dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 709 z 1061
Pokaż wyniki od 14.161 do 14.180 z 21202
  1. #14161

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Nie muszą nic robić. Falowniki same się będą wyłączać jak będzie za duża produkcja z PV, a konsumpcja mała. Oczywiście nie już, za rok czy dwa , ale kiedyś tak będzie.
    Ufam, że raczej ograniczać moc wyjściową, dopasowując do zużycia. Ale do pomiaru zużycia własnego potrzebny jest dodatkowy licznik "po stronie odbiorników".

    Chyba, że ich licznik będzie równocześnie przesyłał informacje o bieżącym kierunku przepływu energii (pobór - produkcja). Dość skomplikowane. Najłatwiej zapewne będzie wyłączyć komuś instalację na amen.

    I tu problem. W słoneczny upalny dzień działa u mnie klimatyzator, myślę, że absolutnie za darmo. A tu przychodzi po pół roku faktura za jego pracę na prądzie dostawcy, bo mi odłączyli moją instalację PV. Widzę tu poważny problem.

    I jeszcze jedno: mam np. Fronius Hybrid i magazyn energii. Odłączam się od sieci, zasilam klimę z PV i tych baterii, a tu nagle ciach - odłączenie falownika przez dystrybutora ze względu na dużą produkcję, mimo, że nic nie wysyłam do sieci.
    To też musi być rozwiązane i dodatkowo komplikuje problem.
    PV 6,3 kWp (20x315 Wp Phono Solar mono HalfCut), Fronius Symo.

  2. #14162
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Ja bym chyba na razie sie nie przejmował tym sterowaniem bo to sztuczny problem w Niemczech w słoneczny dzień roboczy maja pokrycie ok 35% zapotrzebowania w dzień wolny od pracy ponad 50% w 2 minucie filmiku z tego co wiem to w lecie płacono prosumentom i konsumentom 21 eurocentów za zużycie 1 kwh. Ale niczego nie wyłączono bo jeszcze by pogorszono cała sytuację aby wyłączyć falowniki trzeba odłączyć napięcie w sieci a to nie o to chodzi.

    Ostatnio edytowane przez gawel ; 19-12-2019 o 13:17

  3. #14163

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Sam wypuściłem trochę dymu z podróbkami Longi-po moim "śledztwie" okazało się ,że jest ok.
    Mój dostawca miał te panele z Keno , które ściąga masowo różne produkty (nawet w Timie oficjalnie sprzedają komponenty markowane Keno)
    Mój typ to LR6-PE60-310M
    A teraz jasne. Nie chciałeś, aby ktoś miał panele lepsze od Ciebie z tier1.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  4. #14164

    Domyślnie

    U naszych zachodnich sąsiadów podobno mają jakieś gniazdka które informują światłem zielonym że za pobrany prąd płaci nam elektrownia, a czerwonym że to Ty płacisz elektrowni za zużywany prąd. Ktoś mi o tym mówił ale nie wiem czy to prawda.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #14165

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No właśnie wymieniono mi licznik po 31 dniach od poprzedniego i mam zużycie pomiędzy strefami 34% I i 66% II, nie rozumiem stwierdzenia o byciu niewolnikiem. Nie przejmuję się pora dnia i normalnie korzystam z urządzeń, jedynie cuw grzeje się wylacznie w II strefie bo zasobnik jest 300l więc nie ma sensu dogrzewanie calyc zas i to wszystko. Czy masz taryfę weekendową i negatywne doświadczenia z niej wynikające?
    ja ma ok. 25% 75% w skali roku. Reszta wniosków to se sam wyciągnij. Tylko te panele się dłużej będą mi zwracać.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  6. #14166

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Ufam, że raczej ograniczać moc wyjściową, dopasowując do zużycia. Ale do pomiaru zużycia własnego potrzebny jest dodatkowy licznik "po stronie odbiorników".

    Chyba, że ich licznik będzie równocześnie przesyłał informacje o bieżącym kierunku przepływu energii (pobór - produkcja). Dość skomplikowane. Najłatwiej zapewne będzie wyłączyć komuś instalację na amen.

    I tu problem. W słoneczny upalny dzień działa u mnie klimatyzator, myślę, że absolutnie za darmo. A tu przychodzi po pół roku faktura za jego pracę na prądzie dostawcy, bo mi odłączyli moją instalację PV. Widzę tu poważny problem.

    I jeszcze jedno: mam np. Fronius Hybrid i magazyn energii. Odłączam się od sieci, zasilam klimę z PV i tych baterii, a tu nagle ciach - odłączenie falownika przez dystrybutora ze względu na dużą produkcję, mimo, że nic nie wysyłam do sieci.
    To też musi być rozwiązane i dodatkowo komplikuje problem.
    Ja planuje w jak najszybciej dam radę hybrydę. Pewnie jak będę rozbudowywał to kupię hybrydowy falownik, a potem jakaś baterię dokupię. Nie wiem jeszcze jaki model jaki producent baterii, bo nie zgłębiałem tematu, ale tak będę robił. Może jakieś dopłaty do magazynów będą.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  7. #14167
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Znalazłem taki zapis o NC RFG z gramwzielone.pl,

    Na podstawie zapisów ustawy Prawo energetyczne, oprócz możliwości wydania zdalnego polecenia zaprzestania generacji dla modułów powyżej 10 kW, w karcie aktualizacji IRiESD określono możliwość zdalnego sterowania mocą czynną. W aktualizacji IRiESD określone są także wymagania związane z pracą mikroinstalacji w odniesieniu do napięcia w sieci. Opisany jest tryb sterowania mocą bierną w funkcji napięcia. W tym zakresie mikroinstalacja powinna umożliwiać dostosowanie pracy do warunków napięciowych w sieci. Praca z wykorzystaniem powyższego trybu powinna odbywać się automatycznie – tłumaczy PTPiREE.

    Więc mnie to chyba nie dotyczy, inna sprawa to jak fizycznie odłączyć inwerter -po sieci będą podawane jakieś sygnały , czy jak ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #14168
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel
    . ... aby wyłączyć falowniki trzeba odłączyć napięcie w sieci....
    czy to jedyna metoda ?..
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 19-12-2019 o 17:04 Powód: moderowano część niemerytoryczną.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  9. #14169
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    ja ma ok. 25% 75% w skali roku. Reszta wniosków to se sam wyciągnij. Tylko te panele się dłużej będą mi zwracać.
    To zalezy ile masz tych paneli

  10. #14170
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    czy to jedyna metoda ? Ekspercie ?
    Nie wiem
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 19-12-2019 o 13:24

  11. #14171
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ni wiem
    Dlaczego mnie to nie dziwi . Czytałeś posty z wczorajszego wieczora ? Nie to poczytaj .
    Zerknij też w linki z elektrody .

    Bobrow również , zerknij i poczytaj o mocach...
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 19-12-2019 o 13:28
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  12. #14172
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Dlaczego mnie to nie dziwi . Czytałeś posty z wczorajszego wieczora ? Nie to poczytaj .
    Zerknij też w linki z elektrody .

    Bobrow również , zerknij i poczytaj o mocach...
    sam sobie poczytaj , prywatne jazdy w moim kierunku nie są tematem tego wątku

  13. #14173
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Ok-tak jak myślałem ,żeby odłączać i ograniczać moc trzeba mieć dodatkowe urządzenie...
    A z mocą raz piszą ,że powyżej 10kW , innym razem że poniżej...
    A tak na logikę-skoro latem najwięcej się produkuje energii i wtedy też jej najbardziej brakuje , to jakim cudem będą odłączać PV-ki ?
    Kolejna sprawa-czy ZE nie będzie "musiał" jakoś udowodnić tych ograniczeń mocy (tj pokazać nadprodukcję ?)
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #14174
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Jeszcze o tym wyłączaniu czy ograniczaniu mocy-ZE musi najpierw "zorganizować" system.
    Na razie śpię spokojnie-jak zaczną słać pisma o jakiś urządzeniach czy przewodach na mojej posesji , to się zacznę martwić.
    A teraz to mi lotto...

    PS
    Wyobrażacie sobie wioseczki ze starymi trafami i teraz tę całą sieć trzeba będzie przygotować (tj zainwestować) w sprzęt monitorujący pracę danej PV i obciążenia sieci...
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 19-12-2019 o 13:51
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  15. #14175

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Dziwiłeś się że, masz mieć nowy liczniki z kartą SIM, chociaż poprzedni miałeś montowany chyba z miesiąc temu.
    Spiskowych? Ile masz PV? Chłopie wiem co mój ZE potrafi, aby dla niego było jak najbardziej korzystnie.
    Licznik z kartą SIM od 4 lat
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #14176
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Ok-tak jak myślałem ,żeby odłączać i ograniczać moc trzeba mieć dodatkowe urządzenie...
    A z mocą raz piszą ,że powyżej 10kW , innym razem że poniżej...
    A tak na logikę-skoro latem najwięcej się produkuje energii i wtedy też jej najbardziej brakuje , to jakim cudem będą odłączać PV-ki ?
    Kolejna sprawa-czy ZE nie będzie "musiał" jakoś udowodnić tych ograniczeń mocy (tj pokazać nadprodukcję ?)
    Pzdr
    ruszyła budowa Ostrołęki , w planach 6GW w atomie do 2030r , do tego wszystkiego spółki państwowe ostrzą zęby na offshore około 10GW do 2040r . Jak myślisz co będzie miało priorytet działania ? Oczywiście nie wiemy jakie zapotrzebowanie na energię będzie za kilka lat , patrząc obecnie na strony PSE , widać ,że ciągle wspomagają nas sąsiedzi swoją energią około 2 000MW. oby tak było ,że ciągle będzie brak energii w sieci i wtedy nie będą ograniczac prywatnych PV , jednak jesli taka Ostrołęka zostanie wpięta do sieci i energii będzie za dość to stwierdzą ,że el węglowej nie da się wysterować i trzeba odciąć PV (tak z grubsza) .

    To oczywiście strachy na lachy , ale bata już mają...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  17. #14177

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    g...o nie rację . To , że tobie się nie opłaca , nie oznacza że innym się nie opłaca. Przestańcie z kaizenem przekonywać , że wasza ' mojsza' , jest najmojsza' . Jest tu wielu ludzi co mają G12 i nikt jak wy z uporem o... , Przepraszam maniaka nie przekonuje , że tylko G12 i panele na drogą taryfę
    Możesz korzystać z prądu tak , że ci się opłaca , to korzystaj i już .
    Jeśli nie możesz tego zrozumieć ( jak widać wielu spraw) to przyjmij chociaż do wiadomości , że ludzie prowadzą różny tryb życia i mają różne domy.
    Zgadzam się z twoją wypowiedzią. Jeden JANUSZ Z DRUGIM przekonuje do swych racji. Bo jemu się nie opłaca. Jak się nie opłaca to niech siedzi i nic nie robi.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #14178
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Jeszcze o tym wyłączaniu czy ograniczaniu mocy-ZE musi najpierw "zorganizować" system.
    Na razie śpię spokojnie-jak zaczną słać pisma o jakiś urządzeniach czy przewodach na mojej posesji , to się zacznę martwić.
    A teraz to mi lotto...

    PS
    Wyobrażacie sobie wioseczki ze starymi trafami i teraz tę całą sieć trzeba będzie przygotować (tj zainwestować) w sprzęt monitorujący pracę danej PV i obciążenia sieci...
    do tego nie potrzeba wielkich rewolucji na Twojej działce . Internet masz ? Masz . Gniazdo ( o którym było wcześniej ) w inwerterze masz ? Masz . I już Cie mają na widelcu .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  19. #14179
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    do tego nie potrzeba wielkich rewolucji na Twojej działce . Internet masz ? Masz . Gniazdo ( o którym było wcześniej ) w inwerterze masz ? Masz . I już Cie mają na widelcu .
    Kabel internetowy rzeczywiście mam na swojej działce-ale sam go położyłem (choć to wg mnie nie istotne).
    Zastanawia mnie tylko forma "nakazu"-czy ustawa to przewiduje (przecież mogę nie mieć internetu...) ?
    Po drugie -czy tu nie będzie tak jak z abonamentem RTV tj niby jest obowiązek ,a tylko listonosz może zgłosić delikwenta ?

    A zresztą-za szybko tego nie wdrożą , więc może uda mi się wyjść na "0" z inwestycją w PV (teraz 4,5 roku-wzrośnie cena energii , szybciej pyknie zwrot).
    Ale frajdy z zabawy w PV to mi już chyba nikt nie zabierze ?
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 19-12-2019 o 14:31
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #14180
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Ale frajdy z zabawy w PV to mi już chyba nikt nie zabierze ?
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 709 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony