dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 135 z 190
Pokaż wyniki od 2.681 do 2.700 z 3790
  1. #2681

    Domyślnie

    Ponadto musisz mieć papierek, że nie jest planowana budowa kanalizacji. Bez tego, nie dostaniesz zgody na zamontowanie oczyszczalni.
    Sprawdzić jakie parametry ma oczyszczalnia i czy spełnia wymogi pod względem aglomeracji w której mieszkasz.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 25-11-2018 o 22:20
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #2682

    Domyślnie

    Zastanawiam, się czy dobrym byłoby pomysłem wprowadzenie ujednoliconego sposobu wycen, które ułatwiłoby klientom zrozumienie i porównanie ofert.
    Na forum są na pewno osoby, które mogłyby coś dodać w tej dziedzinie i w sumie stworzyć wykaz pozycji, które powinny być w typowej ofercie. Sądzę, że ułatwi to życie wszystkim i przyniesie dodatkową korzyść z istnienia tego forum

    Moja propozycja dotyczy podziału wyceny na dwie kategorie: produkt i montaż. W każdej z nich proponuje, aby wstawić kilka pozycji, które powinny być opisane i konretnie wycenione w każdej ofercie . Jeśli ten pomysł się spodoba to proszę o skorygowanie poniższej listy. Może coś z tego wyjdzie, a może nie

    1. PRODUKT
    a) technologia
    b) maksymalna ilość osób
    c) przepływ maksymalny
    d) pojemność całkowita i ilość komór
    e) pojemność komory do gromadzenia osadu ( np. osadnika wstępnego )
    f) częstotliwość wywozu przy maksymalnym obciążeniu
    g) obecność sterowania ( tak / nie )
    h) obecność elektrozaworów ( ile sztuk )
    i) materiał ( laminat / polieylen )
    j) maksymalna głębokość montażu przy gruntach cieżkich ( np. z wodą gruntową )
    k) typ dmuchawy i jej wydajność
    l) cena oczyszczalni
    m) cena oczyszczalni ze wszytkimi dodatkami ( np. nadbudowami włazu )
    n) okres gwarancja na korpus
    o) okres gwarancja na wyposażenie

    2) MONTAŻ
    p) cena kompletnego montażu
    r) ilość, rodzaj i cena odprowadzenia ścieków oczyszczonych ( np. studnia chłonna-szt. i śred., drenaż w gruncie - długość, drenaż w nasypie - dlugość )
    s) ilość, rodzaj i cena podsypki ( np. żwir płukany - ton )
    t) koszty dodatkowe ( np. przyłącze kan. - rury i kształtki, studzienki rewizyjne przy skrętach, wentylacja, tłoczny do nasypu, itp. )
    u) koszty przepompowni i typ pompy ( o ile występuje, np. ścieków surowych lub oczyszczonych )
    w) cena projektu do zgłoszenia po wizji w terenie ( bez wizji to nie projekt )
    z) cena kierownika budowy ( jeżeli jest na tym etapie budowy oraz o ile nie jest to kierownik klienta - aby było wiadome kto się wpisuje w dziennik budowy - jeżeli jest )
    ź) cena rozruchu
    ż) okres gwarancji na montaż

    Wszystkie ceny oczywiście z VAT - aby nie było pomyłek

    Kończąc ten opis, zacząłem wątpić, czy to realne - mieć " kawę na ławę "

  3. #2683

    Domyślnie

    Witam,
    trochę odbiegnę od tematu ale czy mógłby mi ktoś napisać jak oblicza się (teoretycznie, bo przed montażem zostaje nam tylko teoria) co jaki okres czasu będzie trzeba wywozić osad z osadnika o danej wielkości, np. mam osadnik 2m3 to jak wylicza się co ile powinienem go wybrać, (np. ile jedna osoba produkuje osadu na dobę - czy jak się to robi). Wiem, że różni producenci podają różne okresy, zazwyczaj 6 lub 12 miesięcy, tylko ciekawi mnie skąd to wynika. Wydaje mi się, że kiedyś już jeden ze stałych użytkowników forum to tłumaczył ale niestety nie mogę odnaleźć. Z góry bardzo dziękuje.
    Pozdrawiam Marcin.

  4. #2684

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1000 Zobacz post
    Witam,
    trochę odbiegnę od tematu ale czy mógłby mi ktoś napisać jak oblicza się (teoretycznie, bo przed montażem zostaje nam tylko teoria) co jaki okres czasu będzie trzeba wywozić osad z osadnika o danej wielkości, np. mam osadnik 2m3 to jak wylicza się co ile powinienem go wybrać, (np. ile jedna osoba produkuje osadu na dobę - czy jak się to robi). Wiem, że różni producenci podają różne okresy, zazwyczaj 6 lub 12 miesięcy, tylko ciekawi mnie skąd to wynika. Wydaje mi się, że kiedyś już jeden ze stałych użytkowników forum to tłumaczył ale niestety nie mogę odnaleźć. Z góry bardzo dziękuje.
    Pozdrawiam Marcin.
    Ilość osadów surowych to widełki pomiędzy 1-5 litrów na osobę dziennie. Oczywiście większe wartości odnoszą się do eksploatowanych instalacji, gdzie do kanalizacji odprowadza się np. resztki pożywienia po objedzie, co w przypadku oczyszczalni przydomowych nie jest zalecane.
    Uwzględniając proces zagęszczania oraz mineralizacji w warunkach beztlenowych dla przydomówek można przyjąć 0,4-0,6 litra na osobę dziennie osadów surowych.

    W oczyszczalniach biologicznych pracujących w technologii osadu czynnego dochodzi dodatków przyrost biomasy, który do osadnika trafia jako osad nadmierny. Jego ilość również jest w widełkach i wynosi od 1-7 litrów/osobę dziennie. Ten parametr zależy od czynników technologicznych jak obciążenie osadu, wiek osadu, temperatura i kilku innych, ale ponieważ przydomówki nie mają idealnych warunków do życia osadu czynnego więc również można przyjąć niższe wartości. Po uwzględnieniu zagęszczania i fermentacji wyjdzie podobna wartość dla osadu nadmiernego.

    Czyli dla podczyszczalni (osadników gnilnych) – 0,4-0,6 litra/osobę dziennie
    Dla oczyszczalni biologicznych 0,8-1,2 litra/osobę dziennie

  5. #2685

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedz, i jeszcze jedno pytanie w tym temacie, jaki procent osadu może być w osadniku oczyszczalni biologicznej, żeby nie zaburzyło to jej prawidłowego działania?? jak konkretnie można określić że to już czas wybierania?? Dziękuję i pozdrawiam

  6. #2686
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1000 Zobacz post
    Dziękuję bardzo za odpowiedz, i jeszcze jedno pytanie w tym temacie, jaki procent osadu może być w osadniku oczyszczalni biologicznej, żeby nie zaburzyło to jej prawidłowego działania?? jak konkretnie można określić że to już czas wybierania?? Dziękuję i pozdrawiam
    Osad z osadnika wstępnego nie powinien się przedostawać do bioreaktora. To jest podstawowy warunek. Nie żeby mikroorganizmy swobodnie pływającego osadu czynnego lub tego na złożu biologicznym nie poradziły sobie z osadem wstępnym, bo są przecież technologie bez osadnika wstępnego. Chodzi o to, że producent projektując pozostałe elementy oczyszczalni (algorytm pracy, wielkość kompresora, wielkość bioreaktora itp.) przyjął, że bioreaktor osadami surowymi obciążony nie będzie. Oczywiście pomijam oczyszczalnie w których jedynym priorytetem dla producenta był koszt produkcji.

    Dlatego warto uwzględnić wytyczne producenta w tym zakresie. Część z producentów zaleca kontrolę tych osadów i wywiezienie po osiągnięciu pewnej ilości. Tylko jakoś nie spotkałem się z opisem metody kontroli osadów surowych, która działa. Dlatego większość producentów określa ramy czasowe.

  7. #2687

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1000 Zobacz post
    Dziękuję bardzo za odpowiedz, i jeszcze jedno pytanie w tym temacie, jaki procent osadu może być w osadniku oczyszczalni biologicznej, żeby nie zaburzyło to jej prawidłowego działania?? jak konkretnie można określić że to już czas wybierania?? Dziękuję i pozdrawiam
    Z tą dobrowolnością wywożenia to bym uważał. Są na rynku producenci, którzy za brak wywozu w określonym terminie robią problemy z gwarancją. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności naprawdę warto poprosić firmę która ma sprzedać/zamontować oczyszczalnię o wcześniejsze przesłanie instrukcji obsługi z warunkami gwarancji. Nie powinno to stanowić kłopotu, a pozwoli uświadomić przyszłego użytkownika co go czeka (np. jakie czynności obsługowe). Jeżeli jest kłopot z przesłaniem dokumentów, to może to oznaczać, że jest coś do ukrycia.

  8. #2688
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Czyli dla podczyszczalni (osadników gnilnych) – 0,4-0,6 litra/osobę dziennie
    Dla oczyszczalni biologicznych 0,8-1,2 litra/osobę dziennie
    Czyli jak u mnie są 4 osoby to średnio na biologię 4 litry dziennie. Czyli po 4 miesiącach jest z połowa osadnika i trzeba wybierać. Jakbym dostawił drugi osadnik przed to byłoby to dwa, czy trzy razy dłużej. Chodzi mi o to, że pierwszy osadem do całości, a drugi do dołowy, czy może oba tylko do połowy.

  9. #2689

    Domyślnie

    to jeszcze takie małe utrudnienie, jeśli chciałbym wybierać częściej niż zaleca producent bo tak by wychodziło z obliczeń które podrzucił czysteśrodowisko, w przypadku oczyszczalni "przepływowych" określić to można dosyć łatwo- "osady mają się nie przedostawać do bioreaktora", to jak to zrobić w oczyszczalniach sbr gdzie poziom w osadniku jeżeli dobrze rozumiem tą technologie jest zmienny, inaczej przed i po dawkowaniu, w którym momencie określać ten poziom osadu??

  10. #2690
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1000 Zobacz post
    to jeszcze takie małe utrudnienie, jeśli chciałbym wybierać częściej niż zaleca producent bo tak by wychodziło z obliczeń które podrzucił czysteśrodowisko, w przypadku oczyszczalni "przepływowych" określić to można dosyć łatwo- "osady mają się nie przedostawać do bioreaktora", to jak to zrobić w oczyszczalniach sbr gdzie poziom w osadniku jeżeli dobrze rozumiem tą technologie jest zmienny, inaczej przed i po dawkowaniu, w którym momencie określać ten poziom osadu??
    W SBRach zmienny jesy poziom ścieku nad osadem. Sam osad wstępny z założenia nie ulega zmianom podczas poszczególnych cykli. Typowy przydomowy SBR ma w osadniku wstępnym pompę mamutową dozującą ściek do bioreaktora. Osadu wstępnego nie powinno być tyle, aby sięgał do elementu pompy mamutowej odpowiedzialnego za zasysanie ścieku (np. kolano DN50 podłączone na odejściu trójnika DN50) . Producenci w różny sposób zabezpieczają ten element przed przedostaniem się osadu lub elementów nierozkładalnych np. chusteczki nawilżane, ale to już zależy od konkretnej oczyszczalni.

  11. #2691

    Domyślnie

    Jest ktoś kto zna się na oczyszczalni AT i pomoże coś odnośnie pracy będę wdzięczny

  12. #2692
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Nikt z użytkowników lub dystrybutorów się nie odzywa wiec opisz temat, może coś się zaradzi.
    Jeżeli problem jest znaczny to może załóż całkiem nowy wątek.

  13. #2693

    Domyślnie

    Generalnie mam problem z osadem. Nie mam pojęcia jak go prowadzić żeby to chodziło.

    Oczyszczalnie AT uzytkuje 7 lat. Różnie bywało ale ostatnie miesiące są masakryczne. Z tego co czytam mam problem z pchnięciem osadu i z baterią nitkowata. Częste opróżnianie oczyszczalni. Sprawdzając to osad słabo sedymentuje.

  14. #2694

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    Jeżeli problem jest znaczny to może załóż całkiem nowy wątek.
    Zakładam, że to delikatny przytyk w nawiązaniu do MBBR Delfina. Choć w przypadku AT oddzielny watek to nie jest zły pomysł.

  15. #2695

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balzak311 Zobacz post
    Generalnie mam problem z osadem. Nie mam pojęcia jak go prowadzić żeby to chodziło.

    Oczyszczalnie AT uzytkuje 7 lat. Różnie bywało ale ostatnie miesiące są masakryczne. Z tego co czytam mam problem z pchnięciem osadu i z baterią nitkowata. Częste opróżnianie oczyszczalni. Sprawdzając to osad słabo sedymentuje.
    AT to bardzo wrażliwa na zmiany oczyszczalnia. Wynika to bezpośrednio z technologii przepływowej oraz jej małej pojemności.

    Jaka jest wielkość oczyszczalni, jakie jest zużycie wody np. miesięczne, ilu jest użytkowników?

    Skoro 7 lat było "jako tako" to coś musiało się zmienić Czy chwilę przez zauważeniem niepoprawnej pracy oczyszczalni nastąpiły jakieś zmiany w zakresie ilości/jakości ścieków np. ktoś się wprowadził lub wyprowadził, pojawiło się małe dziecko w rodzinie, zamontowaliście filtry do uzdatniani wody? Cokolwiek czego wcześniej nie było?

  16. #2696
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Również mam zdanie, że w oczyszczalni AT bardzo łatwo może nastąpić pogorszenie parametrów pracy. Napisz:
    - jak wygląda ściek oczyszczony (pomocny będzie 1 litrowy słoik)
    - kiedy ostatnio wywiozłeś osad i jak często to robisz
    - z których komór wywozisz osad
    - czy oczyszczalnia była serwisowana

    Po 7 latach mogło być tak jak napisał czysteśrodowisko ale również:
    - dmuchawa membranowa może mieć już tak małą wydajność, że nie dotlenia osadu. Pytanie o stan membran i filtra (czy była wymiana/czyszczenie).
    - doszło do rozszczelnienia układu pneumatycznego, co w konsekwencji doprowadza mniej powietrza do bioreaktora (rozszczelnienie na rozdzielaczu lub przy opaskach zaciskowych na końcówkach węży)
    - doszło do przytkania przewodu, co niestety ma często miejsce przy oczyszczalniach z rozdzielaczami powietrza

  17. #2697
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beyor

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    47

    Domyślnie

    Ja zwróciłem uwagę na nowy problem w Wobet-Hydret ZBS. W oczyszczalni pracują pompy mamutowe - czas podawania i odpompowywania ścieków jest taki sam. Zgodnie z wybranym programem, ścieki są podawane do komory biologicznej przez 15 minut i nie zdarza się, by w tym czasie zostały wypompowane całkowicie (tzn. do poziomu rurki zasysającej). Natomiast jeśli chodzi o odprowadzanie oczyszczonych ścieków, to podana wcześniej dawka znika dwa razy szybciej - zawsze w czasie poniżej 10 minut oczyszczone ścieki zostają wypompowane do poziomu wlotu do rurki. Zastanawiam się, czy nie świadczy to o mniejszej wydajności pompy mamutowej podającej ścieki. Jeśli to drugie, to co może być tego przyczyną? Nie chodzi raczej o zabrudzenie pompy, bo już niedługo po instalacji oczyszczalni zwróciłem uwagę, że w ramach etapu podawania ścieki pompowane są cały czas i nie osiągają poziomu wlotu do rurki, a odpompowywanie przebiega szybko (duża część czasu przewidzianego na ten proces to "jałowa" praca pompy, która nie ma już czego zasysać).

    Czy w wypadku czyszczenia pompy mamutowej wodą pod ciśnieniem istotne jest, którą stroną się ją poda? Mam na myśli wlot lub wylot. Do wylotu jest znacznie łatwiejszy dostęp.

  18. #2698
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beyor Zobacz post
    Ja zwróciłem uwagę na nowy problem w Wobet-Hydret ZBS. W oczyszczalni pracują pompy mamutowe - czas podawania i odpompowywania ścieków jest taki sam. Zgodnie z wybranym programem, ścieki są podawane do komory biologicznej przez 15 minut i nie zdarza się, by w tym czasie zostały wypompowane całkowicie (tzn. do poziomu rurki zasysającej). Natomiast jeśli chodzi o odprowadzanie oczyszczonych ścieków, to podana wcześniej dawka znika dwa razy szybciej - zawsze w czasie poniżej 10 minut oczyszczone ścieki zostają wypompowane do poziomu wlotu do rurki. Zastanawiam się, czy nie świadczy to o mniejszej wydajności pompy mamutowej podającej ścieki. Jeśli to drugie, to co może być tego przyczyną? Nie chodzi raczej o zabrudzenie pompy, bo już niedługo po instalacji oczyszczalni zwróciłem uwagę, że w ramach etapu podawania ścieki pompowane są cały czas i nie osiągają poziomu wlotu do rurki, a odpompowywanie przebiega szybko (duża część czasu przewidzianego na ten proces to "jałowa" praca pompy, która nie ma już czego zasysać).

    Czy w wypadku czyszczenia pompy mamutowej wodą pod ciśnieniem istotne jest, którą stroną się ją poda? Mam na myśli wlot lub wylot. Do wylotu jest znacznie łatwiejszy dostęp.
    Pompy mamutowe dozujące i opróżniające mają część pracy jałowej aby zapewnić opróżnienie komory do założonego poziomu. Wynika to z możliwości wystąpienia przeciążenia hydraulicznego (goście) lub właśnie spadku wydajności pompy z różnych względów.
    Najprawdopodobniej mamut jest przytkany lub zagięty przewód pneumatyczny. Na pierwsze pomoże przepłukanie woda - w ZBSach poprawnie trzeba to zrobić właśnie od strony wylotu. Jeżeli przewód jest zagięty to raczej gdzieś w zbiorniku technicznym, bo odcinki ułożone w ziemi są w rurze osłonowej dostarczanej z oczyszczalnią od producenta.

  19. #2699
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beyor

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    47

    Domyślnie

    Dzięki z odpowiedź. Zwróciłem uwagę, że im wyższy jest poziom ścieków w pierwszej komorze, tym wyższe ciśnienie pompy mamutowej. Pewnie wynika to z praw fizyki - w każdym razie wraz ze zmniejszaniem się poziomu ścieków w pierwszej komorze ciśnienie maleje. Nie zmienia to faktu, że ściegi do komory napowietrzania podawane są 15/15 minut, a wypompowywanie oczyszczonych trwa np. 8/15 minut - być może wynika to też z tego, że sklarowane ścieki mają inną gęstość i szybciej są podnoszone, ale czy z tego wynikałaby aż taka różnica?
    Co do przewodów w rurze osłonowej - zastanawiam się, czy nie odkopać ich i nie skrócić. Skrzynka techniczna stoi zaraz obok oczyszczalni i wystarczyłby dosyć krótki odcinek przewodów, a w ziemi zakopany jest cały zwój - instalator nie skracał. To mogłoby poprawić przepływ powietrza, w końcu część mocny dmuchawy jest zużytkowywana na przepchanie powietrza przez zakręcone rurki. Nie ma tam raczej zagięć blokujących przepływ powietrza, ale nawet zwykłe zakręty + długość przewodu stanowią pewnie jakiś opór. Co sądzicie?

  20. #2700
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekmarki

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    Tylko jakoś nie spotkałem się z opisem metody kontroli osadów surowych, która działa. Dlatego większość producentów określa ramy czasowe.
    Mnie polecono specjalną sondę. Niestety to wydatek...

Strona 135 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony