Czyli jak kupie działkę i jestem póki co właścicielem jednej - ja, a reszty - sprzedający i nie ma pociągniętych mediów to w momencie gdy zacznę je doprowadzać do mogę wystąpić do sprzedającego o zwrot poniesionych kosztów względem % udziału w drodze? Dobrze to zrozumiałem?

Problem jest tego typu, że droga ma być robiona po zakupie i po doprowadzeniu przyłącza do granicy i nie wiadomo jak to przyłącze pójdzie (dużo prawdopodobne, że po drodze zaliczy kilka działek przy okazji). Dlatego przed zakupem chciałbym mieć pewność, że:
- sprzedający wykona drogę w późniejszym czasie bez moich kosztów - na to jest słowna zgoda
ale nie ma tematu co do doprowadzania mediów. Dlatego nie chciałbym być poszkodowany i chciałbym mieć pewność, że stoi za tym jakieś prawo albo możliwość dokonania jakiegoś zapisu co by w przypadku kiedy wykonam to przyłącze na własny koszt, mógłbym dochodzić części poniesionych kosztów przez aktualnego właściciela ponieważ on chcąc nie chcąc na tym skorzysta. Więc nie wiem jak to rozumieć, że jest dzielony na wszystkich właścicieli w danym momencie. Jak to zrobić, żeby to dzielenie było pewne bo rozumiem, że właściciel może o to nie dbać i nie chcieć się dołożyć. A ja nie będę mógł wykonać przyłącza tylko dla siebie.. Albo to przyłącze biegnące w współdzielonej drodze będzie moje i mogę domagać się opłaty za zgodę do przyłączenia się?

Dziękuję za odpowiedź Kaizen.