dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 192 z 209
Pokaż wyniki od 3.821 do 3.840 z 4162
  1. #3821
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.686

    Domyślnie

    3x200 będzie minimalnie lepiej ale praktycznie niezauważalnie, przy 2x300 masz mniej łączeń przy rozdzielaczu no i rozdzielacz mniejszy.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  2. #3822

    Domyślnie

    Tak jak Wihajster mówi.. ja też bym szedł w mniejszy rozdzielacz.
    Z tym, że jeszcze jaki planujesz mieć przepływ w DZ lub jakiej mocy pompa ciepła ma być?

    edit:
    ok wiedzę, że masz mieć 112m2 grzanych podłóg to pewnie PC 6-7kw powinna wystarczyć to i pompa DZ nie musi mieć jakiegoś mega przepływu. O ile te 112m2 to 100% podłogówki to moim zdaniem wówczas DZ 2x300m z PE40 wystarczy na spokojnie. Wbrew pozorom rozdzielacz (na pewno jeszcze zależy jaki) jednak trochę pochłania gotówki (głównie zawory). Im mniej sekcji tym mniej zaworów, złączek, gwintów itp. Jakbym swój robił drugi raz to na pewno nie skręcany z trójników tylko np. pospawany przez kogoś z kwasówki.
    Ostatnio edytowane przez andrzejkm ; 18-01-2018 o 08:16

  3. #3823

    Domyślnie

    Wihajster najprawdopodobniej ty zostaniesz zaproszony na montaż pompy ciepła ( rozmawialiśmy w grudniu☺) a może by tak zrobić rozdzielacz z muf elektrooporowych i przejściówek mufa gwint ?
    http://www.weba.com.pl/pl/produkty/k...tor-pe-mosiadz
    http://www.weba.com.pl/pl/produkty/k...oporowe-pe-100
    100% podłogówka
    Dokładnie to będę mniał takie rury hdpe http://eurotel.krakow.pl/rury-oslono...owodowych.html
    Ostatnio edytowane przez gumacz100 ; 18-01-2018 o 09:57

  4. #3824
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    CwirekWroclaw

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-116
    Posty
    1

    Post

    Cytat Napisał gumacz100 Zobacz post
    Wihajster najprawdopodobniej ty zostaniesz zaproszony na montaż pompy ciepła ( rozmawialiśmy w grudniu☺) a może by tak zrobić rozdzielacz z muf elektrooporowych i przejściówek mufa gwint ?
    http://www.weba.com.pl/pl/produkty/k...tor-pe-mosiadz
    http://www.weba.com.pl/pl/produkty/k...oporowe-pe-100
    100% podłogówka
    Dokładnie to będę mniał takie rury hdpe http://eurotel.krakow.pl/rury-oslono...owodowych.html
    Dzień dobry wszystkim.
    Jestem tu nowy.
    Czytałem trochę na forum chciałbym zrobić dolne poziome źródło ciepła własnymi siłami na działce niespełna 20 ar do zasilania przebudowywanego budynku o powierzchni 550 m, ale nie za bardzo się w tym czuję mocny, może ktoś z forumowiczów pochodzących z Wrocławia, mających w tym doświadczenie zechciałby mi pomóc?
    Wszelka pomoc mile widziana.
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam Tomek

  5. #3825

    Domyślnie

    Witam
    czy jest ktoś z okolic Rybnika kto mógłby pomóc przy instalacji pompy ciepła gruntowej z wymiennikiem poziomym ?
    ktoś może to robił u siebie sprawdziło się i chce dorobić
    bo firmy liczą sobie za kompletne instalacje 45 tys. dla mnie za drogo...

  6. #3826
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    739

    Domyślnie

    Cytat Napisał robos2234 Zobacz post
    Witam
    czy jest ktoś z okolic Rybnika kto mógłby pomóc przy instalacji pompy ciepła gruntowej z wymiennikiem poziomym ?
    ktoś może to robił u siebie sprawdziło się i chce dorobić
    bo firmy liczą sobie za kompletne instalacje 45 tys. dla mnie za drogo...
    No ale do zakopania paru kawałków rury w ziemi to chyba żadnego speca nie trzeba .Sam zakop i już obniżysz instalacje pc .

  7. #3827

    Domyślnie

    robos2234 po pierwsze to jaki masz grunt? Po drugie czy z grubsza liczyłeś ile Ci tych rur potrzeba? Samo zakopanie nie jest wielką filozofią ale o kilku rzeczach trzeba pamiętać np. zadbanie o to by przy zakopywanych rurach nie było kamieni, aby o ile to możliwe koniec rur kolektora był w najwyższym punkcie w sensie aby kolektor odchodząc od rozdzielaczy "nie szedł pod górę", bo później będzie problem z odpowietrzeniem. Ustalić średnice rur, względnie opór hydrauliczny. Trzeba ustalić co ma płynąć w tych rurach i w jakiej proporcji. U mnie np. grunt do PC był super ale podczas wykopów ziemia się strasznie osuwała, czasem szybciej niż łyżka zdążyła wybrać zawartość wykopu na odp. głębokość. O wielu rzeczach na pewno był sporo pisane na forum. Nawet jeśli znajdziesz jakiś pomocników za parę groszy to i tak pamiętaj, że wiedza jest potrzebna. Ze swojego doświadczenia wiem, że jest ona potrzebna także wtedy gdy wzywa się tzw fachowców..

  8. #3828

    Domyślnie

    grunt to glina nie wiem czy mokra muszę wkopać z 1,5 m w weekend to zobaczę jak robiłem wykop pod fundament to nic się nie obsuwało
    temu też pytam o może ktoś z okolic się zna i ma trochę czasu na coś takiego bo sam trochę się boję za to brać

  9. #3829
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    "grunt to glina nie wiem czy mokra "

    NIE MA suchej gliny.
    Podciąga wodę nawet z -50m

    Adam M.

  10. #3830

    Domyślnie

    @robos2234
    Zrobisz spokojnie kolektor sam. W internecie jest sporo opisów, np.
    http://www.mojazielonaenergia.pl/ins...-pompy-ciepla/

  11. #3831

    Domyślnie

    no niestety jestem do ego sam z żoną więc we dwójkę tego nie zrobimy temu też się pytam czy ktoś okolic

  12. #3832

    Domyślnie

    Żona też się przyda. Trzeba trzymać koniec rury, żeby się nie zwijała, lekka robota. 2 osoby dadzą radę położyć, ale lepiej we 3. Do tego koparka. Licząc 2 dni pracy. Sąsiad pomoże za grilla, drugiemu zapłacisz dwie dniówki 300-400 zł., rury będziesz układał sam (wiesz, że zrobisz to najlepiej) uważając, żeby ich nie załamać, przytrzymujesz spiralę, żeby nie wstawała, operator powoli zasypuje wykop, a potem już jazda, żeby w końcowej fazie wyszło boisko. Najdroższa z tego jest koparka ok. 3 tysi. Ja też robiłem "tymi ręcami", ale niestety koparkę musiałem nająć, hydraulik musiał zrobić swoje. Defacto zadowolony jestem, bo wyszło super, a koszt całości nie przekroczył 25 tysi. Powodzenia, dacie radę!

  13. #3833
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Odkopuje bo widzę, że nic się tutaj nie dzieje.

    Reasumując, dla rury pe40 dać wykop szer 1,6-1,8m i głębokości ok 1,5m (okolice Warszawy). Teraz najważniejsze pytania:

    1. jakiej długości zrobić wykopy Zakładając, że dobiegi prostymi odcinkami będą mialy po 7-10m. Jaki jest przelicznik długości spirali rury pe40 do metra wykopu?
    2. Chce puścić jedna pętle od frontu domu gdzie wykopy będą kolidować z rurami wodnymi, kanalizacyjnymi oraz prądem - jak to rozwiązać i czy nie zamroze wody/ściegów jeśli będą blisko siebie?

  14. #3834

    Domyślnie

    Prąd, kanalizacja oraz woda jest zazwyczaj wyżej niż 1,5 metra. Mało tego kanaliza to Ci nawet jeszcze podgrzeje dolne źródło
    O prąd bym się nie martwił. Nie wiem czy DZ będzie Ci się krzyżowało z powyższymi czy szło jakoś bardziej równolegle. Jeśli będzie się krzyżowało to wydaje mi się, że w tych miejscach wystarczy tylko dać głębiej DZ np. na 2m. Dodatkowo DZ w tych miejscach można jeszcze dać w otulinie i powinno być ok. Odnośnie przelicznika długości spirali to nie wypowiem się, bo u siebie akurat mając do dyspozycji 6 tys mkw kładłem liniowo ale jak liczę sobie na szybko zakładając, że pętla w wykopie miałaby ok 1,7m szerokości, to na 1 metr wykopu przypada około 8 metrów PE. Założenia wziąłem z Twojej szerokości wykopu + dane z tej strony: http://www.ekspertbudowlany.pl/artyk...-od-a-do-z?p=3
    Ostatnio edytowane przez andrzejkm ; 22-08-2018 o 20:25

  15. #3835
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Wychodzi mi podobnie, jeśli nawet wejdzie 14 pętli na 10mb (nie liczę dobiegow), daje to 1.4petli/1mb, przy rurze pe40 sensowna szerokość wykopu/średnica petli to 1.8m czyli obwód rury na pętlę to 5.65m. Tak więc 1mb efektywnego kolektora spiralnego to 1.4x5.65=ok 8m rury pe40. Jeśli więc kręgi pe40 mają po 200mb rury to dam radę wrzuci jakieś 160-170mb rury w jetxen wykop 20m a pozostałe metry starcza na dobiegi. No to teraz czas rozplanować to na działce

  16. #3836
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Czy taki grunt jest dobry na poziome DZ ?
    0,10 - 2,50 piasek średnioziarnisty
    2,50 - 3,00 piasek średnioziarnisty z domieszką torfu
    woda podziemna : zwierciadło swobodne na głębokości 2,5m p.p.t
    Jeśli tak, to czy na działce 30x30m z budynkiem 16x8m i z musem zmieszczenia przydomowej oczyszczalni z drenami, da radę zmieścić potrzebną ilość rury?

  17. #3837
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Nie za dobry. Będzie za sucho. Cała woda będzie wsiąkać do warstwy poniżej 2,5.

  18. #3838

    Domyślnie

    Odgrzeję trochę temacik. Potrzebuję wskazówek co do wielkości i wykonania DZ.

    Na początku miał być liniowy kolektor, bo prosty w wykonaniu... jednak rura deszczówki biegnąca przez nasza działkę skutecznie nam pokrzyżowała plany.... No chyba, że dałoby rade się pod nią przekopać. Jednak na chwilę obecną na tapecie mamy spiralniaka.

    Po wykonaniu OZC

    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL 6250kW
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 10071kWh/rok
    Zaproponowana pompa do tego to 7kW.

    Domek to parterówka bez poddasza 180m2 ogrzewane praktycznie po całości podłogówka.

    Grunt u siebie mamy dość dobry pod DZ ogólnie to łąka trochę torfu dość wysoka woda gruntowa. Zakopać chcemy 3x150mb Pe40.
    Czy to wszystko jest wystarczające ?

    Teraz moje pytanie

    1. Jakiej szerokości/długości mają być poszczególne wykopy,
    2. Jakie odstępy zrobić pomiędzy pętlami
    3. Czy robiąc spirale musza też one być jakoś specjalnie rozciągnięte/ułożone ma być bardziej gęsto czy bardziej rozciągnięte ?
    Ostatnio edytowane przez _arek_ ; 17-09-2018 o 10:46

  19. #3839
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Ogólna (bardzo) zasada jest taka:
    Pod ziemią jest około +10stC.
    W domu ma być około +20stC.
    To co pod ziemią trzeba skompresować. Zagęścić.
    W efekcie...
    Powierzchnia (w rzucie) DZ powinna być co najmniej 2 x taka jak powierzchnia domu po podłogach.
    Nie z rury się to ciepło zabiera a z gruntu!
    Nie można szybciej, jak w tempie regeneracji, uzupełniania tego strumienia ciepła przez grunt leżący dalej od rury.
    Reszta to geologia i OZC.
    Pompy się nie przewymiarowuje!

    Adam M.

  20. #3840

    Domyślnie

    Czyli to powierzchnia DZ ma być 2x większa a nie jak nam się wydawało długość samych rur ??
    Czyli jak dobrze rozumuje to mam powiedzmy te 450mb rury rozłożyć na powierzchni 360m2 ?

    PC chyba nie jest przewymiarowana te 7kW ?? To też z ogrzewaniem ciepłej wody... No chyba, że tego nie bierze się pod uwagę...

Strona 192 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony