dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 489 z 1022
Pokaż wyniki od 9.761 do 9.780 z 20440
  1. #9761
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Donkazo

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mucharz
    Kod pocztowy
    34-106
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arff Zobacz post
    Dzień dobry,

    mam taki problem z moją pompą Panasonic. Model to WH-MDC09H3E5. Pompa dogrzewa do 23 st. C na podstawie odczytu temperatury z panelu sterującego. Problem polega na tym, że jak już osiągnie zadaną temp. to strzałka dalej pokazuje słoneczko, pomimo że pompa nie grzeje, a wskaźnik zużycia energii pokazuje 0kWh. Skutkuje to tym, że pompa obiegowa chodzi i wychładza układ. Jaka może być tego przyczyna? U Was też tak to wygląda? Ustawienia tamperatur, delt i krzywych ustawiłem zgodnie z tym, co udało mi się znaleźć w tym wątku.

    Dzisiaj wpadłem na pomysł, aby ograniczyć działanie pompy harmonogramem (póki co taryfa G11, bo pompa zainstalowana w zeszłym tygodniu) i obecnie grzeję od 9:00 do 16:00, aby wykorzystać jak najwyższy COP.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    U mnie jest tak samo sdc 9 kwh dojdzie do zadanej temperatury gasi się a na wyświetlaczu strzałka na słoneczko i mieli obiegówką cały czas niby pokazuje że pracuje na ogrzewanie a tak naprawdę stoi.

  2. #9762

    Domyślnie

    Panowie, czy jak pompa pracuje w trybie CO (jest za nią zawór sterowany przez PC) to zawór ten powinien wysyłać wodę na CO i CWU czy tylko na CO? Teraz mam wrażenie że przy pracy na CO idzie również na CWU natomiast przy pracy tylko na CWU odcina CO. Napiszcie proszę jak to powinno wyglądać

  3. #9763
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Arff

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Sanok
    Kod pocztowy
    38-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gucio77 Zobacz post
    Panowie, czy jak pompa pracuje w trybie CO (jest za nią zawór sterowany przez PC) to zawór ten powinien wysyłać wodę na CO i CWU czy tylko na CO? Teraz mam wrażenie że przy pracy na CO idzie również na CWU natomiast przy pracy tylko na CWU odcina CO. Napiszcie proszę jak to powinno wyglądać
    Nie wiem jaki masz zawór trójdrogowy, ale raczej niemożliwe jest, aby szedł tu i tu... Zamiast zaworu trójdrogowego musiałbyś mieć zwykły trójnik. Nawet gdyby zawór trójdrogowy był wadliwy, to ustawia się zawsze w pozycji. W moim przypadku na przykład zamknięty zawór puszcze obieg na wymiennik płytowy(podłogówka), a otwarty puszcza obieg na wężownice zbiornika CWU.
    Ostatnio edytowane przez Arff ; 23-11-2019 o 15:23

  4. #9764

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arff Zobacz post
    Nie wiem jaki masz zawór trójdrogowy, ale raczej niemożliwe jest, aby szedł tu i tu... Zamiast zaworu trójdrogowego musiałbyś mieć zwykły trójnik. Nawet gdyby zawór trójdrogowy był wadliwy, to ustawia się zawsze w pozycji. W moim przypadku na przykład zamknięty zawór puszcze obieg na wymiennik płytowy(podłogówka), a otwarty puszcza obieg na wężownice zbiornika CWU.
    Wygląda to jak na załączonym foto
    Na zawór idzie z PC dalej CO (do góry) na sprzęgło za którym jest pompka sterowana termostatem pokojowym a druga droga (w lewo) idzie na CWU. Powroty ze sprzęgła i CWU łączą sie i wracają na PC

    Trochę słabo na nim widać:/ Z prawej dojście z PC, na góre CO na lewo CWU

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zawor.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	6,9 KB
ID:	437400
    Ostatnio edytowane przez gucio77 ; 23-11-2019 o 18:50

  5. #9765
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    @plusfoto: byłbyś tak miły i opisał jeszcze raz tryby defrostu? Pod jakimi warunkami są uruchamiane i w jaki sposób przebiegają? Wiem, że opisywałeś już, ale za cholerę nie mogę znaleźć tego postu.

    Tutaj rozpoczęcie odszraniania przy temp poniżej 27 stopni:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	początek.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	83,7 KB
ID:	437397
    sygnał do odszraniania - sprężarka i wentylatory jednostki zew. stop - obiegówka na maksa (przez około minutę - prawdopodobnie testuje temperaturę wody) - obiegówka stop - start sprężarki ( do maksa rozkręca się około 3 min)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koniec.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	437399
    Na około 90 sek przed sygnałem do zakończenia odszraniania sprężarka moduluje do około 35Hz, startuje obiegówka i wentylatory. Po około półtorej minuty sprężarka i obiegówka stabilizują swoje wydajności i idzie sygnał o zakończeniu odszraniania. Całkowity czas całej operacji ( od sygnału do odszraniania do sygnału jej zakończenia) około 15 min.

    Odszranianie w przypadku wysokiej temperatury wody w obiegu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odsz27 start.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	437461
    sygnał do odszraniania -wentylatory stop - spręzarka moduluje do około 30 Hz bez stopu - obiegówka na maksa.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odsz27 stop.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	437462

    Na około 90 sek przed końcem wentylatory start - sprężarka wchodzi na swoje obroty - obiegówka skręca się do swojej nominalnej wartości - sygnał do zakończenia odladzania. Całość trwa około 8 minut. W przypadku wysokich temperatur wody czas ten ulega skróceniu.
    W przypadku gdy w trakcie odladzania temperatura wody na powrocie z OP spadnie poniżej 27,5 stopnia automatycznie uaktywnia się tryb odladzania opisany powyżej łącznie ze stopem i ponownym startem sprężarki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odsz27 26 start.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	437463
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 24-11-2019 o 17:51
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  6. #9766

    Domyślnie

    Ktoś zauważył, że pompa ciepła czasami wykazuje złą temperaturę zewnętrzną. Na przykład dzisiaj wykazał -2 ° C, a po przygotowaniu gorącej wody 0 ° C (co było przez cały dzień)

  7. #9767
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vaikis_ Zobacz post
    Ktoś zauważył, że pompa ciepła czasami wykazuje złą temperaturę zewnętrzną. Na przykład dzisiaj wykazał -2 ° C, a po przygotowaniu gorącej wody 0 ° C (co było przez cały dzień)

    Z tyłu jednostki zewnętrznej powinna wystawać czarna gumowa rurka . Sprawdź czy się nie przytkała. Ja założyłem czujnik zewnętrzny umiejscowiony z dala od pompy i w głębokim cieniu.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  8. #9768

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Z tyłu jednostki zewnętrznej powinna wystawać czarna gumowa rurka . Sprawdź czy się nie przytkała. Ja założyłem czujnik zewnętrzny umiejscowiony z dala od pompy i w głębokim cieniu.
    Czujnik dobrze wygląda z zewnątrz.

  9. #9769

    Domyślnie

    Po przygotowaniu gorącej wody

  10. #9770
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    U mnie normą jest ,że temperatura spada o 1 stopień po włączeniu pompy i odczekaniu aż się rozbuja. Tak samo jak po włączeniu pompy temperatura czujnika wewnętrznego termostatu pokojowego ( czyli z panelu) też wzrasta o 1 - 2 stopnie . Może jak panel jest przeniesiony do pokoju tego nie robi , ale jak jest na jednostce wewnętrznej to standard.

  11. #9771
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    obserwuje u siebie te włączenia i wyłaczenia...
    od wczoraj wieczora: 6h pracy 18wł/wyw
    od czwartku rana 31h pracy 73 wł/wył

    Temp w nocy w okolicach 1*

    Mam "dziwnie podłączoną pc i termostat" instalator tłumaczył czemu tak ale nie pamietam co miał na myśl.
    PC steruje krzywa i harmonogram, natomiast zewnętrzny termostat steruje tylko zewnętrzną pompą obiegową. Salus - nie jest wpięty w PC.

    To (wydaje mi sie) powoduj następującą sytuacje. W domu jest ciepło i termostat nie włącza pompy obiegowejj. W tym czasie woda w buforze się wychładza i pompa dogrzewa tylko bufor - stąd krótka praca i dużo wł/wył. Jak w tygodniu PC i obiegowa działają tylko w taryfie nocnej problem nie ma. Występuje w weekendy (G12W) gdy wszystko działa bez kagańca.

    Spróbuje dowiedzieć się od instalatora czemu tak to podłączył (nie tylko mi). - może macie jakiś pomysły?
    Spróbuję też, harmonogramem wymusić pracę w weekendy tylko w określonych godzinach.
    Ostatnio edytowane przez uciu ; 25-11-2019 o 07:32
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  12. #9772

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Delte mam 5 st
    Temp zasilania wydaje mi się wysoka ;
    krzywa + 15/27, - 15/37 - do tego podbita w nocnej taryfie +5 (lubimy ciepło - w domu ok 24-24,5)
    Chcesz mieć mniej włączeń i defrostów to zmień ; +15/30 ; -15/37
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #9773

    Domyślnie

    Cytat Napisał gucio77 Zobacz post
    Wygląda to jak na załączonym foto
    Na zawór idzie z PC dalej CO (do góry) na sprzęgło za którym jest pompka sterowana termostatem pokojowym a druga droga (w lewo) idzie na CWU. Powroty ze sprzęgła i CWU łączą sie i wracają na PC

    Trochę słabo na nim widać:/ Z prawej dojście z PC, na góre CO na lewo CWU

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zawor.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	6,9 KB
ID:	437400
    Poobserwowałem to i wydaje mi się że jest tak że jak idzie grzanie CWU to zawór zamyka CO i woda idzie tylko na CWU natomiast w trybie CO idzie na CO i CWU.
    Podpowiecie coś? Co może być tego przyczyna?

  14. #9774
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Chcesz mieć mniej włączeń i defrostów to zmień ; +15/30 ; -15/37
    zrobiłem tak już w zeszłym tygodniu
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  15. #9775

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem jak podniesie krzywej ma zmniejszyć ilość defrostów przy danej temperaturze i wilgotności zewnętrznej

  16. #9776
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Cytat Napisał gucio77 Zobacz post
    Poobserwowałem to i wydaje mi się że jest tak że jak idzie grzanie CWU to zawór zamyka CO i woda idzie tylko na CWU natomiast w trybie CO idzie na CO i CWU.
    Podpowiecie coś? Co może być tego przyczyna?
    No tylko zawór może być tego przyczyną. Albo źle założony , albo coś go przyblokowuje i się do końca nie przestawia , albo krańcówka w elemencie wykonawczm się przestawiła...
    Ja bym w momencie jak jest ustawiony na CO zdjął element wykonawczy i zobaczył dokąd fizycznie dochodzi.
    Takie zawory mają konstrukcję taką ,że się przestawiają o 90 stopni.
    Można wymusić sygnał na przestawienie i zobaczyć czy sam się dobrze przestawia czy zatrzymuje się w połowie ( w menu serwisowym to przestawisz).

  17. #9777
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Dzis w nocy pompa pracowala 7 godzin i zaliczyła 17 wł/wył.
    Na dworze +2* wilgotno 92% i mgliście
    Defrost odbywał się co godzine i po każdym licznik wł/wył powiększał się o 2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191126_013114.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	437519

    Czyli 14wł/wył było z samych defrostów. Wszystko wiec jest raczej ok.
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  18. #9778

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Dzis w nocy pompa pracowala 7 godzin i zaliczyła 17 wł/wył.
    Na dworze +2* wilgotno 92% i mgliście
    Defrost odbywał się co godzine i po każdym licznik wł/wył powiększał się o 2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191126_013114.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	437519

    Czyli 14wł/wył było z samych defrostów. Wszystko wiec jest raczej ok.
    Na to właśnie stawiam, bo obecnie są idealne warunki do ciągłych defrostow.

  19. #9779

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    No tylko zawór może być tego przyczyną. Albo źle założony , albo coś go przyblokowuje i się do końca nie przestawia , albo krańcówka w elemencie wykonawczm się przestawiła...
    Ja bym w momencie jak jest ustawiony na CO zdjął element wykonawczy i zobaczył dokąd fizycznie dochodzi.
    Takie zawory mają konstrukcję taką ,że się przestawiają o 90 stopni.
    Można wymusić sygnał na przestawienie i zobaczyć czy sam się dobrze przestawia czy zatrzymuje się w połowie ( w menu serwisowym to przestawisz).
    Dzięki śliczne za odpowiedź, podpowiesz jak w ten tryb serwisowy wejść (mam t-cap'a 9kW H)

  20. #9780
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Trzeba przycisnąć przez 5s przyciski Wstecz+Enter+Prawo przy wyłączonej pompie.
    I teraz pierwsza pozycja ( chyba test siłowników się to nazywa) i trzeba znaleść zawór trójdrożny , i tam można wybrać w które położenie ma się przestawić.

    Bo teoretycznie można zawór źle podłączyć (pomylić wyjścia albo przekręcić- włożyć źle siłownik) aby wszystkie trzy wyjścia na raz były połączone ( jeśli to zawór typu T ).
    Jesteś pewny ,że było dobrze i się spsuło , czy może od początku tak jest ...
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 26-11-2019 o 13:58

Strona 489 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony