dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariopi

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    5

    Domyślnie Pellet czy ekogroszek. Proszę o radę :/

    Jak wielu stoję przed dylematem zakupu pieca do nowo wybudowanego domu.
    Zapotrzebowanie 12kW -> http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5icd
    Naczytałem i nasłuchałem się wiele na temat spalania ekogroszkiem i pelletem

    Generalne pytanie -> Czy ilość spalanego ekogroszku mniej więcej pokrywa się z ilością pelletu?

    Opinie są rozbieżne. W teorii ilość spalanego pelletu powinna być ok. 30% wyższa od ekogroszku. Ale czy rzeczywiście tak jest w praktyce?

    A piece jakie rozważam:
    Pellet
    Kamen Kompakt Lux 12kW:
    https://www.kamen.com.pl/produkty/ko...t-kompakt-lux/

    Ekogroszek:
    Seko Maxx Le 14kW
    http://www.seko.pl/kotly_piece/piece...a_dotacje-2-2/

  2. #2

    Domyślnie

    Popraw izolacje i kup pompe ciepła. XXI wiek już mamy...

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    ilość pelletu nie pokryje się z ilością ekogroszku porównaj wartości opałowe

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    W tym Kamen dodatek "lux" to wymiennik poziomy rozumiem.Jak chesz się norać przy piecu to kup jeden z dwóch obydwa to arcydzieła dla naiwnych i ta pani w białym tszircie seko tak dla uwierzytelnienia ,że taka to fajna i czyściutka obsługa
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o pellet to jeżeli nie chcesz spędzić dużo czasu w kotłowni "zabawiając" się w serwisanta zmieniając ustawienia żeby jako tako to działało to polecam kotły które działają na zasadzie "włącz i zapomnij". I tu godne uwagi są;
    Laguna Edilkamina ( mam właśnie ten, zero problemów, praktycznie bezobsługowy)
    Blackstar
    EXTRAFLAME HP EVO
    Jeśli coś budżetowego to
    Termika
    Ferroli
    Jeśli wybierzesz groch to;
    Skamp-PV
    Klaster

  6. #6
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Tak dla zobrazowania warto sobie sprawdzić ceny peletu (każdego) od np 2015 roku ile kosztował wtedy a ile teraz , jak ja rozważałem to jako ciekawostkę podam że cena peletu ze słonecznika kosztowała ok 200 zł , teraz pow 600 zł .

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    ilość pelletu nie pokryje się z ilością ekogroszku porównaj wartości opałowe
    Nieważne, przy tej izolacji budynku i dobrym kotle, pelletu wyjdzie mu mniej ekogroszku.

    Co do kotłów na pellet:

    Edilkamin Laguna P
    Ferroli Biopellet

    A tak na prawdę najlepsza będzie tu pompa ciepła. Ta stronka trochę zwyża zapotrzebowanie, zwłaszcza CWU. Szczerze, to musisz zdać sobie sprawę, że taki domek będzie potrzebował średnio koło 3KW mocy....
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Tak dla zobrazowania warto sobie sprawdzić ceny peletu (każdego) od np 2015 roku ile kosztował wtedy a ile teraz , jak ja rozważałem to jako ciekawostkę podam że cena peletu ze słonecznika kosztowała ok 200 zł , teraz pow 600 zł .
    Tak dla zobrazowania też wtrącę swoje 3 grosze . Palę pelletem od 2011r. Brałem zawsze 'no name'. W 2011 2014r za 600/650 zł/t . 2015 do 2017 po 650/700 , a w zeszłym roku 700/750 .
    Ceny podaję po dwie ponieważ zawsze dzwoniłem w kilka miejsc i to ceny min i max u lokalnych dostawców w okolicy Poznania.

    Raz kupiłem DIN po 800 za tonę.

    Markowe pelety na tej przestrzeni czasu , kosztowały właśnie w przedziale 800 do 1100zł.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    No i tu macie rzetelną odpowiedź bo cuuube pali peletem już od x czasu, a nie forumowe bzdury i kosmiczne ceny. Wiem że są firmy, które wietrząc okazję, podniosły w przeciągu roku cenę tony o 200zł ot tak, ale takich trzeba olać, dla przykładu.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariopi

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    W tym Kamen dodatek "lux" to wymiennik poziomy rozumiem.Jak chesz się norać przy piecu to kup jeden z dwóch obydwa to arcydzieła dla naiwnych i ta pani w białym tszircie seko tak dla uwierzytelnienia ,że taka to fajna i czyściutka obsługa

    Kamen to lokalny producent kotłów i produkuje je bardzo dobrze
    Cena tego modelu to ok 10tyś.
    Kocioł wyposażony jest w palnik Venma pełny automat z samoczyszczeniem.
    Znajomy ma takowy, dom ok 118m, deklaruje, że od września spalił 2.5 tony. Temperatura w domu nie schodzi poniżej 22 stopni. Kocioł bezobsługowy.
    Poleca. No i to spalanie również bardzo obiecujące.

    Natomiast Seko - może w tym przypadku masz rację. Zainspirował mnie ten filmik
    https://www.youtube.com/watch?v=wIxMN-Vk2ew&t=603s
    Z eko-groszku rozważałem jeszcze piece Ogniowo...
    Ostatnio edytowane przez mariopi ; 27-03-2019 o 12:24

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Widzę że tobie jak krowie do rogu

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ja mam Granpala (stara sprawdzona konstrukcja) ludzie grzeją nim po 13 sezonów już i piszą , że nie zanosi się na koniec. Jest spory wątek onim na FM.
    Ma on niestety wymiennik poziomy . Ja osobiście czyszczę dwa razy w sezonie i jest ok , miałem problemy ze sterownikiem , które u nikogo innego nie występowały.
    W piwnicy mam beżową podłogę i białe ściany.
    Na ~160m² poszło mi w tym sezonie 2,8t wraz z cwu ( stary dom).
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariopi

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Widzę że tobie jak krowie do rogu
    A no tak. Bo w polsce nie potrafią kotłów spawać. Obudź się mamy XXI wiek, do Polski dotarły zagraniczne trendy i nauczyliśmy się produkować dobre kotły pelletowe.
    Mam przepłacać 5 tysi tylko po to aby dostać zagraniczny kocioł Laguna w ładnym designie.
    Podobnie Seko i Venma - polscy producenci (zresztą też działający lokalnie w moim regionie).

    "Cudze chwalicie a swego nie znacie"
    Ostatnio edytowane przez mariopi ; 27-03-2019 o 14:50

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Ty się obudź bo jesteś w lesie. Już abstrahując od tego że pokazałem Ci kociol za 8500zl który wciąga nosem Twoje powyższe przykłady.
    Mi chodzi bardziej o to, że tu nie ma kotła który będzie Ci działał przynajmniej na połowie swojej mocy, może Ci ktoś to lepiej wytłumaczy. Napisałem Ci że twoje średnie zapotrzebowanie będzie w granicy 3KW. To teraz pokaż mi taki kocioł na paliwo stałe, słucham.
    Masz tylko jedno logiczne i ekonomiczne wyjście, zrobić OZC i kupić pompę.

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariopi

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Raczej pójdę w kierunku pelletu.

    Zapotrzebowanie 3kW to bardzo optymistyczny wynik.
    Co do kotłów pelletowych to chyba trudno znaleźć kocioł o modulacji mocy poniżej 4kW.
    Pompa ciepła geotermalna czy powietrzna? - tu chyba trzeba mieć na start z 30tyś. Czy to rzeczywiście najbardziej ekonomiczne? Jaka będzie stopa zwrotu inwestycji? Generalnie w temacie pomp mało wiem, nie znam doświadczeń innych.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariopi Zobacz post
    ..........
    Co do kotłów pelletowych to chyba trudno znaleźć kocioł o modulacji mocy poniżej 4kW.
    .............
    zapomnij o modulacji mocy kotłów na paliwo stałe, nie ważne czy groch, ekogroch, pellet taki śmaki czy owaki. No, chyba, ze dokładnie odtworzysz warunki laboratoryjne w domu.


  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariopi Zobacz post
    Raczej pójdę w kierunku pelletu.

    Zapotrzebowanie 3kW to bardzo optymistyczny wynik.
    .
    Nie optymistyczny tylko realny. Zrób OZC, wtedy będziesz wiedział na czym stoisz. Widzisz w stopce jaki mam dom? Ty masz dom lata świetlne przed moim a u mnie przy -19* w tym sezonie maksymalne zapotrzebowanie wyszło 7,5KW. Średnio wyszło 6,3KW a w marcu 5KW. W domu 23*. Niech Ci @kulibob napisze jak mu to wychodzi przy 150m2 to będziesz zdziwiony, ale takie są realia.
    @Karoka65 jest pierwszy sezon na pompie, dał coś w granicach 20 000zł.

    zapomnij o modulacji mocy kotłów na paliwo stałe, nie ważne czy groch, ekogroch, pellet taki śmaki czy owaki. No, chyba, ze dokładnie odtworzysz warunki laboratoryjne w domu.
    Zrobi normy na kotłach posiadających systemy optymalizacji spalania, ale to już kasa blisko pompy.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariopi Zobacz post
    Raczej pójdę w kierunku pelletu.

    Zapotrzebowanie 3kW to bardzo optymistyczny wynik.
    Co do kotłów pelletowych to chyba trudno znaleźć kocioł o modulacji mocy poniżej 4kW.
    Pompa ciepła geotermalna czy powietrzna? - tu chyba trzeba mieć na start z 30tyś. Czy to rzeczywiście najbardziej ekonomiczne? Jaka będzie stopa zwrotu inwestycji? Generalnie w temacie pomp mało wiem, nie znam doświadczeń innych.
    Nie rób tego , tzn nie w tym kierunku . Szkoda ,że dopiero teraz pytasz o ogrzewanie , a nie wcześniej czyli przed budową . Zaoszczędziłbyś na budowie komina , jego opierzeniu i miałbyś na różnicę między kotłem , a PC . Większość forumowiczów grzeje powietrznymi pompami i wystarczają nawet na naszych biegunach zimna . Ceny zaczynają się od 17/18 tyś tak do 30 za mercedesa . 35-60 i więcej to pompy gruntowe , bardziej stabilne na zmiany temperatur powietrza , ale to troche przerost formy nad treścią , bo ta różnica w cenie x2 nigdy się nie zwróci . Są tacy , którym udaje się zamontować taniej bo część robia we własnym zakresie , ale to wyjątki .


    W przypadku pomp mówi się o COPie ,to w skrócie taki fajny parametr , który świadczy o jej sprawności zwykle kręci się około 3 . Czyli z 1 kWh prądu pobranej z sieci na swoją pracę , przy pomocy ciepła z powietrza zrobi Ci 3 kWh ciepła . załóżmy ,że Two dom potrzebuje 12 000kWh ciepła , pompa zrobi je z 4000 kWh prądu .

    Kocioł trzeba czyścić , nosić woreczki , a pompki i sam kocioł też pożerają prąd , więc jak go zabraknie w sieci to d...a zimna , tak czy siak .


    Mój kocioł ma 15kW , zwykle nie przekracza 50% mocy , a często leci na 20% - to jego minimum , czyli 3 kW


    Dopiszę jeszcze , że mam plan przejść na PC ,jak piec zakończy żywot , ale coraz mniej mi się uśmiecha czekać tak długo i już mi chodzi po głowie oddać siorce peleciaka by wywaliła zwykły kocioł i machnąć sobie PC może z jakims dofinansowaniem . Bo mój ma 8 lat , a jak już pisałem ludziska grzeja takimi po 13 i nie widać końca...
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 27-03-2019 o 20:55
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    zapomnij o modulacji mocy kotłów na paliwo stałe, nie ważne czy groch, ekogroch, pellet taki śmaki czy owaki. No, chyba, ze dokładnie odtworzysz warunki laboratoryjne w domu.
    co ma piernik do wiatraka ? warunki laboratoryjne nie są potrzebne by sterownik zmniejszył moc do 20% ( tak jest u mnie) co z 15 kW daje 3kW . Zmniejsza podawanie i nadmuch i sobie leci , jak dobije do zadanej temperatury to przechodzi w podtrzymanie , które mam ustawione na godzinę , dużo dłużej niż fabrycznie( nowsze kotły się wygaszają i odpalają kiedy trzeba) .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube
    warunki laboratoryjne nie są potrzebne by sterownik zmniejszył moc do 20% ( tak jest u mnie) co z 15 kW daje 3kW .
    jasne, i ma sprawność taką jak w labie przy tych 20%?
    pierdu, pierdu, a walizka po peronie skacze.


    edit: jeszcze napisz, ze zmierzyłeś te 20%? a może sterownik tylko pokazał?


Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony