dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    polaak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kętrzyn
    Kod pocztowy
    11-400
    Posty
    14

    Domyślnie

    Panowie, wychodzi na to, ze podałem za mało danych, więc uzupełniam.
    Oddzielny licznik na instalację elektryczną do pompy założyłem dopiero rok temu, poniżej tabela z odczytami od 2018.03:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-03 13.12.43.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	432080



    Dodatkowo przesyłam aktualne ustawienia krzywej grzewczej (nie wiem czy były takie wcześniej, bo coś mi technik ostatnio zmieniał):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-03 11.15.38.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	432081


    Wygląd Pompy + Bufor:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-02 12.23.23.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	46,6 KB
ID:	432082


    Pompa VITOCAL 222G 9,97kW, COP 4,29

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-03 13.29.39.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	432083


    W instalacji do bufora mam podłączony mieszacz (nie do końca wiem do czego ma tak naprawdę służyć), który okazało się że nie jest sterowany przez PC.Przewody od niego wchodzą do PC i nie są podłączone. Niefortunnie podczas wizyty technika odpadły od PC. Wyszło, ze mieszacz jest sterowany ręcznie.
    Ostatnio edytowane przez polaak ; 03-07-2019 o 12:41

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    704

    Domyślnie

    Wszystkie dane niby poprawne, poza zużycie kWh...ja podtrzymuję swoją opinię, że bufor jest problemem.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    polaak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kętrzyn
    Kod pocztowy
    11-400
    Posty
    14

    Domyślnie

    Obejrzałem dokładnie instalację, do bufora nie idą żadne przewody. Bufor jest podpięty przez mieszacz do instalacji. Sam mieszacz jest ustawiony jedynie pokrętłem, ponieważ nie jest podpięty do PC. Całe podłączenie elektryczne ze skrzynki elektrycznej idzie wyłącznie do PC.

    Z instrukcji ze strony
    http://www.viessmann.com/web/poland/...df?OpenElement

    wynika, że moc cieplna grzałek to 8,8 kW (model pompy BWT 221.A10) , nie ma nic na temat mocy poszczególnych grzałek.

    Tak więc, skoro bufor jest problemem, to co dalej - czy można go usunąć ? Technik twierdzi że nie bo może dojść do uszkodzenia pompy na skutek wzrostu ciśnień w układzie w przypadku zamknięciu większości obiegów (na regulatorach w pokojach)

    Tak się również zastanawiam, bufor jest owinięty tylko pokrowcem z cienkiej gąbki (5cm) - czy to tez może generować straty ?

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    polaak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kętrzyn
    Kod pocztowy
    11-400
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Piszesz że grzałki są włączane na stopień 1 i stopień 2. Jaka jest ich moc w poszczególnych stopniach?
    Jeśli masz PC ustawione na eliminację legionelli to pewnie te grzałki, co jakiś czas, się włączają aby podnieść temp CWU do 70C.
    W mojej pompie są 2 grzałki 3kW i 6kW. Dzięki temu można uzyskać 3 poziomy grzania 3, 6 i 9kW.

    Czy te regulatory w pokojach coś Ci dają?
    Ja bym bufor wywalił razem z tymi regulatorami.
    Z tego co mi wiadomo, grzałki służą tylko do tego, by w razie wyczerpania zasobnika wody dogrzać na bieżąco wodę. Nic mi nie wiadomo aby w PC była ustawiona opcja "eliminacji legionelli". Chyba ta PC (z roku 2015) w ogóle posiada taką opcję. Na początku użytkowania PC grzałki były wyłączone i zdarzało się, że przy wzmożonym korzystaniu wieczornym przez domowników (wanna + prysznic) nie starczało ciepłej wody. Potem dogrzewanie załatwiło ten problem. Nie zauważyłem aby w pompie włączała się tryb grzania do CWU 70C, oraz żeby PC odnotowała tryb pracy grzałek w trybie 3

    Co do regulatorów, to dają dość dużo.
    Na dole mam jeden duży salon/kuchnię/przedpokój/klatka schodowa - tam w zasadzie jest największa otwarta powierzchnia - tam jest temperatura 21-23C.
    W pokojach dzieci - 24C
    W pokojach gdzie jest sypialnia - 20C
    W pokoju Nad garażem (nieużywany)- 15C

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    704

    Domyślnie

    Można zrobić prosty test. Ominąć bufor, czyli puścić grzanie bezpośrednio w podłogówkę tak zwanym by-passem. Koszt zrobienia takiego bezpośredniego połaczenia nie będzie zbyt duży. Sterowniki w pokojach można zostawić, ale żeby nie odcinały w czasie testów zasilania podłogówki to ustawić je na np. 26 stopni, a PC niech działa na krzywej grzewczej. wówczas porównać zużycie do poszczególnych miesięcy w poprzednich latach. Jeżeli dom nie jest dziurawy, zużycie na CO powinno spaść przynajmniej o połowę. A propos sterowników w poszczególnych pomieszczeniach. mam we wszystkich poza łazienkami i korytarzem/komunikacją.W moim przypadku jest to ok 20% całej podłogówki, co zapewnia odpowiedni zład wody, nawet przy wszystkich zamkniętych pętlach. Im większy dom i więcej mieszkańców, tym bardziej sterowniki się sprawdzają. Robiąc testy w okresach przejściowych w pokojach oddalonych od siebie o jakieś 12 metrów, z tym że jeden z małym oknem od północy, a drugi z wielkim od południa, to w tym pierwszym grzanie załączyło się 10 września, a w drugim 15 października. Przy sześciu sypialniach w różnych miejscach budynku i różnych preferencjach domowników sterowniki pokojowe są niezastąpione. koszt jednego to 150 pln, więc nie zbankrutowałem...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    polaak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kętrzyn
    Kod pocztowy
    11-400
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Można zrobić prosty test. Ominąć bufor, czyli puścić grzanie bezpośrednio w podłogówkę tak zwanym by-passem. Koszt zrobienia takiego bezpośredniego połaczenia nie będzie zbyt duży. Sterowniki w pokojach można zostawić, ale żeby nie odcinały w czasie testów zasilania podłogówki to ustawić je na np. 26 stopni, a PC niech działa na krzywej grzewczej. wówczas porównać zużycie do poszczególnych miesięcy w poprzednich latach. Jeżeli dom nie jest dziurawy, zużycie na CO powinno spaść przynajmniej o połowę. A propos sterowników w poszczególnych pomieszczeniach. mam we wszystkich poza łazienkami i korytarzem/komunikacją.W moim przypadku jest to ok 20% całej podłogówki, co zapewnia odpowiedni zład wody, nawet przy wszystkich zamkniętych pętlach. Im większy dom i więcej mieszkańców, tym bardziej sterowniki się sprawdzają. Robiąc testy w okresach przejściowych w pokojach oddalonych od siebie o jakieś 12 metrów, z tym że jeden z małym oknem od północy, a drugi z wielkim od południa, to w tym pierwszym grzanie załączyło się 10 września, a w drugim 15 października. Przy sześciu sypialniach w różnych miejscach budynku i różnych preferencjach domowników sterowniki pokojowe są niezastąpione. koszt jednego to 150 pln, więc nie zbankrutowałem...
    TU kolega ma trochę racji, ponieważ w zasadzie sterowanie podłogówką jest wykorzystywane jedynie w sypialni na piętrze i w jednym pokoju nieużywanym oraz w salonie na dole. PC jest ustawione na 24C.

    Przy ustawionej temperaturze na PC na 24 na parterze jest za ciepło i tam sterownik jest ustawiony na odcinanie temperatury przy 22C. Pomimo tego jest i tak ciepło ok 23C. Drugi sterownik w sypialni jest ustawiony na 20C oraz w pomieszczeniu nad garażem na 15. W pozostałych pomieszczeniach i łazienkach sterowniki są rozkręcone.

    Któryś z kolegów sugerował, ze można pominąć sterowniki i wyregulować temperaturę w skrzynkach rozdzielczych. Wystarczył by wtedy jeden regulator temperatury.
    Czy w takim wypadku można by wyrzucić zupełnie bufor bez obawy uszkodzenia pompy?

    Ewentualnie, po usunięciu buforu, zastosować jakiś zawór bezpieczeństwa który zadziałałby w przypadku zamknięcia się pętli (bypass), aby nie doprowadzić do uszkodzenia PC ?

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    polaak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kętrzyn
    Kod pocztowy
    11-400
    Posty
    14

    Domyślnie

    Panowie, napisałem wcześniej, że do bufora nie ma podłączonych czujników

    Nie dawało mi spokoju, że przecież powinien mieć i poszukałem głębiej o znalazłem - przewód schowany pod osłonami termicznymi rury i schowany pod gąbką - PC chyba mierzy oddzielnie temperaturę bufora. Czyli na buforze znajduje się czujnik temperatury podłogówki ?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony