dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie Dom w górach - gaz z butli czy pompa ciepła

    Hej, no to po kilkuletniej przerwie chyba przyjdzie mi wybudować z Wami drugi dom (a właściwie gruntownie wyremontować).

    Jestem na etapie projektu i przyszła decyzja na wybór sposóbu ogrzewania. Obecnie jest to stara chałupa drewniana ogrzewana ekogroszkiem.
    Po przebudowie bedzie przyzwoicie ocieplonym domem murowanym. Około 150m2 na 3 kondygnacjach. Ale na ten moment nie mam żadnego punktu odniesienia jeśli chodzi o zapotrzebowanie. Dom leży w górach, prawie 700m npm. Nawet tej zimy, której niby nie było, tam leżał przez długi czas śnieg i temperatura była ujemna (chociaż nie tak jak kiedyś).

    Rozważam 2 opcje:
    - pompa ciepła powietrzna (gruntowa odpada, mega kamienisty grunt, nie ma jak kopać za bardzo, a przyajmniej nie w rozsądnych kosztach). Obawiam sie jednak o jej sprawność w takich warunkach jak tam panują.
    - gaz ze zbiornika - nie ma tam oczywiście sieci gazowej - tu z kolei moja obawa jest taka, że w sumie to może sie okazać niewiele tańsze w instalacji od pompy ciepła (sama butla to wszak dobrych kilka tysięcy zł)

    Raczej odpada ogrzewanie elektryczne lub wsparcie pomy fotowoltaiką, dom znajduje się w dolinie gdzie zimą słońca jest niewiele.

    Co byście radzili, jak zabrac się za temat?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Lepsza dobra pompa ciepła np. Panasonic T-cap, ważne jakie są tam grzejniki - jeśli stare, duże, niskotemperaturowe to tym bardziej, jak małe, nowsze może być potrzebna pompa HT a to droższa sprawa.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Instalacje są do wypatroszenia i przerobienia od zera. Są stare żeliwne, żeberkowe kaloryfery i piec na ekogorszek, wszystko poza jakąkolwiek kontrolą temperatury. PAtrząc na ceny to pompa HT raczej odpada - za samo urządzenie zapłaciłbym tyle co za instalację gazową, wodną i pewnie jeszcze elektryczną razem wziętą (o ile się nie mylę to pompa ht to koszt rzędu 30-40 tys) a koszt tej inwestycji nam sie nie zwróci szybko.

    Wolałbym mieć jednak wstępny projekt domu, żeby dokłądniej móc z instalatorami rozmawiać o zapotrzebowaniu na energię i wycenić w miarę realnie oba rozwiązania a potem podejmować decyzje. Projektant jednak ciśnie mnie żeby tę decyzję (przynajmniej na zasadzie pompa/gaz, bez szczegółów) podjąć już teraz. Ma racje?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Przy starych, żeliwnych grzejnikach wystarcza T-CAP bo są przewymiarowane i nieźle buforują ciepło bo mają duża pojemność wodną - nowa instalacja nie będzie im w tym przeszkadzać - ważne by przy okazji przeróbek do każdego dołożyć zawór termostatyczny - wtedy będzie regulacja temperatury.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony