dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepla zamiast pieca

    Witam. Pewnie te tematy byly poruszane niejednokrotnie ale jestem tu bardzo rzadko wiec nawet nie wiem jak sie poruszac po forum. Mam piec na ekogroszek obecnie ale z racji tego ze w wiekszosci nie ma mnie w domu ogrzewaniem zajmuje sie zona. Chce ja troche odciazyc i postanowilem wymienic piec na pompe ciepla. Dom z porothermu i 15 cm bialego styropianu. Dom w zasadzie dobrze ocieplony. Okna trzyszybowe. Powierzchnia domu to 130 m. Jednak dom jest na grzejnikach. Wiec tutaj powstaja pytania. Czy ktos ogrzewa dom pompa ciepla na grzejnikach?jaka pompe zainstalowac tzn jakiej firmy i o jakiej mocy. Czy musi to byc pompa wysokotemperaturowa?jakie jest realne. Zuzycie pradu przez taka pompe zakladajac ze chce miec zima w domu 23-24 stopnie. Prosze o odpowiedzi osoby ktore maja podobna sytuacje i z gory dziekuje za odpowiedzi. Ps moze ktos zna jakis dobrych fachowcow ktorzy sie tym zajmuja z okolic torunia?

  2. #2

    Domyślnie

    Poczytaj, nawet najlepsze podpowiedzi nie zastąpią Ci własnej wiedzy i rozeznania. I nikt za Ciebie decyzji nie podejmie...

    https://forum.muratordom.pl/showthre...BCycie-energii

    https://forum.muratordom.pl/showthre...ym-starym-domu
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    zerknij na kanał Karola robi przeróbki klimy na PC powietrze woda

  4. #4

    Domyślnie

    Jak pisalem wczesniej nie znam sie na tych forach i nawet nie mam czasu tego czytac. Po prostu szukam ludzi ktorzy byli w podobnej sytuacji i maja to za soba. Jak to sie sprawuje. Ile pradu bierze itp. Nic szczegolnego

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał seniormartinez Zobacz post
    Jak pisalem wczesniej nie znam sie na tych forach i nawet nie mam czasu tego czytac. Po prostu szukam ludzi ktorzy byli w podobnej sytuacji i maja to za soba. Jak to sie sprawuje. Ile pradu bierze itp. Nic szczegolnego
    nie znamy twojego domu, nie znamy zapotrzebowania twojego domu...
    ile prądu weźmie? zalezy od tego jaka pompa o jakiej mocy i jakiego modelu

    nikt za ciebie tego nie policzy....
    a skoro nie masz czasu czytać...
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Tutaj na 4 stronach znajdziesz odpowiedzi chyba na wszystkie Twoje pytania: https://forum.muratordom.pl/showthre...ighlight=szafy
    Ja za Ciebie już tego nie przeczytam

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.043
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Sam najlepiej znasz swój dom, a dzięki narzędziom możesz dobrać coś dla siebie!
    Zapraszam Cię do naszego konfiguratora produktów, w którym będziesz mógł dobrać dla siebie najlepsze rozwiązanie, a także rozwiązanie najlepsze cenowo.

    Link do konfiguratora: https://konfigurator.viessmann.com.pl/
    Zapraszam również do złożenia zapytania ofertowego. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać urządzenie i przedstawią ofertę systemu grzewczego https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.500

    Domyślnie

    Cytat Napisał seniormartinez Zobacz post
    Witam. Pewnie te tematy byly poruszane niejednokrotnie ale jestem tu bardzo rzadko wiec nawet nie wiem jak sie poruszac po forum. Mam piec na ekogroszek obecnie ale z racji tego ze w wiekszosci nie ma mnie w domu ogrzewaniem zajmuje sie zona. Chce ja troche odciazyc i postanowilem wymienic piec na pompe ciepla. Dom z porothermu i 15 cm bialego styropianu. Dom w zasadzie dobrze ocieplony. Okna trzyszybowe. Powierzchnia domu to 130 m. Jednak dom jest na grzejnikach. Wiec tutaj powstaja pytania. Czy ktos ogrzewa dom pompa ciepla na grzejnikach?jaka pompe zainstalowac tzn jakiej firmy i o jakiej mocy. Czy musi to byc pompa wysokotemperaturowa?jakie jest realne. Zuzycie pradu przez taka pompe zakladajac ze chce miec zima w domu 23-24 stopnie. Prosze o odpowiedzi osoby ktore maja podobna sytuacje i z gory dziekuje za odpowiedzi. Ps moze ktos zna jakis dobrych fachowcow ktorzy sie tym zajmuja z okolic torunia?
    Mam dom o podobnej powierzchni i ociepleniu 13 cm styropianu. Grzejniki żeliwne.
    PC radzi sobie dobrze, jak na razie bez bufora, ale prawie wszystkie kaloryfery otwarte na max. Od 16.07.2019 do chwili obecnej zużyłem 1671 kWh oraz 16 m3 gazu przez 3 najchłodniejsze dni. Woda też jest grzana przy pomocy PC.

    Jedynie w sypialni jest przykręcony grzejnik by nie było za ciepło. Temperatury w od 21-23 st.C. Te 23 st w pokoju, gdzie najczęściej przebywa żona - lubi ciepło.

    Co do kaloryferów - część wymienię na aluminiowe, ale dopiero jak dam w instalację bufor. Bufor będzie też przydatny dla zwiększenia ilości wody w obiegu, by przykręcać grzejniki kiedy mi to pasuje..
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    https://www.olx.pl/oferta/powietrzna...92d95;promoted
    Taka ci powinna wystarczyć i sam ja zamontujesz bo to tylko dwie rurki podłaczyć

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    https://www.olx.pl/oferta/powietrzna...92d95;promoted
    Taka ci powinna wystarczyć i sam ja zamontujesz bo to tylko dwie rurki podłaczyć
    Ty na poważnie ? Chinola do grzejników ...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #11
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Chinola ? wyczuwam sarkazm , jedynie oni potrafią cos zrobić a my potrafimy gówno a najlepiej nam wychodzi powiedzonko Chińszczyzna nie potrafiąc już w zasadzie niczego , jesteśmy dnem , nakłady na innowacje mamy na poziomie Gabonu czy tam innego konga ale oceniać potrafimy najlepiej .

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Chinola ? wyczuwam sarkazm , jedynie oni potrafią cos zrobić a my potrafimy gówno a najlepiej nam wychodzi powiedzonko Chińszczyzna nie potrafiąc już w zasadzie niczego , jesteśmy dnem , nakłady na innowacje mamy na poziomie Gabonu czy tam innego konga ale oceniać potrafimy najlepiej .
    Nie mam uprzedzeń co do narodowości -sam badałem temat chińskich PC i nie było tam po prostu potwierdzonych parametrów.
    A przy grzejnikach nawet przy dobrej klasy PC są znacznie gorsze COP-y niż przy OP.
    To może podaj kilka danych tego "chińskiego cudeńka" np :

    45st/2/-7/-15 dla CO

    55st/2/-7/-15st dla CWU
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  13. #13

    Domyślnie Pompa

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Mam dom o podobnej powierzchni i ociepleniu 13 cm styropianu. Grzejniki żeliwne.
    PC radzi sobie dobrze, jak na razie bez bufora, ale prawie wszystkie kaloryfery otwarte na max. Od 16.07.2019 do chwili obecnej zużyłem 1671 kWh oraz 16 m3 gazu przez 3 najchłodniejsze dni. Woda też jest grzana przy pomocy PC.

    Jedynie w sypialni jest przykręcony grzejnik by nie było za ciepło. Temperatury w od 21-23 st.C. Te 23 st w pokoju, gdzie najczęściej przebywa żona - lubi ciepło.

    Co do kaloryferów - część wymienię na aluminiowe, ale dopiero jak dam w instalację bufor. Bufor będzie też przydatny dla zwiększenia ilości wody w obiegu, by przykręcać grzejniki kiedy mi to pasuje..
    A do czego wlasciwie sluzy bufor? Czy lepiej miec pompe na jednej czy na trzech fazach. Jakiej firmy masz pompe?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.500

    Domyślnie

    Cytat Napisał seniormartinez Zobacz post
    A do czego wlasciwie sluzy bufor? Czy lepiej miec pompe na jednej czy na trzech fazach. Jakiej firmy masz pompe?
    Jest w "stopce".

    Jak masz grzejniki typu convector, to w zładzie jest wody "tyle co nic". Mądrzy ludzie piszą, że za często będzie się wyłączać.

    Z kupowaniem takiej PC, jak wyżej podał Kolega raczej ostrożnie - owszem mogą pracować przy -25 st.C., ale na grzałkach. Znalazłem w sieci, że większość sprzedawców podaje ich moc dla temperatury zewnętrznej +20 st.C.
    Dobra rada - poczytaj o pompach ciepła, nim podejmiesz decyzję co kupić.

    Z Torunia jest fachowiec @wihajster na tym Forum. Sugeruję byś nawiązał z nim kontakt.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Bufor jest potrzebny do odszraniania pompy ciepła. Jak jest podłogowe ogrzewanie to wykorzystuje się zład w podłodze.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Mam same grzejniki i nikt nie namówi mnie na bufor do niczego nie jest mi on potrzebny, ba znam takiego któremu fachowcy zamontowali z pompą bufor i już go wywalił z instalacji.
    Pisze tutaj na forum, będzie chciał to sam opisze jak to wyglądało i czy potrzeba czy nie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jest w "stopce".

    Jak masz grzejniki typu convector, to w zładzie jest wody "tyle co nic". Mądrzy ludzie piszą, że za często będzie się wyłączać.

    Z kupowaniem takiej PC, jak wyżej podał Kolega raczej ostrożnie - owszem mogą pracować przy -25 st.C., ale na grzałkach. Znalazłem w sieci, że większość sprzedawców podaje ich moc dla temperatury zewnętrznej +20 st.C.
    Dobra rada - poczytaj o pompach ciepła, nim podejmiesz decyzję co kupić.

    Z Torunia jest fachowiec @wihajster na tym Forum. Sugeruję byś nawiązał z nim kontakt.
    Dzieki wielkie. Czy mozesz mi podeslac jakis link na tego wihajstera? Nie umiem goscia znalezc

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.500

    Domyślnie

    Cytat Napisał seniormartinez Zobacz post
    Dzieki wielkie. Czy mozesz mi podeslac jakis link na tego wihajstera? Nie umiem goscia znalezc
    Np to się udziela:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...ight=wihajster
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #19

    Domyślnie

    Wihajster ma pelna skrzynke i wiadomosci sa odrzucane

  20. #20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony