dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Moja kotłownia

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kotłownia.jpg
Wyświetleń:	693
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	436708

    Powyżej zdjęcie mojej kotłowni (z przed paru dni, dziś temat skończony). Przykręciliśmy tylko elektrozawory na rozdzielaczach podłogowych, które teraz wiszą luźno i założyliśmy drzwiczki rozdzielaczy. Te małe czarne skrzyneczki między rozdzielaczami to od sterowania podłogówką Salus. Woda CWU zrobiona w zgrzewanych PP, podłogówka i grzejniki w alupexie 16x2 (Kissan), a wszystkie połączenia z piecem w kotłowni wykonane z miedzi. Na zdjęciu nie widać, ale na zasilaniu od kotła założony jest jeszcze seperator Flamco w celu dodatkowego odpowietrzenia instalacji. Nie wiem, czy coś daje, ale koszt jego nie był wysoki.

    Cztery rozdzielacze zrobione w sposób następujący: podłogówka góra, podłogówka dół, grzejniki góra, grzejniki dół. Z pieca wychodzi stała temperatura- 50 stopni. Od razu pod nim (za butelką) jest sprzęgło hydrauliczne. Temperatura na podłogowych rozdzielaczach ustawione na mieszaczach (tak to się chyba nazywa) na 30 stopni na wejściu. Na grzejniki puszczone 50 stopni. Osobno sterowanie CWU, ale na razie ustawione tylko na 30 stopni.

    Pytanie do Was, bo jestem jeszcze przed ostatnim rozliczeniem z hydraulikiem, czy coś tam jeszcze powinno być dodane, lub czy coś wymagałoby jakiejś korekty. Tylko nie piszcie, że system mieszany, bo ze wszystkimi jego wadami zaletami, go wybrałem
    Ostatnio edytowane przez donvitobandito ; 06-11-2019 o 06:39

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    O ile można dyskutować nad celowością łączenia grzejników i podłogówki - powiedzmy że taki miałeś kaprys i lubisz komplikować sprawy proste - to umieszczenie rozdzielacza z piętra na parterze to poważny błąd. Pomogłem?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Pompa za sprzęgłem jest? Możesz zrobić więcej zdjęć? A nie można było tego zrobić na sprzęgło-rozdzielaczu i grupach pompowych?
    Ostatnio edytowane przez gersik ; 06-11-2019 o 07:43

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    Pompa za sprzęgłem jest? Możesz zrobić więcej zdjęć? A nie można było tego zrobić na sprzęgło-rozdzielaczu i grupach pompowych?
    Tak mam pompę sprzęgłem z prostym sterownikiem włączającym ją podczas odpalenia pieca. Z grupami pomocowymi masz rację, ale najpierw kupiłem rozdzielacze takie jakie mam i nie chciałem już dublować kosztów.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    O ile można dyskutować nad celowością łączenia grzejników i podłogówki - powiedzmy że taki miałeś kaprys i lubisz komplikować sprawy proste - to umieszczenie rozdzielacza z piętra na parterze to poważny błąd. Pomogłem?
    Mylisz się. Głupotą jest umieszczanie rozdzielaczy na poszczególnych piętrach. Wiem, że wychodzi to taniej i jest łatwiejsze dla hydraulika, ale to tylko tyle. Reszta same minusy.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To jest wymóg fizyki, a nie ekonomii. Ale Ty postanowiłeś z fizyką walczyć. I polegniesz.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    To jest wymóg fizyki, a nie ekonomii. Ale Ty postanowiłeś z fizyką walczyć. I polegniesz.
    Tak przeczytałeś i uwierzyłeś. Szkoda
    Gdyby każdy tak myślał ciągle spalibyśmy w szałasach

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja z fizyki korzystam. Podłogówka bez udziwnień to jest właśnie czysta fizyka.
    W innych wątkach o podłogówce bardzo zachwalałeś swój układ podłogówka-grzejniki-siłowniki-sterowniki. Ale dopiero teraz jak wstawiłeś zdjęcie widać jaka to jest kicha. Kicha za worek złota.
    O sukcesach w odpowietrzaniu i ogólnie pracy tego cudu techniki, jak rozumiem będziesz też raportował na bieżąco...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pedet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Szamotuły
    Kod pocztowy
    64-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    Według mnie też jest tam stanowczo zbyt wiele elementów. Niepotrzebnie to komplikowałeś. Odpowietrzenie (a może odpowietrzanie) podłogówki na piętrze to będzie przygoda

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.655
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Mylisz się. Głupotą jest umieszczanie rozdzielaczy na poszczególnych piętrach. Wiem, że wychodzi to taniej i jest łatwiejsze dla hydraulika, ale to tylko tyle. Reszta same minusy.
    A z ciekawości - jakie to minusy ?
    Sam mam wprawdzie parterówkę, ale mieszkałem kiedyś w domu z trzema rozdzielaczami - jeden na parterze, dwa na piętrze i nie bardzo pamiętam te minusy. Możesz mi je przypomnieć ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A z ciekawości - jakie to minusy ?
    Sam mam wprawdzie parterówkę, ale mieszkałem kiedyś w domu z trzema rozdzielaczami - jeden na parterze, dwa na piętrze i nie bardzo pamiętam te minusy. Możesz mi je przypomnieć ?
    Naprawdę nie wiesz? Smutne
    A ja miałbym co najmniej 15 minut pisania na ten temat. Jak jeszcze raz ładnie poprosisz, to może poświęcę tak cenną część życia na ten temat.

    A tak z innej beczki, to z Kaizenem wyjaśniłeś już sobie sposób wyliczenia aslota? Bo nie doczytałem ;(

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.655
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Napisz dla przyszłych inwestorów te minusy - to tylko 15minut, a wiele osób może być Tobie wdzięcznych

    Nie znam żadnego "aslota" wykonującego jakies obliczenia.
    Może chodziło Ci o asolta.
    Nie widzę potrzeby wyjaśniania z kimś jego obliczeń.
    On ma uprawnienia, on bierze za nie odpowiedzialność.

    Jeśli ktoś się z nimi nie zgadza, sam z nim może podyskutować.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-11-2019 o 19:56
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.279

    Domyślnie

    To jeszcze nic a co powiecie o tym?

    Załącznik 436740

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Napisz dla przyszłych inwestorów te minusy - to tylko 15minut, a wiele osób może być Tobie wdzięcznych

    Nie znam żadnego "aslota" wykonującego jakies obliczenia.
    Może chodziło Ci o asolta.
    Nie widzę potrzeby wyjaśniania z kimś jego obliczeń.
    On ma uprawnienia, on bierze za nie odpowiedzialność.

    Jeśli ktoś się z nimi nie zgadza, sam z nim może podyskutować.
    Tak właśnie o niego mi chodziło, przepraszam mój błąd w literówce.
    Hmm, skoro nie widzisz potrzeby wyjaśniania jego obliczeń, to po co się na nie powłujesz

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.655
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tematem tego wątku jest Twoja kotłownia, zapytałem ciebie o minusy umiejscowienia rozdzielaczy na pietrach.
    Sam napisałeś, że oprócz wygody i ceny to "same minusy"

    Nie zmieniaj tematu, jak chcesz podyskutować na temat obliczeń OZC, to istnieje dedykowany im wàtek.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16

    Domyślnie

    No tamtym wątku, to już nie będę Tobie mieszał
    Ale skoro drugi raz napisałeś, z pytaniem o moje argumenty to ok- jutro poświęcę 15 minut swojego życia na ten temat i przedstawię je w niniejszym temacie.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.655
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    "Mnie" nie mieszasz. Wynikła róznica pomiędzy obliczeniami, wszedł asolt, potwierdził wartość, którą podawalem, jak ktoś był ciekaw, skąd się bierze mógł dowiedzieć się u źródła.

    W takim razie poczekam do jutra.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    "Mnie" nie mieszasz. Wynikła róznica pomiędzy obliczeniami, wszedł asolt, potwierdził wartość, którą podawalem, jak ktoś był ciekaw, skąd się bierze mógł dowiedzieć się u źródła.

    W takim razie poczekam do jutra.
    No dobra, to o oknach PSK już też Tobie nie będę mieszał, choć tam aż same ręce składają się do klawiatury
    Tak czy owak dobrego wieczoru!

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.655
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ależ chcesz - pisz nie chcesz - nie.
    Mnie niczym Twoje pisanie nie "miesza"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Mylisz się. Głupotą jest umieszczanie rozdzielaczy na poszczególnych piętrach. Wiem, że wychodzi to taniej i jest łatwiejsze dla hydraulika, ale to tylko tyle. Reszta same minusy.
    podlogowke odpowietrzysz wystarczy przelać przez nią wodę z sieci pod dużym ciśnieniem tylko jak nie masz powyżej podlogowki odpowietrznika może się z czasem znowu zapowietrzyc .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony