dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 57
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 1127
  1. #181

    Domyślnie

    Ok, dzięki już rozumiem . To po prostu trzy wyceny trzeba sobie ogarnąć, a tego wykonawce, którego chce się wybrać to jego wycene wpisać do wniosku i powinno być w porządku

  2. #182

    Domyślnie

    Chyba tak – mówię, nie mam 100% pewności, czy nie ma jakiegoś ograniczenia typu że trzeba wziąć najtańszą ofertę. Chyba nie, niczego takiego nie wyczytałem, ale może gdzieś jest to jakimś drobnym maczkiem wypisane, czy w miejscu, gdzie nie dotarłem...

  3. #183

    Domyślnie

    Ja wybrałam środkową ofertę co do okien, najdroższa wykraczała poza limit 700 zł. m2 (nie chcę dopłacać ,) a gdybym później zdecydowała na tańszą to myślę, że nie powinno być problemu.

  4. #184
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kitan1

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    15

    Domyślnie

    Pytanie i odpowiedź urzędnika z WOFiG
    na temat 3 ofert
    Na spotkaniu powiedział Pan że trzeba mieć trzy oferty (moim przypadku będzie to pompa ciepła) od sprzedawców, czy to którą ofertę wybiorę będzie miało wpływ na wysokość przyznanego dofinansowania (mogę wybrać najwyższą ofertę która w moim mniemaniu będzie najlepsza : wysokiej jakość towar, bardzo dobrze wykonany montaż)

    Wybierając określony rodzaj pompy ciepła składa Pan zapytanie do trzech wykonawców określając parametry pompy które mają dla Pana znaczenia np. jej wydajność bądź klasę energetyczną A+. Wybierając najdroższą ofertę będzie Pan zmuszony przedstawić racjonalne uzasadnienie.

  5. #185

    Domyślnie

    Widzę sporo wpisów o audytach do tego programu. Na spotkaniu, którym byłem mówili, że audyty będą sporadyczne, gdy będą wątpliwości lub wyrywkowe. Program ma być masowy i nie ogarną audytów do tylu wniosków.
    Czyżby na innych spotkaniach mówili co innego?

  6. #186

    Domyślnie

    O tym, czy chcesz audyt, decydujesz ty. Jeśli nie robisz audytu, a robisz docieplenie, krótko mówiąc, musisz zdać się na łaskę systemu, który ci na podstawie roku budowy domu wyliczy, ile musisz minimalnie dać na ściany styropianu. Jeśli jest audyt, liczą się wartości, które wykaże audyt, więc jeśli np. będziesz miał stary dom, ale oryginalnie – co było wtedy niespotykane, ale niby mogło się zdarzyć – bardzo dobrze ocieplony, może będziesz mógł dać go mniej. Albo np. gdy dom już raz docieplałeś i chcesz to ocieplenie poprawić. Za audyt musisz – w części niepokrywanej przez dofinansowanie, czyli np. 70%, jeśli masz dofinansowanie 30% – zapłacić z własnej kieszeni (lub ew. pokryć to z pożyczki udzielanej w ramach programu).


    Czym innym są wizyty kontrolne, i te każdy będzie miał co najmniej dwie – przed i po inwestycji. Potem przez okres trwałości projektu mogą mieć miejsce kontrole wyrywkowe. Ale nie ma to nic wspólnego z audytami.

  7. #187

    Domyślnie

    Witam, taka sytuacja : dom z lat 70-tych i w kotłowni jest zarówno piec na ekogroszek (12-letni) oraz kocioł na gaz ziemny (ponad 20-letni), aktualnie jest używany na ekogroszek - czy jest jakaś szansa na dofinansowanie na wymianę kotła gazowego lub na ekgroszek? albo oba systemy?

  8. #188

    Domyślnie

    Nie wiem, czy jest to gdzieś w dokumentach, ale na stronie portalu beneficjenta widzę coś takiego:

    Warunek podstawowy:

    Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu
    Jeśli warunkiem jest wymiana kotła na paliwo stałe, to ciebie program powinien, chyba, dotyczyć.

    Chyba, że są gdzieś jakieś szczegółowe zasady, które by cię wykluczały jeśli masz już kocioł na gaz.

    W instrukcji wypełniania wniosku jest jeszcze coś takiego:
    WARIANT 2
    Tok postępowania przy zaznaczeniu w polu 48 – Budynek istniejący, w polu 47 - rok oddania
    budynku do użytkowania albo rok uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy do 15.12.2002r., oraz gdy
    wnioskodawca ma już zamontowane źródło/a ciepła spełniające wymagania techniczne określone
    w Programie priorytetowym Czyste powietrze (dotyczy wszystkich źródeł ciepła).

    Dla tego wariantu Wnioskodawca w polu 58. zaznacza w kratce „Oświadczam, że istniejące źródło
    ciepła I spełnia wymagania techniczne określone w programie Czyste Powietrze”, oraz w polu 64.
    „Oświadczam, że istniejące źródło ciepła II spełnia wymagania techniczne określone w programie
    Czyste Powietrze”. Taka sama treść oświadczenia dotyczy również przypadku, gdy Wnioskodawca
    posiada tylko jedno źródło ciepła.
    W Wariancie 2, Wnioskodawca nie ma możliwości ubiegania się o dofinansowanie samego
    źródła/żródeł ciepła, gdyż oświadczył, iż spełniają one wymagania techniczne określone w Programie
    priorytetowym Czyste Powietrze.
    Wnioskodawca ma za to możliwość ubiegania się o dofinansowanie
    pozostałych zadań wchodzących w skład przedsięwzięcia począwszy od ppkt 2.1. do ppkt 2.3.
    z wyłączeniem ppkt 2.2. 1) oraz 2), czyli wymiany źródeł ciepła oraz zastosowania przyłączy na potrzeby
    źródeł ciepła.
    Czyli jeśli masz już źródło ciepła spełniające wymogi programu, nie możesz kupić nowego kotła.

    Tyle, że nie każdy kocioł gazowy spełnia wymagania programu. Chociażby jednym z wymogów jest, by kocioł był kondensacyjny, a zakładam, że twój 20-letni nie jest, pewnie to atmosferyk.

    Więc moim zdaniem możesz wziąć udział w programie i chyba nawet wymienić oba kotły (nadal nie mam pewności, jak wygląda sprawa z tymi dwoma źródłami ciepła, czy np. mając dotychczas jedno źródło, można kupić dwa), przy czym nie możesz założyć nowego kotła na ekogroszek (nawet w V klasie), bo masz dostęp do gazu.

  9. #189

    Domyślnie

    Tak kocioł gazowy zwykły atmosferyk, czyli może by dofinansowali wymianę kotła gazowego ale ten stary kocioł na ekgroszek trzeba by usunąć?

  10. #190

    Domyślnie

    Na pewno starego ekogroszkowca trzeba usunąć.

    Wyślij maila do WFOŚiGW w Łodzi ([email protected]) z opisem swojej sytuacji, i pytaniem, na co się kwalifikujesz. Mi przy pierwszym mailu odpisali po 2 dniach. W piątek wysłałem na ich maila odpowiedź, i tym razem 2 dni robocze już minęły, nadal czekam na odpowiedź. Ale raczej w przeciągu kilku dni powinni odpisywać, skoro za pierwszym razem odpowiedź dostałem na drugi dzień. Poza przypadkiem, gdy nie będą wiedzieli, co odpowiedzieć (mówił o tym u nas człowiek na spotkaniu informacyjnym), wtedy pytanie muszą przekazać do Warszawy, i to może potrwać dłużej.

  11. #191
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    monika123456789

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Tuczno
    Kod pocztowy
    78-640
    Posty
    17

    Domyślnie

    Witam chcę skorzystać z dotacji trochę czytałam ale nadal błądzę jak dziecko we mgle. Przede wszystkim wymiana pieca potem docieplenie poddasza. I tak się zastanawiam mam ocieplony dom tyle że ocieplałam na tyle ile mnie było stać szczyty 10 cm a ściany czołowe 5 cm tym bardziej że pokój duży słoneczny. Nie mam zrobionej elewacji pociągnięte klejem z siatką czy mogła bym wnioskować o jakieś dofinansowanie by to jakoś wykończyć.

  12. #192

    Domyślnie

    Dla domu sprzed 2002 roku, jeśli dobrze wszystko rozumiem, tak, możesz, pod warunkiem, że będziesz wymieniać też piec. Z tym, że jak chcesz sfinansować docieplenie elewacji, to musisz zwiększyć docieplenie tak, by spełniało warunki techniczne. W dodatku konieczny będzie chyba audyt energetyczny, bo inaczej system wymusi na tobie dołożenie takiej ilości styropianu, jakby twój dom nie był wcale ocieplony.

    Albo zrezygnować z elewacji (zrobić z własnych środków) i z programu sfinansować tylko dach.

  13. #193
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pl__DK

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Przasnysz
    Kod pocztowy
    06-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Panie i Panowie proszę mnie utwierdzić czy dobrze myślę,

    próg zarobków mam najniższy czyli kwalifikuję się na 90% dofinansowania

    1/ w ramach dofinansowania mogę otrzymać 90% dotacji na wymianę pieca (mój śmieciuch) na nowy piec z podajnikiem na ekogroszek wraz z systemem odprowadzania spalin (pewnie jakaś kwasówka w komin). W jaki sposób koszty związane z wkładem w komin mam wypisać w elektronicznym wniosku?
    2/ na kolektory słoneczne + fotowoltaika zostaje jedynie pożyczka w kwocie 10%? Bo nie do końca rozumiem ten zapis.
    3/ do tego chciałbym wymienić bramę garażową (w bryle budynku garaż, ocieplany).

    Dzięki.
    (Aha - nie jestem nowy, zwyczajnie nie mogę odzyskać starego konta, bo nie mam dostępu do starego maila)
    Ostatnio edytowane przez pl__DK ; 24-10-2018 o 12:24

  14. #194

    Domyślnie

    Na kolektory i PV są tylko pożyczki.

    Do garażu ogrzewanego brama chyba się liczy. Ja bym chętnie wymienił do nieogrzewanego, ale to już nie da rady.

  15. #195
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cześć
    Interesuje mnie pompa gruntowa z odwiertami. Bylem dziś u sprzedawcy pomp ciepła. Zaoferował mi, że wystawiłby na jednej fakturze 8% odwierty+ urządzenie+ montaż. Jak teraz mam dobrać 2 konkurencyjne oferty? Powinny być też na kompletną usługę (odwierty+ urządzenie+ montaż)? To ma być to samo urządzenie w innej firmie z wyższą ceną? Chyba się zdecyduje na vaillant albo viessmana, bo to wychodzi niewiele drożej niż polskie.

  16. #196

    Domyślnie

    Na moje, nie musi być to samo urządzenie, ważne by spełniało tę samą funkcję.

  17. #197

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    Cześć
    Interesuje mnie pompa gruntowa z odwiertami. Bylem dziś u sprzedawcy pomp ciepła. Zaoferował mi, że wystawiłby na jednej fakturze 8% odwierty+ urządzenie+ montaż. Jak teraz mam dobrać 2 konkurencyjne oferty? Powinny być też na kompletną usługę (odwierty+ urządzenie+ montaż)? To ma być to samo urządzenie w innej firmie z wyższą ceną? Chyba się zdecyduje na vaillant albo viessmana, bo to wychodzi niewiele drożej niż polskie.
    Konkrety proszę, co to znaczy niewiele więcej. Ile za jaką pompę i jakie odwierty?
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  18. #198
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Konkrety proszę, co to znaczy niewiele więcej. Ile za jaką pompę i jakie odwierty?
    Konkretów narazie brak, ale za zestaw z odwiertami nawet 2x100m śmiało zmieszczę się w 45tyś. Tyle, że to po znajomości...
    Galmet byłby może z 8tyś tańszy, ale jak policzyć dofinansowanie 90% to chyba nie ma co się zastanawiać nad krajowymi?

  19. #199

    Domyślnie

    Co znaczy dla nowego budynku - pompa pw wraz z przyłączem? cała instalacja elektryczna, czy samo przyłącze z energetyki?

  20. #200
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pl__DK

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Przasnysz
    Kod pocztowy
    06-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Na kolektory i PV są tylko pożyczki.

    Do garażu ogrzewanego brama chyba się liczy. Ja bym chętnie wymienił do nieogrzewanego, ale to już nie da rady.
    Ale jak liczyć tę pożyczkę?

    A jak jest z tematem pieca z odprowadzeniem spalin? Gdzie i jak to wpisywac?

Strona 10 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony