dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 189 z 205
Pokaż wyniki od 3.761 do 3.780 z 4097
  1. #3761

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciufek Zobacz post
    .Często wspominacie o parametrze MODUL. Gdzie go znaleźć na sterowniku CAR V2 nie mam go(nawet po wpisaniu hasła i wejściu w zakładkę CODE)?Co powoduje ten parametr.
    Cytat Napisał ciufek Zobacz post
    Aktualnie kocioł działa na podstawie krzywej+CAR w pokoju. Z jednej strony wygląda że kocioł sam próbuje modulować zasilać układ jak najniższą temperaturą(wg mnie nawet zaniża w porównaniu do ustawionej krzywej).
    W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie co powoduje ten parametr, tak właśnie to działa na MODUL ON. Na podstawie własnego algorytmu, sterownik sam dobiera parametry zasilania instalacji (zazwyczaj obniża temp. zasilania), a temperaturę wynikającej z krzywej traktuje jako najwyższą dostępną w danym momencie (w przypadku gdy Autoadaptacja jest OFF, bo gdy AUTO jest ON, to teoretycznie może podnieść temp. przesuwając OFFSET, ale w praktyce zauważyłem, że OFFSET na AUTOA też najczęściej przesuwany jest w dół), często załączana jest pompa w celu skontrolowania temp wody w układzie i jeśli trzeba, to na chwile załączany jest palnik.
    Przy Modul OFF sterownik działa na podstawie histerezy i włącza kocioł po spadku temp. zadanej o 0,3*C, a wyłączą po przekroczeniu zadanej o 0,1*C, temp. zasilania jest utrzymywana sztywno wg ustawionej krzywej

    Po wpisaniu kodu, pierwsze jest AMB, wciskasz [+], następne jest AMB CR , wciskasz [+] i kolejna funkcja dostępna to MODUL wciskasz [OK] , [+/-] wybierasz co chcesz i zatwierdzasz [OK]
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 16-12-2020 o 06:57

  2. #3762

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie co powoduje ten parametr, tak właśnie to działa na MODUL ON. Na podstawie własnego algorytmu, sterownik sam dobiera parametry zasilania instalacji (zazwyczaj obniża temp. zasilania), a temperaturę wynikającej z krzywej traktuje jako najwyższą dostępną w danym momencie (w przypadku gdy Autoadaptacja jest OFF, bo gdy AUTO jest ON, to teoretycznie może podnieść temp. przesuwając OFFSET, ale w praktyce zauważyłem, że OFFSET na AUTOA też najczęściej przesuwany jest w dół), często załączana jest pompa w celu skontrolowania temp wody w układzie i jeśli trzeba, to na chwile załączany jest palnik.
    Przy Modul OFF sterownik działa na podstawie histerezy i włącza kocioł po spadku temp. zadanej o 0,3*C, a wyłączą po przekroczeniu zadanej o 0,1*C, temp. zasilania jest utrzymywana sztywno wg ustawionej krzywej

    Po wpisaniu kodu, pierwsze jest AMB, wciskasz [+], następne jest AMB CR , wciskasz [+] i kolejna funkcja dostępna to MODUL wciskasz [OK] , [+/-] wybierasz co chcesz i zatwierdzasz [OK]
    Dziękuję montixe. Działa

    Czy jesteś w stanie coś na temat regulacji przepływów również poprzez bypass:

    1.Czy mogę jakoś wpłynąć na zwiększenie przepływów? Przy rotametrach odkręconych na max przepływy ok.0,5l.
    Zwiększaliście parametr A2(minimalną prędkość pompy)? Albo ewentualnie regulacja bypass? Nie mam założonych siłowników więc być może zamknąć go(wg instrukcji kotła)?Rozumiem że przy otwartym bypasie część wody jest "pchana" bezpośrednio w powrót zamiast trafiać do rozdzielaczy?

  3. #3763

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciufek Zobacz post
    Czy mogę jakoś wpłynąć na zwiększenie przepływów? Przy rotametrach odkręconych na max przepływy ok.0,5l.
    Na pewno możesz spróbować coś z tym zrobić. Na początek zamknij By-pass. Co do pompy , to legenda głosi, że dla ogrzewania podłogowego należy wybrać tryb stałej różnicy ciśnienia i bieg zapewniający właściwy przepływ. Czyli zamykasz By-pas, a potem programowanie płyty i A1=A2 i nr taki aby uzyskać przepływy 1,5-2L/min

  4. #3764

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Na pewno możesz spróbować coś z tym zrobić. Na początek zamknij By-pass. Co do pompy , to legenda głosi, że dla ogrzewania podłogowego należy wybrać tryb stałej różnicy ciśnienia i bieg zapewniający właściwy przepływ. Czyli zamykasz By-pas, a potem programowanie płyty i A1=A2 i nr taki aby uzyskać przepływy 1,5-2L/min
    U mnie A2 =6 a A1=9 czyli jak fabryka dała. Czyli rozumiem że teraz zmieniam A1=A2=9 oraz parametr A3 . Aktualnie u mnie jest 0. Jaka dT wg Ciebie powinna być ustalona jego wartość? Nie rozumiem jak wpływa to na moc pompy? Pisze w instrukcji kotła że domyślnie wartość wynosi 15. Jest to różnica aby utrzymać odpowiednia róznicę między zasilaniem a powrotem.Czyli jak chciałbym tą rożnice mieć na poziomie 3stopnie to jak postępować?
    im większy parametr dT tym???

  5. #3765

    Domyślnie

    Mam pytanie do użytkowników CAR v2 Problem jest z komunikacją kocioł-sterownik (przewodowy) po podłączeniu zgodnie z instrukcją (44-41) i usunięciu mostka (40-41) kocioł nie widzi sterownika na CAR tez nic się nie wyświetla. Czy wyświetlacz sterownika (bez podłączenia do kotła) po włożeniu baterii i kliknięciu na któryś z przycisków powinien się podświetlić ?

    Pozdrawiam

  6. #3766

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciufek Zobacz post
    U mnie A2 =6 a A1=9 czyli jak fabryka dała. Czyli rozumiem że teraz zmieniam A1=A2=9 oraz parametr A3 . Aktualnie u mnie jest 0. Jaka dT wg Ciebie powinna być ustalona jego wartość? Nie rozumiem jak wpływa to na moc pompy? Pisze w instrukcji kotła że domyślnie wartość wynosi 15. Jest to różnica aby utrzymać odpowiednia róznicę między zasilaniem a powrotem.Czyli jak chciałbym tą rożnice mieć na poziomie 3stopnie to jak postępować?
    im większy parametr dT tym???
    Wg instrukcji - paragraf 1.28 str.21; jeżeli A1=A2, to prędkość pompy jest stała i w tym momencie parametr A3 nie ma wpływu na pompę. A ustawiając taka samą cyfrę przy A1 i A2 określasz który bieg pompy ma być załączony na stałe. Wg zaleceń dla prawidłowej pracy kotła powinno się operować cyframi od 6 do 9. Możesz zacząć od 9 i jeśli uzyskasz b. duże przepływy, to możesz spróbować zmniejszyć obroty np 8 lub 7
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 18-12-2020 o 08:14

  7. #3767

    Domyślnie

    Cytat Napisał unikat Zobacz post
    Mam pytanie do użytkowników CAR v2 Problem jest z komunikacją kocioł-sterownik (przewodowy) po podłączeniu zgodnie z instrukcją (44-41) i usunięciu mostka (40-41) kocioł nie widzi sterownika na CAR tez nic się nie wyświetla. Czy wyświetlacz sterownika (bez podłączenia do kotła) po włożeniu baterii i kliknięciu na któryś z przycisków powinien się podświetlić ?

    Pozdrawiam
    biegunowość podłączenia zachowana? Co do wyświetlania to się nie wypowiem, bo mam starszy model bez baterii

  8. #3768

    Domyślnie

    Tak, biegunowość podłączona zgodnie z instrukcją.

  9. #3769

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Wg instrukcji - paragraf 1.28 str.21; jeżeli A1=A2, to prędkość pompy jest stała i w tym momencie parametr A3 nie ma wpływu na pompę. A ustawiając taka samą cyfrę przy A1 i A2 określasz który bieg pompy ma być załączony na stałe. Wg zaleceń dla prawidłowej pracy kotła powinno się operować cyframi od 6 do 9. Możesz zacząć od 9 i jeśli uzyskasz b. duże przepływy, to możesz spróbować zmniejszyć obroty np 8 lub 7
    Dziękuję montixe po raz kolejny.

    Przetestowałem działanie kotła z oraz bez modulacji (MODUL ON/OFF) i w zasadzie spalanie kotła jest porównywalne.
    Dlatego dzisiaj spróbuję sprawdzić działanie i spalanie z wyłączonym czujnikiem temp. wewnętrznej AMB OFF.
    Dla jakiej różnicy temperatury zasilania i powrotu w tym przypadku piec otrzymuje żądanie grzania i kiedy wyłącza się(bo chyba innej podstawy nie ma do sterowania)?? Dla jakiej histerezy??

  10. #3770

    Domyślnie

    Cytat Napisał unikat Zobacz post
    Tak, biegunowość podłączona zgodnie z instrukcją.
    więc albo uszkodzony CAR, albo przewód albo coś z płytą kotła.
    Spróbować najpierw podpiąć się na innym przewodem, jedna potencjalna przyczyna będzie wyeliminowana.

  11. #3771

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciufek Zobacz post
    Dziękuję montixe po raz kolejny.

    Przetestowałem działanie kotła z oraz bez modulacji (MODUL ON/OFF) i w zasadzie spalanie kotła jest porównywalne.
    Dlatego dzisiaj spróbuję sprawdzić działanie i spalanie z wyłączonym czujnikiem temp. wewnętrznej AMB OFF.
    Dla jakiej różnicy temperatury zasilania i powrotu w tym przypadku piec otrzymuje żądanie grzania i kiedy wyłącza się(bo chyba innej podstawy nie ma do sterowania)?? Dla jakiej histerezy??
    spalanie będzie zbliżone, ale komfort może być lepszy na ON jednak niestety tylko w pomieszczeniu gdzie CAR jest zainstalowany i innych z podobną charakterystyką. Jak dom podzielony jest na strefy, to lipa z takim grzaniem, bo dopóki kocioł realizuje grzanie strefy zarządzanej przez CAR to pozostałe strefy otrzymują zasilanie temperaturą jaką obliczył CAR, która często jest niższa niż nakazuje krzywa.
    Przy AMB OFF kocioł pracuje tylko na podstawie temp. wynikającej z krzywej i dopóki temp. powrotu nie zrówna się z zasilaniem, to palnik cały czas jest włączony, a w praktyce to kocioł, aby opóźnić wyłączenie palnika, podnosi temp. zasilania o 3*C w stosunku do tego co wynika w danym momencie z krzywej. Następnie gasi palnik i pracuje sama pompa i znowu jak temp. na powrocie spadnie ......chyba 3*C, (nie pamiętam dokładnie ), to znowu startuje palnik i tak cały sezon. W tej opcji, też komfort cieplny był wyraźnie lepszy w moim odczuciu, tylko jak ma się kilka pomp w układzie, które chodzą bez przerwy, to trzeba sobie policzyć co się komu bardziej opłaca, czy lepszy komfort, czy niższe rachunki za prąd
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 18-12-2020 o 13:26

  12. #3772

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    więc albo uszkodzony CAR, albo przewód albo coś z płytą kotła.
    Spróbować najpierw podpiąć się na innym przewodem, jedna potencjalna przyczyna będzie wyeliminowana.
    Dzięki za zainteresowanie. Podpiąłem się krótkim przewodem bezpośrednio prze kotle , niestety bez zmian. I jestem w kropce...

  13. #3773

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    spalanie będzie zbliżone, ale komfort może być lepszy na ON jednak niestety tylko w pomieszczeniu gdzie CAR jest zainstalowany i innych z podobną charakterystyką. Jak dom podzielony jest na strefy, to lipa z takim grzaniem, bo dopóki kocioł realizuje grzanie strefy zarządzanej przez CAR to pozostałe strefy otrzymują zasilanie temperaturą jaką obliczył CAR, która często jest niższa niż nakazuje krzywa.
    Przy AMB OFF kocioł pracuje tylko na podstawie temp. wynikającej z krzywej i dopóki temp. powrotu nie zrówna się z zasilaniem, to palnik cały czas jest włączony, a w praktyce to kocioł, aby opóźnić wyłączenie palnika, podnosi temp. zasilania o 3*C w stosunku do tego co wynika w danym momencie z krzywej. Następnie gasi palnik i pracuje sama pompa i znowu jak temp. na powrocie spadnie ......chyba 3*C, (nie pamiętam dokładnie ), to znowu startuje palnik i tak cały sezon. W tej opcji, też komfort cieplny był wyraźnie lepszy w moim odczuciu, tylko jak ma się kilka pomp w układzie, które chodzą bez przerwy, to trzeba sobie policzyć co się komu bardziej opłaca, czy lepszy komfort, czy niższe rachunki za prąd
    Dziękuje montixe.

    Sprawdziłem już różne ustawienia i spalanie porównywalne.
    Co do przepływów na rotametrach niestety nawet przy zamkniętym bypasie oraz ustawieniu pracy pompy zawsze na maksymalnej wydajności(A1=A2) przepływy były max. 1l/min. Wiec wychodzi na to że pompa w piecu za słaba dla mojej ilosci rurek(ok. 1000metrów).

    Martwi mnie teraz coś innego. Wróciłem do podstawowych ustawień pieca, które miałem przed sprawdzaniem różnych konfiguracji. Mianowicie AMB ON, MODUL ON, praca wg krzywej grzewczej.
    Aktualnie piec nie pracuje jak kiedyś ponieważ chodzi tak jakby parametr MODUL był wyłączony(MODUL OFF) tak jak opisuje montixe , ponieważ jeśli temperatura w pokoju jest wyższa o ok. 0.2 niż zadana włącza się sama pompa obiegowa i pracuje ciągle aż temperatura nie spadnie o ok.0,3stopnia poniżej zadanej i piec taktuje włączając i i momentalnie wyłączając palnik co jakiś czas. W praktyce to wygląda że pompka chodzi ok.20h dziennie.
    Jeśłi temp. w pokoju spadnie o ok 0.3 poniżej zadanej włącza sie palnik i chodzi aż temperatura nie wzrośnie o ok. 0.3-0.4 stopnie powyżej zadanej.
    Przedtem przy takim samym trybie pracy(AMB ON i MODUL ON) pompka nie włączałą sie tak wcześnie a piec(pompa+palnik) włączał się tylko jeśli temp. była ok 0.1 - 0.2 poniżej zadanej o wyłączał się jeśli temp była 0.3 powyżej zadanej.

    Możecie pomóc o co może chodzić? Czy jest możliwość resetu ustawień?
    Czy może przedtem piec nie chodził jak należy a aktualna sytuacja jest normalna?
    Być może polecenia idące od CAR nie są w pełni aktualizowane w kotle i pamięta stare ustawienia?
    Miał ktoś podobny problem?
    Dziękuję z góry za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez ciufek ; 21-12-2020 o 07:28

  14. #3774

    Domyślnie

    Wytam, po wizycie serwisanta, przestało mi wyświetlać na kotle prędkość i przepływ pompy. Czy mógł jakiejś wtyczki nie podpiąć?

  15. #3775

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciufek Zobacz post
    Czy jest możliwość resetu ustawień?
    Czy może przedtem piec nie chodził jak należy a aktualna sytuacja jest normalna?
    Być może polecenia idące od CAR nie są w pełni aktualizowane w kotle i pamięta stare ustawienia?.
    Sprawdź jeszcze czy ustawiłeś Dimens/Build tak jak miałeś poprzednio.
    Ogólnie jest możliwość resetu CARa do ustawień fabrycznych, ale raczej nie będzie potrzebny. Najpierw spróbuj przełączyć CAR na kilka minut na LATO, a w razie jak nie pomoże, to wyłącz na chwilę kocioł z gniazdka. Po ponownym załączeniu niech kocioł zrobi sobie pełen test.

  16. #3776
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rswiac

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    VICTRIX EXA24 X 1 ErP
    Porada dla tych, którzy maja przewymiarowany kocioł (sprawdzone ustawienia przez serwisanta) : w ustawieniach kotła parametr S0 ustawiamy na 900, S2 900 - minimalna prędkość wentylatora = minimalna moc. Przy tych ustawieniach obniża się moc minimalna, brak taktowania - w moim przypadku.

  17. #3777

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rswiac Zobacz post
    VICTRIX EXA24 X 1 ErP
    Porada dla tych, którzy maja przewymiarowany kocioł (sprawdzone ustawienia przez serwisanta) : w ustawieniach kotła parametr S0 ustawiamy na 900, S2 900 - minimalna prędkość wentylatora = minimalna moc. Przy tych ustawieniach obniża się moc minimalna, brak taktowania - w moim przypadku.
    Bardzo ciekawe jest to co mówisz.
    Zastanawiam się jak to wpływa na regulację kotła, pod kątem składu mieszanki gazu z powietrzem która jest spalana.
    Czy Twój serwisant regulował równolegle mieszankę?
    Widzisz róznice tylko w braku taktowania czy rówież spalanie się poprawiło? Jak to wygląda aktualnie i przy jakiej instalacji i jej powierzchni?
    Masz na myśli że kocioł pracuje z mniejszą mocą minimalną niż deklarowana w kartach katalogowych?
    Uważasz że to ustawienie sprawdzi sie również w innych kotłach np. TERA 24 PLUS?
    Ostatnio edytowane przez ciufek ; 22-12-2020 o 06:44

  18. #3778
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rswiac

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    Oczywiście co roku serwisant czyści i reguluje kocioł, jednak nie zmieniając obrotów wentylatora. Jeżeli chodzi o zużycie to nie porównywałem. Dla mnie jest ważne, żeby kocioł pracował jak najdłużej z minimalną mocą utrzymując zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Niestety nie testowałem zmiany ustawień na innych kotłach. Dzwoniąc na infolinię na pytanie czy można obniżyć moc kotła od tej minimalnej podanej przez producenta, odpowiedź była, że się nie da. Dopiero jak podawałem swoje ustawienia, które zmniejszają obroty wentylatora, a tym samym moc minimalną kotła, konsultant potwierdzał, że takie ustawienia są możliwe pod warunkiem, że serwisant sprawdzi i wyreguluje między innymi mieszankę w kotle. Przy domyślnie ustawionych obrotach 1400 minimalna moc wynosi 5,7 kW, a przy 900 ok. 3,7 kW.

  19. #3779
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rswiac

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    Po dwóch latach użytkowania kotła na ustawieniach jakie podałem, wymiennik kotła i osprzęt wg. serwisanta jest w bardzo dobrym stanie. U mnie kocioł przez większość sezonu pracuje z temp. od 32-34 st.C. Ważne jest to, że jak się włączy to pracuje cały czas do osiągnięcia zadanej temp. na Car V2. Wcześniej co chwilę załączał się i wyłączał (taktował) zwłaszcza przy dodatnich temp. na zewnątrz,
    Ostatnio edytowane przez Rswiac ; 23-12-2020 o 13:28

  20. #3780

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rswiac Zobacz post
    Po dwóch latach użytkowania kotła na ustawieniach jakie podałem, wymiennik kotła i osprzęt wg. serwisanta jest w bardzo dobrym stanie. U mnie kocioł przez większość sezonu pracuje z temp. od 32-34 st.C. Ważne jest to, że jak się włączy to pracuje cały czas do osiągnięcia zadanej temp. na Car V2. Wcześniej co chwilę załączał się i wyłączał (taktował) zwłaszcza przy dodatnich temp. na zewnątrz,
    Witam,
    Mam dokładnie ten sam problem z kotłem VICTRIX EXA24 X 1 ErP. Dodatkowo mam elektrozawory na rozdzielaczach i jeśli grzeje się np. tylko jedno pomieszczenie to kocioł masakrycznie taktuje (kilka sekund grzeje i wyłącza się na 2-3 minuty). Dopiero otworzenie się większej ilości pętli minimalizuje taktowanie.

    Teraz pytanie, czy mogę sam sobie zmienić prędkość wentylatora bez regulacji mieszanki gaz-powietrze, czy lepiej nie ryzykować i niech to zrobi serwisant? Tylko z tego co pamiętam, to mi kiedyś mówił, że w tym kotle nie da się zmniejszyć mocy minimalnej ..

Strona 189 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony