ma.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Claudynka Zobacz post
    dziękuję
    a jest sens tynkowac w łazience (poza sufitem)? Czy - bruzdowanie -chowanie kabla i na to płytki?
    Odpowiedź znajduje się w PN-HD 60364-7-701 i fragment mówiący o ochronie oprzewodowania ze względu na wpływy zewnętrzne.
    Polecam p. 701.512.3
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja u siebie kładłem na ściany - pod tynk, bez bruzdowania. I ani tego nie widać, ani tynkarze nie marudzili, ani jakoś*szczególnie grubo tynku nie szło.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony