dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 74 z 82
Pokaż wyniki od 1.461 do 1.480 z 1635
  1. #1461

    Domyślnie

    Cytat Napisał piterus87 Zobacz post
    Korzystniej, jeżeli chodzi o koszty utrzymania, wychodzi PC bo rocznie to ok 2900 zł
    ...
    Jeżeli chodzi o gaz to roczne koszty wg obliczeń oscylowałyby w granicach 3800 zł
    kosmiczne te koszty ogrzewania w obu przypadkach. to ci fachowcy wyliczyli?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  2. #1462
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał piterus87 Zobacz post
    Panowie i Panie wróćmy może do wątku bo się zrobił straszny OT. W weekend było u mnie 3 hydraulików i żeby było śmiesznie każdy polecał inny rodzaj ogrzewania .....
    Nadal mam dylemat, które rozwiązanie wybrać...
    Moze nalezałoby zaczac od wykonania dokladnych i rzetelnych obliczen ozc i audytu energetycznego. Po co pytac tych ktorych sie na tym nie znaja. Rola instalatora jest prawidłowo zainstalowac to co zostało dobrane przez specjalistów. Instalator nie jest specjalistą w zakresie obliczen ozc i opłacalnosci poszczegolnych nosników energii.
    Gdyby był nie było by 3 róznych opinii. Gdy chce kupic chleb nie idę do sklepu metalowego a do piekarni/sklepu spozywczego..

  3. #1463
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Witam,
    proponuję lekturę wątku o PC :

    https://forum.muratordom.pl/forumdis...py-ciep%C5%82a

    Jest tam bardzo dużo informacji od użytkowników PC -także "konwertytów" (jak ja ,np)

    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  4. #1464
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    A przeczytales chocby ten watek od początku?
    Nikt nie ma wiecej niz jednej PC i wiekszosc poleci swoją wiec twoje ostatnie pytanie jest troche dziwne.
    Co do oplacalnosci gaz vs PC to czym wiekszy dom i wiecejdo ogrzania tym PC szybciej sie zwroci, ale na pewno nie bedzie to kilka lat, raczej kilkanascie.
    Jesli nie jestes wrażliwy na hałas, przewidujesz jakies problemy z przylaczem gazu to bierz PC. Jesli masz maly domek, dobrze ocieplony to PC prawdopodobnie nigdy ci sie nie zwroci.
    Ja taki mam i pc nie dla mnie

  5. #1465
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Czyli samochodów nie kupujecie i nie jezdzicie , bo się nie zwracają i trzeba w nie ciągle ładować - przegląd , ubezpieczenie , paliwo non stop , części ,opony , mycie...


    O domu , czy mieszkaniu nie wspominając co wy ogrzewacie tymi kablami czy 'gazami' ziemianki , lepianki , czy szałasy


    ...albo dobra rozsiewajcie te swoje bajki , że PV zwraca się ponad 20 lat przy koszcie 4 tyś z 3 kWp , a PC to prawdopodobnie nigdy
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 15-04-2019 o 15:29
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #1466
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.939

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Dzwonisz już zgłaszać? Każdy ma swój rozum i każdy wie jakie są konsekwencje nie robienia przeglądów kominiarskich, nie musisz co miesiąc wklejać tych wycinków z rozporządzeń/ustaw .
    Hm...niestety nie masz racji pisząc "każdy" W zeszłym roku wczesną wiosną robiłem remont u ludzi dobrze wykształconych i sytuowanych, którzy nie dostali ani złotówki od ubezpieczyciela, bo kominiarza wzywali co kilka lat na czyszczenie komina a ten się zapalił i przy okazji spaliło się prawie 90m2 dachy krytego gontem.
    Rozbrajali mnie tekstem "bo wszyscy sąsiedzi tak robią " ..tyle że zapaliło się tylko u nich, więc wiedzę w temacie zdobyli.
    Nieco wcześniej u innych to samo - uświadomiono ich w momencie gaszenia komina, że gdyby ponieśli jakieś szkody, to ubezpieczyciel da im ZERO, bo przegląd kominiarza mieli 3 lata wcześniej.
    Ludzie po prostu w temat się nie zagłębiają, opierają na "prawdach" głoszonych przez sąsiadów itp a wystarczy tel do ubezpieczalni czy poczytać WT.

    O i jak znalazł - art w tym temacie. Wystarczy poczytać co pod art. wypisują i co wiedzą ludziska
    https://biznes.interia.pl/wiadomosci...u,2609541,4199
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 16-04-2019 o 16:13

  7. #1467
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Witam,
    odnośnie tematu topicu wystarczy , że zestawimy ze sobą kilka danych :
    -różnicę w koszcie instalacji (myślę , że PC jest droższa o ok 5 000-8 000pln)
    -koszt kWh energii cieplnej brutto z wszystkimi opłatami (gaz kWh teoretycznie kosztuje od 0,20 pln , PC kWh kosztuje od 0,06pln na OP do 0,12pln na grzejnikach)
    -koszty eksploatacyjne pośrednie (przeglądy-jeśli monoblok , to PC taniej może wychodzić)
    -koszty serwisu (teoretycznie najdroższa jest sprężarka w PC- ale praktycznie u uznanych producentów nie słyszy się o takich awariach)
    -najważniejsze zalety i wady danego rozwiązanie (najważniejsza zaleta PC-po instalacji PV po kilku latach można wyrzucić z budżetu koszt eksploatacji PC ,a z kosztami gazu będziemy zawsze związani)
    -gaz z butli raczej w ogóle nie ma sensu porównywać z PC
    To tyle , wg mnie
    Pzdr

    PS
    Brałem pod uwagę instalację gazową z piecem kondensacyjnym
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 16-04-2019 o 17:46 Powód: Uzupełnienie
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #1468
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Co do oplacalnosci gaz vs PC to czym wiekszy dom i wiecejdo ogrzania tym PC szybciej sie zwroci, ale na pewno nie bedzie to kilka lat, raczej kilkanascie.
    Jesli nie jestes wrażliwy na hałas, przewidujesz jakies problemy z przylaczem gazu to bierz PC. Jesli masz maly domek, dobrze ocieplony to PC prawdopodobnie nigdy ci sie nie zwroci.
    Co Wy macie z tym zwracaniem pompy ciepła? Sensowną pompę typu Samsung czy LG do małego domu można mieć za 21-22 tys. na gotowo z kotłownią i zbiornikiem CWU. Minimum 30% dostajecie zwrotu z programu czyste powietrze, czyli pompa wychodzi was jakieś 15 tyś - w zasadzie tyle samo co śmieciuch, mniej niż dobry pelleciak i porównywalnie do gazu. Jedynie czysty prąd wychodzi taniej inwestycyjnie, ale nie wiem czy zaryzykowałbym i uwiązał się do grzania prądem w imię 10 tys oszczędności.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #1469
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Coś dla kablarzy

    Eksperci, których o prognozę poprosiła „Rzeczpospolita”, szacują, że gospodarstwa domowe za energię mogą płacić w przyszłym roku nawet o 30–50 proc. więcej niż obecnie.
    http://gramwzielone.pl/trendy/100551...i-pojda-w-gore
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #1470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Minimum 30% dostajecie zwrotu z programu czyste powietrze,
    jesteś tego pewny??
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #1471
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Ciekawe jak to się potoczy, ceny innych rzeczy tez chyba nie pozostaną w miejscu. Ech może ten mój "okazjonalny" kominek to nie taki głupi pomysł

  12. #1472
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    jesteś tego pewny??
    A czemu miałbym nie być pewny? W nowo budowanych domach jest dotacja do PC i WM. Masz jakieś inne info na ten temat?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  13. #1473
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A czemu miałbym nie być pewny? W nowo budowanych domach jest dotacja do PC i WM. Masz jakieś inne info na ten temat?
    NIe wiem czy w nowych ale na pewno w ukończonych inwestycjach. Przynajmniej w mojej gminie tak było.

  14. #1474

    Domyślnie

    A elektrownie jadą na tanim zagranicznym węglu. Dziś mówili, że w kopalniach zalegają miliony ton nieodebranego przez zakładay energ. węgla. Jak pisiory przymuszą je do dotowania 40 letnich emerytów górniczych to podwyżki będą w tym roku... po wyborach.

  15. #1475

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    NIe wiem czy w nowych ale na pewno w ukończonych inwestycjach. Przynajmniej w mojej gminie tak było.
    A co ma twoja gmina do tego jak to krajowy program. I w żadnych ukonczonych. nie możesz kupić tych urządzeń przed złożeniem wniosku.

  16. #1476
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    A co ma twoja gmina do tego jak to krajowy program. I w żadnych ukonczonych. nie możesz kupić tych urządzeń przed złożeniem wniosku.
    W programie warunkiem skorzystania z dofinansowania było całkowite formalne ukończenie budowy, budowa w toku dyskwalifikowała z takiej możliwości, może w innych miejscowościach były inne warunki w co wątpię ja korzystałem z programu 2 lata temu to było poprawienie efektywności energetycznej - oze
    W tym programie konkurs wygrały tylko 3 gminy z woj mazowieckiego w innnych nie wiem jak było

  17. #1477
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.476
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Czyli samochodów nie kupujecie i nie jezdzicie , bo się nie zwracają i trzeba w nie ciągle ładować - przegląd , ubezpieczenie , paliwo non stop , części ,opony , mycie...
    Mi się zwraca. I to szybko. Alternatywne sposoby zaspokojenia moich potrzeb są dużo droższe.

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    ...albo dobra rozsiewajcie te swoje bajki , że PV zwraca się ponad 20 lat przy koszcie 4 tyś z 3 kWp , a PC to prawdopodobnie nigdy
    Matematykę nazywasz bajka? Dając duże fory PC (że cała instalacja kosztuje 25K zł - włącznie z zasobnikiem, podłogówka, rozdzielaczami itd.) i przegląd kosztuje tylko 200 zł rocznie zwraca się później, niż przewidywany okres użytkowania. I to przy założeniu, że nie wygeneruje w tym czasie żadnego dodatkowego kosztu.



    Jakby wyliczenia się nie wczytywały - to tu link bezpośredni

  18. #1478

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A czemu miałbym nie być pewny? W nowo budowanych domach jest dotacja do PC i WM. Masz jakieś inne info na ten temat?
    zmieniły się nieco warunki. zamiast 30% pojawiło się 18% i progi dochodowe. Jak za dużo zarabiasz, to nic nie dostaniesz
    Chyba że znowu coś ostatnio zmienili, ale że zmienią progi dochodowe,to akurat nie wierze
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #1479
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    @Kaizen

    Ten gość co pompa nie dla niego miał zapłacić 2400 zł za nią
    https://forum.budujemydom.pl/topic/2...iem-czy-warto/
    . Czy to nie taniej niż kable , no ok musiałby założyc kilka elementów dodatkowych , których nie ma przy kablach,załóżmy że wyszłoby tyle co montaż kabli. Grzałby z wyższym COPem i płaciłby jeszczze mniej tak czy nie ? i nie musiałby smrodzic kominkiem jak prąd podrożeje , a podrożeje .

    edit za PC do CO wyszłoby go z 5 tyś to i tak byłoby porównywalne z wydatkiem na kable.
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 16-04-2019 o 20:27
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  20. #1480
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    zmieniły się nieco warunki. zamiast 30% pojawiło się 18% i progi dochodowe. Jak za dużo zarabiasz, to nic nie dostaniesz
    Chyba że znowu coś ostatnio zmienili, ale że zmienią progi dochodowe,to akurat nie wierze
    Ale nie mieszasz tutaj 2 rzeczy? Czy te progi dochodowe to nie dotyczą termomodernizacji starych domów, a nie PC i WM w nowych?
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

Strona 74 z 82

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony