dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wykop w glinie

    Witajcie,

    Niedługo będę rozpoczynał budowę domu jednorodzinnego. Z badań geologicznych wynika, że jest 30cm humusu i dalej glina w stanie twardoplastycznym (il=0,05). Zwierciadło wody gruntowej na 6m. Z przekopów kontrolnych które sam wykonałem glina jest w stanie bardzo twardym- bardzo ciężko jest kopać ręcznie. Chcę więc wybrać grunt pod całym domem do spodu chudziaka (tak, żeby nic ręcznie nie kopać). Jednak jak to glina- boje się wody opadowej. I tu nurtuje mnie jedna kwestia, jak wykonać wykop ? Bo sam szalunek chudziaka i jego wykonanie zajmie mi jeden dzień, więc grunt pod fundamentem nie bedzie długo odkryty. Ale co pod posadzką ? Rozważałem kilka wersji:
    1. Zrobienie chudziaka 10cm pod całym domem- jednak jest to za duży koszt.
    2. Zrobienie wykopu z niewielkim spadkiem i odprowadzenie wód do zakopanej beczki z pompą wraz z pływakiem- jendak jak "zamknę" obrys domu fundamentami to wodą będzie się zbierać wewnątrz budynku więc jest to rozwiązanie dobre tylko do wykonania ław, a co później ?
    3. Przykrycie przestrzeni między fundamentami folią budowlaną.

    Proszę o porady, szczególnie osób które budowały swój dom na twardej glinie.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.239

    Domyślnie

    A po jakiego grzyba chcesz wybrać wszystko pod domem?
    Liczyłeś ile cie wyniesie zasypanie tego ?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rigmec

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Radochów
    Kod pocztowy
    47-540
    Posty
    134

    Domyślnie

    A dlaczego nie zrobisz płyty? Aż się prosi. Sucho, twardo, idealnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Tak czy siak zrobisz w glinie basenik a po ścianach przyszłego budynku będzie spływać woda opadowa, zatem drenaż po obwodzie dołu poniżej fundamentów wskazany

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.239

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Tak czy siak zrobisz w glinie basenik a po ścianach przyszłego budynku będzie spływać woda opadowa, zatem drenaż po obwodzie dołu poniżej fundamentów wskazany
    Nie wprowadzaj ludzi w błąd drenaż robi się tak aby nie ściągał wody z pod lawy czyli NIE poniżej fundamentu.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomeksup

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-963
    Posty
    56

    Domyślnie

    Jako geotechnik powiem tak:

    1. Glina w stanie twardoplastycznym (tpl) jest ok pod warunkiem, że nie rozmoczy się albo nie zamraznie. Zasada jest taka, kopiesz i zalewasz chudym na bieżaco. Nie zostawiasz gliny na deszcz lub wysuszenie, bo potem fundamenty będą pękać

    2. Przestrzeni pomiędzy fundamentami nie wybierasz. Jak dojdziesz do etapu posadzki to usuwasz wszystko co rozmoczone. Ubytek uzupełniasz CHUDYM BETONEM (droga wersja). Opcjoanlnie dajesz 15 cm piasku zagęszczonego zagęszczarką od kostki brukowej (tylko taką, jeśli chcesz wiedzieć dlaczego to zadzwoń do mnie ) Potem PILNUJESZ aby tam nie dostała się woda i przykrywasz chudym od razu. Generalnie zalecam chudy beton. Widziałem już popękane i zapadnięte posadzki w zamieszkałych nowych domach.

    3. Zasypkę fundamentów robisz z gliny TWARDOPLASTYCZNEJ. NIGDY z piasku. Glinę ubijasz, ale tak aby nie uplastycznić jej.



    Odnośnie fundamentów - wykopów.

    Opcjonalnie, kopiesz i zostawiasz 15cm warstwy ochronnej gliny, która rozmoknie. Dookoła robisz drenaż - przegłębienia w celu zebrania nadmiaru wody. Potem zbierasz rozmoczoną glinę i dajesz chudy beton.


    Co do drenażu wokół budynku to lepiej zrobić bo będzie tam stać woda. Polecam drenaż francuski. Dajesz na dno rurę z otworkami (specjalna) na to prawdziwy żwir (poczytaj jak wygląda żeby badziewia ci nie wcisnęli. To wszystko owijasz włókniną. Robisz takiego hot doga. Lepiej zrób drenaż bo budynek będzie stał w wodzie.

    Dziękuję za przeczytanie.

    Ps. Płyta fundamentowa jest idealnym rozwiązaniem, ale kosztuje.... Co po płycie jeśli grunt będzie rozmoczony ? Płyta rozłoży naprężenia.
    Jeśli dobrze przypilnujesz fundamentów to płyta nie potrzebna.


    Drenaż ma ściągać wodę z poziomu fundamentów a nie z niższych warstw. Jeśli zrobisz drenaż poniżej poziomu posadowienia to prosisz się o kłopoty.


    Ps. Pokaż opinię geotechniczną , zobaczę ile jest warta
    Ostatnio edytowane przez Tomeksup ; 18-05-2019 o 21:19

  7. #7

    Domyślnie

    Podepnę się skoro mamy tu geotechnika.
    U mnie też glina i będzie piwnica - na płycie fundamentowej.
    Oto układ warstw:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Page_07.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	430462
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Page_10.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	430463

    Wykop będzie ponad 3m poniżej poziomu gruntu, ale potem pójdzie na to 50cm pospółki. Czyli docelowo wykop ok. 2,4-2,7m, zależnie od lokalizacji (działka z lekkim nachyleniem).

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomeksup

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-963
    Posty
    56

    Domyślnie

    Pomogę na ile umiem:

    1. Stany gruntów Il>0,20-0,35 mogą wskazywać, że w tych gruntach mogą występować sączenia wody. Może się okazać, że po wykonaniu wykopu ze ścian będzie się sączyć i gromadzić woda na dnie. Utrudni to lub uniemożliwi to wykonanie fundamentów. Ze ścian wykopu będzie się odrywać grunt.

    2. Nie mam doświadczenia z budowaniem obiektów na skałach miękkich. Nie ten rejon PL. Jeżeli już kładziesz pospółkę, to sprawdź w necie jakj wygląda aby ci badziewia nie wcisnęli. Pospółka musi być zagęszczona.

    3. Nie wiem jak się zachowuje skała miękka pod wpływem wody, ale pilnuj aby nie została naruszona struktura tej warstwy (rozmoczenie, zamarznięcie, przesuszenie).


    4. Jeśli faktycznie te sączenia występują to może to prowadzić do gromadzenia w zasypce budynku wokół budynku wody. Może warto zrobić drenaż wokół budynku ?

    5. W ramach ciekawostek prawie pewny jestem, że te stany IL=0,20-0,35 są zniżone. Łatwo się pomylić przy wyznaczaniu. Jednak w tej warstwie nie stawiamy budynku więc nas to nie interesuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony