dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 127
  1. #21

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie. Oglądałem dziś trochę gotowych projektów i zastanawia mnie jedna rzecz. Wrzucę do porównania dwa projekty, pierwsze z brzegu.
    Pierwszy Projekt domu Dom w arnice:
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m46a9b5b5e18d3

    Drugi Projekt domu Dom w wanilii
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m4ad8227d701b3

    Jak to jest, że pierwszy z domów nie ma żadnych udziwnień, posiada prosty dach itd, natomiast drugi ma skomplikowany dach, lukarny, balkony itd., a ich cena SSZ podana na stronie jest bardzo do siebie zbliżona?

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.212
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr_bzyk Zobacz post
    Przepraszam, przeoczyłem.
    Czy testowałaś to rozwiązanie w praktyce?
    Nie, nie mam garażu w ogóle. Samochód stoi na ulicy.

    ***
    Koszty - bo sa liczone wg. stawek GUS a nie na bazie kosztorysów.
    Ot, przeliczenie m2 * stawka.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jesienią czy zimą a nawet podczas ulewy latem docenisz garaż w bryle budynku (oczywiście brama garażu i od ulicy na pilota). Maluchy czy staruchy* w domu, także są argumentem za garażem w bryle.
    Jeśli ma być tanio, to najlepiej odpuścić budowę i LDGB**.
    Jest fun, są koszty.
    Pradziadowie mieszkali w kurnych chatach i przeżyli. Chcecie kontynuować tą/tę tradycję? To po .... wam postęp?

    *) też jestem staruchem.
    **)Nie mylić z LGBT !!
    LDGB=Leżeć Do Góry Brzuchem


    Tu fun = wygoda & luksus.
    Raczej się nie zrozumiemy. Pytam o optymalizację kosztów ponieważ z natury staram się otaczać się rzeczami które faktycznie są mi potrzebne, swirowanie przed znajomymi i rodziną przepychem, bramy na pilota, budowa 200 metrów dla dwóch osób itd to nie mój target. Tanio w moim rozumowaniu ma znaczyć rozsądnie, a mowa o kurnikach mieszkalnych mogą świadczyć co najwyżej o czyimś kompleksie A nie tym, że chce dziadowac.
    To trochę tak jak z drogimi autami które często kupowane są przez osoby które nie mają na nie pieniędzy. Ja mam tanie auto choć stać mnie na drogie i dom zbuduje taki jaki jest mi potrzebny a nie taki jakim chciałbym się chwalić.

  4. #24

    Domyślnie

    Brama na pilota to nie jest "świrowanie przed znajomymi i rodziną przepychem". To wygoda. A chyba po to się buduje dom by w nim wygodnie mieszkać.
    Ja chyba faktycznie nie rozumiem.

  5. #25

    Domyślnie

    O tanich domach to już tu tyle napisano, że nie wiem czego oczekujesz zakładając kolejny temat. Każde rozwiazanie ma wady i zalety, podejrzewam że preferencje jakieś masz więc wiesz co chcesz.Najwiecej zaoszczedzisz na prostej bryle, małym metrazu, łebskim konstrukorze nie mającym tendencji do niepotrzebnego przezbrajania, no i oknach. Okna do podonych gabarytowo domów mogą kosztowac 2-3x tyle, dokładnie to co kaizen napisał plus jeszcze niepotrzebne rolety. W developerskim mozna poleciec na rozbudowanej elektryce czy ogrzewaniu łaczącym grzejniki z podłogówką a w wykończeniówce praktycznie na wszystkim.

  6. #26

    Domyślnie

    Nie buduj kotłowni - po co ci ona. Pompa ciepła lub piec gazowy nie wymagają kotłowni. Nie buduj kominów po co ci one. wstaw w to wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Nie buduj kominka w tym komina - po paru latach nie będziesz w nim palił bo się nie będzie chciało. Prosty dach na południe pod fotovoltaikę.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A czemu mówicie że rolety zewnętrzne są zbędne? Ja planuję zamontować na dużych oknach od strony południowej, by dom się mniej nagrzewał w ciągu dnia w lato. Co w tym myśleniu błędnego?

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.975

    Domyślnie

    " Koszty - bo sa liczone wg. stawek GUS a nie na bazie kosztorysów.
    Ot, przeliczenie m2 * stawka. "

    to policzmy :
    https://stat.gov.pl/obszary-tematycz...wania,8,1.html

    128m2 x 4400zł ( zaokrąglone ) = 563 200,-zł
    132m2 x 4400zł ( zaokrąglone ) = 580 000,zł
    " ... budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania "
    z czego na SSZ mogą przypadać takie, a nie inne kwoty
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 17-11-2019 o 22:27
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.975

    Domyślnie

    Jakie decyzje pozwalają oszczędzić na budowie domu ? :

    1.) działka – płaski teren, dostęp do uzbrojenia, dobre warunki gruntowe
    2.) precyzyjne określenie własnych potrzeb
    3.) projekt - zawsze będę zachęcał do projektu indywidualnego !
    jednym słowem : dobry architekt
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    284

    Domyślnie

    Te 4400 to wartość dla budynków wielorodzinnych.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.975

    Domyślnie

    myślę, ze te kwoty aż tak bardzo nie odbiegają od realizacji domu jednorodzinnego " pod klucz " ( z uwzględnieniem zagospodarowania, przyłączy, ... itd )
    https://muratordom.pl/przed-budowa/w...G1zQ-eyFj.html
    ale faktycznie można zaoszczędzić wg tego co napisałem 1.) , 2,) , 3.)
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.419

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    A czemu mówicie że rolety zewnętrzne są zbędne? Ja planuję zamontować na dużych oknach od strony południowej, by dom się mniej nagrzewał w ciągu dnia w lato. Co w tym myśleniu błędnego?
    Za ułamek ceny rolet zewnętrznych (z napędem elektrycznym, inne nie ma sensu, zero ergonomii) posadź roślinność zacieniającą czy jakąś małą architekturę. Będzie estetyczniej i przyjemniej nie tylko w domu. I wewnętrzne żaluzje, plisy, reflektsole czy inne verticale - też za grosze - aby ograniczyć luminancję. A jeśli już koniecznie się wykosztować, to żaluzje fasadowe - estetyka, większa użyteczność. Rolety to kupa.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Nayri

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Chmielnik pod Rzeszowem
    Kod pocztowy
    36-016
    Posty
    493

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Za ułamek ceny rolet zewnętrznych (z napędem elektrycznym, inne nie ma sensu, zero ergonomii) posadź roślinność zacieniającą czy jakąś małą architekturę. Będzie estetyczniej i przyjemniej nie tylko w domu. I wewnętrzne żaluzje, plisy, reflektsole czy inne verticale - też za grosze - aby ograniczyć luminancję. A jeśli już koniecznie się wykosztować, to żaluzje fasadowe - estetyka, większa użyteczność. Rolety to kupa.
    Ja tak uważałam, mąż się uparł na rolety. I to on miał rację. Co do estetyki - kwestia gustu. Mnie sie podobają. Krzewy i tak przecież można posadzić. Natomiast ich funkcjonalność i praktyczność mnie przekonała. Jesz sniadanie a sloneczko nisko nad horyzontem - zamykasz częściowo jedną. Wieczorem same się zamykają i masz zapewnioną prywatność. Rano same się otwierają, pełniąc funkcję budzika.
    I to co dla mnie bardzo ważne - ja uwielbiam mieć uchylone okno, a rolety chamuja napływ zimna. Jest to uczucie świeżego powietrza, a nie wieje zimnem. Chociaz jak sie ma rekuperacje to pewnie akurat to nie ma absolutnie żadnego znaczenia

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.537
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nayri Zobacz post
    Natomiast ich funkcjonalność i praktyczność mnie przekonała. Jesz sniadanie a sloneczko nisko nad horyzontem - zamykasz częściowo jedną. Wieczorem same się zamykają i masz zapewnioną prywatność. Rano same się otwierają, pełniąc funkcję budzika.
    Te same funkcje spełniają rolety wewnętrzne za ułamek ceny.

    Cytat Napisał Nayri Zobacz post
    I to co dla mnie bardzo ważne - ja uwielbiam mieć uchylone okno, a rolety chamuja napływ zimna.
    Jak ktoś nie ma rekuperacji, to taką rolę spełniają nawiewniki.

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Te same funkcje spełniają rolety wewnętrzne za ułamek ceny..
    Ale spokojnie. Moim argumentem jest, że rolety zewnętrzne zapobiegają podgrzewaniu się szyby, a tym samym całego domu. I to jest ich największa przewaga nad roletami wewnętrznymi, które tej zalety praktycznie nie mają.
    Nie mówie o zacienianiu (np. roślinnością), bo nie chciałbym odcinać się od światła “na stałe”.
    Żaluzje fasadowe też jakieś rozwiązanie… ale obawiam się, że i tak szyba będzie się grzała.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Te same funkcje spełniają rolety wewnętrzne za ułamek ceny.

    i.
    No rolety wewnętrzne same Ci się otworzą i zamkną. Mam rolety wewnętrzne w domu i słabo chronią przed nagrzaniem pomieszczenia.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.537
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Ale spokojnie. Moim argumentem jest, że rolety zewnętrzne zapobiegają podgrzewaniu się szyby, a tym samym całego domu. I to jest ich największa przewaga nad roletami wewnętrznymi, które tej zalety praktycznie nie mają.
    Od tego mam z kolei okap - nie powoduje zaciemnienia domu. I nie jest mostkiem termicznym jak pusta kaseta rolety.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.537
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    No rolety wewnętrzne same Ci się otworzą i zamkną.
    Otworzą się tak samo, jak zewnętrzne - jak zamontujesz sznurek, to sznurkiem. Jak siłownik, to siłownikiem.

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Mam rolety wewnętrzne w domu i słabo chronią przed nagrzaniem pomieszczenia.
    Zewnętrzne, żeby cokolwiek zdziałać w tym zakresie zaciemniają pomieszczenie . A i tak nie robią tego dość skutecznie - a rolety wewnętrzne z siłownikami + klima + okap albo markiza + nawet sterta innych bajerów wyjdą taniej i lepiej.

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Nayri

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Chmielnik pod Rzeszowem
    Kod pocztowy
    36-016
    Posty
    493

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak ktoś nie ma rekuperacji, to taką rolę spełniają nawiewniki.
    Nie. Tego odczucia, że siedzę przy biurku, albo na fotelu z książką, okno uchylone, świeże powietrze o specyficznym zapachu zaraz po deszczu - tego nawiewnik nie da chyba?
    Ale jak mówiłam- ja po prostu lubie uchylone okno. Może staroswiecka jestem, mniej patrzę na mostki cieplne, niż na to, co sprawia mi przyjemność.

  20. #40
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Od tego mam z kolei okap - nie powoduje zaciemnienia domu.
    Czyli okap nie zaciemnia, ale zapobiega nagrzewaniu się szyby? Chyba nie rozumiem do końca

    Poza tym, z okapem trzeba iść na kompromis. Albo długi i wtedy nieźle chroni przed nagrzewaniem się w upalne lato (może osłania całość albo większą część*szyby) ale wtedy na wiosnę / jesień ucina cenny dopływ światła (ciepła).

    Ja bardziej zastanawiam się nad zamontowaniem rolet tylko od strony południowej, muszę faktycznie przeliczyć koszta.

    Co do mostka - można ewentualnie poświęcić trochę szyby i zamontować niżej…

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony