Cytat Napisał polacek Zobacz post
Mam wyposzczone 7 płaskowników 50x5mm stal nierdzewna. Dodatkowo na zbrojeniu ławach zewnętrznych 70metrów płaskownika 30x3mm. Wszystko to razem połączone ze sobą. 6 płaskowników do instalacji odgromowej, a jeden w garażu do uziomu instalacji elektrycznej. Myślałem że mogę dostać od firmy która to robiła, że zrobione wszystko zgodnie ze sztuką i w razie uderzenia piorunu w mój dom wszystko będzie ok, taka jakby gwarancja.
Nikt Ci nie da gwarancji że w razie uderzenia pioruna wszystko będzie OK. Jest to natura nieprzewidywalna dlatego można jedynie przeciwdziałać skutkom.
Jeśli to konstruowała firma to powinna znać się na rzeczy i wykonać pomiary oraz dać Tobie protokół w którym zawarte są wyniki pomiarów.
Ba.... sam zakres prac powinien być o nie oparty tak aby uzyskać wymaganą rezystancję. Projekt budowlany może zawierać część elektryczną w której mowa o tych rzeczach ale powinien on być adaptowany do warunków gruntowych panujących na działce budowlanej tak samo jak inne elementy domu.

Płaskowniki o których mowa to prawdopodobnie idące od uziomu pionowe wyprowadzenia do których będzie podłączana instalacja odgromowa na samym dachu. Płaskownik w garażu służy do podłączenia instalacji elektrycznej.

Jakiegokolwiek protokołu żądaj od elektryka który dokona montażu i pomiarów instalacji wewnętrznej. Natomiast jeśli elektryk stwierdzi po pomiarach że uziom nie trzyma wymaganych parametrów to pretensje miej do firmy lub do siebie że jako inwestor zatrudniłeś niekompetentnych.