dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 113 z 308
Pokaż wyniki od 2.241 do 2.260 z 6142
  1. #2241
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.494

    Domyślnie

    @Navigare
    Węgiel był dobry w ubiegłym wieku. Jeśli coś mogę radzić, to zacznij od ocieplenia. Mając niewiele gotówki może na początek, już w tym sezonie grzewczym warto docieplić chociaż strych. Nie złym rozwiązaniem będzie założenie klimę na parterze. Potem w miarę posiadanych środków pełne docieplenie i PC albo klimatyzacja.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #2242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.398
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @Navigare
    Węgiel był dobry w ubiegłym wieku.
    Powiedz to elektrowniom. Ciekawe, czym wtedy będziesz grzał (ja kozą)

  3. #2243
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.494

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Powiedz to elektrowniom. Ciekawe, czym wtedy będziesz grzał (ja kozą)
    To było adresowane do @Navigare, przed którym spiętrzyły się z problemy związane z modernizacją 50-letniego domu. Piec mu przecieka, a tu mało "kasy", więc problem, bo zima za pasem...
    Czy zamiast kotła na ekogroszek (5 klasy z podajnikiem) nie lepiej kupić ze 2 klimy. A starczy pewnie też i na kozę...
    Pewnie cieknącego kopciucha nie da się pokleić poxipolem. Co więcej - jeśli stary piec zaczął przeciekać, to nie było zaworu trójdrożnego na powrocie. Nowy na ekogroszek pewnie też wytrzyma zaledwie kilka sezonów.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #2244
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.398
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    To było adresowane do @Navigare, przed którym spiętrzyły się z problemy związane z modernizacją 50-letniego domu.
    To zdecyduj się. Węgiel jest przeżytkiem, czy kocioł węglowy w domu?

    Dla mnie ogrzewanie nadmuchowe jest przeżytkiem. Ogrzewanie prądem w jakiejkolwiek postaci bez możliwości pokrycia (prawie) całości w taniej strefie (czyli bez podłogówki albo ogromnego, kosztownego bufora) jest kosztowne i ekonomicznie nieuzasadnione.

  5. #2245

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Ja też nie wyłączam robi to automatyka.
    JanWebinski właśnie chodziło o korzyść energetyczną.Tyle,że w AUTO wydaje mi się,że sprężarka pracuje mocniej i krócej niż na pierwszym biegu.
    Czy to nie będzie miało wpływu na szybsze z użycie klimy?
    Trudno to powiedzieć. Odgłosy mogą o czymś świadczyć ale nie muszą. Najlepiej podłączyć podlicznik i mierzyć zużycie. Trwałość okaże się po latach.
    Ja mam wrażenie że na auto stosunek pobieranej energii do ilości oddawanego ciepła jest gorszy.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  6. #2246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To zdecyduj się. Węgiel jest przeżytkiem, czy kocioł węglowy w domu?

    Dla mnie ogrzewanie nadmuchowe jest przeżytkiem. Ogrzewanie prądem w jakiejkolwiek postaci bez możliwości pokrycia (prawie) całości w taniej strefie (czyli bez podłogówki albo ogromnego, kosztownego bufora) jest kosztowne i ekonomicznie nieuzasadnione.
    Ogrzewanie powietrzne zwane błędnie nadmuchowym kiedy tego nadmuchu nie słychać, nie widać ani nie czuć to najlepsze co może być. Idealny byłby system HVAC jak w USA, który integruje wentylację, klimatyzację i ogrzewanie, ale u nas na razie tego nie ma. Im lepiej ocieplony dom, tym mniej ciepła potrzebuje i mniej "nadmuchu" potrzeba by go ogrzać/ochłodzić.

    Cały październik i większość listopada ogrzewałem dom pracą klimatyzatora tylko w II taryfie. Dopiero teraz chodzi częściowo także w I ale to załatwia PV.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  7. #2247

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Idealny byłby system HVAC jak w USA, który integruje wentylację, klimatyzację i ogrzewanie, ale u nas na razie tego nie ma.
    Jest. Tylko nie masz o tym pojęcie i na oczy nie widziałeś.

  8. #2248
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.398
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Ogrzewanie powietrzne zwane błędnie nadmuchowym
    Jest wentylator = jest nadmuch.

  9. #2249

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Jest. Tylko nie masz o tym pojęcie i na oczy nie widziałeś.
    Jest w takich cenach, że stanowi tylko ciekawostkę do pokazywania na targach. Nie są to produkty dedykowane do domów. Nie widać zadowolonych użytkowników domowych.
    Czyli nie ma.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  10. #2250

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jest wentylator = jest nadmuch.
    Nadmuch i odrzut.
    Dlatego jest to ogrzewanie odrzutowe. Jak w odrzutowcu.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  11. #2251
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    oczywiście poniżej 30% to jakaś abstrakcja. No ale jak ktoś zrobi WM i wrzuci rekuperator wielkości smoka bez możliwości regulacji w szerokim zakresie to potem problem i poszukiwania nawilżaczy. Rekuperacja czy WM musi mieć możliwość dostosowania wydajności do potrzeb i komfortu domowników.
    Problem kolegi Pan Kejk, wydaje się nieco inny. Taki problem występuje zawsze w domach w technologii kloców ze styro. Tylko kolega zdaje się nie został o tym godziwie poinformowany. Żadne GWC tu nie pomoże. Reku z odzyskiem wilgoci, a do niego można kupić czujnik CO2 opcja, jeśli komuś nie przeszkadza pomiar na wydechu z całego domu i jak potrzeba, jest opcja jonizatora. To proste i lepiej się przyznać do błędu a niżeli zaklinać rzeczywistość na swoją korzyść lub negować normy.
    Wydaje się, że problem odpowiedniej wilgotności dotyczy także osób ogrzewający się tylko nadmychem. Może mniejszy, ale jednak.
    Pozostałe farmazony o alkoholu w kosmetykach itd...przez grzeczność, pozostawiam bez echa.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 23-11-2018 o 13:02

  12. #2252
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    oczywiście poniżej 30% to jakaś abstrakcja. No ale jak ktoś zrobi WM i wrzuci rekuperator wielkości smoka bez możliwości regulacji w szerokim zakresie to potem problem i poszukiwania nawilżaczy. Rekuperacja czy WM musi mieć możliwość dostosowania wydajności do potrzeb i komfortu domowników.
    Problem kolegi Pan Kejk, wydaje się nieco inny. Taki problem występuje zawsze w domach w technologii kloców ze styro. Tylko kolega zdaje się nie został o tym godziwie poinformowany. Żadne GWC tu nie pomoże. Reku z odzyskiem wilgoci, a do niego można kupić czujnik CO2 opcja, jeśli komuś nie przeszkadza pomiar na wydechu z całego domu i jak potrzeba, jest opcja jonizatora.
    Pozdrawiam

  13. #2253
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Jest w takich cenach, że stanowi tylko ciekawostkę do pokazywania na targach. Nie są to produkty dedykowane do domów. Nie widać zadowolonych użytkowników domowych.
    Czyli nie ma.
    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Jest w takich cenach, że stanowi tylko ciekawostkę do pokazywania na targach. Nie są to produkty dedykowane do domów. Nie widać zadowolonych użytkowników domowych.
    Czyli nie ma.
    Jak kupiłem swoją PC z możliwością A2A i A2W, nawet w pewnym przedziale czasu jednocześnie, to na tym zacnym forym w Polsce, nikt nie wiedział, że taka możliwość istnieje. Co nie znaczyło wcale, że w Polsce nikt go nie stosuje.
    Za zachodnią granicą pracował od lat. A po chyba 5 latach, w tym roku wypuścili nowy TDM z systemem 3 rurowym. Gdyby nie było chętnych, zaprzestali by produkcji.
    Przeceniasz to foum i zawartą w nim wiedzę.
    Pewna miła Pani już za to grubo zapłaciła.

  14. #2254
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Jest w takich cenach, że stanowi tylko ciekawostkę do pokazywania na targach. Nie są to produkty dedykowane do domów. Nie widać zadowolonych użytkowników domowych.
    Czyli nie ma.
    Aby Cię doinformować zgłaszam się jako pierwszy zadowolony użytkownik domowy. Właśnie rozpocząłem 3 sezon grzania a znam co najmiej pięciu innych
    zadowolonych użytkowników. To , że o czymś nie słyszałeś nie oznacza, że to nie istnieje. Co do kosztów to nie przekroczyły one za pełny system z montażem
    w standardzie 35k zł.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  15. #2255
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    oczywiście poniżej 30% to jakaś abstrakcja. No ale jak ktoś zrobi WM i wrzuci rekuperator wielkości smoka bez możliwości regulacji w szerokim zakresie to potem problem i poszukiwania nawilżaczy. Rekuperacja czy WM musi mieć możliwość dostosowania wydajności do potrzeb i komfortu domowników.
    Problem kolegi Pan Kejk, wydaje się nieco inny. Taki problem występuje zawsze w domach w technologii kloców ze styro. Tylko kolega zdaje się nie został o tym godziwie poinformowany. Żadne GWC tu nie pomoże. Reku z odzyskiem wilgoci, a do niego można kupić czujnik CO2 opcja, jeśli komuś nie przeszkadza pomiar na wydechu z całego domu i jak potrzeba, jest opcja jonizatora.
    Pozdrawiam

  16. #2256
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Navigare Zobacz post
    Witam wszystkich Forumowiczów. Chciałem prosić o porady związane z modernizacją centralnego ogrzewania w domu moich Dziadków. Jest to budynek w kształcie kostki z lat 70’tych z piętrem, płaskim dachem oraz niską piwnicą z cegły dziurawki o powierzchni grzewczej około 100m2. Budynek ten nie przechodził termomodernizacji, zostały jedynie kilka lat temu wymienione okna na PCV (trójszybowe). Muszę pilnie ruszyć z inwestycją bo aktualny piec zasypowy już przecieka i komin nadaje się do remontu (jest nieszczelny).
    Mam dość ograniczony budżet (nawet mimo dopłat z programu czyste powietrze – z którego latem planuję jeszcze zrobić termomodernizację) – ale chcę maksymalnie ułatwić sprawę palenia.
    Zrobiłem szybką kalkulację:
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4hzt
    Rozważam pójście w kierunku klimatyzacji kanałowej, ale mam sporo wątpliwości – głównie związanej z tym, czy nie będzie subiektywnego uczucia chłodu przy zastosowaniu takiego źródła ciepła jako jedynego. Muszę zlikwidować piec, żeby dostać dopłatę z programu czyste powietrze – tu też nie jest do końca jasne czy klimatyzacja kanałowa dostanie dopłatę – niby jest to pompa ciepła powietrze – ale może być problem w czasie kontroli.
    Miałem przyjemność rozmowy telefonicznej z użytkownikiem tego forum JanWerbinski (pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas), który mi nakreślił parę spraw związanym z kwestiami montażowymi takiej klimatyzacji, ale mam wątpliwość czy jest to dobry kierunek.
    Byłbym zobowiązany za opinię osób, które korzystają z klimatyzacji kanałowej jako jedynego źródła ciepła w nieocieplonym budynku jednorodzinnym i na co ew. zwrócić uwagę. Jako alternatywę rozważam pellet lub ekogroszek.
    W poprzednim domu, grzałem w okresach przejściowych klimą. W nowym domu także tak robię. Do tego. IMHO, tylko klima się nadaje. I choć teraz mam dwa klimatyzatory Slim schowane w suficie, o mocy razem 7kW, króre mogłyby ogrzać cały dom, nigdy nie oparłbym ogrzewania tylko na takim systemie.
    Nigdy. Tysiąc razy bardziej, wolałbym PC i grzejniki ( jeśli nie ma opcjo OP) lub jeśli za drogo, kocioł na eko i grzejniki.
    Nie rób tego błędu.

  17. #2257
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.494

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To zdecyduj się. Węgiel jest przeżytkiem, czy kocioł węglowy w domu?
    .
    Ach szanowny Kolego czepiasz się słówek. Wiadomo, że chodzi o kocioł węglowy w domu. Węgiel to był dobry do ogrzewania jeszcze kilka lat temu, gdy cena (ekogroszku) była około 250 zł za tonę, a klima z możliwością grzania przy minus 25 st.C. kosztowała majątek.
    W tym wątku @Navigare zastanawia się, czym zastąpić przeciekający piec na węgiel w starym domu. Żeby jeszcze na dodatek zminimalizować koszty, bo na obecną chwilę gotówki nie za dużo.
    Podtrzymuję, że należy zacząć od ocieplenia domu, a nie kupować pieca na ekogroszek. Te pieniądze wydane na piec węglowy (nie mniej jak z 5 tys) to nie jest najlepsze wyjście.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #2258
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    ...Nigdy. Tysiąc razy bardziej, wolałbym PC i grzejniki ( jeśli nie ma opcjo OP) lub jeśli za drogo, kocioł na eko i grzejniki.
    Nie rób tego błędu.
    Poza subiektywną deklaracją może podasz jakieś przykładowe argumenty, chętnie poznamy.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  19. #2259
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Poza subiektywną deklaracją może podasz jakieś przykładowe argumenty, chętnie poznamy.
    Prosta sprawa. Kiedy dmucha, jest ciepło. Kiedy nie dmucha, już tak ciepło nie jest. Nie widzę nic przyjemnego, w ruchu czy ciepłego czy zimnego powietrza nad głową. Nie widzę nic komfortowego w takim sposobie grzania. Rozkład temperatur, w pomieszczeniach pozostawia sporo do życzenia. Pomijam już sam szum z anemostatów. Mam malutkie reku, jedne z najcichszych na rynku, działa na najniższym biegu a i tak wieczorem go słychać. Problemy z wilgotnością, widzę na wskazaniach Netatmo, grzejąc w okresach przejściowych klimą, co się dzieje z wilgotnością w pomieszczeniach. a mam reku z odzyskiem wilgoci (wymiennik entalpiczny) , tak jak ty, tylko pewnie za dwa lub trzy razy mniej.
    Zbyt blisko nadmuchu, za ciepło, dwa metry dalej już jest inaczej. Jak z kaloryferami
    Ja rozumiem, w szkieleciaku nie da się inaczej, ale w nowo budowanym domu, nigdy bym sobie tego nie zrobił. Jak dla mnie, a posiadam oba systemy, jak już pisałem, podłogówka RULES!
    Zaproście kolegę do siebie, ale na kilka dni, a nie na kawę. Niech oceni sam.

  20. #2260
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Niskobudżetowe rozwiązania mogą stwarzać opisane przez Ciebie problemy dlatego stosuje się rozwiązania, które te problemy wykluczają. Włączyłem PP trzy lata temu i poza czyszczeniem filtrów 4 razy do roku i ośmioma wyłączeniami prądu przez ZE pracuje cały czas latem i zimą z ustawioną temperaturą 22* C przy wilgotności nie spadającej poniżej 40%. Zastosowanie skrzynek rozprężnych z climaveru , kratek nawiewnych i wyciągowych zamiast anemostatów odpowiednio o przekrojach 300x100 i 300x300 mm gwarantuje brak jakiegokolwiek szumu czy "efektu wiatru" w pomieszczeniach a spręż mam ustawiony na 6 poziom z możliwych 12 w trybie serwisowym. Do tego musi być dobrze dobrany rekuperator bo u Ciebie to on w połączeniu ze źle zestrojonym nawiewem odpowiada za zbyt niską wilgotność względną. Wreszcie sprawa rozkładu temperatur: tu zgadzam się,że w porównaniu z podłogówką wszystko dzieje się odwrotnie ale to co jest dla Ciebie wadą u mnie jest zaletą, dlatego załączam screen z czujników: po lewej umieszczonych na wysokości ok 1.2 m nad podłogą, po prawej w skrzynkach rozprężnych na poddaszu nieużytkowym na wysokości 3.2 m., abyś ocenił czy faktycznie jest problem z rozkładem temperatur.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Temperatura 23.00.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	33,6 KB
ID:	422315
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

Strona 113 z 308

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony