dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 479 z 1061
Pokaż wyniki od 9.561 do 9.580 z 21202
  1. #9561
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrycja87 Zobacz post
    Ja nie mam paneli fotowoltaicznych i chyba się nie zdecyduję... Nie wiem jakoś nie wydaje mi się, że tak droga inwestycja zwróci się w krótkim czasie. Wiadomo ceny prądu są coraz wyższe i to się nie zmieni ale nie jestem na chwile obecną przekonana. Mój mąż za to rozmawiał z kolegą, który ma fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym i im się to opłaca. Nam na 2 osoby w domu, a w przyszłości 3 nie jest to potrzebne.
    Przecież nie ma przymusu. A "wydaje mi się" wynika z obliczeń czy z "kobiecej intuicji"?

  2. #9562

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrycja87 Zobacz post
    Nie wiem jakoś nie wydaje mi się, że tak droga inwestycja zwróci się w krótkim czasie.
    Ja nie rozumiem dlaczego fotowoltaika ma się zwrócić? Pani powie mężowi aby kupił nowy samochód wprost z salonu zanim wyjedzie z salonu już straci na wartości a po kilku latach jazdy będzie wart mniej niż 50% ceny z salonu, do tego doliczyć przeglądy, kosztu paliwa i ubezpieczenia.
    Fotowoltaika, kolektory słoneczne muszą z definicji się zwracać a wszystko inne już nie. To jakieś podwójne standardy? Czy mity owiane w niepewność?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #9563
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ja nie rozumiem dlaczego fotowoltaika ma się zwrócić? Pani powie mężowi aby kupił nowy samochód wprost z salonu zanim wyjedzie z salonu już straci na wartości a po kilku latach jazdy będzie wart mniej niż 50% ceny z salonu, do tego doliczyć przeglądy, kosztu paliwa i ubezpieczenia.
    Fotowoltaika, kolektory słoneczne muszą z definicji się zwracać a wszystko inne już nie. To jakieś podwójne standardy? Czy mity owiane w niepewność?
    To jest głupi przykład. Kupić nie kupić samochód to jest co innego niż kupować prąd od ZE czy wydać wiecej na swoją elektrownie. To spokojnie mozna rozważać w ramach opłacalności. Tak jak np. rozważanie opłacalności zakupu diesla (droższy ale mniej pali) vs zakupu benzyniaka (tańszy zakup ale pali więcej).

  4. #9564

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    To jest głupi przykład. Kupić nie kupić samochód to jest co innego niż kupować prąd od ZE czy wydać wiecej na swoją elektrownie. To spokojnie mozna rozważać w ramach opłacalności. Tak jak np. rozważanie opłacalności zakupu diesla (droższy ale mniej pali) vs zakupu benzyniaka (tańszy zakup ale pali więcej).
    I wymiany kotła z ekogroszku na gaz.. kocioł na gaz kosztuje około 7000 + inny komin, ale czysto i może się zwróci. Może za życia inwestora a może nie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #9565
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ja nie rozumiem dlaczego fotowoltaika ma się zwrócić? Pani powie mężowi aby kupił nowy samochód wprost z salonu zanim wyjedzie z salonu już straci na wartości a po kilku latach jazdy będzie wart mniej niż 50% ceny z salonu, do tego doliczyć przeglądy, kosztu paliwa i ubezpieczenia.
    Fotowoltaika, kolektory słoneczne muszą z definicji się zwracać a wszystko inne już nie. To jakieś podwójne standardy? Czy mity owiane w niepewność?
    Czemu auto ma się nie zwracać? Jak w określonym czasie wychodzi taniej, niż jeżdżenie taksówkami (w tym bagażowymi w kontekście budowy) to się zwraca.

    Oczywiście, że najlepiej wybrać najtańsze w określonym okresie czasu rozwiązanie spośród tych, które zapewniają zapewnienie naszych potrzeb w satysfakcjonujący nas sposób. PV ma zalety wyłącznie ekonomiczne i psychologiczne (może ktoś je traktować jako ozdobę, szpan czy mogą łechtać ego ekologa) gdy możemy pociągnąć prąd z gniazdka.

  6. #9566

    Domyślnie

    Dlaczego by nie porównywać latania samolotem do jazdy taksówkami lub własnym rowerem
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #9567
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Dlaczego by nie porównywać latania samolotem do jazdy taksówkami lub własnym rowerem
    Bo zaspokaja inne potrzeby. Samolotem nie zawiozę trzech worków kleju do płytek ze sklepu na budowę ani dziecka z domu do lekarza. Taksówkarza może jakoś namówię i można uznać to za alternatywę dla samochodu.

  8. #9568
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrycja87 Zobacz post
    Ja nie mam paneli fotowoltaicznych i chyba się nie zdecyduję... Nie wiem jakoś nie wydaje mi się, że tak droga inwestycja zwróci się w krótkim czasie. Wiadomo ceny prądu są coraz wyższe i to się nie zmieni ale nie jestem na chwile obecną przekonana. Mój mąż za to rozmawiał z kolegą, który ma fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym i im się to opłaca. Nam na 2 osoby w domu, a w przyszłości 3 nie jest to potrzebne.
    No a w jakim okresie czasu zwraca się dom...?

    Fotowoltaika jako jedyna przynajmniej próbuje się odrobić a przy odrobinie cierpliwości nawet przyniesie nam oszczędności...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #9569

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo zaspokaja inne potrzeby. Samolotem nie zawiozę trzech worków kleju do płytek ze sklepu na budowę ani dziecka z domu do lekarza. Taksówkarza może jakoś namówię i można uznać to za alternatywę dla samochodu.
    Wracamy więc do punktu wyjścia dlaczego fotowoltaika ma się zwracać w krótkim czasie a lodówka o klasie energetycznej A+++ w krótkim czasie się nie zwróci? Kupisz 1kWp za 4000 PLN (w cenie lodówki) podepniesz fotowoltaikę do najstarszej dostępnej prądożernej lodówki i zakup PV nadal będzie się zwracał a lodówka A+++ ma prawo zwrócić się po około 20 latach?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #9570
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Fotowoltaika doskonała inwestycja,jedna z lepszych przy budowie domu szczególnie gdy źródłem ogrzewania jest np pompa. Jak ktoś ma finanse to kupować i montować. Niewiadomo jak się będzie powodziło za kilka lat a zawsze to minimalizuje koszty ogrzewania i podgrzania wody, że o prądzie bytowym nie wspomnę.

  11. #9571
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Wracamy więc do punktu wyjścia dlaczego fotowoltaika ma się zwracać w krótkim czasie a lodówka o klasie energetycznej A+++ w krótkim czasie się nie zwróci?
    Dlaczego ma się nie zwracać? Dokładnie ta sama zasada. U mnie tylko dwie spełniały moje wymagania i wybrałem droższą, bo tańsza miała sporo opinii o nieprawialnych awariach. Jakbym miał dwie równorzędne - wybrałbym droższa gdyby w przewidywanym czasie jej żywota zapewniła oszczędności z nawiązką rekompensujące różnicę w cenie (NPV - pieniądz wydany dzisiaj jest cenniejszy, niż wydany w przyszłości).



    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Kupisz 1kWp za 4000 PLN (w cenie lodówki) podepniesz fotowoltaikę do najstarszej dostępnej prądożernej lodówki i zakup PV nadal będzie się zwracał a lodówka A+++ ma prawo zwrócić się po około 20 latach?
    I co 5 lat będę do tego "rachunku" dokładał nową lodówkę - coraz bardziej energooszczędną, bo innych nie będzie. I to PV nigdy się nie zwróci.
    Moje dwie poprzednie lodówki ciągneły 1,2-1,3kWh/24. Obecna 1kWh/24, ale jest sporo większa. Niechby najgorsza tandeta ciągnęła 1,5kWh/24. Przy mojej taryfie byłaby droższa w używaniu o 95zł rocznie. Gdybym miał do wyboru funkcjonalnie takie same lodówki różniące się tylko zużyciem prądu o 0,5kWh/24 to za to byłbym skłonny dopłacić jakieś 300-400zł. Tak, liczyłbym kiedy się zwroci.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    No a w jakim okresie czasu zwraca się dom...?
    U mnie szybko. Alternatywa to mieszkanie z czterema sypialniami - droższe już w samym zakupie. A jeszcze przegrywa funkcjonalnie brakiem ogrodzonego ogrodu.
    Inna alternatywa - wynajem. Jakbym wynajmował, to nie miałbym domu szytego na miarę. A i w 10-12 lat bym zapłacił tyle samo, a nie miał majątku (domu).

    Więc jakby nie patrzeć budowa domu to najtańsze wyjście i najlepiej zaspokaja potrzeby przy takich założeniach. Jak ktoś potrzebuje kawalerki, to pewnie by wygrało jej kupno z budową małego domku. Wynajem to najdroższe rozwiązanie. Ba, sprzedając pewnie jeszcze zarobie - a wynajmując tracę pieniądze bezpowrotnie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-03-2019 o 12:11

  12. #9572

    Domyślnie

    @Kaizen mam 2 lodówki i prąd bytowy schodzi u mnie w ogromnych ilościach rachunki za prąd oscylowały w granicach 360-380 PLN/2 m-ce. w 2016r założyłem fotowoltaikę rachunki spadły do 45 PLN/2 m-ce.
    360 * 6 (rachunków w roku) *3 lata = 6480 PLN
    rachunki aktualne 45 * 6 * 3 = 810 PLN
    6400 - 810 = 5600 PLN

    Odliczmy grzanie kotłem cwu 4 kg doba * 6 miesięcy(lato) * 3 lata = 2,1t węgla powiedzmy po 800 PLN = 1720

    5600 + 1720 = 7328 PLN (w okresie 3 lat)

    Grzanie prądem w okresach przejściowych liczyć 2 miesiące w roku i 13kg/doba ekogroszku 13 * 30 * 2 = 780 kw wungla i około 600 PLN (0 roboty własnej)

    7328 + 600 = powiedzmy 8000 PLN w 3 lata za instalację zapłaciłem 14,7k PLN.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #9573
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @Kaizen mam 2 lodówki i prąd bytowy schodzi u mnie w ogromnych ilościach rachunki za prąd oscylowały w granicach 360-380 PLN/2 m-ce. w 2016r założyłem fotowoltaikę rachunki spadły do 45 PLN/2 m-ce.
    To by znaczyło, że płacisz prawie sam abonament co z kolei prowadzi do wniosku, ze zużywasz poniżej 5MWh/r i oszczędzasz 325zł/2mies=1950zł rocznie.

    14,7k zł / 1950zł=7,5 roku czas zwrotu. O ile w tym czasie nie poniesiesz żadnych kosztów i nie będzie przestojów. Niezła cena paneli i niezły czas zwrotu. Czy czas wystarczający do uznania inwestycji za opłacalną - do indywidualnej oceny.
    Nowobudujacy mogą jednak kupować prąd taniej. W g12as w nocy po 21gr a w dzień jak w G11. Wtedy 5MWh@30%drogiego z gniazdka kosztuje jakieś 1600zł a panele są droższe i czas zwrotu to kilkanaście lat.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-03-2019 o 12:56

  14. #9574
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    za instalację zapłaciłem 14,7k PLN.
    To jeszcze wytłumacz koleżance która pytała, która zgaduje AC od DC nie odróżni, gdzie zamówić instalację za 3tys za KWp.

  15. #9575

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nowobudujacy mogą jednak kupować prąd taniej. W g12as w nocy po 21gr a w dzień jak w G11. Wtedy 5MWh@30%drogiego z gniazdka kosztuje jakieś 1600zł a panele są droższe i czas zwrotu to kilkanaście lat.
    Oczywiście tylko pytanie ilu takich obeznanych jest, aby od razu na etapie wyboru projektu wykluczyć paliwa kopalne? Ilu jest takich którzy mają już od dawna przyłącza i nie sposób przesiąść się na G13AS bo będą płacili tylko od wzrostu zużycia jak za G13AS a to kwalifikuje się tylko do COP=1, bo w tym przypadku COP=3 może się nie zwrócić.
    Poza tym dowolna taryfa G12/13 mi się nie podoba wstawiam kiedy chce i jak chcę z odkurzaniem i prasowaniem nikt nie będzie czekał do 22 tym bardziej z pralką i zmywarką. A weź tu kombinuj z ogrzewaniem i cwu aby grzać tylko w tanim prądzie w nocy zwiększaj temperaturę aby w dzień chałupa stygła - nie moja bajka ale wiem że niektórym może się to podobać.

    @Jastrząb ja koleżance niczego tłumaczył nie będę ona o PV wie tyle że widziała panele na dachu a AC i DC może kiedyś na fizyce się uczyła - więc już zapomniała.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #9576
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @Jastrząb ja koleżance niczego tłumaczył nie będę ona o PV wie tyle że widziała panele na dachu a AC i DC może kiedyś na fizyce się uczyła - więc już zapomniała.
    Ale czemu? Wziąłeś udział w dyskusji przez nią zapoczątkowanej, stwierdzeniem, że nie jest przekonania co opłacalności inwestucji i jej szybkiemu zwrotowi. A terasz pokazujesz jak to Tobie się szybko zwraca. Poratuj koleżankę, uświadom, jakąś wiedzę i doświadczenie jej przezkaż. Wszak temu służy forum.

    Po za tym nie pisałem o uswiadamianiu jej o AC/DC tylko informacji w kwestii opacalności - grzeie kupić instalacje za 3tys. Twierdziezs ze masz 5kWp i zapłaciłeś poniżej 15 tys.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 07-03-2019 o 13:13

  17. #9577

    Domyślnie

    @Jastrząb znasz jakąś kobietę która rozmawiała by o PV, skoro jej mąż gadał z rolnikiem któremu to się zwraca? Kolejne pytanie czy kiedykolwiek kobieta decydowała o kwestii instalacji? Nie przypominam sobie!
    Tym samym po co mam ją przekonywać że jej się zwróci jeśli tylko rolnikowi się zwraca, tak jakby rolnik czymkolwiek różnił się od Kowalskiego.

    za 3,3kW zapłaciłem 14,7, za kolejne 1,7 zapłaciłem 800e, kolejne 2kW stoi i czeka na montaż koszt 2kW 600 PLN (inwerter, panele gratis).
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 07-03-2019 o 13:24
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #9578
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @Jastrząb znasz jakąś kobietę która rozmawiała by o PV, skoro jej mąż gadał z rolnikiem któremu to się zwraca? Kolejne pytanie czy kiedykolwiek kobieta decydowała o kwestii instalacji? Nie przypominam sobie!
    Tym samym po co mam ją przekonywać że jej się zwróci jeśli tylko rolnikowi się zwraca, tak jakby rolnik czymkolwiek różnił się od Kowalskiego.

    za 3,3kW zapłaciłem 14,7, za kolejne 1,7 zapłaciłem 800e, kolejne 2kW stoi i czeka na montaż koszt 2kW 600 PLN (inwerter, panele gratis).
    To ja zupełnie nie wiem po kija cokolwiek piszesz

  19. #9579

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Ale czemu? Wziąłeś udział w dyskusji przez nią zapoczątkowanej, stwierdzeniem, że nie jest przekonania co opłacalności inwestucji i jej szybkiemu zwrotowi. A terasz pokazujesz jak to Tobie się szybko zwraca. Poratuj koleżankę, uświadom, jakąś wiedzę i doświadczenie jej przezkaż. Wszak temu służy forum.

    Po za tym nie pisałem o uswiadamianiu jej o AC/DC tylko informacji w kwestii opacalności - grzeie kupić instalacje za 3tys. Twierdziezs ze masz 5kWp i zapłaciłeś poniżej 15 tys.
    Pozwólcie , że włączę się do dyskusji. Jest możliwa taka cena. Ja mam instalacje za 2 tys za kilowat.

  20. #9580
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    Coś nie kumam, kto karmi licznik? ZE?
    Cytat Napisał kj1
    Licznik energii elektrycznej (taki rozliczeniowy) pobiera moc ok2,5W. Licznik jest zasilany od strony ZE. Dotyczy to również licznika prosumenta. To oznacza, że odbiorca nie płaci bezpośrednio za energię zużytą przez licznik. Natomiast w przypadku produkcji energii (prosument) energia zasilająca licznik jest zaliczana przez licznik, a ZE dostaje o tyle energii mniej.
    Koszta utrzymania licznika też są w opłatach stałych

Strona 479 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony