dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 30 z 38
Pokaż wyniki od 581 do 600 z 759
  1. #581

    Domyślnie

    Ale co te 2cm XPS nad EPDM ma Wam dać? Jeżeli taki dach ma wyłącznie być dachem, to nie widzę żadnego sensu dawania termoizolacji nad hydroizolacją.

  2. #582
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    sebcioc55, jakiej gramatury masz tą geowłókninę?
    Tam akurat jest taka http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7619109224 ale u siebie stosowalem tez 20/20 i jest na prawde konkret, mozna kupic mocniejsza to nozem nawet ciezko sie tnie, jak ktos taka 20/20 porwie rekami od krawedzi to stawiam flaszke!

  3. #583
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Bartek, ale z tego co mi wiadomo w dachu odwróconym balastowym, nie kleją razem płyt, by woda przenikała.
    Ty tą folię z EPSem kleiłeś jakoś, bo chyba nie? EPDM też kleiłeś?
    Napisz proszę czemu dałeśXPS pod EPDM. Z tą temperaturą tam, chochiło Ci o zamarzanie skroplin?
    Jak układasz grube płyty styropianowe to one się ze sobą klinują; jak ułożysz dwu centymetrowego XPS'a na EPDM, a jest nawet średni wiaterek to Ci wszystko zaraz odfrunie. Chyba żeby od razu przywalać na bieżąco żwirem.
    XPS dawałem pod EPDM żeby utwardzić nieco miękki styropian. Planuję tam fotowoltaikę. Druga sprawa, to trochę obawiam się temperatury topienia EPS'a pod czarnym materiałem. Ten ostatni problem pewnie pomijalny po położeniu geowłókniny i żwiru.

    Wczoraj robiłem pierwsze klejenie na dachu (nie licząc pianki). Miałem już dosyć wybierania wody i lodu wiaderkiem. Przeciąłem więc EPDM w trzech miejscach i wkleiłem wpusty dachowe. Mam nadzieję, że nigdzie nie będzie mi podciekać.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  4. #584
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post
    Jak układasz grube płyty styropianowe to one się ze sobą klinują; jak ułożysz dwu centymetrowego XPS'a na EPDM, a jest nawet średni wiaterek to Ci wszystko zaraz odfrunie. Chyba żeby od razu przywalać na bieżąco żwirem.
    XPS dawałem pod EPDM żeby utwardzić nieco miękki styropian. Planuję tam fotowoltaikę. Druga sprawa, to trochę obawiam się temperatury topienia EPS'a pod czarnym materiałem. Ten ostatni problem pewnie pomijalny po położeniu geowłókniny i żwiru.

    Wczoraj robiłem pierwsze klejenie na dachu (nie licząc pianki). Miałem już dosyć wybierania wody i lodu wiaderkiem. Przeciąłem więc EPDM w trzech miejscach i wkleiłem wpusty dachowe. Mam nadzieję, że nigdzie nie będzie mi podciekać.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Czyli idziemy w identyczny sysytem bo ja też planuję pv.
    O tej temp płynięcia styropianu nie pomyślałem aczkolwiek niesądzę żeby było tam ponad 80*C. 60 to napewno może być skoro szyby się do podobnej temp nagrzewają. Ale każdy stopień więcej to jednak styro się uplastycznia.
    Skoro wykonawca zaproponował xps na epdm bez klejenia, a tak niby zawsze robią to by znaczyło że nic nie odfruwa. Tym bardziej że chcemy dać geowłókninę, folię kubełkową (są nawet 3metrowe) i żwir. Fakt faktem lepiej byłoby gdyby płyty xpsu były połączone - więc może punktowo by je połapał?

    Do wcześniejszej wypowiedzi kolegi. To że producent gwarantuje ileśtam lat na epdm nie znaczy że w realu tak będzie. Jak popatrzysz na wykres skoków temp z ciepłym dachem i tego plus dachu to widać że ona o wiele mniejsze skoki ma. A co za tym idzie i mniejsze naprężenia będą. To że 50cio letni epdm którym uszczelniono staw/jezioro jest nadal szczelny, nie opisuje sytacji na dachu. Nawet jak starą dętkę zobaczysz, która leżała całe czas w wodzie to powiesz że jest w idealnym stanie. Dlatego epdm musi być absolutnie osłonięty od słońca (popatrz na youtube, necie, popytaj wykonawców - nawet epdm nie wytrzymuje na bezpośrednim nasłonecznieniu). Tym bardziej dając xps zmniejszamy jego temperaturę. Chcę żeby nacisk powierzchniowy na epdm był jak najmniejszy na jednostkę powierzchni. Dlatego duże płyty xpsa własnie mnie przekonują. A deszcz tak czy inaczej będzie spływał po foli kubełkowej.

    Zastanawia mnie jedna rzecz. Ci co robią dach zielony, układaja kubełki w dół, tak że woda się w nich gromadzi. Ale widziałem też że niektórzy dają kubełkami do góry - wtedy woda swobodnie spływa ale chodząc kubełki się zgniata, więc niewiem czemu tak układali.

    Pomysłem który chodzi mi po głowie jest to, że może by jeszcze dać rurę pe w warstwie żwiru. W ten sposób mógłbym mieć cieczowy kolektor. Coprawda nie nagrzewało by go bezpośrednio ale odbierałby ciepło od warstwy żwiru. Ale niewiem czy to ma sens ekonomiczny.
    Bartek a do paneli pv układasz już jakieś płyty? Bo to chyba lepiej przed wysypaniem żwiru.
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  5. #585
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Bartek, mam w pracy takie odpadowe krążki z samoprzylepnej pianki pe(13 lub 20cm i 2mm grube) . Zastanawiam sie że może tym by łączyć te plyty xps. Skleilem na próbę to musialem się na maxa wysilić żeby to zerwać wzdłuż. Jakbyś chciał za free to pisz.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181210_071821.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	423004
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181210_072654.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	423005
    Ostatnio edytowane przez dzinks0 ; 10-12-2018 o 06:36

  6. #586
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    eprz

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam, jestem Wojtek, dziennik wchłonąłem -super się czyta, dla mnie skarbnica wiedzy.
    Też buduję ZX a, buduję, duże słowo, póki co fundamenty zrobione, ciąg dalszy na wiosnę ale fajnie się obserwuje Twoje postępy. Ja buduję w Strzyżowie więc niedaleko. Może było by możliwe się spotkać, udzieliłbyś kilku rad na co szczególnie zwrócić uwagę?

  7. #587
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Witam Bartku na Twoich włościach.
    Mam pytanko odnośnie zdjęć nie widzę nic tylko same numerki
    Jakiś błąd u mnie czy na serwerze?

  8. #588
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    awe.ewa

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-202
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam Urszulo i Bartku,
    Po kilkuletnich podchodach, podjęliśmy z mężem próbę wybudowania domu. I tak jak wam, przypadł nam do gustu projekt Zx54.
    Osobiście mam pewne zastrzeżenia do niektórych elementów i chciałabym spytać kogoś doświadczonego odnośnie moich wątpliwości- KUCHNIA !!!
    Na jakim etapie budowy jesteście ?- nie mam podglądu fotek - coś nie działa

  9. #589
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Witam po dłuższej przerwie, która spowodowana została ponowną utratą zdjęć. Trochę mnie to wyprowadziło z równowagi. Bez obawy, będę je od nowa uzupełniał (albo moja druga połówka, która maczała w tym palce ). Witam też nowych gości.
    Nadejście zimy jest dla mnie zawsze przykrym czasem na budowie. Na początku nie wiedziałem jak mam w ogóle tam przebywać. Jednak po jakimś czasie można się przyzwyczaić. Pocieszyłem się tym, że to ostatnia zima w stanie surowym otwartym. Zacząłem więc działać. W trakcie jest kilka projektów: wentylacja, instalacja wodna i stolarka okienna.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  10. #590

    Domyślnie

    No zima nie jest fajna na budowie nawet w surowym zamkniętym choć tu już łatwiej jeśli ktoś ma dobrą nagrzewnice (może z odciągiem spalin) albo jakiś piec nadmuchowy.

    Czekamy na aktualne fotki

    Pozdrawiam
    Karol

  11. #591

    Domyślnie

    Niestety taki urok zimy. U mnie również nie lepiej, a jestem troszkę dalej z robotą. Cóż trzeba jakoś przetrwać Na czym planujesz instalację wodną? Trójniki, rozdzielacz?

    PS. Skrzynka PW chyba pełna
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  12. #592
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Skrzynka jest nieczynna
    Instalację wodną kontynuuję na polipropylenie PP zgrzewanym w systemie trójnikowym. Połowa instalacji była już zalana w płycie fundamentowej. Zgrzewanie PP to chyba najfajniejsza robota na budowie .

    Co do okien to byliśmy już prawie zdecydowani na MS Alu Look (profil Salamander 82). Żona zaczęła w ostatniej chwili trochę mieszać. Największe okno (2,9m [s] x 2,5m [h]) miało być podzielone na pół jednak sprawa jest rozwojowa. MS nie może dać szkła bezpiecznego gdy nie będzie podziału, a z podziałem to już trochę traci sens.
    Zwykłe okno rozwierno-uchylne ma być zastąpione przez "Patio" (różnica w cenie 2900PLN ). Ja bym chyba wolał zwykłe nawet przy jednakowej cenie. No cóż, żonie się chce.
    Byłem już zdecydowany na montaż w ramach drewnianych poza ścianą, jednak jest przy tym trochę roboty, a lambda drewna też nie jest jakoś wyjątkowo niska. MS chce około 4000PLN za montaż na konsolach poza murem, tylko nie wiem czy dodatkowo, czy w ogóle . Jutro ma być pomiar więc się ustali.
    Cena okien jest dosyć atrakcyjna ale już 26000PLN za rolety to trochę dużo (silniki polskie).
    Doszła też oferta okien na profilach Schuco LivIng 82MD. Cena okien bardzo podobna do MS ale już cena rolet niższa.
    Chciałbym załapać się na zimowe promocje.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  13. #593
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Bartek, jak chcesz okna poza murem zobacz czy Ci sie rolety w ociepleniu zmieszcza. U mnie byl z tym problem i doklejalem 2 warstwe styro... U Ciebie jak okno ma 80mm + skrzynka rolety 20cm z okapnikiem to musisz mieć ze 30cm ocieplenia. U mnie tylko okna wysunalem okolo 1~2 cm i rolety duzych okien nie zmieściły sie pod styro wiec polowe domu doklejalem dodatkowo styropianem 3cm.... dodatkowa niepotrzebna robota, nie mówiąc o kosztach.
    Cene za rolety masz gigantyczna - mnie 12tys wyszły a i tak dużo mi sie to wydawalo

  14. #594
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar geedymin
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Zarzecze k/ Rzeszowa
    Kod pocztowy
    36-021
    Dzielnica
    Boguchwała
    Posty
    80

    Domyślnie Rolety Rzeszów

    Witaj,
    dwa lata temu robiłem rolety. Zapłaciłem za 17 rolet 17 tysięcy złotych, na kablach w kolorze szarym na silnikach elero. Zapytaj o ofertę firmy bemares lub myszki.
    Żałuję jednej rzeczy, że nie zrobiłem moskitier zintegrowanych wraz z roletą w sypialniach (pomimo rekuperacji w letnie wieczory warto otworzyć okno na kilka godzin)
    pozdr
    PS. jak byś potrzebował okna plastiki firmę z Jasła od Vetrexa (to polecam z czystym sumieniem).

    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post
    Skrzynka jest nieczynna
    Instalację wodną kontynuuję na polipropylenie PP zgrzewanym w systemie trójnikowym. Połowa instalacji była już zalana w płycie fundamentowej. Zgrzewanie PP to chyba najfajniejsza robota na budowie .

    Co do okien to byliśmy już prawie zdecydowani na MS Alu Look (profil Salamander 82). Żona zaczęła w ostatniej chwili trochę mieszać. Największe okno (2,9m [s] x 2,5m [h]) miało być podzielone na pół jednak sprawa jest rozwojowa. MS nie może dać szkła bezpiecznego gdy nie będzie podziału, a z podziałem to już trochę traci sens.
    Zwykłe okno rozwierno-uchylne ma być zastąpione przez "Patio" (różnica w cenie 2900PLN ). Ja bym chyba wolał zwykłe nawet przy jednakowej cenie. No cóż, żonie się chce.
    Byłem już zdecydowany na montaż w ramach drewnianych poza ścianą, jednak jest przy tym trochę roboty, a lambda drewna też nie jest jakoś wyjątkowo niska. MS chce około 4000PLN za montaż na konsolach poza murem, tylko nie wiem czy dodatkowo, czy w ogóle . Jutro ma być pomiar więc się ustali.
    Cena okien jest dosyć atrakcyjna ale już 26000PLN za rolety to trochę dużo (silniki polskie).
    Doszła też oferta okien na profilach Schuco LivIng 82MD. Cena okien bardzo podobna do MS ale już cena rolet niższa.
    Chciałbym załapać się na zimowe promocje.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Podkarpackie, Zarzecze k. Rzeszowa, dom piętrowy 300m2, 200m2 podłogówki, 650m3 kubatury, 26kWh/m2*rok, Izodom 25cm+20cm grafitu 0,032, płyta fundamentowa 150m2, 20 cm xps i 23 cm betonu, dach styropian 34 cm+ thermano 5cm, rector 18 cm+ 10 cm styr., kominek 5kw, reku Frapol Onyx 550, bojler 140 l, CWU bojler 140 l, CO 2 grzałki 6kW+3kW+pompa.

    Rachunki:
    CWU- 60-70 zł miesięcznie
    CO- X.2017-III.2018- 1800 zł (100 zł to drewno kominkowe)
    4osoby, temp. w domu 20,5-21,5 C

  15. #595
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Bartek, jak chcesz okna poza murem zobacz czy Ci sie rolety w ociepleniu zmieszcza. U mnie byl z tym problem i doklejalem 2 warstwe styro... U Ciebie jak okno ma 80mm + skrzynka rolety 20cm z okapnikiem to musisz mieć ze 30cm ocieplenia. U mnie tylko okna wysunalem okolo 1~2 cm i rolety duzych okien nie zmieściły sie pod styro wiec polowe domu doklejalem dodatkowo styropianem 3cm.... dodatkowa niepotrzebna robota, nie mówiąc o kosztach.
    Cene za rolety masz gigantyczna - mnie 12tys wyszły a i tak dużo mi sie to wydawalo
    Słuszna uwaga uciu. Wydawało mi się, że jak daję 30cm ocieplenia to ukryję tam wszystko. Odpadnie mi jednak 9cm na wysunięcie okna. Dowiedziałem się jednak, że najgrubszą kasetę rolety będę miał na 18cm (roleta pogrubiona na okno 2,9m [s] x 2,5m [h]). Zostaje 2cm na przykrycie kasety styropianem.

    P.S.
    Jaka pamięć jest do wykorzystania w Galerii forum Muratora dla jednego użytkownika? Chodzi mi o gigabajty.
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 20-01-2019 o 11:25
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  16. #596

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post

    P.S.
    Jaka pamięć jest do wykorzystania w Galerii forum Muratora dla jednego użytkownika? Chodzi mi o gigabajty.
    Nie wiem ile pamięci jest do wykorzystania ale mnie ciągle krzyczy że zdjęcie za duże, dlatego korzystam z "imgur.com" - polecam!

  17. #597
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Maciek, pogadamy jak będziesz miał wstawione ze 200 zdjęć. Przy kilkunastu jak u Ciebie będzie hulało nawet na Fotosiku. Problemy pojawią się później.

    A tymczasem wczoraj zamówiliśmy okna MS na profilu Salamander 82mm i bramę garażową KRISPOL z napędem NICE do Zx54. Okna nam się bardzo podobają ale MS nie chce się nam zgodzić na największe okna z szybą hartowaną lub bezpieczną do BiU-House bez podziału. Trochę to dziwne, że z podziałem można (a wtedy taka szyba ma mniejszy sens), a bez podziału już nie. Czekamy jeszcze na ruch ze strony MS i podejmiemy decyzję w sprawie naszego domu. Okna mają okleinę imitującą aluminium i zgrzew pod kątem prostym. Bramę udało się dobrać niemal idealnie pod względem koloru.

    516


    517


    Druga opcja do BiU-House to okna od ADAMSA na profilu VEKA SL 82 w okleinie SPECTRAL ultramat antracytowy i zgrzewem w nowej technologii (prawie niewidoczny). Tutaj możemy mieć bez problemu szyby hartowane gdzie tylko chcemy. VEKA dopuszcza nam okno bez podziału o wymiarze 2,6m [s] x 2,5m [h]. Musielibyśmy zmniejszyć szerokość o 30cm, co zresztą jest rozsądnym kompromisem.

    https://www.youtube.com/watch?v=edEMCK7K-IU

    P.S. A zdjęcia będę uzupełniał

    Pozdrawiam
    Bartek
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 20-01-2019 o 17:19
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  18. #598

    Domyślnie

    Dobry wybór. Veka Spectral ultramat antracytowy wygląda super. Mam taki u siebie Okleina jest też bardzo wytrzymała i nawet nożem trudno ją mocno zarysować. No i po montażu z kilkunastu metrów jest jeszcze ciemniejsza niż na próbnikach czy nawet oknach na wystawie. Dla mnie na plus.

  19. #599
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post
    Słuszna uwaga uciu. Wydawało mi się, że jak daję 30cm ocieplenia to ukryję tam wszystko. Odpadnie mi jednak 9cm na wysunięcie okna. Dowiedziałem się jednak, że najgrubszą kasetę rolety będę miał na 18cm (roleta pogrubiona na okno 2,9m [s] x 2,5m [h]). Zostaje 2cm na przykrycie kasety styropianem.

    P.S.
    Jaka pamięć jest do wykorzystania w Galerii forum Muratora dla jednego użytkownika? Chodzi mi o gigabajty.
    U mniez najszersza puszka miala 18cm ale na kazdej puszcze byl jeszcze taki jakby okapnik szeroki na 2 cm. Więc w sumie bylo 20cm.
    Co do zdjec, nie wiem ile Gb jest ale do kazdego posta mozesz dac max 4zdjecie. Wielkosc zdjec tez nie moze byc za duza ale u mnie zawsze pomaga otwarcie w Paint-cie, zmniejszenie rozdzielczosci na 1240 lub 1600 i zapisanie
    Ostatnio edytowane przez uciu ; 21-01-2019 o 08:34

  20. #600

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Wielkosc zdjec tez nie moze byc za duza ale u mnie zawsze pomaga otwarcie w Paint-cie, zmniejszenie rozdzielczosci na 1240 lub 1600 i zapisanie
    Tylko jak już, to nie w Panicie, a w IrfanView. Darmowy, bardzo szybki i można rozdzielczość zmienić masowo, np. dla 20 zdjęć na raz.

Strona 30 z 38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony