dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Piec gazowy pod schodami

    W moim projekcie domu jednorodzinnego kotłownia ma dwie wysokości: część główna ma 2,90m, ale jest jeszcze część wygospodarowana spod schodów, gdzie jest max 2m wysokości. Całość w projekcie jest jednym pomieszczeniem. Architekt umieścił piec gazowy na ścianie w tej części pomieszczenia, gdzie jego wysokość ma 2m. Kotłownia ma powierzchnię 9m2. Piec będzie kondensacyjny, komora zamknięta, do 30kW.

    Czy instalator pieca zezwoli na takie umiejscowienie pieca? Pytam, bo są jakieś przepisy wskazujące, że pomieszczenie kotłowni ma mieć min. 2,2m wysokości. Architekt twierdzi, że nie będzie problemu, bo kotłownia ma 2,9m, a to, że piec jest akurat w niższej części nie ma znaczenia.

    Doradzi ktoś z Was? Jak to wygląda w praktyce?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.192
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma znaczenia, zwłaszcza przy piecu kondensacyjnym. I co chcesz nim ogrzewać, że założyłaś tak duży margines wydajności w projekcie? Halę magazynową?
    Do normalnego, ocieplonego zgodnie ze standardami domu starczy 15 kW maksymalnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    I co chcesz nim ogrzewać, że założyłaś tak duży margines wydajności w projekcie? Halę magazynową?
    Dzięki za wskazówkę. Dom jest na razie na papierze, 160m2 pow. użytkowej.
    Wygląda to tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kotłownia.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	38,5 KB
ID:	441892


    A tak przy okazji. Jak powinna być wykonana wentylacja w takim pomieszczeniu jak ta moja kotłownia? Architekt zaprojektował klatkę wentylacyjną właśnie tam gdzie jest 2m wysokości. Z kolei jeden instalator, do którego dzwoniłam po poradę, wskazał, że kominiarz będzie się czepiał i nie zrobi odbioru. Ponoć klatka musi być w najwyższym punkcie pomieszczenia, czyli tam gdzie jest 2,9m, bo tam będzie się gromadził ewentualny gaz.

    Architekt wspomniał, że może mi zrobić nawietrzak przez pokrycie dachu do tej kotłowni, jeśli mi to nie pasuje. Mam mętlik w głowie. Poradzi ktoś?
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 16-03-2020 o 20:37

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.192
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kratkę wentylacyjną? Nie planujesz rekuperacji? Przejdzie ci współczynnik EP?

    Zawsze możesz po prostu powiesić na ścianie zewnętrznej i zamiast budować komin, wypuścić spaliny przez ścianę.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-03-2020 o 20:59

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    kratkę wentylacyjną? Nie planujesz rekuperacji? Przejdzie ci współczynnik EP?
    Tak planuję w całym domu, ale z tego co się orientuję klatki wentylacji grawitacyjnej dla kotłowni muszą być tak czy siak. Czy można zamontować anemostat także w kotłowni? Wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.192
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie muszą (ba! wręcz nie wolno). Ja nie mam - starczy przeczytać przepisy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie muszą (ba! wręcz nie wolno). Ja nie mam - starczy przeczytać przepisy.
    U mnie sytuacja wygląda tak: robię wentylację mechaniczną z reku, ale na wszelki wypadek, będzie też komin na paliwo alternatywne. Stąd są te kratki wentylacji grawitacyjnej. Docelowo nie zamierzam tych kratek otwierać, więc pozostaną zamurowane/zastawione. Ma to sens?

    Architekt mówił, że koszt komina i kratek to grosze w porównaniu do całego kosztu budowy domu. A potem to komina się nie da dobudować, jakby nagle trzeba było inny piec wstawiać.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.192
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tylko po co wstawiać piec? Dąży się do likwidacji pieców, wiec jak nie kocioł na gaz, to będzie prąd (PC lub fotowoltaika).
    Chyba, że zakładasz wojnę lub totalną apokalipsę energetyczną?
    To wówczas lepiej wybudować drugi mały domek jednoizbowy z piecem chlebowym, bo w sytuacji kryzysowej ogrzanie 160 m2 i tak będzie problemem. A gdzie gotować skoro ani gazu ani prądu?

  9. #9

    Domyślnie

    Jakiś idiota architekt. Zmień go czym prędzej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony