dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 112 z 126
Pokaż wyniki od 2.221 do 2.240 z 2506
  1. #2221
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Proszę zdjęcie sterownika z dnia po instalacji:



    Mam też info jakie były delty na DZ. Po 3h pracy było: 7,8/2,4. Czyli nieco ponad 5. W zasadzie podobne delty utrzymują się teraz na 3 biegu, tylko temp zasilania jest niższa o 1 stopień. Zakładając ten sam przepływ (pompka pracuje na tym samym biegu), można powiedzieć, że wydajność pompy w czasie pozostaje taka sama.

    W sobotę mają sprawdzić pompę ciepłomierzem. Wtedy będzie na 100% wiadomo.
    Delta ok 5* to jest pewna wskazówka...
    Jeżeli pompa obiegowa pracuje na max wydajności to znaczy że urządzenie osiąga znaczną moc chłodniczą a więc także i wytwarza dużo energii...
    No chyba że zbiegiem okoliczności mamy jakiś problem z przepływem na DZ a urządzenie ledwo zipie i taka delta tylko robi złudzenie poprawnej pracy...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #2222
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Właśnie tutaj był problem. Rotematry leżą na dole... Ale patrząc na deltę uznaliśmy, że to wina rotametrow. Choć Ecopol zarzeka się , że powinny działać i jeśli nie pokazują nic, tzn że przepływ jest słaby.
    Pytałem o wymianę pompy DZ, ale druga z typoszeregu jest o wiele mocniejsza i odłożyliśmy te wymianę na wypadek gdyby jednak coś było nie tak...

  3. #2223
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pompka do CWU to PCO-25/40-70.

    Jej max wydajnośc to 55l/min. Biorąc pod uwagę podłączenie i fakt, że pracuje na max, to pompuje min 50l/min. W ciągu 2 godzin przepompowała 3000l wody. Czyli prawie 7 krotność pojemności zbiornika...

    Włączyłem ją na 10 min i sprawdziłem temp na samej górze i dole. Na górze 36,6, a na dole 36,2. Biorąc pod uwage wysokość, to różnice kosmetyczne.
    Włączyłem grzanie do 46. Zmierzę ponownie w 2 skrajnych punktach temp po osiągnięciu temp zadanej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #2224
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Pompka do CWU to PCO-25/40-70.

    Jej max wydajnośc to 55l/min. Biorąc pod uwagę podłączenie i fakt, że pracuje na max, to pompuje min 50l/min. W ciągu 2 godzin przepompowała 3000l wody. Czyli prawie 7 krotność pojemności zbiornika...

    Włączyłem ją na 10 min i sprawdziłem temp na samej górze i dole. Na górze 36,6, a na dole 36,2. Biorąc pod uwage wysokość, to różnice kosmetyczne.
    Włączyłem grzanie do 46. Zmierzę ponownie w 2 skrajnych punktach temp po osiągnięciu temp zadanej.
    Jeszcze raz i od początku...
    Jaki ty masz zbiornik do CWU...?
    To jest jakiś kombinowany zbiornik buforowy z mniejszym do CWU w środku...?
    Pompa ciepła cały czas " klepie" poprzez zład tego dużego zbiornika...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #2225
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Galmet multiinox 450l z przepływową wężownicą do CWU.

    CO jest zasilane bezpośrednio.

    Rozmawiałem z Panem Markiem z Ecopolu. Według niego rotamtery przy tej pompie powinny wskazywać bez problemu. Jeśli leżą, tzn że przepływ jest słaby. Sugeruje sprawdzenie stężenia glikolu.

    Ale wracając do testu. Czujnik w najwyższym slocie - miał przed testem 36,6, w najniższym 36,2 (po 10 minuitach pracy pompki obiegowej). Po teście 46 na górze i 44,8 na dole. A więc mimo dużego przepływu woda nie jest ogrzewana równomiernie. Trzeba by znowu zostawić pompkę obiegową na 10-15 min i dpiero wtedy odczytac temperaturę średnią.

    Fakt jest taki, że pewna warstwowość jest - ale i przed i po. Przy czym przed nawet niższa... więc cała woda nie jest ogrzana do tych zadanych 46 stopni - czyli jeszcze mniej energii.

    Podczas przekładania czujnika temperatura spadła na chwilę i pompa weszła na 3 bieg. Dzięki temu o 9,4 stopnia woda nagrzała się szybciej, bo 1h21m.
    Zużycie energii:
    2,38kWh
    Średni pobór
    1,76kW
    Energia teoretyczna:4,92kWh
    COP 2,067

    Niezależnie od metodyki COP cały czas wychodzi w okolicach 2...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #2226
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A jaka była temperatura wyjściowa z pompy ciepła podczas tego testu...?

    Jaka delta na DZ...? ( Drugi stopień pompy...??)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #2227
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Maksymalna temperatura na wyjściu była 49, ale ściśle zależy od temp w zbiorniku.

    Np przy temp 42 w zbiorniku na wyjściu było 46.

    Na 3 biegu, który zapiął się gdzieś w połowie testu DZ na wejściu miało 8,1, a na wyjściu 3,1.
    Ale tak jak pisałem, rotametry na rozdzielaczu stoją w miejscu...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #2228
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Maksymalna temperatura na wyjściu była 49, ale ściśle zależy od temp w zbiorniku.

    Np przy temp 42 w zbiorniku na wyjściu było 46.

    Na 3 biegu, który zapiął się gdzieś w połowie testu DZ na wejściu miało 8,1, a na wyjściu 3,1.
    Ale tak jak pisałem, rotametry na rozdzielaczu stoją w miejscu...
    Czyli delta na GZ przy takich temperaturach wyjściowych wynosi ok 4*...
    Pytanie jaki jest przepływ wody na pompie CWU...?
    Podałeś że max wydajność dla tej pompki to 55l/min co jest abstrakcyjne patrząc na deltę 4* dawałoby ponad 15kW mocy...ale przyjmując połowę tego przepływu czyli ok 27l/min dało by ok 7,5kW mocy co już wygląda dość realnie...

    Jakoś nie bardzo chce mi się wierzyć aby był problem ze sprężarką, przepływem na DZ i przepływem na CWU w jednym czasie...???
    Bardziej prawdopodobne jest że mierzysz przyrost temperatury tylko w pewnym wycinku zbiornika i wyciągasz błędne wnioski a w rzeczywistości jednak trochę więcej energii jest dostarczanie do tego zładu wodnego...
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 19-12-2019 o 18:51
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #2229
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Mam pomysł...
    Idź wyłącz pompę...
    Wylej równo 200L samej ciepłej wody...( Przygotuj sobie kąpiel...)
    Następnie włącz pompę ciepła niech odrobi straty...woda z wodociągu ma o tej porze roku ok 8-10* a znając temperaturę wody nalewanej do wanny będziesz mógł sobie konkretnie wyliczyć średni COP...
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 19-12-2019 o 17:46
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #2230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    G

    Rozmawiałem z Panem Markiem z Ecopolu. Według niego rotamtery przy tej pompie powinny wskazywać bez problemu. Jeśli leżą, tzn że przepływ jest słaby. Sugeruje sprawdzenie stężenia glikolu.
    W stopce pisze że masz Ecopower, piszesz w wątku o Ecopower, a jednoczesnie piszesz, że dzwonić do p. Marka z Ecopol ?!?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #2231

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Bardziej prawdopodobne jest że mieżysz przyrost temperatury tylko w pewnym wycinku zbiornika i wyciągasz błędne wnioski a w rzeczywistości jednak trochę więcej energii jest dostarczanie do tego zładu wodnego...
    Nawet jeśli tak jest, to ani na jotę nie zmienia to sytuacji z grzaniem CO, gdzie PC pracuje ponad 13 h na dobę przy tegorocznych temp. w grudniu.
    Myślę, że eksperymenty z zasobnikiem to po prostu najprostszy sposób - w chwili obecnej - na weryfikację pracy PC.

    Wbrew natarczywemu tonowi jaśka - cieszę się z jego obecności w temacie. Może wymyśli coś, co pomoże koledze....

    Na moje laickie oko, świeżego usera gruntówki, uważam, że temp. DZ są mało wiarygodne, przy tej delcie, przy dużej mocy chłodniczej i pracy po 14-15h na dobę (na CO i CWU) już dawno powinny zjechać. I nie utrzymywać się od początku do końca cyklu pracy pompy na poziomie wejścia 6-7C. Nawet jeśli jest to stabilne pionowe DZ pływające w wodzie....
    Pojadę po kanonie: sprawdź odpowietrzenie DZ i ewentualnie sitko, czy nie jest zapchane i nie blokuje przepływu...


    PS. Owczar kto Ci robił DZ?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  12. #2232

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    W stopce pisze że masz Ecopower, piszesz w wątku o Ecopower, a jednoczesnie piszesz, że dzwonić do p. Marka z Ecopol ?!?
    Magiczne słowo: Rozdzielacz DZ
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  13. #2233

    Domyślnie

    aaa, to już rozumiem
    Trochę się zdziwiłem, bo akurat miałem kiedyś okazję poznać p. Marka
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  14. #2234
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Nawet jeśli tak jest, to ani na jotę nie zmienia to sytuacji z grzaniem CO, gdzie PC pracuje ponad 13 h na dobę przy tegorocznych temp. w grudniu.
    Myślę, że eksperymenty z zasobnikiem to po prostu najprostszy sposób - w chwili obecnej - na weryfikację pracy PC.

    Wbrew natarczywemu tonowi jaśka - cieszę się z jego obecności w temacie. Może wymyśli coś, co pomoże koledze....

    Na moje laickie oko, świeżego usera gruntówki, uważam, że temp. DZ są mało wiarygodne, przy tej delcie, przy dużej mocy chłodniczej i pracy po 14-15h na dobę (na CO i CWU) już dawno powinny zjechać. I nie utrzymywać się od początku do końca cyklu pracy pompy na poziomie wejścia 6-7C. Nawet jeśli jest to stabilne pionowe DZ pływające w wodzie....
    Pojadę po kanonie: sprawdź odpowietrzenie DZ i ewentualnie sitko, czy nie jest zapchane i nie blokuje przepływu...


    PS. Owczar kto Ci robił DZ?
    Eksperyment z zasobnikiem to najprostszy sposób aby sprawdzić czy coś jest nie tak z wydajnością...
    Ciepła właściwego wody nie oszukasz...
    Grzejąc grzałką elektryczną zawsze będzie powtarzalność a przy pompie ciepła COP sam wyjdzie...

    Nie patrz na motogodziny pracy pompy bo nawet na pierwszym stopniu mocy będzie liczyć tak jak na ostatnim chociaż przepływ energii będzie znacznie mniejszy ...

    Ja nikogo nie chcę atakować ale próbuję dociec gdzie leży problem bo trochę tu za dużo tych zbiegów okoliczności...
    Akurat pompy tego producenta znam praktycznie na wylot i według mnie są trochę jak " ruski żołnierz" czyli proste jak budowa cepa i trudne do zaj...
    A jeżeli coś padnie to do naprawy ruskie klucze wystarczą...( Czyli młotek i przecinak...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #2235
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Niestety test z wodą wodociągowa nie przejdzie, bo nie będę znał temperatury wypływu. Która raz nie będzie stała, a 2 nie miałbym jak jej mierzyć w trybie ciągłym...

    Tak, pompa jest prosta i właśnie o to chodzi, na tym mi zależało.

    Wyjąłem sitko, ale przepływy się nie zmieniły.

    Temp zamarzania glikolu według najtańszego miernika z marketu to jakieś -20. Spróbuję lekko rozrzedzić mieszaninę i zobaczę czy cokolwiek się zmieni.

    Odwierty robiło mi Bose install. Raczej znani i polecani fachowcy.

    Jasiek71, rozumiem Twój punkt widzenia. Po to temat na forum bo może ktoś wpadnie na jakiś pomysł. A może z pompą jest ok... Ale mi po prostu to nie pasuje. W wygrzanym domu spełniającym normy wt2021 z zapasem rachunek miesięczny za grudzień zmierza ku 500zl za samo co i CWU... To dla mnie pomarańczowe światło.

  16. #2236
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Owczar może taki punkt zaczepienia dla porównania
    Ja mam pompę on-of 9kW
    Na początku grudnia na 2 dni założyłem ciepłomierz - taki o za małym przepływie - taki mam pod ręką
    Przy temp wyj 43* pobór mocy 2,95kW moc licznik pokazywał 13,7kW
    Przepływ GZ mały 830L delta Gz 12* (bez ciepłomierza delta GZ jest 6*)
    DZ był na 8,1/4,1
    Z tych wyników jestem zadowolony

    Ty masz inwerter to to trochę inaczej wyjdzie.
    Jak chcesz to ten ciepłomierz mogę ci pożyczyć- odbiór niestety w okolicach Łodzi

  17. #2237
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    I taki wynik rozumiem. COP grubo powyżej 4.

    W sobotę mają przyjechać z cieplomierzem. Miejmy nadzieję, że on prawdę nam powie.

    Siedziałem właśnie w kotłowni i zmieniałem szklanki na rotametrach.
    Przy okazji rozrzedzilem jedna pętle glikolu. Niestety rotamter jak pokazywał 2.5 dla jednej otwartej pętli, tak dalej pokazuje. Jak otworzę wszystkie to wskazują poniżej 1.

    Ale co ciekawe - gdy na wejściu z Dz puszczałem glikol do wiadra to wskazania rotametru podnosiły się dość znacznie. Na powrocie dolewalem czystą wodę.

    Czyli rotamter rzeczywiście działa. Wygląda to na problem gdzieś w kotłowni, bo przez Dz przepływ jest. Spuszczałem glikol za filtrem - więc to nie on jest problemem... trzeba by podpiąć Dz bezpośrednio pomijając wszystkie rury w kotłowni...

  18. #2238
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Jak dobrze pamiętam masz 3 pętle DZ
    na 3 pętlach masz delte DZ 4 stopnie
    możesz sprawdzić jaka masz delte na 1 lub 2 pętlach?

  19. #2239
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Właśnie testuję. Delta sie nie zmienia. Oscyluje w okolicach 5-5.5 na 3 biegu ale temperatra zasilenia spada do 5.5 po ok 20 minutach. Stad wniosek, ze czy to 3 pętle, czy jedna, przeplyw jest tski sam...

  20. #2240
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Niestety test z wodą wodociągowa nie przejdzie, bo nie będę znał temperatury wypływu. Która raz nie będzie stała, a 2 nie miałbym jak jej mierzyć w trybie ciągłym...

    Tak, pompa jest prosta i właśnie o to chodzi, na tym mi zależało.

    Wyjąłem sitko, ale przepływy się nie zmieniły.

    Temp zamarzania glikolu według najtańszego miernika z marketu to jakieś -20. Spróbuję lekko rozrzedzić mieszaninę i zobaczę czy cokolwiek się zmieni.

    Odwierty robiło mi Bose install. Raczej znani i polecani fachowcy.

    Jasiek71, rozumiem Twój punkt widzenia. Po to temat na forum bo może ktoś wpadnie na jakiś pomysł. A może z pompą jest ok... Ale mi po prostu to nie pasuje. W wygrzanym domu spełniającym normy wt2021 z zapasem rachunek miesięczny za grudzień zmierza ku 500zl za samo co i CWU... To dla mnie pomarańczowe światło.
    Jaki to wygrzany dom skoro dopiero w nim zamieszkałeś...?
    Masz ponad 200m2 grzanych podłóg z garażem a ja już różne cuda widziałem w nowych domach które " celowały w pasywność" jak to określali inwestorzy...
    Na początku co niektórzy też "mdleli" widząc zużycie energii ale po pewnym czasie zaczynało się uspokajać więc bardzo mnie nie dziwi postawa p. Jarka że każe obserwować bo mam podobnie po uruchomieniu znacznej części instalacji...
    Ja w pierwszej kolejności ustawiłbym w menu serwisowym tak aby pompa od razu przechodziła na pełną moc i tak chodziła do upadłego... jednymi ograniczeniami to max temperatura wyjścia z pompy ciepła, temperatury zaczną w domu i temperatura CWU...
    Łatwiej było by ogarnąć czas pracy do zużycia energii...
    Teraz to jest jakaś" kaszanka" z wszelkimi skrajnościami , zużycie energii odnoszone do niewiadomo czego , naklepane motogodzin i całkiem normalne delty pracy...
    Jak proponuję zrobić bardzo prosty test z grzaniem CWU to twierdzisz że niewykonalne...
    Spisujesz stan wodomierza , odkręcasz kran z ciepłą wodą i lejesz 200L wody do wanny ...( Wsadź do niej bylejakość termometr nawet zewnętrzny który będzie pokazywał jaka jest średnia temperatura wody w wannie, to samo z zimną wodą..., Puść ze cztery spłuczki wody do kibla i wsadź tam ten sam termometr...)
    Różnica w średnich temperaturach pozwoli na wyliczenie ile energii elektrycznej potrzeba na podgrzanie tych 200L...
    Teraz włącz ponownie pompę ciepła niech z powrotem nagrzeje zbiornik i będziesz miał na tacy ile poszło energii...
    Teraz chyba już prosto wyliczyć przybliżony COP który będzie wystarczająco dokładny aby stwierdzić czy sprawność jest na poziomie do zaakceptowania...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 112 z 126

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony