dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 229 z 246
Pokaż wyniki od 4.561 do 4.580 z 4913
  1. #4561
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.409
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

  2. #4562
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Fajna imprezka, tylko za daleko.
    Pozdrawiam.

  3. #4563

    Domyślnie

    Odświeżam. Jest tu masa ciekawych informacji. żal żeby ten temat był gdzieś głęboko schowany. Zabieram się do czytania od początku . Szczególne pozdrowienia dla weterana i autora tego tematu.
    Mam w głowie różne myśli.

  4. #4564
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Fajny ??
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Owczarnia.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	397093  
    Darek B

  5. #4565
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    zwykly kominek wywaliłem na etapie adaptacji , ale o piecokominkach to chyba zbyt mało wiedziałem ...
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  6. #4566
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Witaj.
    Karol Szrajber w książce "Nowoczesne piece mieszkaniowe" wydanej jeszcze przed wojną, prezentował też piecokominek
    Idea nie jest więc młoda.
    Chodzi głównie o masę, która skumuluje ciepło.
    Nigdy nie budowałem piecokominka w żadnym z jego typów, choć nie mam nic przeciwko.
    Potrzebowałem urządzenia spalającego szybko, z dużą sprawnością i mogącego dużo skumulować ciepła.
    Dobrym rozwiązaniem jest też grzanie równocześnie zbiornika z wodą.
    Główne zalety takich ceramicznych "domowych klomotów", to możliwość pracy bez prądu, dające bezpieczeństwo na wypadek braku dostaw i bezawaryjność nawet przez długie dziesięciolecia.
    Obecnie buduję swój pierwszy "tandyr", czyli chodzi o super jedzonko z podgrzanej ceramiki. Może w przyszłości pociągnę nowy wątek dla "jedzerów".
    Pozdrawiam.

  7. #4567
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Długo myślałem o systemie ogrzewania przed rozpoczęciem budowy, rożne systemy analizowałem ostatecznie stanęło na kablach w podłodze ale muszę mieć coś co mi zapewni ogrzanie domu w przypadku braku prądu lub gdy cena prądu poszybuje w kosmos.i tu taki kominek który wolno oddaje ciepło wydaje mi się rozsądnym wariantem, nie wykluczam grzania kominkiem równocześnie z kablami w pomieszczeniach np łazienka lub pokoje najbardziej oddalone od kominka kable, a w pozostałych kominek.
    Chciałbym wszystko zgrać z wentylacją mechaniczną.
    Ściany domu są z cegły silikatowej wiec to chyba na plus
    Ciekawi mnie jak w praktyce da się ogrzać pomieszczania które nie są bezpośrednio przy kominku?
    Trochę żałuje że wywaliłem komin z salonu bo taki ceramiczny to chyba jest lepszy ...
    Mam w garażu Fi 200 systemowy ceramiczny bo tam miała być kotłownia około 10m2 (garaż wydłużony)
    https://zapodaj.net/60b9fa5f6b558.gif.html
    Bogusław_58 ja spodziewałem się iż ta technologia nie jest młoda większość w domach instaluje tradycyjne kominki które mają według mnie wiele wad, dlatego takie z miejsca odrzuciłem.
    Ostatnio edytowane przez Greg_81 ; 27-10-2017 o 13:53
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  8. #4568
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Rzuć okiem Grzesiulla na strony Temp-Czast.
    Prosty system: rurki w podłodze i klomot do paru ton w salonie.
    Pozdrawiam.

  9. #4569
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Rzuć okiem Grzesiulla na strony Temp-Czast.
    Prosty system: rurki w podłodze i klomot do paru ton w salonie.
    Pozdrawiam.
    Pisząc o rurkach Masz na myśli wodne podłogowe, ale to wtedy szybko stygnie, jesli bym myśłał o wodnej podłogowce podłączonej do pieca na drewno to już chyba zgazowujący typowy byłby lepszy ma dużą sprawność.
    Jęsli się mylę to chętnie uzyskam wskazówki od bardziej doświadczonych
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  10. #4570
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak cena prądu poszybuje w kosmos, to najmniejszy problem to będzie ogrzewanie. Bo to pociągnie gospodarkę i koszty życia i ludzie ze skansenu kosy na sztorc pokradną. I ten problem w domu akurat łatwo rozwiązać montując PV które wreszcie się będą opłacały.

    Realne zagrożenie w wielu miejscach to awarie. I do tego IMO kominek to dobre wyjście. Ale też warto pomyśleć o możliwości podpięcia agregatu. Kupowanie IMO ma sens jak ktoś ma regularne awarie. A w razie W to trzeba mieć obczajone wypożyczalnie w bliższej i dalszej okolicy. Może się przyda raz na pięć lat, może na dziesięć, a może nigdy.

    Jeszcze co do kominka. Długo kombinowałem jakby to zrobić, żeby się nie narobić a awaryjnie rozprowadzić ciepło z kominka i chyba dam tylko anemostat wywiewny nad kominkiem. Normalnie ręcznie zakręcony - a jak zechcę rozprowadzić ciepło to ręcznie otworzę (ewentualnie inne wywiewne przykręcę, żeby tym jak najwięcej szło ogrzanego kominkiem powietrza do rekuperatora). Resztę powinien załatwić rekuperator. Jakbym tego często używał, to pokombinuję z jakąś przepustnicą z siłownikiem.
    Wrzucanie rurek oprócz kabli w wylewkę to IMO przerost formy nad treścią. Nawet DGP IMO to zbędna plątanina przewodów.

  11. #4571
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie bardzo pomysł.. musi być nadciśnienie w salonie, a nie robienie pod ciśnienia .. miej to na uwadze.
    abyś dymu nie pociągnął do reku.

  12. #4572
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Nie bardzo pomysł.. musi być nadciśnienie w salonie, a nie robienie pod ciśnienia .. miej to na uwadze.
    abyś dymu nie pociągnął do reku.
    Jak się nie sprawdzi, to nie będę używał. Z wielu pomysłów ten jest najbliższy realizacji, bo jest tani (skrzynka rozprężna, anemostat, kilka metrów rury i dwa dodatkowe króćce w skrzynce rozdzielczej - ze 100 zł) i prosty. I można z niego korzystać potem, albo nie. Jakby się sprawdził, to można rozbudować i dołożyć automatykę.

  13. #4573
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiulla Zobacz post
    Pisząc o rurkach Masz na myśli wodne podłogowe, ale to wtedy szybko stygnie, jesli bym myśłał o wodnej podłogowce podłączonej do pieca na drewno to już chyba zgazowujący typowy byłby lepszy ma dużą sprawność.
    Jęsli się mylę to chętnie uzyskam wskazówki od bardziej doświadczonych
    Z tymi rurkami ,to wyszło nieprecyzyjnie. Miałem na myśli podłogówkę"jaka by nie była"
    Piec jest tam drugim źródłem energii. Nie tylko by mieć bezpieczeństwo, ale by nie podnosić temperatury podłogi przy większych mrozach.
    Prawdopodobnie istnieje możliwość dla "posiadaczy drewna", by mieć ciężki piec ceramiczny "w salonie"grzejący zbiornik np 600 l, który zasila podłogówką w innych pomieszczeniach. Nie wiem jednak, czy w takiej skali ktoś to już ćwiczył.
    Pozdrawiam.

  14. #4574
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Peteross

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    gdzieś pod lublinem
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam

    Czy jest tu jakiś zdun z Lubelszczyzny, ewentualnie możecie kogoś polecić ?

  15. #4575
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Miedziany.
    Wiadomo, że nie powinno się palić mokrym drewnem
    Od jesieni palę mokrym świerkiem w "batmanie" i dziś czyściłem.
    Piec nie zauważył, że drewno było mokre, bo nie było nigdzie sadzy
    Udało się to z dwóch powodów: drewno było drobne i powietrze do spalania podawane z "pogłosem husarii".
    No wiadomo, że sprawność ogólna spada, ze względu dużą ilość wody, którą trzeba zamienić w parę.
    No ale DASIE więc jest furtka.
    Pozdrawiam.

  16. #4576
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Ps.
    Witam.
    Do spisu lektury dołączam pracę, która wyszła kilka lat po napisaniu pierwszego postu:
    Jarosław Szewczyk "Piec ceglano-kaflowy we współczesnym domu"https://docplayer.pl/48854188-Piec-ceglano-kaflowy-we-wspolczesnym-domu-jaroslaw-szewczyk-oficyna-wydawnicza-politechniki-bialostockiej.html
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Bogusław_58 ; 26-12-2018 o 11:05

  17. #4577
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Witam.
    Piec kuchenny w dzisiejszych czasach został wyparty przez szybsze i precyzyjne urządzenia grzewcze na gaz i prąd.
    Sprawdza się jednak nadal jako uzupełnienie funkcji podgrzewania, pieczenia na gorącym blacie i pieczenia w ogniu i żarze piekarnika. Uzyskanych smaków nie da się osiągnąć na nowoczesnych urządzeniach. Inną zaletą trzonu kuchennego jest dodatkowe ogrzewanie domu.
    Prezentuję schemat projektu pieca kuchennego wielozadaniowego, który powstał głównie na bazie analizy ruskiego pieca.

    Pozdrawiam.

  18. #4578

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14 Zobacz post
    No to zle Cie zrozumialem. Naprawde myslisz, ze kogos w ten sposob powstrzymasz?
    Sa tacy osobnicy, ktorzy robia wiele rzeczy sami bo to po prostu lubia. Wylewaja sami stropy (chociaz moze sie zawalic), robia sami hydraulike (chociaz moze sie zalac), buduja kominki (choc moze sie zapalic) a nawet robia sami dzieci (choc moga byc obciazone dziedzicznie ta samoobsluga). Nic na to nie poradzisz. W ten sposob nie poprawisz ich bezpieczenstwa. To juz predzej dobra rada.
    Pozdrawiam.
    Czasami też sami muszą coś zrobić, z powodu braku fachowców, tak jak ja. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rumford gotowyh.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	38,0 KB
ID:	435747
    Zbudowałem kominek rumforda, ściśle według zaleceń.
    Jest to kominek otwarty.
    Kominek nie dymi i daje przyjemne ciepło. Ściany i dno paleniska są z cegieł szamotowych 65mm.
    Gardło, tzw półka dymowa i kształtka łącząca półkę z kominem, wykonane są z szamotu odlewanego z górkalem.
    Kształtka łączy się z kominem 25x25 cm pod kątem jakichś 27 stopni.

    Ostatnio założyłem do niego drzwi i sytuacja całkowicie zmieniła się.
    Dom jest jeszcze nie ocieplony, tyle że okna są trójszybowe. Połacie dachowe póki co, to tylko deska i papa.
    Strop jest ocieplony dobrej klasy wełną 150mm.
    Po założeniu drzwi praktycznie cała obudowa nagrzewa się. Jej front nad drzwiami,- prawie do sufitu - jest tak ciepły, że nie można dotykać bez bólu dłużej niż sekundę.
    Narożniki są "letnie", a dolne i górne boki wyczuwalnie ciepłe. Wyraźnie grzeje się też podłoga przed kominkiem.

    Termometr w salonie (kubatura 108 m2), który połączony jest z przedpokojem i kuchnią (dodatkowe 68 m3), w tej chwili wskazuje 18,8 st.
    W przedpokoju pokazuje 18,3, a w kuchni 17,8. Termometr w kuchni oddalony jest od kominka o jakieś 7 metrów.

    W tej chwili siedzę w podkoszulku jakieś 3,5 m od kominka i jest mi ciepło.
    W ubiegłym roku nie było tak odczuwalnie subiektywnie ciepło, pomimo chodzącej podłogówki. Wtedy temperatura na termometrze wynosiła do 21 stopni.
    Co jest grane? Dlaczego mimo niższej temperatury powietrza, odczuwamy większe ciepło niż przy podłogówce?

    Jedyne co mnie martwi, to zakopcone szyby. Obawiam się jednak zwiększyć temperaturę, bo już jest jakby trochę zbyt ciepło.
    Drzwiczki, a raczej ich rama, posiadają cztery otwory wlotowe powietrza 8x100mm.
    Jak w tym palić?

  19. #4579
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Witaj.
    Może to efekt szyby. Sprawdzić to można otwierając drzwiczki na oścież jednego dnia a drugiego przy zamkniętych.
    Wygląda na staranne murowanie, więc pogratuluję pracy
    Pozdrawiam.

  20. #4580
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Superior Zobacz post

    Termometr w salonie (kubatura 108 m2), który połączony jest z przedpokojem i kuchnią (dodatkowe 68 m3), w tej chwili wskazuje 18,8 st.
    W przedpokoju pokazuje 18,3, a w kuchni 17,8. Termometr w kuchni oddalony jest od kominka o jakieś 7 metrów.

    W tej chwili siedzę w podkoszulku jakieś 3,5 m od kominka i jest mi ciepło.
    W ubiegłym roku nie było tak odczuwalnie subiektywnie ciepło, pomimo chodzącej podłogówki. Wtedy temperatura na termometrze wynosiła do 21 stopni.
    Co jest grane? Dlaczego mimo niższej temperatury powietrza, odczuwamy większe ciepło niż przy podłogówce?
    Ogrzewając przez promieniowanie, promienie cieplne przenikają przez powietrze nagrzewając je w niewielkim stopniu, dopiero w wyniku bezpośredniego kontaktu z innymi obiektami energia jest pochłaniana i przeobrażana w ciepło (wzrasta energia wewnętrzna tych przedmiotów, dlatego też nie są one zimne, lecz odczuwamy przyjemne ciepło przy dotyku). Samo powietrze pozostaje jednak chłodne i nie jest zjonizowane.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

Strona 229 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony